Автор Тема: Търпимост  (Прочетена 7200 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Търпимост
« -: Ноември 19, 2010, 10:29:07 am »
Започвам тази тема с надеждата ,че няма да се превърне в блато,както каза модератора.
Иска ми се да обсъдим търпимоста на хората като цяло ,към случващото се.
Търпимост към всичко което не ни засяга пряко,а косвено.И нетърпимост към пряко засягащите ни проблеми,от рода на пенсиони реформи,съкращения и подобни.
Толкова ли ни е удобен живота, че се страхуваме да не загубим удобството си? Толкова ли сме безхаберни и обезверени ,че не поемаме никаква инициатива.
Защо се страхуваме от провала и проблемите които може да се случат при евентуална наша намеса в това което не ни харесва? Защо очакваме спасителя да ни спаси ,а не се превърнем в спасители? Мислите ли че само с мислене,медитиране и заравяне на главата в пясъка можете да промените ситуацията? Какви действия сте готови да предприемете че да промените света?
Задавайки ви тези въпроси ми изниква сцена от филма HOME  в който се показва невижданото производство и експолатация на земята само заради 20% от населението на земята,а другите 80% тънат в мизерия и умират всекидневно от абсурдни неща,като мръсна вода. Къде сте вие в тази система?Оправдавате ли представата си за себе си с действия?

Неактивен xnet_user

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 315
Re:Търпимост
« Отговор #1 -: Ноември 19, 2010, 13:29:43 pm »
Защо очакваме спасителя да ни спаси ,а не се превърнем в спасители?
Така е по-лесно - седиш, вярваш и чакаш.

Мислите ли че само с мислене,медитиране и заравяне на главата в пясъка можете да промените ситуацията?
Мисленето и медитирането ти позволяват да опознаеш проблема. След като си го опознал, можеш да намериш и решение.
В противен случай ще си като хамстер във въртящо колело.
Заравянето на главата в пясъка е присъщо на религиите, те нямат опознавателен харектер.

Какви действия сте готови да предприемете че да промените света?
Като за начало опознаване на истинската ни същност, средата в която тя се намира и процесите които протичат в нея

Неактивен eses

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 898
Re:Търпимост
« Отговор #2 -: Ноември 19, 2010, 13:36:42 pm »


Какви действия сте готови да предприемете че да промените света?
Като за начало опознаване на истинската ни същност, средата в която тя се намира и процесите които протичат в нея

Добре де, но до кога ще продължава това опознаване,не се ли държим прекалено дълго време за това ухо.Когато едни са се опознали,други тепърва ще започват този процес, до кога ще е така.Не се ли опознаваме още по добре в ситуация в която ни постави или се поставим в живота?

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Търпимост
« Отговор #3 -: Ноември 19, 2010, 14:31:28 pm »
Заравянето на главата в пясъка е присъщо на религиите, те нямат опознавателен харектер.
Напротив! Имат но не е за тези, които си заравят главите в пqсъка или им ги заравя някой друг. Също и за тези които ги мързи да четат между редовете и чакат познанието да им се поднесе на тепсия.  
Цитат
Така е по-лесно - седиш, вярваш и чакаш.
Ако това е така, то значи тази вяра между седенето и чакането е мъртва.
« Последна редакция: Ноември 19, 2010, 14:48:39 pm от fishbone »

Неактивен the_special_boy

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 179
Re:Търпимост
« Отговор #4 -: Януари 01, 2011, 22:03:59 pm »
Какви действия сте готови да предприемете че да промените света?
Гражданско неподчинение.
Всеки живее в някакъв измислен филм,но като че ли моят филм е по действителен случай!

