Автор Тема: Надеждата  (Прочетена 36384 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Надеждата
« Отговор #60 -: Септември 25, 2010, 11:01:30 am »
Най-сетне едно истинско съждение, основано на разумна наблюдателност и осъзнатост!
Точно това и аз се опитвах да кажа досега.
Не искам да и правя нищо на надеждата, която очевидно е много ценна за някои хора в някакви моменти...но трябва да е ясно, че няма такова нещо в света на осъзнатостта. Това не значи, че аз се слагам в този свят пък другите - не. ВСички без изключение изпадаме от света на осъзнатостта и пак попадаме там...непрекъснато влизаме и излизаме...но нека вършейки това - преминавайки през границата, делящо осъзнатостта и неосъзнатостта, бодърстването и съня...нека наблюдаваме...какво има в единия случай и какво има в другия...какви атрибути има нашето съзнание в единия и в другия случай...така ще се научим да ги различаваме. Нима не сте изпадали в моменти на чисто съзнание?! Поне веднъж в живота си? Е...какво имаше тогава? Имаше ли надежди? Имаше ли очаквания? Имаше ли битки? Имаше ли ...каквито и да било занимавки на ума? Не беше ли това просто чисто състояние, освободено от всичко...девствено, безкрайно, свободно...празноста, нищо, невинност...и в същото време кристална яснота.
Ако някой се чуди как ли изглежда това състояние отстрани нека погледне в очите на новородено бебе.
Понякога на границата между будното състояние и ума...това може да се случи. Вероятно защото умът, който е бързак винаги изпреварва и понякога той заспива преди и тялото да е заспало. Тогава чистото и невинно съзнание може да изплува.
Предполагам, че същото се случва и при преминаване на границата смърт-живот и изобщо при граничните състояния.
Но темата беше за надеждата. При осъзнатост (ясно и чисто съзнание) не съществува такова нещо.Само при помрачено.

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Надеждата
« Отговор #61 -: Септември 25, 2010, 21:22:17 pm »
Не бива да поставяме знак за равенство между надеждата и пасивното очакване нещо да се случи без нашето участие. Надеждата върви ръка за ръка с целите, които си поставяме. Постигането на тези цели може да не зависи само от нас и именно затова е надеждата: за да изпълним частта, която зависи от нас самите, а не да се фиксираме прекалено в частта, която зависи от другите. Ние се надяваме, че това, което не зависи от нас, ще се развие по благоприятен начин и именно затова осъществяваме това, което зависи от нас. Сравнете с отчаянието, което е противоположност на надеждата. При него ние сме обзети от усещането, че каквото и да направим, то ще се окаже безсмислено и резултатите ще са негативни. Това, което действително вреди в надеждата е очакването, че след като веднъж сме свършили всичко зависещо от нас, да изискваме това, което е извън нашия контрол да се осъществи.


Ще дам един прост пример:

Учителка дава на класа домашно, като обещава, че ако всички напишат домашното си за следващия път, вместо урок в класната стая ще прекарат практическо занятие сред природата. Нека да вземем един произволен ученик – Иванчо: той се надява, че съучениците му ще си подготвят домашните, но знае, че самият той също трябва да направи това и вероятно ще има един допълнителен стимул: да не се окаже причината за неуспеха на класа като цяло. Ако реши, че някое дете (примерно Митко) няма да си подготви домашното, Иванчо ще се отчая и е твърде вероятно той също да не си подготви домашното, защото неговите очаквания са, че класът вече се е провалил.

Е, кое ще даде сили на Иванчо да си напише домашното: надеждата или отчаянието?

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Re:Надеждата
« Отговор #62 -: Септември 25, 2010, 21:38:48 pm »
Аз ще допълня нещо. Освен горното, което е написал Iris.
Не трябва да се бърка надежда с мечта.
Надеждата не е свързана с невъзможности. А напротив. С планиране и програмиране на възможностите ни спрямо бъдещето. Тя не е проста дума, която служи за име или предпоставка на вярата. Обвързана е с осъзнатият ни потенциал, който се надяваме, че ще успеем да впрегнем достатъчно пълноценно, за да постигнем някакви конкретни цели и живота ни е да е по-добър.
Така че ... съвет от мен: правете повече планове, развивайте въображението си. Само с мечтаене без идеята да се осъществят реално определени желания е много скучно.  :)

Неактивен ThreeFaces

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
  • Omnia ab Uno
Re:Надеждата
« Отговор #63 -: Септември 26, 2010, 03:48:32 am »
Това, което действително вреди в надеждата е очакването, че след като веднъж сме свършили всичко зависещо от нас, да изискваме това, което е извън нашия контрол да се осъществи.


