Носителите на тази култура се споменават в китайската хроника Вейшу като племена на тинглинг (динлини), по-късно известни като племена теле (огури), образували голям и разнолик племенен съюз. Сред тях се откроява една група племена, наричани от китайските хронисти пу-ку, пу-гу или ба-го, с главен град Бигюр (Бугур). В тези названия, запазили се до VII в., някои изследователи виждат една от формите на утвърденото по-късно самоназвание „булгар".
Това е от тук-
http://www.bgjourney.com/Architecture/gloss/P.htmlСпоред тази хроника, която вече неведнъж съм цитирал някога в Срединното царство /Китай/ дошли майстори от Боло, които научили китайците как да отливат цветни стъкла. “Около 100 души – пише в хроника – се научиха на това отливане. И оттогава цветните стъкла поевтинели в Китай.”[3] От специфичните детайли, които се съдържат в този текст, че летописецът, който го е споменал, е бил добре осведомен и едва ли е измислил сам епизодът,
съобщаващ за високите умения на занаятчиите от Балхара. А и това, че то твърде отрано е било прочуто със своите многобройни градове, вероятно е допринасяло за развитието на множество сложни и редки занаяти.
Това е от тук-
http://ahf-fossils.blogspot.com/2010/10/1.htmlСпоред тази хроника, която вече неведнъж съм цитирал някога
в Срединното царство /Китай/ дошли майстори от Боло, които
научили китайците как да отливат цветни стъкла. “Около 100
души – пише в хроника – се научиха на това отливане. И оттогава
цветните стъкла поевтинели в Китай. (Н. Бичурин. Известия о
народах, обитавших Срединную Азию в древние времена. М-Л.,т.
ІІ, 1950, с. 254.)
Според елинския историк Ктесий от Книдос /V в. пр. Хр./, който 11 години живял в двора на персийските царе, древна Бактрия /Балхара/ още в дълбока древност имала славата на едно от най-богатите царства на Изтока и привлякла към себе си вниманието на асирийските царе.
почти същото но от научен сътрудник---http://www.esencia1.info/static.php?page=static090331-094937
Те са добре известни на китайските летописци като част от северните "варварски" нашественици срещу които е била издигната Великата китайска стена. Връзка на старобългарите с далечния изток някои изследователи намират и в "прабългарският календар". Хуните вероятно произлизат от северния клон на хунну, изтласкан около 93 г. от сянби в днешен Северен Казахстан. През следващите два века те живеят в този район и вероятно са повлияни от местните угри. Според тази хипотеза те произлизат от същата група народи, от която няколко века по-късно се появяват и тюрките.
http://www.kaminata.net/viewtopic.php?f=133&t=21538Не гарантирам достоверноста на информацията а само фактът кйтайските хроники.По подобен принцип се изучава и древната история,чрез събиране на данни от съседни култури и външни източници за по-пълно и достоверно съставяне на цялостна картина за търсената култура.Вероятно има и много научни публикации за траките ;D но ще се ровя по натам