Неактивен Salito

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 219
  • ТАЙНАТА Е В ХРАНАТА
Re:Търпимост
« Отговор #5 -: Януари 01, 2011, 23:12:08 pm »
Когато езика между хората се промени, тогава терпението няма да има същото значение.
Тоест в думата "търпимост" винаги има скрита мисъл за избухване или реакция ако тази търпимост свърши, тук е пречката да се стига до ЕФЕКТИВНИ ДЕЙСТВИЯ ЗА ПРОМЯНА според мен.
По скоро езика между нас трябва да се промени, да има РЕАЛНО уважение на противното мнение, тогава не ти се налага да го търпиш просто, тогава гнилото само се вади.
А най опасното за този процес са хората полуразбрали за някои истини скрити от масовото съзнание, те са като този който е прочел само учебника по хирургия от медицината и иска да помага на (неграмотните) ......е тази гледка е ежедневие и то в такива места където има надежда да излезе нещо свестно от пръв поглед. Ама уви.....все още трябва време и търпение.
най-добрият приятел на човека остава самият той, въпреки предателствата понякога.

Неактивен monk

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 128
  • And darkly bright are bright in dark directed.
Re:Търпимост
« Отговор #6 -: Януари 04, 2011, 17:35:33 pm »
Какви действия сте готови да предприемете че да промените света?...

Ако имаше копче, което да промени света към по-добро, бих го натискал всяка сутрин. За съжаление на Б.Борисов, Б.Обама и Рокфелер копчетата не са наблизо, така че ми остава единствено да предавам (не)търпимост към ситуацияа/системата на хората, които срещам...
« Последна редакция: Януари 05, 2011, 00:52:00 am от monk »

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Re:Търпимост
« Отговор #7 -: Януари 19, 2011, 18:19:43 pm »
Както е споменато по-горе, търпимостта предполага някакви граници. Все пак сме човешки същества с определени емоции и не можем да си позволим търпимост до безкрай, ако не я трансформираме в някаква поносимост.

Парадоксалното е, че на моменти сме по-толерантни към непознати и не толкова близки. Когато търпим си има някакви основания все пак. И решаваме дали си заслужава себе си или другите да натоварваме с откровенно безразличие или критичност.
Когато държим на някой и е важно да ни разбере се опитваме търпейки да сме отзивчиви, но това не винаги, да не кажа почти никога дава желан резултат. Нито отсрещният е оценил търпението ти, нито ти самият усещаш някакво удовлетворение от това, че си си загубил времето да ... обясняваш, за да те разбере.
Тогава има два варианта:
1. Или да си искрен и да се откъснеш и приключиш ненужните взаимоотношения. Без някакви драматични реакции на показност.
2. Да разшириш границите си, но да обърнеш емоциите си в друга посока.

*Аз лично (без това да се приема като "четка", а наистина "потребителско мнение", съм крайно впечатлена от адекватните реакции на администраторите от този форум. Разумността, с която из-търпяват и границите, които им се налага да разширяват ме вдъъъъъъъхновяват по Шекспировски. Благодаря! Страхотни сте  :) И това е личен опит. Вие се оказахте много добри.

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Търпимост
« Отговор #8 -: Февруари 21, 2011, 13:41:23 pm »
Какви действия сте готови да предприемете че да промените света?...

Ако имаше копче, което да промени света към по-добро, бих го натискал всяка сутрин. За съжаление на Б.Борисов, Б.Обама и Рокфелер копчетата не са наблизо, така че ми остава единствено да предавам (не)търпимост към ситуацияа/системата на хората, които срещам...
   :) Разбира се, че има такова копче, мисли позитивно, вярвай и постоянствай в позитивизма! Какво друго копче ти трябва? Просто копчетата за всичко са в нас. Но сами трябва да открием ,кое за какво "БЕШЕ"  :hi:
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен arakha

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 301
  • "Тишината е по-мелодична от всяка песен."
Re:Търпимост
« Отговор #9 -: Февруари 21, 2011, 22:58:09 pm »
Според мен цялата тази търпимост се дължи на едно наше качество>Страхът че можеш да изгубиш това което имаш(къща,работа,любими,удоволствия и т.н.).
Колкото пъти се опиташ да надхитриш Бог и да излъжеш дявола, толкова пъти се сблъскваш с истината!

