Сивите нямат пъп. Нямат гърда. Нямат майка. Но по тази логика може майка им да е "сива кокошка". От къде мислите дойде цялата тази теза за гущерите. Точно от това, че те нямат пъп, гърда. На филма за Розуел се вижда сив дошъл от яйце.
Клонирането представлява сериозен здравен риск, обикновено завършващ със смърт на клонираните животни, а понякога дори убива бременните животни-майки заедно с клонираните плодове. Изследователите имат опит с много мъртви фетуси (мъртъв плод) и новородени, плацентарни абнормалитети (извън нормата неща), ненормална поява на отоци, три или четири пъти над нормата проблеми с пъпната връв и остра имунна недостатъчност. При много бозайници, като овцете и кравите, изследователите намират, че около една втора от всичките клонирани животни развиват сериозни фетусни абнормалитети, включително обособени сърдечни дефекти, дефекти на белите дробове и други органи, много от които фатални още преди раждането. Акумулираните генетични несъвършенства могат да доведат до инфектиране на такива животни и да засегнат поколения клонирани животни. Но ние не можем да отзовем едно дефектирало клонирано животно така, както това бихме направили с един показал дефекти автомобил.
Има ли връзка между адено-карцинома по овцете и рака по хората?
03-07-2007 г. В последно време има доста проучвания за евентуална идентичност или връзка между злокачественото заболяване по овцете, означено първоначално като Jaagsiekte, и една форма на белодробен рак по хората. Болестта Jaagsiekte или Аденоматоза е описана в началото на миналия век в Южноафриканския съюз, но е разпространена в целия свят. У нас е описана от Енчев и Тодоров и има значително разпространение особено сред някои породи овце. Тя представлява типично раково заболяване, локализирано в бронхиалния епител и алвеолите, с бавно развитие и редки метастази. Този рак е несъмнено контагиозен, но контагиозността му е бавна и незабележима. Тя се доказва чрез експериментално възпроизвеждане с филтриран материал от белите дробове на болна овца. Инкубационният период достига до около 5 години. Имаше големи усилия за доказване на неговата вирусна етиология. Преди години шотландски автори обявиха, че от болни овце са изолирали овчи херпесвирус. Но сега се знае сигурно, че истинският причинител е един бетаретровирус и с него заболяването е възпроизведено неколкократно. Раковият процес се развива на места по бронхите и обхваща и алвеолите из целия бял дроб. Появяват се гумоподобни уплътнения, а трахеята се изпълва с пенест трансудат. Ако повдигнем задницата на овцата, от носа й изтича розова пенлива течност. Болните овце бавно слабеят, дишат тежко и изостават от стадото. Така годишно от заразеното стадо отпадат до 10-15 овце. Интересно е, че овцата Доли, първото животно, получено чрез генно инженерство от една телесна клетка, е умряла на 5-годишна възраст от Jaagsiekte. През последните години някои изследователи са привлечени от приликата между Аденоматозата и една форма на белодробен рак у човека. Подобно на аденоматозата при хората се среща бронхиоло-алвеоларен карцином с пневмонични изменения. И той е дребноклетъчен, с бавен развой и редки метастази. Клинично се проявява с продуктивна кашлица и прогресивна респираторна недостатъчност. Няма връзка с тютюнопушенето и се среща по-често при жени и млади хора. Хистологично наподобява аденоматозата. Доказано е, че след трансплантация на здрав бял дроб често той преминава и в трансплантираната тъкан, което говори, че той е инвазивен. Доказано е, че човешките клетки имат и рецептор, специфичен за овчия рак. Но всички опити да се изолира вирус от човешкия карцином засега са останали напразни. Мнозина автори смятат, че в около 20 на сто от всички човешки ракови образувания има вероятности и за вирусна етиология. Но досега в човешкия белодробен аденокарцином не се открити ДНК или РНК, специфични за вируса на аденоматозата. При това не е установена някаква епидемиологична връзка между аденоматозата по овцете и бронхиоло-алвеоларния карцином по хората. Така че въпреки голямата прилика засега няма данни за връзка между тези ракови заболявания по хората и овцете. Според някои автори въпросът остава все пак открит. От в. Гласът на фермера