Автор Тема: Кафето - колко е полезно или вредно ?  (Прочетена 52449 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Кафето - колко е полезно или вредно ?
« Отговор #15 -: Юни 03, 2010, 15:52:46 pm »
А задавали ли сте си въпроса каква е надценката на тази напитка по заведенията? Много голяма, бих казал. Това е един от малкото артикули по заведенията, от които се печели най-много. Ами какво да ви кажа още... кафето е поредния стимулант за човека в сивото му ежедневие, който му прави живота "щастлив" за кратко (45мин).

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Кафето - колко е полезно или вредно ?
« Отговор #16 -: Юни 03, 2010, 15:54:37 pm »
А задавали ли сте си въпроса къде отива тая енергия, която се изпуска на халос от човека след поредния стимулант?

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Кафето - колко е полезно или вредно ?
« Отговор #17 -: Юни 03, 2010, 15:56:51 pm »
А задавали ли сте си въпроса къде отива тая енергия, която се изпуска на халос от човека след поредния стимулант?

При енергийните вампири, че къде другаде. ;D

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Кафето - колко е полезно или вредно ?
« Отговор #18 -: Юни 03, 2010, 15:58:49 pm »
На кой по-напред да отговоря?

Спорт-Здраве, аз съм например младолик и пия по МНОГО кафе. Горе долу към половин литър еспресо или 2, понякога 3 чаени чаши.

Разбира се може да съм въпреки кафето, а не поради ...

Мама Котка, правилно ти отговориха, всички странични ефекти, вкл болене на глава са поради пристрастяване. А няма и друг начин как да бъде. Природата все пак не ни е родила в комплект с кафето.

Али Баба, за какви 3 дена ми говориш?
Мойто изчистване от кафе (правил съм опити на въздържание) изисква към месец.
А ако съм пил няколко седмици силно кафе (например лаваца-роса (червена)) и са ме хванали тикове ... (това от години не се е случвало), тогава при 1-2 седмици на изчистване траят само намаляването на нервността и тиковете, а чак по-нататък се премахва и другото.

След 1-2 такива случки изцяло спрях червената лаваца от консумация и минах на синя.

Сега защо пия кафе ще пиша пак, че трябва да излизам и закъснях ...
Но не вярвам да е полезно ...
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Кафето - колко е полезно или вредно ?
« Отговор #19 -: Юни 03, 2010, 16:00:49 pm »
Точно отпивам глътка от петото за днес кафе.  :flag_of_truce:
Првото бе микс на нескафета мока и 3 в 1. 200 мл.
Второто от кафе машината пред работа. около 80 мл.
Третото и четвъртото от закусвалнята отсреща - доста силно, ок .80 мл.
Петото пак от автомата - 30 ст. късо със захар.
Въобще не се чувствам прегрял. И така всеки ден. 8)
 