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Търпимост
« Отговор #10 -: Февруари 22, 2011, 01:44:57 am »
 Значи с две думи страхът от смъртта.  ;D

Неактивен arakha

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 301
  • "Тишината е по-мелодична от всяка песен."
Re:Търпимост
« Отговор #11 -: Февруари 22, 2011, 12:22:54 pm »
Да този е основния.
Колкото пъти се опиташ да надхитриш Бог и да излъжеш дявола, толкова пъти се сблъскваш с истината!

Неактивен Iveta

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 265
Re:Търпимост
« Отговор #12 -: Февруари 24, 2011, 02:45:53 am »
Не, животът на повечето хора не е удобен, но голяма част от тях се страхуват, (както беше отбелязано и в предходните постове), не обичат да рискуват, не обичат промяната, предпочитат да стоят безразлично отстрани и да коментират кой, какво и защо, като се надяват това на тях да не се случи. Но кой е застрахован всъщност? След като сме тук и сега трябва да очакваме всичко, а съдбата обича да си играе с нас, като ни поставя в различни ситуации. Страхът отново виждаме, че е водеща позиция, а има ли страх любов не може да има!

Примерът с филма 'Home', който даваш е много подходящ.
Промяната трябва да започне от нас самите, въпреки че идеята на пръв поглед изглежда като прашинка в Космоса. Но всеки един трябва да се стреми към екологична култура на мислене и поведение. Да, изглежда трудно във време, в което животът за голяма част от населението е разменна монета, но в животът няма нищо лесно. Именно оттам трябва да се започне, какво за нас е животът, какво разбираме под това? Например Швайцер, казва: 'Аз съм живот, който иска да живее в среда за живот, която иска да живее.' Всички знаем, че природата е една йерархия от системи, които се намират в непрекъснато взаимодействие, но всеизвестно е, че не трябва да пожелаваме на природата онова, което не желаем на самите себе си.
Разумният и осъзнат човек ще се придържа към принципа на маите, (които са наричали Земята своя Майка), като поставя себе си на мястото на другите живи същества, на природата като цяло и със собствината си дейност я защитава.
oтговорна съм за това което пиша, но не и за това което разбирате.

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Re:Търпимост
« Отговор #13 -: Февруари 26, 2011, 20:56:05 pm »
Цитат
Промяната трябва да започне от нас самите, въпреки че идеята на пръв поглед изглежда като прашинка в Космоса. Но всеки един трябва да се стреми към екологична култура на мислене и поведение. Да, изглежда трудно във време, в което животът за голяма част от населението е разменна монета, но в животът няма нищо лесно. Именно оттам трябва да се започне, какво за нас е животът, какво разбираме под това? Например Швайцер, казва: 'Аз съм живот, който иска да живее в среда за живот, която иска да живее.' Всички знаем, че природата е една йерархия от системи, които се намират в непрекъснато взаимодействие, но всеизвестно е, че не трябва да пожелаваме на природата онова, което не желаем на самите себе си.
Разумният и осъзнат човек ще се придържа към принципа на маите, (които са наричали Земята своя Майка), като поставя себе си на мястото на другите живи същества, на природата като цяло и със собствината си дейност я защитава.
:hi:Много добра идея.
И аз мисля да направя това, той Ганди го е казал много отдавна:
Цитат
Бъди промяната, която искаш да видиш в Света!
И аз смятам, че това е най-мъдрото и ефективно решение.
Аз ше бъда пример!

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Re:Търпимост
« Отговор #14 -: Февруари 26, 2011, 21:12:52 pm »
  Според мен, eses, не толкова търпимостта е проблема на хората. Даже ако говорим за търпимостта към различията, имаме още доста да поработим.
Проблема според мен, също е, в прехвърлянето на отговорността.
Или държавата ни е виновна. Други прехвърлят вината на родителите. Други на съдбата. И пр. и пр.
Малко хора поемат отговорност за живота си и случващото се около тях.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27