Автор Тема: Какво за вас е щастието?  (Прочетена 17859 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен An!

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 31
Re:Какво за вас е щастието?
« Отговор #15 -: Май 06, 2010, 22:33:46 pm »
Щастието за мен е когато мога да мечтая...
Когато мога да полетя, макар и само на сън...
Когато мога да се порадвам на разлистените дървета, на ятото гълъби, на късчето чисто небе и на нежните слънчеви лъчи...
Когато мога да усетя как ме галят седефените капки, докато танцувам под дъжда...
Когато мога да уловя един миг...
Когато се влюбвам и мисля за него, дори когато той не ме вижда...
Когато мога да прегърна и утеша някого...
Когато мога да върна нечия усмивка обратно...
Когато усещам, че някой ме обича и ме разбира без думи...
Щастлива съм, когато съм себе си...  :)
« Последна редакция: Май 06, 2010, 22:36:17 pm от An! »

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Какво за вас е щастието?
« Отговор #16 -: Май 06, 2010, 22:45:20 pm »
Хубав отговор.

Добре че още някой отговори на въпроса в темата. Започнах да си мисля, че всички които ще пишат занапред ще ме разпъват на кръст заради думите ми.
« Последна редакция: Май 07, 2010, 16:56:41 pm от Mirotvorec »
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен old4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 042
Re:Какво за вас е щастието?
« Отговор #17 -: Май 07, 2010, 11:31:49 am »
Добре че още някой отговори на въпроса в темата. Започнах да си мисля, че всички които ще пишат занапред ще ме разпъват на кръст заради думите ми.

Aaa Тангра , аз изобщо съм нямал и умисъл да те "разпъвам на кръст" , просто бях чел нещо подобно и го написах откъде е .

Аз съм се чувствал най щаслив когато съм си у дома , за съжаление всичко свърши.
Съжалявам old4, съществува забрана, която не ти позволява да публикуваш или изпращаш лични съобщения

Неактивен An!

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 31
Re:Какво за вас е щастието?
« Отговор #18 -: Май 08, 2010, 17:41:11 pm »
"Рецептата" на Шопенхауер:
"Да бъдеш достатъчен за самия себе си, да си всичко и във всичко себе си. Ето най-доброто условие, за да бъдеш щастлив. Никога не очаквай много отвън, защото човекът се задоволява от вътрешните си богатства."

Неактивен persefona

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
Re:Какво за вас е щастието?
« Отговор #19 -: Май 08, 2010, 17:56:58 pm »
И като се сетим, че Шопенхауер (точно, но е недостижим от Ницше, все пак) е ненавиждал жените...започвам да се чудя колко и дали е бил щастлив въобще.

Тва с цитатите е доста неблагодарно, понякога.  :)

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Какво за вас е щастието?
« Отговор #20 -: Май 08, 2010, 19:46:11 pm »
Щастието е другото лице на нещастието. ;)

Неактивен An!

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 31
Re:Какво за вас е щастието?
« Отговор #21 -: Май 09, 2010, 17:20:46 pm »
persefona, не съм запозната добре с философията на Артур Шопенхауер. Не знам какво имаш в предвид като споменаваш и Ницше, но Шопенхауер е живял около 80г. преди него и той е един от неговите вдъхновители...
Хареса ми цитата, има отношение по темата и затова го споделих...

Както хората сме различни, така и всеки човек разбира щастието по различен начин. За даден човек едно нещо може да е щастие, а за друг не.

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Какво за вас е щастието?
« Отговор #22 -: Май 09, 2010, 17:50:54 pm »
Щастието е в опашката (суфи притча)

Един голям пес видял кутре, което си гонело опашката и го попитал:
– Защо си гониш опашката?
– Изучих философията – отговорило кутрето, – реших проблемите на вселената, които не е решило нито едно куче преди мен. Аз разбрах кое е най-доброто за едно куче. Това е щастието. Разбрах, че моето щастие е в опашката. Затова я гоня, а като я хвана, ще е моя.
– Синко – казал песът, – аз също съм се интересувал от проблемите на вселенат и съм си съставил мнение за тях. Освен това разбрах, че щастието е прекрасно за кучето и че моето щастие е в опашката, но забелязах, че където и да отида, каквото и да правя, тя ме следва. Не е необходимо да я гоня.



