Автор Тема: Философия на родителството  (Прочетена 21923 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Философия на родителството
« Отговор #60 -: Август 04, 2010, 22:20:25 pm »
Да, разбирам , че това е така...но е трудно да го прилагам на 100%...Иначе...само като им видим очите...та те вече знаят!!!

       С  какво  можеш  да  изненадаш  тези  очи!
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Философия на родителството
« Отговор #61 -: Август 06, 2010, 16:49:09 pm »
    Драги  родители   каквито  и  теории  да  развивате  всички  те  ще  са  ялови!  Причината  е  че  вие  трябва  да  се  учите  от  децата  и  като  отплата  за  уроците  трябва  да  се  грижим  за  тях!  Единственият  начин  да  им  повлияем   е  чрез  личният  пример!  Личният  пример  и  нищо  друго,  но  това  не   ни  отърва  нали  родители???
Що да не ни отърва?Напротив..Благодарна,съм за толкова много неща които разбрах именно покрай детето ми..Също така,децата са една добра мотивация за личностна промяна..
 

http://vbox7.com/play:c22718d3   
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Re:Философия на родителството
« Отговор #62 -: Февруари 10, 2011, 19:48:08 pm »
На всичките дечица, до които се докосвам, (сега работя като ски учителка) им повтарям, че няма невъзможни неща и, че ако са готови да полажат достатъчно усилие и време могат да постигнат всичко.
И ще Ви цитирам нещо, което много ми хареса:
Цитат
Ти си истинско чудо
Всяка секунда, през която живеем, е нова и неповторима за Вселената, миг, който няма да се върне... А на какво учим децата си? Учим ги, че две и две прави четири и че Париж е столица на Франция.
А кога ще започнем да ги учими и на това, какво представляват те самите?
Трябва да кажем на всяко от тях: Знаеш ли какво си ти? Ти си истинско чудо. Ти си неповторим. През всичките изминали години не е имало дете като теб. С твоите крака, ръце, сръчни пръсти, с начина, по който се движиш.
Ти можеш да станеш Шекспир, Микеланджело, Бетовен. Имаш сили за всичко. Да, да, ти си истинско чудо! И когато пораснеш, ще можеш ли да нараниш някого, който също като теб е истинско чудо?
Ти трябва да работиш - ние всички трябва да работим, за да направим света достоен за децата му.

Пабло Казалс

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Re:Философия на родителството
« Отговор #63 -: Февруари 10, 2011, 20:21:20 pm »
И тук да кажа за милите дечица.

Абе хора, като сте станали или сте родители нали не мислите, че сте много НАУЧЕНИ на родителство. Нъцки.
Само се гърчите и опитвате да правите нещо и да пишете по форумите това, което ви отърва, но в действителност вашето дете е толкова объркано и  незнаещо кво е :атлет, вълнолом и фурна, че се чудите как да му обясните защо баткото от горен клас непрекъсното го бие и му взима кинтите?
Защо? Нима не е по-добре възпитан от родителите си? Ама колко по-добре, от лафкаджийката, която също без скрупули му взима левче за вода от 40 стинки.
Е? кой да се скара на лафкаджийката? Да взема телефона на нейните родители или на мъжа й?

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Философия на родителството
« Отговор #64 -: Февруари 10, 2011, 20:51:16 pm »
     Най-голямото  престъпление  спрямо  детето  е  да  го  оставиш  вечер  в  тъмното  да  се  успива  само!  Това  го  разбрах  когато  станах  дядо  и  заедно с  бабата  отгледахме  единият  от  внуците. 
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Философия на родителството
« Отговор #65 -: Февруари 10, 2011, 23:17:56 pm »
     Най-голямото  престъпление  спрямо  детето  е  да  го  оставиш  вечер  в  тъмното  да  се  успива  само!  Това  го  разбрах  когато  станах  дядо  и  заедно с  бабата  отгледахме  единият  от  внуците. 
Айдеее...къде заби? :unknown:Че моя откак се помни си заспива сам.Не знам да има проблеми някакви.Май само ползи..например..няма страхове от тъмното,камо ли пък от това,че е"сам"...Ти защо мислиш така?Обоснови се малко де :hi:

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Re:Философия на родителството
« Отговор #66 -: Февруари 13, 2011, 16:14:28 pm »
Цитат
Както казва една индийска мъдрост, детето е чужда душа, която е дадена на родителите за възпитание. Душата, разбира се, не е съвсем чужда, тъй като между родителите и детето винаги има кармични връзки. Но не е и тяхна собственост.
....
Светът не е устроен справедливо или поточно,той е справедлив, но на много по-
Цитат
висше равнище от онова, което виждат родителите и техните деца. И единственият начин да помогнем детето да не си състави лъжлива картина на света, е разширяване на неговото съзнание.
" Карма и егрегор" на Авесалом Подводни