Десет полезни качества на кафето

Репутацията на кафето през годините е доста променлива величина. За това, дали е полезно или не, се чудят както любителите на тъмната напитка, така специалистите, които не спират да правят опити върху неговите положителни и отрицателни свойства. Въпреки това има достатъчно доказателства, че при определени условия и при много хора то може да бъде наречено лек стимулатор и дори антидепресант.
Група британски специалисти са изброили 10 от полезните качества на кафето, съобщава ВВС и допълва, че те трудно могат да бъдат оспорени. Наред с това обаче учените припомнят, че страстните любители на кафето не бива да прекаляват с него въпреки многобройните изследвания, доказващи ползата от употребата на 3 чаши дневно. Количеството действа напълно индивидуално на всеки индивид и в този смисъл напитката става непредсказуема.
1. Колкото е да е удивително, кафето се съчетава добре с алкохола. Доказано е, че любителите на спиртните напитки, които редовно пият кафе, рискуват в по-малка степен да развият цироза на черния дроб.
2. Кофеинът понижава риска от рак на кожата. Лосионите за тяло, съдържащи екстракт от кофеин и зелен чай, намаляват риска от развитието на злокачествени образувания.
3. 1-2 чаши кафе дневно повишават настроението и с това общото здравословно състояние. Това свойство се дължи на допамина – веществото, което според учените е отговорно за нашето привикване към употребата на кафе. Но с тази напитка не бива да се прекалява - известно е, че тези, които изпиват повече от 2 чаши кафе дневно, са по-податливи на пристъпи на паника.
4. Резултатите от ново изследване потвърждават, че кафето премахва мускулните болки след тежки и продължителни тренировки и в такива ситуации действа по-ефективно отколкото аспиринът.
5. Развенчана е и заблудата за това, че кафето нарушава сърдечната дейност. Според ново изследване 4-5 чашки дневно правят организма по-малко уязвим към различните сърдечносъдови заболявания.
6. Тези, които обичат кафе, не трябва да се тревожат за своята памет в напреднала възраст. След 60 години такива хора страдат по-малко от изгубване на паметта и влошаване на когнитивните функции.
7. Кафето подобрява и кратковременната памет. Учените предполагат, че вероятно това се дължи на стимулиращия ефект, който кафето оказва върху организма.
8. Кафето не предизвиква хипертония. При употреба на 1-2 чаши от ароматната напитка хората, които не пият редовно кафе, наистина временно повишават кръвното си налягане. Но това не са наблюдава при тези, които пият редовно кафе – вероятно заради привикването.
9. Кафето (при определени ситуации) е полезно дори за децата - през 1999 г. официално бяха одобрени кофеинови инжекции, които стимулират дишането при бебетата (в случай на внезапно спиране).
10. С помощта на кафето могат да се намалят посещенията при стоматолог. Но главното условие е кафето да се пие чисто – без захар и мляко. Печените кафеени зърна притежават способността да унищожават бактерията Streptococcus mutans, която е една от причините за образуването на кариеси.
От: http://doctoronline.bg/view_article.php?article_id=1988

П.С Къде ги тея енергиини вампири дайте ги тука да ги захраня.
« Последна редакция: Юни 03, 2010, 16:03:17 pm от fishbone »

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Кафето - колко е полезно или вредно ?
« Отговор #20 -: Юни 03, 2010, 16:17:45 pm »
Охохо, ти добре хрантутиш енергийния вампир...

Ми, че то много ясно, че няма да се чувстваш прегрял или да ти е зле...за да бъдеш подтикнат пак и пак и пак ...иначе нали ако се почувстваш зле след кафето ще го оставиш на секундата.

Танграта, това, което казваш за месец изчистване...е много интересно. Наистина ме заинтригува това. Аз бях чула или чела някъде, че трае 3 дена и при мен трае толкова.
3 дена и все едно никога през живота си не съм пила кафе. После започвам пак само и едниствено от...ей така, от..автопилота...някой път като ми се излиза от стаята, но не се сещам къде да ида отивам до кафе машината...пълна глупост.

Може би при всеки да е различно времето за изчистване, не знам...

Неактивен lokmar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 239
Re:Кафето - колко е полезно или вредно ?
« Отговор #21 -: Юни 03, 2010, 16:24:24 pm »
Аха, при всеки е различно, имах само главоболие и нищо повече. :hi:

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Кафето - колко е полезно или вредно ?
« Отговор #22 -: Юни 03, 2010, 16:45:51 pm »
Аз спрях кафето, като се събудих една сутрин и пътувайки за работа си казах - "Я почакай малко!". Попитах се аз. Всяка сутрин ти като навито на пружина зайче отиваш до кафеавтомата и си изпиваш дозата. Следобед, отекчен или изморен от работа - още едно. Събудих се от съня на яве, дето има една дума и си дадох сметка, че това при мен, както и при повечето хора се е превърнало в дежурно действие всеки ден. Викам си я да заменя кафето с билков чай (без подсладители). И така всеки ден вместо кафе - чай. Лека-полека превъзмогнах липсата на кафето и сега ще стане една година откакто не съм пил. Най-интересното от всичко това е, че когато пиех кафе имах много повече нужда да го правя при най-малкия повод на отпадналост или сънливост, отколкото сега, когато то отсъства от менюто ми.
« Последна редакция: Юни 03, 2010, 16:47:47 pm от sidewinder »

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Кафето - колко е полезно или вредно ?
« Отговор #23 -: Юни 03, 2010, 16:48:49 pm »
Да, проблема със стимулантите не е в отказването, а в започването отново..

