Освен натиска, който Латинска Америка оказва на Израел за промяна на политиката му спрямо палестинците, осилва се и натиска, който оказват и други сили в същата посока. Тази година Тусрия оказа такъв натиск, което съм проследил доста подробно в темата "ИЗРАЕЛ-ТУРЦИЯ Бъдещ конфликт или реклама " (
http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,14810.0.html). Със същото се занимава и Иран, срещу който САЩ и Израел години наред се опитваха да окажат контранатиск - "Иран - конфликта зрее" (кулминацията на този натиск през тази година
http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,106.msg221087.html#msg221087). Иран продължава с политиката си на понижаване вероятността да бъде нападнат с развитието на ядрената си програма, която дори да е мирна, пак е с огромно военно значение.
Махмуд Ахмадинеджад: Иран вече е ядрена държава
29 декември 2010 | 05:57 | Агенция "Фокус"
Начало / Близък Изток
Техеран. Иранският президент Махмуд Ахмадинеджад заяви, че Иран вече е ядрена държава, потвърждавайки предположенията, че страната разполага със знания за ядрени цели, предават световните агенции. Според думите на Ахмадинеджад усилията на САЩ и други съюзнически държави да окажат политически и пропаганден натиск срещу Иран са неуспешни. Ахмадинеджад е добавил, че сътрудничеството, а не конфронтацията е единствения начин да есе подходи спрямо ядрената програма на страната.
„Ние сме отворени за сътрудничество, основано на нашите права”, е заявил той в северноиранския град Карадж.
Според съществуваща информация САЩ и ЕС извършват подготовка за налагане на нова поредица от санкции срещу Иран през следващата година заради отказа за възпиране на противоречивата ядрена програма на страната.
http://focus-news.net/?id=n1475854
Въпросите за отношението на "демократичния свят" към ислямските държави е много сложен и според мен изглежда така. Общата настройка на тази политика става посредством медиите. Политическата система е изградена така, че на изборитепечеляттези кандидати, чиито намерения най-много съвпадат с възгледите на обикновените хора, които пък основно са формирани от средствата за масова информация. В този смисъл, ако политиците решат да провеждат политика противоположна на посочената от СМИ, те се поставят в положение, което е неблагоприятно при следващите избори, които ще бъдат спечелени от привържениците на медийната политика. Ето защо, дори да са свестни, те са принудени да правят стъпки в указаната насока, като обаче се изхитряват тези стъпки да са чисто символични, колкото да се напише във вестниците че са "наложили санкции". За това можем да съдим по взетите досега множество решения за налагане на санкции и планираните още, за които обаче Иран заяви, че не оказват съществено влияние на икономиката и финансовата стабилност на страната. Така излиза, че официалните власти в страните не са главно управляващи, а подчинени на общата медийна политика, която пък е подчинена на желанията на рекламодателите, и техните движения в правилната посока трябва да са силно заобиколни. Опити за съкращаване на този заобиколен път беше направен съвсем наскоро в Унгария, където беше приет медиен закон, за който комерсиалните медии ревнаха, че бил ограничаване на свободата на словото дори провокираха протести. Ето как "официалната" европейска преса взема мерки против занижаването на контрола, който тя има над населението.
„Зюддойче цайтунг”: Медийният закон хвърля сянка върху унгарското председателство на ЕС
29 декември 2010 | 09:43 | Агенция "Фокус"
Начало / Европейски съюз
Берлин. От 1 януари 2011 година Унгария поема ротационното председателство на ЕС. Страната ще трябва да се справя с въпроси като икономическия ръст и създаването на нови работни места, енергийната сигурност, приключването на преговорите за членство на Хърватия и присъединяването на България и Румъния към Шенгенската зона. Но още преди да започне, унгарското председателство бе помрачено от критиките към новия медиен закон в страната,пише германският вестник „Зюддойче цайтунг”.
В ЕС има опасения, че законът ще доведе до налагането на цензура и оказването на натиск на унгарските медии.
http://focus-news.net/?id=n1475918
Това последното е от сферата на политическите процеси, които както казах, са още по-бавнии постепени от икономическите. Например характера на медийната политика в "демократичния" свят не се е изменил съществено през последните 50 години. Икономическите и военно-стратегическите ходове са пряко подчинени на политическите решения. Така че обмислям нуждата от отваряне на тема специално за политическите процеси, които заради своя тромав характер задължително трябва да се обвържат с науката история и манипулациите, свързани с нея, които също са основна част от медийната политика.