Автор Тема: Не дължим уважение на Църквата  (Прочетена 25647 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Не дължим уважение на Църквата
« -: Септември 30, 2010, 22:34:46 pm »
Не дължим уважение на Църквата

Ева Истаткова

 :yes:



Гол-ям дебат се случва по телевизиите напoследък - дали децата задължително да  изучават религия в училище. Църквата крещи - ние трябва да върнем ценностите на децата ни. Тоест, Църквата се  самообявява за  Събирач на ценности.

И си казвам - добре, звучи добре, че някой все пак иска да говори за важните неща във време, в което под плазмата на телевизорите ни се продават съдби и прахосмукачки срещу SMS или обаждане по телефона.

Само че, после се сещам, как последния път, когато влязох в църквата - „Свети Дух" се казваше - служителите вътре си говореха на висок глас.

Една нетърпелива женица побърза да изгаси свещите още преди да си си довършил наум пожеланието. Виждаш как твоите пламъчета или тези на човека до теб изгасват в тенекиената кофа под свещника. „Нищо" си казваш. Опитваш да се съсредоточиш, да отблъснеш фученето на хора и коли отвън и безумното бързане на света за някъде. „Спрете! Искам да сляза!" - си мислиш. Не можеш да се концентрираш, защото служителите на църквата са свикнали с храма. И си приказват. На висок глас.

Освен това, като си мисля за Събирача на ценности - Църквата, се сещам за друго. Пред блока ми преди месеци се беше появила голяма метална кутия с надпис - „ЗА ДРЕХИ". Добра инициатива. Не знам чия. Не и на църквата.

Удобно беше - на път за работа хвърляш панталоните, които така и никога не са ти трябвали, а винаги са били нужни на някой друг. Събираха се дрехи в  тази кутия горе долу 5 месеца. После някой разби кутията. После кутията изчезна. Напълно безследно.

Сега нито има кутия, нито има църква, която да събира дрехи за бедните. Църква, която да храни хората. Да им обяснява, че понякога живеенето е трудна работа, ама има надежда. Да им напомня, че има любов. Нали апостол Павел е казал - „Щом любов нямам нищо не съм".

Обаче кой ти го слуша апостол Павел. Има много синоди и много скандални концерти за отменяне. Има много имоти за разделяне. Няма време за бедни и болни. Всъщност, май Църквата е събирач на нещо друго. Ценностите не са толкова интересни.

Така че защо изобщо се обсъжда този кух въпрос - да има ли вероучение в училище. Религия и сега се учи. При по-големите ученици. Като част от курса по философия. Като продължение на Етиката. Учи се за юдаизъм, христянство, ислям, будизъм, индуизъм и други. Учи се за свещените книги.

Аз лично още си пазя учебника по Етика. И не ми е липсвала Църквата в училище. Не, защото я смятам за излишна институция. А, защото не си е вършила работата. Което по логиката на Калвин означава, че не си е следвала призванието. А това отнема авторитета й.

Все пак, на никого не дължим уважение и власт по навик. Дори на църквата. Най-вече на църквата. Поне засега.

http://www.webcafe.bg/id_770860673_Ne_daljim_uvajenie_na_Tsarkvata

Rio

  • Гост
Re:Не дължим уважение на Църквата
« Отговор #1 -: Септември 30, 2010, 22:40:45 pm »
 „Блажени нищите духом, защото те ще наследят земята“
Авторката не нещо по-различно.

Rio

  • Гост
Re:Не дължим уважение на Църквата
« Отговор #2 -: Септември 30, 2010, 23:45:02 pm »
Пловдивският митрополит Николай откри Пловдивската православна телевизия и новия интернет сайт на Пловдивска епархия
http://bg-patriarshia.bg/news.php?id=17899
 :hi: :hi: :hi:

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Не дължим уважение на Църквата
« Отговор #3 -: Октомври 17, 2010, 22:18:49 pm »
    Въпроса  е  дали  ще  влезе  църквата  в  училищата?  Църквата  се  интересува  не  от  съдбата  на  миряните,  а  само  от  благополучието  на  висшестоящите  началници.   
    Защо  самата  църква  не  организира  курсове  за  нейна  сметка? 
    Уважението  трябва  да  се  заслужи !
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Не дължим уважение на Църквата
« Отговор #4 -: Октомври 17, 2010, 23:42:49 pm »
Цитат
Църквата  се  интересува  не  от  съдбата  на  миряните,  а  само  от  благополучието  на  висшестоящите  началници.  
По скоро висшестоящите началници от собсвеното си благополучие чрез църквата.
А нали самите миряни съсътавляват църквата? Ако бъркам моля те поправи ме.
Цитат
Защо  самата  църква  не  организира  курсове  за  нейна  сметка?
Какви курсове да организира. По медитация?
Достатъчно е да са отворени храмовете от сутрин до вечер.
Що се отнася до въвеждането на религия в училище, аз съм за въвеждането и като СИП(свободно избираема дисциплина)
А тая дето е писала статията по горе, дето се жалва, че и гасяли свещите, горещо и препоръчвам да си я държи в ръце докато изгори или като дразни толкова шумът да си се моли в къщи.
« Последна редакция: Октомври 17, 2010, 23:47:44 pm от fishbone »

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Не дължим уважение на Църквата
« Отговор #5 -: Октомври 18, 2010, 00:16:08 am »
        Привет  Фишбоне,
        Цитат - не  знам  откъде.
        В една йерархия всеки изпълнява волята на по-висшестоящия от него. Но когато говорим за служене, висшестоящите служат на цялото, т.е. волята им е насочена към отстояване интересите на това цяло. В това отношение законите са инструмент. ................. Имаме управление, чиято воля изразява тази на цялата нация, т.е. управляващите са поставили себе си в служба на населението. Това означава, че те жертват собствените си интереси в полза на цялото. Точно това е управлението в надчовешките йерархии - саможертва. Да управляваш означаво да се жертваш.
       ИКоя е най-голямата жертва? Говорим за Божията Воля. На кого служи тя? Докато не разберем, че именно Волята на Бог ни служи и е в наш интерес, винаги ще има противоречие между Неговата Воля и нашата.
       Е  питам  те  Фишбоне - Църквата  служи  ли  или  управлява,  тоест  да  я  псуваме  ли  или  да  я  почитаме  и  уважаваме? 
       Всяка  молитва  идваща  от  сърцето,  и  отправена  за  помощ  на  друг  е  молитва  в  медитивно  състояние  на  ума!  Пример - Боже  помогни  му  аз  не  мога!  Когато  моли  се  сърцето  умът  е  потънал  в  тишината!  (медитивно  състояние) 
« Последна редакция: Октомври 18, 2010, 21:32:05 pm от Mirotvorec »
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Не дължим уважение на Църквата
« Отговор #6 -: Октомври 18, 2010, 00:34:56 am »
Привет.
Оценка цитат ....(6=) :).
Цитат
Църквата  служи  ли  или  управлява,  тоест  да  я  псуваме  ли  или  да  я  почитаме  и  уважаваме? 
Даже и "самоуправлява".
Зависи от положението в което се намира. Служи на тези които имат нужда. На тези които нямат нужда не служи. А тоя който му се псува винаги ще си намери "причина".

Неактивен aketto

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 24
Re:Не дължим уважение на Църквата
« Отговор #7 -: Ноември 03, 2010, 15:34:09 pm »
Авторката на статията дали си прави труда да влезе в църква когато не е Вликден или Коледа? Защото един "празничен християнин" да ми обяснява как църквата не си вършела работата звучи най-малкото смешно. Основна роля при възпитанието на децата имат родителите - когато родителите не водят децата си от малки на църква - резултатът е хора, които плюят по тази институция, без дори да са запознати ни най-малко с нея... Защото тези хора са точно такива - "празнични християни", които отиват в църквата, за да запалят 100 свещи(за всеки член на родата по една) на веднъж, купувайки си възможно най-дебелите такива свещи(разбирайте тези от по 50 стотинки или левче) само по Великден и Коледа...