Всъщност очакване е синоним на надежда, както и думата мечта, все благопожелателни форми отправени в бъдещето.
Никой не оспорва необходимостта от адекватни действия, нито мястото на надеждата в делничния ум.

Тук дискусията се върти около това, да се потърси антоним на думата надежда, както и да се разсъждава кое е по правилно да се приложи по пътя към осъзнаването, надеждата или нейната истинска противоположност.

Моето лично мнение е, че надеждата е подтиснато отчаяние и инструмент на ума да избяга в бъдещето, когато настоящата ситуация е извън негов контрол.

Другата предпочитана дестинация за бягство е въображението, а то е особено опасно, когато е хаотично, непоследователно и нецеленасочено, имайки предвид постоянния поток от информация, бързо променящите се обстоятелства и многобройни прищявки.



Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Надеждата
« Отговор #64 -: Септември 26, 2010, 07:21:31 am »
Другата предпочитана дестинация за бягство е въображението, а то е особено опасно, когато е хаотично, непоследователно и нецеленасочено, имайки предвид постоянния поток от информация, бързо променящите се обстоятелства и многобройни прищявки.

Да, аз така намалям работното си време - започвам да си фантазирам или да си представям някакви неща, които бих искал да се случат и времето направо лети. Понеже един охранител няма какво друго да прави и без това...
Ако работите нещо, свързано с вършене на работа, този начин за бягство едва ли ще ви помогне.


П.П.
Всъщност времето, когато съм на работа, обикновено е най-ползотворното ми време. Грабвам лист и химикалка и започвам да съчинявам.
После се връщам вкъщи и сърфирам до припадък, за да намеря цалата възможна информация за това, което съм си нарисувал на работа.

После напасвам цялата информация така, че навсякъде да има логически връзки между елементите и така стигам до повечето важни неща.

П.П.1.
Благодарности на ThreeFaces, която винаги ми дава по едно точно словосъчетание за иначе неясни неща  :hi:
« Последна редакция: Септември 26, 2010, 07:24:11 am от Спорт-Здраве4 »

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Надеждата
« Отговор #65 -: Септември 26, 2010, 08:44:58 am »
...
Всъщност очакване е синоним на надежда, както и думата мечта, все благопожелателни форми отправени в бъдещето.

...

И аз ще ти предложа един синоним на надеждата – осъзнаване че съществуват благоприятни възможности. А те винаги съществуват и винаги има надежда, но тя трябва да се потърси.
Възможностите разбира се следва да бъдат реализирани за да не си останат само възможности. Надеждата означава да виждаш възможностите; Вярата е стремежът и силата да ги реализираш, както и (може би за учудване на мнозина) знание за начина, как може да стане това; Любовта е правилната мотивация, върху която би трябвало да се основават стремежите ни. Както е добре известно това са трите дъщери на Мъдростта, и не бива да се разглеждат отделно една от друга. Ако дори и една от трите отсъства в нашите действия, мъдростта вече я няма там.
« Последна редакция: Септември 26, 2010, 09:01:47 am от Iris »

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Надеждата
« Отговор #66 -: Септември 26, 2010, 15:51:51 pm »
Норбеков пише в една от книгите си: „Защо надеждата умира последна? Защото тя е убила стопанина си и вече няма кого да убива.“ ;D
http://sebepoznanie.com/filosofiq/nadejda-razocharovanie/
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Надеждата
« Отговор #67 -: Септември 26, 2010, 16:30:20 pm »
Колкото и да не харесвам Норбеков... понеже е възпитаник на тъмните руски школи по развитие на съзаннието, от които човек никога не е сигурен чудовище ли излиза или нещо добро... съм съгласен с него -.-

Всъщност забелязвам, че по-известните мислители, за които надеждата е добродетел са най-често литературните герои на поети или писатели (по-рядко самите писатели), а мислителите, за които надеждата е нещо, водещо човека до гибел, са все философи.

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Re:Надеждата
« Отговор #68 -: Септември 26, 2010, 18:06:49 pm »

...........................................................


Замислете се... хора... и се потопете в себе си и своите спомени - кой беше първият да ви каже, че надеждата е добродетел?

И кога вие самите стигнахте до този извод... Кога избрахте отчаянието пред разбирането.

Самосъзнанието ми  :) Ще попитате "как така?". След като заради надежда вършех и върша само добри дела, тя явно е добродетел. Нищо лошо не е извършено с надежда, докато от безнадежност доста неприятни действия са последвали.
Никога не е стоял пред мен подобен избор. Разбирането няма как да е на едно ниво с надеждата. Така че, аз не искам и няма да се откажа никога от надеждата. Както и от вярата си. Но за любовта ми е малко по ...такова проблемно.
Ако някой ден усетя, че в сърцето ми няма любов, тогава какво ли ще последва? Една надежда може и да ми помогне.