Благодаря на Гален, който ми предостави възможността да прочета тази книга http://star05.net/e-books/duhovna.lit/ezoterika/Avesalom.Podvodni-Karma.i.egregor.pdf в раздела възпитание на родители и във възпитание на деца има доста интересни неща, за който го интересува.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Философия на родителството
« Отговор #67 -: Февруари 13, 2011, 18:33:50 pm »
  Има  един  период  (периода  на  кошмарите)  и  всяко  дете  минава  през  него!  За  по-емоционолните  и  надарени  с  въображение  деца  това  си  е  истински  ужас!!
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Философия на родителството
« Отговор #68 -: Февруари 13, 2011, 19:12:17 pm »
Ааа..Е,воюва от време на време на сън с някви чудовища..Ама..уж все той ги побеждавал..То са и с тези детски :diablo:..Ама не съм забелязала някакви особени страхове.Даже понякога в тъмното ми вика"мамо,няма страшно,аз ще пазя"  ;D
« Последна редакция: Февруари 13, 2011, 19:56:29 pm от Mirotvorec »

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Re:Философия на родителството
« Отговор #69 -: Февруари 15, 2011, 08:57:16 am »
  Има  един  период  (периода  на  кошмарите)  и  всяко  дете  минава  през  него!  За  по-емоционолните  и  надарени  с  въображение  деца  това  си  е  истински  ужас!!

Чичо Митко  :) благодаря ти за този пойнт за родителството и кошмарите на децата. Аз лично не мога да се сетя като малка дали съм имала кошмари, но тогава филмчетата не бяха толкова много, с толкова лоши и чудовища. Но сега е по-различно. И аз знам и разбирам, че говориш за истински емоционален кошмар, когато си безсилен и уплашен, което не винаги е в пряка зависимост с "успиването само", но както и да е.
Последният път детето ме пита "мамо аз ли съм виновен, че сънувам кошмари?" не знаех какво да му отговоря. Естествено, че отговорих "не", но логично последва кой е виновен? И филмчетата не са, защото той прави разлика между филмче на екрана и кошмар в съзнанието ти детско. Където едно чудовище е много по-страшно, от нарисуваното на екрана. Каква е разликата между чудовище за голям човек и за малък, а разликата между детски кошмар и кошмар на възрастен човек. Предполага се, че с времето и опита хората си изграждат някакви механизми в психиката за защита или против страхове и така се справят с кошмари, или казано по-просто :представи, които не можеш да контролираш във въображението си .... и това чувство на несигурност какво може да ти се случи, очакването и знанието, че има и лош вариант винаги до добрия, те кара да чувстваш заплаха. Дори не е от конкретен образ. А именно от неопределеното очакване за нещо, което НЕ знаеш и НЕ познаваш, т.е. никога не си изпадал в подобна ситуация.
Моето дете винаги знае, че може да дойде при мен в леглото когато сънува кошмар и се събуди, но е факт, че има кошмари от които се събужда разплакан и не иска да ми разкаже... тогава кой е виновен? Аз може би, че не мога да вляза в съзнанието му и да го преподредя и наместя само с готини неща и красиви и слънчеви картини. Не мисля. А и не миля ато някои майки с деца колкото моето да го водя на психолог и да го тъпча с лекарства от малък. Ей това е престъпление, чичо Митко. Неинформираността или заблудите на безброй майки и бащи, които унищожават психиката и основите на съзнанието на едно здраво дете, заради собствените си повредени неврони.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Философия на родителството
« Отговор #70 -: Февруари 15, 2011, 13:43:50 pm »
      Помага  иронизирането,  но  не  страховете  и  самото  дете,  а  самите  причинители  на  кошмарите.  Никога  не  бива  да  забравяме,  че  за  детето  това  е  нещо  напълно  реално!  Обясних  на  бъдещият  герой,  че  избага  ли  в  банятя  и  пусне  приятно  топла  вода  тава  което  го  преследва  ще  изчезне  в  сифона,  защото  чудовищата  не  обичат  водата.  Когато  усетех,  че  започва  да  е  неспокоен  тихо  повтарях  отивай  в  банята  и  пусни  водата. Но  трябва  да  се  спи  заедно  с  детето. При  нас  имаше  ефект.
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен gabriella33