Всъщност какво е нещастието? Не е ли просто несбъдването на илюзорните ни стремежи. Не се ли явява нещастието тогава, когато изискваме нещо да се случи по точно определен (пък бил той и неестествен начин), докато същото нещо би могло да се получи напълно естествено?

Освен това хората са нещастни, защото не умеят да гледат на случващото се в живота им от нужната дистанция. Ако гледаме на едно дърво от разстояние, ние ще можем да видим и планината, и слънцето, и другите дървета, и цветята наоколо... Ако гледаме към дървото от двайсетина-тридесет сантиметра, то ние няма да сме в състояние да видим нищо друго освен въпросното дърво, а и тогава ще виждаме само една ограничена част от него. По същия начин и хората гледат на нещастията си, докато едно отдалечаване би им дало възможност да обхванат цялата картина. Всъщност по същия начин гледаме и на желанията си, които смятаме, че ще ни донесат щастие. Щастието обаче никога не е в отделното дърво. Не е и в няколко дървета... То е в цялото, във всичко.
« Последна редакция: Май 09, 2010, 17:55:17 pm от Iris »

Неактивен persefona

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
Re:Какво за вас е щастието?
« Отговор #23 -: Май 09, 2010, 19:59:11 pm »
Това, кой кога е живял от двамата, вече наистина няма реално отношение към темата. Защото не пречи на двамата да са живяли в различни епохи и да са ненавиждали жените.
Ненавистта им към жените, я споменавам във  връзка с темата и цитати ти, защото подобен тип мислител, ръсещ подобни афоризми е малко лицемерно да смятаме за меродавен, точно в тема или контекста на щастието, при положение, че е бил доста нешастен, за да напише всичко, което е написал.
Когато се цитира нещо, дори вече да се знае автора му, е по-интересно да се разтълкува. Защото ако, действаме на астрологическия принцип- Речено-сторено. Ми идва малко роботски-неестествено, сухо, дори убито да не кажа тъпо.
« Последна редакция: Май 09, 2010, 20:00:32 pm от persefona »

Неактивен An!

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 31
Re:Какво за вас е щастието?
« Отговор #24 -: Май 09, 2010, 20:35:52 pm »
Ти, откъде знаеш, че той е бил нещастен?
Както написах по-рано - щастието е различно за всеки. Не зад всеки щастлив мъж стои по една жена. 

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Какво за вас е щастието?
« Отговор #25 -: Май 09, 2010, 21:15:06 pm »
Доста мнения се събраха. И от различна гледна точка всички са прави. Просто всеки влага различен нюанс в думите.

Ирис е прав, ако разсъждаваш прекалено много върху щастието, това е признак, че може би не си щастлив. Разбира се има и изключения. Може да те озари някакво щастие и тогава пък да се замислиш ...

Има и известен смисъл в това да си самодостатъчен и да търсиш щастието в себе си. Даже много дълбок смисъл.

Това е горе долу същия смисъл като притчата за кучето и опашката. Също много добра.
Опашката е част от теб. И тя ще те следва. Ако вървиш спокойно и твърдо напред, без да се луташ.
Така и щастието би могло да е част от теб (както бил казал Шопенхауер). Но все пак ще трябва и да вървиш по пътя си.

Нека поставим друг въпрос:
В пътя си по Земята, трябва ли или не да преследваме своите инстинктивни стремежи? (хубава кола, хубава жена и тн)
И до каква степен точно?

Думите отново могат да излъжат.
Там е работата, че човек трябва да умее, дори и да ги преследва тези неща, да не е ПОДВЛАСТЕН на тях. т.е. да не зависи от тях щастието му.
Парадокс, нали? Затова малко хора успяват да са щастливи.
Именно това е един от най-трудните парадокси, с които трябва да се справи човек. Хем да преследва с големи усилия цели, хем да не дава пет пари дали ще се осъществят.
Описвал съм го и друг път този парадокс. Като път за излизане от егото. Но той е и същевременно път за намиране на щастието.

Има го и проблема, че търсене на път за пълно задоволяване на инстинктите е зло, ако е в крайност.