Неактивен loengrin

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 13
Re:Не дължим уважение на Църквата
« Отговор #8 -: Ноември 03, 2010, 16:35:06 pm »
Абсолютно съгласен с автора!!!Църква???С какви точно свещенници?Комуносвещенодейци  ли ....или Дсвещенослужители ?  Недей пич смешно е! хахахахаха

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Не дължим уважение на Църквата
« Отговор #9 -: Ноември 03, 2010, 16:52:02 pm »
 В качеството си на какъв, или поне въз основа на какво слагаш всички свещенници,  попове и пр. под един знаменател ?
Цитат
С какви точно свещенници?Комуносвещенодейци  ли ....или Дсвещенослужители ?

Като ви е толкова смешно, вие кажете!
Хайде тези дето не дължат уважение на БПЦ(Българска православна църква) да се изкажат ...Що мълчат сливи ли имат в устата или ...?

Неактивен de4i

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 23
Re:Не дължим уважение на Църквата
« Отговор #10 -: Ноември 03, 2010, 17:24:06 pm »
Може би трябва да се запитаме /и да си отговорим/ какво е църквата ? И каква роля изпълнява в живота на хората ? Както БПЦ, така и останалите ?
Религията, както разбира се и църквата съществуват отдавна. Отпреди училището, отпреди останалите школи и библиотеки;  отпреди интернет.
Аз съм дълбоко убеден, че именно религията е успяла да обедини хората преди столетия или хилядолетия; създала е социум и им е позволила да развиват духовността.
Но каква е ролята на църквата сега ?
Дали е "конкурентна" ?
« Последна редакция: Ноември 03, 2010, 17:25:08 pm от de4i »

Неактивен rofl

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 164
Re:Не дължим уважение на Църквата
« Отговор #11 -: Януари 18, 2012, 00:28:22 am »
11 митрополити излязоха "шестаци"

http://society.actualno.com/news_374827.html

    11 от 15-те митрополити от Светия Синод на Българската православна църква са били сътрудници на бившата Държавна сигурност. Това публикува на сайта си Комисията по досиетата.

    Всички са работили като агенти за Шести отдел на ДС, който е отговарял за "борба с политическата диверсия", показва справка в огласените от комисията списъци.

    Старозагорският митрополит Галактион е работил като агент за Държавна сигурност под псевдонима Мишо, Неврокопският митрополит Натаил е бил агент Благоев, Русенски митрополит Неофит - Симеонов, Варненски и Великопреславски митрополит Кирил, който наскоро нашумя с новия автомобил "Линкълн" е работил под агентурното име Ковачев и Владислав. Сред обявените агенти са още Врачанският митрополит Калиник, Великотърновски митрополит Григорий, Сливенски митрополит Йоаникий, Плевенски митрополит Игнатий и Видински митрополит Дометиан.

    Единственият реагирал досега е Русенският митрополит Неофит.

    "За първи път в живота си чувам името си, обвързано с псевдоним на агент Симеон, защото никога не съм развивал такава дейност и ми е чудно, че са ми лепнали това позорно име агент", заяви Русенският митрополит по повод оповестената от Комисията по досиетата информация за агентурното минало на висши православни духовници, предаде кореспондентът на БГНЕС от Русе.

    Митрополит Неофит обясни, че единствените контакти, които е имал с Държавна сигурност, са били по тяхна инициатива и изискване във връзка с пътуването в чужбина на църковни делегации. "Това не може да се окачествява като агентурно дело. Правеше се задължителен инструктаж как да се предпазваме от провокации, как да наблюдаваме процесите, които се развиват на Запад или в САЩ, какви са връзките между църквите от тези два континента. В тези международни конференции са се разглеждали много общовалидни за всички църкви въпроси и това е представлявало интерес за нашата държава. Но това не са някакви платени дейности, т.нар. доносничества, защото това винаги ми е било противно. И никога не съм се занимавал с такова нещо", каза русенският владика.

    Митрополит Йосиф, който отговаря за българската църква в САЩ, Канада и Австралия преди време сам обяви за миналото си в Държавна сигурност. Западно - и Средноевропейски митрополит Симеон също е бил щатен служител на Държавна сигурност.