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 82
Re:Философия на родителството
« Отговор #71 -: Март 04, 2011, 03:04:12 am »
Чувала съм,че японците оставяли децата си до 7год. да правят каквото си искат.Може би да чупят,блъскат,да се търкалят в калта,общо взето да опитат живота.Навършат ли 7 обаче ги вкарват в ,коловоза,.Гледах и един филм,мноооого отдавна ,в който обясняваха,че таланта у човека се развива до 7година.До тогава се отключват центровете на всички науки и изкуства.Т.е.нещо от сорта-до 2 години детето усвоява езици,от2до3години география,история,от 3 до 4 математика,от 4 до 5 музика и рисуване...така до седмата.Центровете се отключват и заключват,за да се развие следващия от веригата.Ролята на родителя,респективно учителя е да следи детето и да разбере кога е отключен дадения център,с цел стимулиране в дадената насока.Но не се набутват материали по въпроса,а просто се подхвърлят,та детето само да ги улови и само да  намери път към усвояването и разбирането им.Т.е. ако детето е на 5год.няма смисъл да го мъчим с математика,така само го объркваме,то не  усвоява просто защото вратата към съзнанието му е затворена в момента, а е отворена тази за музиката и рисуването...Така че ако хванем цаката на центровете би трябвало да имаме вундеркинди..Мисля също ,че родителя не би трябвало да вкарва детето по отъпканите вече коловози ,а да го стимулира да мисли само и да намира своя верен път.Също така по въпроса за ,,има-няма,,,мисля 4е е добре да се обясни на детето какво всъщност означават тези две думи и че ,,няма,, не е страшна дума.Пример:нямам рак;нямам двойка;няма война и тен подобни.Всъщност тук думичката ,няма, те кара да се чувстваш щастлив.Така че вместо да я избягваме тая дума,по- добре да обясним нещата така,че да би ги разбрало детето.Без негативизъм и сълзи в очите.Относно лъжата-позволявам на моят син да ме послъгва понякога,но това е за негово добро.Ако белята е голяма казала съм му да ми я представя по такъв начин,че да не го набия.Или ако може да се обоснове за стореното-тогава му прощавам.Но без лъжа не може!Това е инстинкт за самосъхранение.Човек лъже,защото от опит знае ,че истината често носи неприятности.Научно доказано е ,че деца които лъжат често,в живота се реализират безпроблемно и имат самочувствието да се нарекат човеци с главно ,Ч,.И обратно-онези които предпочитат истината не се реализират,биват използвани и мачкани.Относно вярата-възпитаваме детето си да вярва,защото онзи който няма вяра в нищо е обречен.Когато ме попита за смъртта,му казах че нищо в природата не се губи,просто се трансформира от едно нещо в друго-всичко е енергия.Сигурна съм че не разбра всичко от казаното,но разбра че за смъртта има обяснение,каквото и да е то.И така общо взето мисля,че детето трябва да има вяра,да послъгва,да не демонизира думичката ,,няма,,,да знае ,че ако желае нещо истински то непременно ще се случи и най-вече детето трябва до себе си винаги да има силни и любящи родители-от тук започва всичко...
ЮДА ПРЕДАДЕ ХРИСТОС И ТОЙ ОТИДЕ В РАЯ.ПРЕДАТЕЛ ЛИ Е ЮДА?

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 321
Re:Философия на родителството
« Отговор #72 -: Март 04, 2011, 11:31:07 am »
Хм..относно думичката"няма",не съм много съгласна и винаги предпочитам да наблегна на"имането",ама това може и да се дължи на консуматорската ми натура ;D..Тъй или иначе формулата"нямам..рак(примерно)"е неефективна,щото реално го предизвикваш.Замествам я с"аз съм много здрав и силен".Вместо"нямам двойка"би могло да бъде.."имам само добри оценки"..и т.н.Формулирането на мислите,както и изказа са много важни.Както знаем,и думите(не само мислите)имат своята енергия ;)
Относно вярата..Не знам..и тук не съм много съгласна.Да"вярва"в какво?Цял живот съм живяла без вяра,не виждам да съм обречена.Напротив.Липсата на вяра,ме поведе към търсенето.Вярата на сляпо,ти дава готов модел за подражание,и едва ли е най-доброто за еволюцията.Таа..пак те питам..В какво го учиш да вярва?