Но отново повтарям въпроса, на който така и не мога да си отговоря от много време.
Къде е мярката. Къде трябва да се спре да се преследват тези инстинктивни желания. Така пилееш време и част от живота си. Който би могъл да прекараш в саморазвитие.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен ДАВИД

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 105
Re:Какво за вас е щастието?
« Отговор #26 -: Май 09, 2010, 22:19:01 pm »
Щастлива съм , когато са щастливи и хората около мен, близки ,приятели, непознати...

Щастлива съм , когато се чувствам полезна! Когато съм полезна! Тогава имам опашка...

Тангра! :hi:
Къде е мярката...?! Може би зависи от това колко добър ученик си...Иначе повтаряш! Инстинктивните желания, според мен, са повече от губене на време! И те носят поуки и последици! Спирката при тях трябва да е тогава,когато от господари се превърнем в техни роби!Вместо ние да следваме желанието, то ни влачи!...
И понеже знам, че е трудно да се осъзнаем, да се погледнем отстрани и да си признаем...аз съм се доверила на хората около мен! Имаме си гласно правило " Видиш ли ме, че се превръщам в кучка, плесни ми един шамар, за да изтрезнея!"( не се смейте, има полза, ако имаш истински хора до себе си)!

Щастието също си има опашка...( Ирисе, страхотна притча).
ИДВАМ ОТ МИНАЛОТО...ОТИВАМ В БЪДЕЩЕТО...

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Какво за вас е щастието?
« Отговор #27 -: Май 09, 2010, 22:45:37 pm »
Господари и роби в този случай са сравнителни, а не крайностни понятия.
Винаги е по малко от едното и по малко от другото.

Колко човека биха могли като машина да игнорират всичките си инстинкти?
А ако се поставиш нарочно в ситуация на болка колко би издържал/а?
1 минута, 5 минути, 5 часа, 5 дни?

Определено има някакъв лимит.
И именно тоя лимит е границата между робите и господарите. Защото в този момент спираме да сме господари и ставаме роби.

Да, тази граница може да се променя, но с огромни усилия. И пак няма да сме изцяло господари.

Не мога да твърдя, че инстинктивните желания са 100% пилеене на време.
Намиране на човек, секс, любов, създаване на семейство, деца ...

Ако някой вярва, че са само пилеене на време трябва да се откаже от всички тези неща.
Не знам за вас, ама аз не се отказвам ...
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен ДАВИД

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 105
Re:Какво за вас е щастието?
« Отговор #28 -: Май 09, 2010, 22:53:18 pm »
В случаи на дилема...вадя везната! Тегля приоритетите си...и виждам границата! И в никакъв случай не ингнорирам инстинктите си, вслушвам се в тях!  :drinks:
ИДВАМ ОТ МИНАЛОТО...ОТИВАМ В БЪДЕЩЕТО...

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Какво за вас е щастието?
« Отговор #29 -: Май 09, 2010, 23:03:01 pm »
...
Нека поставим друг въпрос:
В пътя си по Земята, трябва ли или не да преследваме своите инстинктивни стремежи? (хубава кола, хубава жена и тн)
И до каква степен точно?

...

Мисля, че отговорих на този въпрос (донякъде), когато направих аналогията с дървото, което гледаме отблизо и отдалеч. Ако сме прекалено близо до дървото ще виждаме само самото дърво, но не и пейзажа наоколо. По същия начин, ако сме прекалено потънали в желанията си и държим да ги постигнем на всяка цена (до степен, че сме станали зависими от тях), ние няма да забележим цялата красота на всичко, което ни заобикаля, а ще сме концентрирани в преследване на стремежите си и задържане на постигнатото. Отделното дърво може да е много красиво само по себе си, но е хиляда пъти по-красиво сред природата.

„В пътя си по Земята, трябва ли или не да преследваме своите инстинктивни стремежи? (хубава кола, хубава жена и тн)“ – няма нищо лошо в това да преследваме целите си, дори и егоистичните. Въпросът е да не им придаваме по-голяма важност отколкото действително заслужават и да не се стремим към тях за сметка на други далеч по-важни неща (имам предвид такива, които надхвърлят границите на отделното земно въплъщение).

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27