    Скандалите около Българската православна църква започнаха на Никулден миналата година, когато Варненският и Великопреславски митрополит Кирил се появи с "Линкълн MKZ Хибрид", модел 2012 г. на храмовия празник в църквата "Св. Никола" в морската столица. Митрополитът се похвали тогава, че луксозното возило било доставено специално за него още преди да излезе на пазара.

    Митрополит Кирил твърдеше, че колата е подарък. "Приятели ми дадоха пари. Те я купиха. Аз не я исках, но те настояваха. Тя е хибрид, и е нов модел. От Америка я донесоха... Аз нищо не съм давал, те ми я дадоха. Митрополията не е дала нито стотинка... Митрополията плаща горивото. Предната кола много гореше – беше "Пежо", каза още 57-годишният митрополит.

    Малко преди Нова година се разрази следващият скандал с отказа на Православната църква за отварянето на досиетата на духовници от Светия синод.

    Последва и скандал с отричането от страна на църквата на ин витро процедурите и сурогатното майчинство, което разбуни страстите в обществото. Оказа се, че това не е окончателното становище на БПЦ, която се отметна за ин витро процедурата и я приема при определени условия.



11 митрополити са били агенти на ДС

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4479391

11 от 15-те митрополити от Светия Синод на Българската православна църква са били сътрудници на бившата Държавна сигурност. Това публикува на сайта си Комисията по досиетата.

Всички са работили като агенти за Шести отдел на ДС, който е отговарял за "борба с политическата диверсия", показва справка в огласените от комисията списъци.
Старозагорският митрополит Галактион е работил като агент за Държавна сигурност под псевдонима Мишо, Неврокопският митрополит Натаил е бил агент Благоев, Русенски митрополит Неофит - Симеонов, Варненски и Великопреславски митрополит Кирил, който наскоро нашумя с новия автомобил "Линкълн" е работил под агентураното име Ковачев и Владислав. Сред обявените агенти са още Врачанският митрополит Калиник, Великотърновски митрополит Григорий, Сливенски митрополит Йоаникий, Плевенски митрополит Игнатий и Видински митрополит Дометиан.
Митрополит Йосиф, който отговаря за българската църква в САЩ, Канада и Австралия преди време сам обяви за миналото си в Държавна сигурност. Западно - и Средноевропейски митрополит Симеон също е бил щатен служител на Държавна сигурност. Очаквайте подробности. /БГНЕС /



Главният мюфтия - агент на ДС, дядо Максим - не

http://news.ibox.bg/news/id_1102933804

11 от общо 15-те митрополити от Светия Синод на Българската православна църква са сътрудничили на бившата Държавна сигурност. Това показват резултатите от направената проверка за принадлежност на ръководителите и членовете на управителните органи на религиозни общности - Българска православна църква - патриарх и митрополити.

Справката на комсиията показва, че всички са работили като агенти за VI-ти отдел на ДС, който е отговарял за "борба с политическата диверсия."

Според проверката патриарх Максим не присъства в списъка на сътрудниците на бившите тоталитарни служби. Извън списъка са и Ловчански митрополит Гавраил, Пловдивски митрополит Николай, както и Доростолски митрополит Амвросий.

Старозагорският митрополит Галактион е работил под псевдонима Мишо. Агенти на ДС са били и Неврокопският митрополит Натаил (Благоев), както и Русенския митрополит Неофит - под псевдонима Симеонов.

Варненски и Великопреславски митрополит Кирил, който наскоро се прочу с новия автомобил "Линкълн", е работил под агентурното име Ковачев и Владислав.

В списъка на комисията по досиетата попадат още Врачанският митрополит Калиник (Рилски и Велко), Великотърновски митрополит Григорий (Ваньо), Сливенски митрополит Йоаникий (Кирилиевич), Плевенски митрополит Игнатий (Пенев и  Германски) и Видински митрополит Дометиан (Добрев).