Щом включиш на автопилот и те се възобновяват.

Аз по това разбирам, че пак съм на автопилот.

Щом тръгна към кафемашината и се казвам ОППА! Май пак спиме, а?
И ако продължа още малко и се запитам "И сега защо пак спиме, а"..."Ми защото пишем във форума", "И за какво пишем във форума?", "Ами за самосъзнанието, за осъзнаването, за истината..."
Хахахах  ;D  ;D  ;D
Значи докато пиша във форума кой е хищникът и егрегорът и как да го разпознаем и изловим, той ми го......здраво  ;D  ;D  ;D
« Последна редакция: Юни 03, 2010, 16:52:01 pm от алибаба »

Неактивен GaBOSS

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 165
  • Простак
Re:Кафето - колко е полезно или вредно ?
« Отговор #24 -: Юни 03, 2010, 17:21:06 pm »
Точно отпивам глътка от петото за днес кафе.  :flag_of_truce:
Првото бе микс на нескафета мока и 3 в 1. 200 мл.
Второто от кафе машината пред работа. около 80 мл.
Третото и четвъртото от закусвалнята отсреща - доста силно, ок .80 мл.
Петото пак от автомата - 30 ст. късо със захар.
Въобще не се чувствам прегрял. И така всеки ден. 8)
От това което си описал се чудя, защо твърдиш че си пил кафе?
Пил си добре премерен коктейл до хранителни добавки и химични елементи.
По същата логика можеш да пиеш и чай на гранули.

Аз лично кафето съм го спрял от доста години и не виждам смисъл в неговата употреба, особено пък 'прехваленото' от Рап, поп-фолк и ТВ реклами, дето е кафе толкова, колкото и Данон е кисело мляко.

Неактивен sedere

  • (sedere)
  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 606
Re:Кафето - колко е полезно или вредно ?
« Отговор #25 -: Юни 03, 2010, 20:22:21 pm »
Аз не пия кафе и много от тези, които пият сутрин пред училище ме гледат като полезно изкопаемо. ;D
Веднъж реших да пробвам това кафе където доста хора му се наслаждават и им харесва от зависимостта им към него. Опитах го само една глътка и щях да се из повръщам, а ужким един където ги разбира кои видове кафета са добри и тн ми каза, че това е добро. Не знам тези хора как пият тази ПОМИЯ  :o
Преодолей робското подчинение и живей изцяло в настоящето.

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Кафето - колко е полезно или вредно ?
« Отговор #26 -: Юни 03, 2010, 20:35:09 pm »
Всяко вкусово усещане носи определена информация на мозъка за себе си. В еволюцията си сме развили способността да преценяваме кое е годно за консумация, според вкуса му. Например сладкото ни казва - изяж ме, ще ти дам енергия. Соленото ни казва, имам минерали  и т.н. Обаче всички горчиви храни са предупреждавали предците ни за някаква опасност или потенциална вреда.

Питам се, защо днес ние консумираме горчиви храни и напитки, при положение, че горчивото е внушавало на предците ни "не ме яж (пий)", не ставам за ядене?

Излиза, че сме изградили резистентност към много горчиви храни. Кафе, бира и т.н.

Неактивен sedere

  • (sedere)
  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 606
Re:Кафето - колко е полезно или вредно ?
« Отговор #27 -: Юни 03, 2010, 21:09:38 pm »
Аз бира също не мога да пия гади ми се от нея. >:(
Преодолей робското подчинение и живей изцяло в настоящето.

Неактивен хадзапи

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 808
Re:Кафето - колко е полезно или вредно ?
« Отговор #28 -: Юни 03, 2010, 21:22:43 pm »
Нито кафе, нито бира понасям, вино пък ужас, такъв киселяк ми е. Само на билкови чайове карам и то често си ги правя различни.  :)

Повечето хора са превърнали кафето като ритуал, гледайки от тези около тях и само да не изостанат по-назад. Има хора, които пък го пият заради ниско кръвно или някаква друга причина. И то си има своите полезни и неполезни страни.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Кафето - колко е полезно или вредно ?
« Отговор #29 -: Юни 04, 2010, 08:20:34 am »
След време да не отворите тема: "Чайът - колко е полезен или вреден?"

 ;D

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27