Неактивен gabriella33

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 82
Re:Философия на родителството
« Отговор #73 -: Март 05, 2011, 12:53:04 pm »
Ти вярваш,че не вярваш.Това е като "Аз знам,че нищо не знам и затова знам,че нещо знам!".Всеки носи вяра в себе си,разликата е само в силата й.
Силен-слаб,бяло-черно,ин-ян,плюс-минус,материя-антиматерия,има-няма...Всичко в този свят,подчертавам-в този свят си има антипод.Думичката "няма" съществува и ние не можем да се преструваме,че не я забелязваме.Хората са казали "Човек прави името.",тук е същото.Всичко зависи от това с какво се отъждествява тази "проклета"дума ;D.Съгласна съм,че от всички страни ни бомбардира отрицателна информация(енергия).Но аз просто се опитвам да не съм й подвластна,като се опитвам да обясня същото и на детето си.За мен думичката "няма" не е символ на нищета,трагедия,ад и мизерия,това е просто дума,която ми показва налично ли е нещо или не, в определено време.Има ли стълб пред мен или няма,имам ли мозък или не :),има ли смисъл или няма..Та това е моята философия.Стремя се да правя нещата колкото се може по-прости,защото в простотата се крие истината(не помня кой го е казал).И не аз уча детето си,а заедно двамата го правим.Детския мозък е като празен диск,върху който тепърва се чертаят пистите.Не съм сигурна,че аз имам правото да ги чертая.Оставям го на собствения избор,като обяснявам нещата от моята позиция и подчертавам,че виждането ми не е единствено.Пък той да търси,да опитва и да преценява.Все пак всяко поколение се ражда по-умно от предходното.
« Последна редакция: Март 05, 2011, 21:35:39 pm от Mirotvorec »
ЮДА ПРЕДАДЕ ХРИСТОС И ТОЙ ОТИДЕ В РАЯ.ПРЕДАТЕЛ ЛИ Е ЮДА?

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Re:Философия на родителството
« Отговор #74 -: Март 05, 2011, 13:12:43 pm »
Цитат
Научно доказано е ,че деца които лъжат често,в живота се реализират безпроблемно и имат самочувствието да се нарекат човеци с главно ,Ч,.И обратно-онези които предпочитат истината не се реализират,биват използвани и мачкани.
Дори и да има хора, които чрез лъжата се реализират "безпроблемнно", не съм съгласна, че това важи за всички. Това както всичко друго е въпрос на избор.

Ако има нещо към, което да съм многоооо крайна ( въпреки ,че съм против всякакви крайностти) това е лъжата. Аз съм против лъжата. Няма значение бяла ли е, черна ли е, лъжа е! Аз съм за истината! Е ,защото повечето хора не осъзнават вредата от лъжата масово се е приело вече ,че лъжата е нещо нормално ,дори полезно и така нататък! Едвали не , ти си глупак ако не лъжеш! Лъжата има много ниски вибрации и дори да не осъзнаваме си носим после последствията.  Ако дори да се водя  по-глупава от останалите, честно да ви кажа не ми пука! Много трудно някой може да ме накара да излъжа! Толкова не харесвам лъжата ,че не си позволявам да я използвам,с много малки изключения ,когато съм сигурна ,че немога да се преборя с нечии предрасъдъци!
Откритостта не е цел сама по себе си ,а произтича от истинска загриженост за качеството на взаимните контакти. За мен лъжата е огромна пречка при взаимоотношенията с хората! Така стоя зад теорията ,че винаги има начин да кажем на едно дете истината!
Лъжата си е вид бягство към по-лесен и безпроблемен начин на живот. Чрез лъжата оставаме пасивни и виждаме нещата не такива, каквито са, а такива, каквито искаме да бъдат.  Докато един ден истината излезе наяве, а тя  го прави.
 Има и така наречените благородни лъжи,  те е добре да се използват максимално рядко, само когато е абсолютно задължително, всичко зависи от конкретните обстоятелства. Иначе лъжата си остава нещо долно и низко, до което човек прибягва, когато няма смелост да поеме отговорност за собствените си постъпки и когато страхът му, че може да бъде отхвърлен, е по-голям от желанието да постъпи честно поне с хората, които го заслужават. Истината е борба, а когато се борим, винаги съществува надеждата за победа, докато лъжата  е сигурната загуба.
Неразбирам какво толкова се плашат от болката от истината ,та тя болката е неизменен спътник в нашия живот! Аз предпочитам да ме заболи отколкото да ме лъжат! На моите близки също не им спестявам болката! Е понеже наистина ги обичам  научих, че човек може да бъде прям и в същото време да се изразява така,че откровенността му да причини минимална болка.
  
Цитат
И обратно-онези които предпочитат истината не се реализират,биват използвани и мачкани.
А, това ми прилича на оправдание!Идва според мен повече от страх, "да не би някой да нарани скъпото ми его"!
 И отново е някакъв нищожен стереотип, който преследва милите, добри хорица, който се опитват да следват максимално искрен живот, ако мога така да го нарека.
Неискам да излизам жертва, аз си знам ползите от избора ми да съм добричка и да не лъжа хората. И от любов към обективността, ще ви споделя, че съм страдала, понякога, че не съм използвала малка лъжица! Това не би променило отношението ми към лъжата и избора ми да следвам истината!
Както много пъти съм "яла лайно", но това не би ме направило по лош човек.
« Последна редакция: Март 05, 2011, 22:10:58 pm от Търсеща »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27