Митрополит Йосиф, който отговаря за българската църква в САЩ, Канада и Австралия преди време сам обяви за миналото си в Държавна сигурност. Той е ползвал псевдонимите Николов и Зографов. Западно и Средноевропейски митрополит Симеон също е бил щатен служител на Държавна сигурност с псевдоними Христов и Торис.

Междувременно, Русенският митрополит Неофит заяви, цитиран от БГНЕС, че за първи път в живота си чува името си, обвързано с псевдоним на агент Симеон.
Никога не съм развивал такава дейност и ми е чудно, че са ми лепнали това позорно име агент, посочи дядо Неофит.
Той обясни, че единствените контакти, които е имал с Държавна сигурност, са били по тяхна инициатива и изискване във връзка с пътуването в чужбина на църковни делегации.

Комисията по досиетата „отвори папките" и за католическото и мюсюлманстото вероизповедание.

Архивите показаха, че Главният мюфтия Мустафа Али  Хаджи е бил на агент на Държавна сигурност. Той е вербуван на 14 ноември 1989 година - четири дни след свалянето на Тодор Живков - с псевдонима Андрей. Сътрудничил е на структурата на Държавна сигурност във Велинград.

Неговият „враг" Недим Генджев също е с досие. Той е бил щатен сътрудник на ДС в Шумен и Русе. 1973 година е назначен за разузнавач втора степен, а четири години по-късно е преназначен за инспектор 4-та степен. През 1984 година е привлечен за нещатен служител, воден на отчет от генерал-майор Силянов.

Комисията по досиетата установи и, че епископът на Софийско-пловдивска католическа епархия Георги Йовчев също е бил агент на ДС под псевдоним Петър. Вербуван е през 1987.
Някой доста упорито ми трие съобщенията ;-)

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re:Не дължим уважение на Църквата
« Отговор #12 -: Януари 18, 2012, 02:19:27 am »
Който иска да я уважава църквата, който иска не. Уважението се печели, не са дава ей така само защото е някаква си инстутиция на незнам си колко века.
Вярваща съм, но съм твърдо против да се въвежда час по религия. Чия религия обаче ще преподават. Родителите са тези, които ще решат, а не църквата. Ами ако в един клас има евреи, или мюсюлмани или атеисти. По комунистическо време се забраняваше да се вярва в Бог и да се ходи на църква, пък сега обратното.
Може би най добре да се въведе час "История на религиите". Да им се разкаже на малчуганите за всички видове религии по обективен и безпристрастен начин пък те да си решават. Е ще им стане каша в главата, но какво да се прави.

Неактивен daskala

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 611
Re:Не дължим уважение на Църквата
« Отговор #13 -: Януари 18, 2012, 09:04:04 am »

Хайде тези дето не дължат уважение на БПЦ(Българска православна църква) да се изкажат ...Що мълчат сливи ли имат в устата или ...?

 Предпочитам тези които не дължат уважение към църквата да млъкнат. За да се въведе социализма у нас, всички действия на новата власт са контролирани и ръководени от представители на КГБ. От своя страна КГБ е основно от евреи.
Имало е насилие както срещу народа, така и срещу свещениците. Не забравяйте че всичките 10 съветници на Живков са евреи.За мен през всичките години на социализма и т.н. демокрация България е под скрито робство.луканов,паси, станишев и много други са решавали въпросите и политиката на Бългъария,но не в интерес на българите.За това ние си отглеждаме и изхранваме толкова много ромчета.
Няма кой да спаси България  освен православната църква.
« Последна редакция: Януари 18, 2012, 09:08:01 am от daskala »

Неактивен kalan

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 889
Re:Не дължим уважение на Църквата
« Отговор #14 -: Януари 18, 2012, 10:35:51 am »
Предпочитам тези които не дължат уважение към църквата да млъкнат.
Няма кой да спаси България  освен православната църква.
Ще ме извиняваш, но не можеш да казваш на който и да е било да млъкне само защото не ти харесва мнението му. Защо не отвориш нова тема "Дължим уважение на Църквата".
Ще ми обясниш ли как ще ни спаси църквата? И защо досега не го е направила?

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27