пп. Аватара Ви е много сладък. От реклама на BMW  :yes: но в конкретния форум какво изразява, ако не е тайна  :writer:

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Надеждата
« Отговор #69 -: Септември 26, 2010, 20:25:19 pm »
Надеждата не пречи ли на принципа на празнотата?
Да правиш нещата с чисто сърце и чиста мисъл?

Погледнато от една гледна точка, това е желание за резултат.
А според дзен трябва да има независимост от резултата.

От гледна точка на магическото съзнание, надеждата не е ли замърсяване на чистотата.
Като нещо трябва да се постигне, трябва да имаш разбирането, че ще се постигне. Трябва да го виждаш постигнато. А не да се надяваш.

Пример с филм, който обичам да се сещам. "Индиана Джоунс."
Главния герой никога не е седнал да се надява.
Той ПРАВИ НЕЩАТА. Не чака надеждата.
Това чувство съм го наблюдавал в реалния живот и никога не ме е излъгало. Ако искаш нещо да се постигне, го правиш, не се надяваш да стане.

Има и връзка също и с И Дзин, но не съм сигурен, че я улавям точно. Защото надеждата не е само чист 100%ов ян или ин, а е комбинация. Но все пак нека опитам.
Действието е ян, постигането на даден резултат е ян.
В надеждата има 'ин' изражение в реалността (физическо),
щото само си седиш на д-то.
Има и 'ин' в 'стоенето в натрупан потенциал' (желанието нещо да се изпълни)
И всичко това пречи на изпълнението - ян.

Казано с други думи, наливаш жизнена сила в бездействие, в непродуктивност. Независимо дали тая сила е малко или много. Тя си заминава от теб.
Ако ще наливаш жизнена сила в бездействие, трябва да нямаш намаерение и желание за нищо, за да задържиш и натрупаш силата в теб. А не по разни мечти да изветрява.

Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Надеждата
« Отговор #70 -: Септември 26, 2010, 20:51:41 pm »
Норбеков пише в една от книгите си: „Защо надеждата умира последна? Защото тя е убила стопанина си и вече няма кого да убива.“
http://sebepoznanie.com/filosofiq/nadejda-razocharovanie/
 
       "О,  Вии  които  прекрачите  тоз  праг,  надежда  всяка  тука  оставете"
        Цитирам  по  памет.
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Надеждата
« Отговор #71 -: Септември 26, 2010, 21:07:24 pm »
Норбеков пише в една от книгите си: „Защо надеждата умира последна? Защото тя е убила стопанина си и вече няма кого да убива.“ ;D
http://sebepoznanie.com/filosofiq/nadejda-razocharovanie/
Норбеков е добър търговец и като всеки търговец продава преди всичко надежда. И тъй като за повечето хора надеждата е твърде нематирална и в тази си форма е трудна за продаване, търговецът Норбеков я отрича, като с това заблуждава хората, че продава нещо друго.

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Надеждата
« Отговор #72 -: Септември 26, 2010, 21:21:06 pm »
Надеждата не пречи ли на принципа на празнотата?
Да правиш нещата с чисто сърце и чиста мисъл?

Погледнато от една гледна точка, това е желание за резултат.
А според дзен трябва да има независимост от резултата.

...
Надеждата би могла да е примесена с желание за резултат, но би могла и да не е примесена с подобно желание.

Независимост от резултата означава да можеш да приемеш възможността резултатът да е негативен, без това да повлияе на вътрешното ти равновесие. Ако резултатът е положителен, той също не бива да влияе на вътрешното ти равновесие. В будизма се говори за правилна мотивация и правилно действие, но не и за правилни последствия. Аз се стремя към нещо и това определя мотивацията и действията ми, като в същото време се надявам, че действията ми ще доведат до определения резултат (иначе защо ще ги извършвам), но постигането или непостигането на въпросния резултат не би трябвало да предизвикат в мене разочарование или гордост, а би трябвало просто да послужат като ориентир при следващите ми действия.

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Надеждата
« Отговор #73 -: Септември 26, 2010, 21:24:25 pm »

       "О,  Вии  които  прекрачите  тоз  праг,  надежда  всяка  тука  оставете"
        Цитирам  по  памет.
Да, но това е все пак художествено произведение :)
Иначе дори и в кутията на Пандора е имало надежда. Какво ли би станало ако я нямаше?

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Надеждата
« Отговор #74 -: Септември 26, 2010, 21:26:33 pm »
След като си независим от резултата - дали той е положителен или отрицателен за какво служи надеждата? Това е пълна безсмислица.
Надежда би имало само при условие, че очакваме определен резултат, да стане именно така както на нас ни се иска.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27