Автор Тема: Компютри - Насоки на развитие  (Прочетена 23730 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Glarusman

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 120
Re: Компютри - Насоки на развитие
« Отговор #30 -: Юли 12, 2006, 22:31:01 pm »
Това със светлина не излиза на сметка. Ще се насочат към био компютри и към квантови компютри само те могат да спасят закона на Мур. А иначе днеска четох че от IBM са постигнали границата на технологията на базата на силикона. Проведени са опити със 500 гигахерцови чипове при температура само 8 градуса по-висока от абсолютната нула (кво ли охлаждане ще ми трябва да си го сложа това в къщи  :D) а при стайни
температури са постигнати "скромните" 350GHz и това е отиде закона на Мур.
Ето статията: http://www.electronicsweekly.com/Articles/2006/06/20/39015/IBM's500GHztransistorisphysicallimitofsilicon.htm
 После следват компютрите на базата на нанотехнологиите и биотехнологиите (днк компютри) и после квантовите. Макар  като гледам даже ще е прескочи една стъпка и ще се мине само на квантови - прекалено много открития направиха за 1 година в областта. А иначе на базата на светлината ще пуснат до година две оптичните носители, на базата на холограската технология. На един диск ще се събира 1ТБ информация.
« Последна редакция: Юли 12, 2006, 22:33:37 pm от Glarusman »
I'm seeking for the light, but I always move into the shadows.  The destiny of every Guru, is to be a

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Компютри - Насоки на развитие
« Отговор #31 -: Октомври 16, 2006, 11:01:52 am »
Нови успехи в областта на телепортацията

bgfactor, 10 Октомври 2006

Изследователи за първи път направиха успешен опит по телепортация между светлина и вещество.

Датски учени от Института Нилс Бор към университета в Копенхаген (Niels Bohr Institute at Copenhagen University) постигнаха поредните успехи в областта на телепортирането.
Опит за телепортация е предложен от Алберт Айнщайн и неговите колеги още през 1935 година. Съгласно разработената теория, две частици, под влиянието на кохерентна светлина (например лазерен лъч) са способни да се превърнат във физични близнаци. Дори ако двете частици се намират на значително разстояние една от друга, изменението на състоянието на едната провокира съответстващо изменение в състоянието на другата. По този начин може да се осъществява практически мигновен пренос на информация на неограничено разстояние, като телепортация на самите частици няма да бъде нужна.
Преди няколко години учени вече успяха да осъществят телепортация на свойствата на отделни фотони. По-късно германски изследователи от Хайделбергския университет осъществиха експеримент по телепортация на комбинираното квантово състояние на два фотона.
Екип от датски специалисти с ръководител Ойген Ползик (Eugene Polzik) стигнаха още по-далече. Те направиха за първи път успешен опит по телепортация между светлина и вещество. По време на експеримента изследователите използват микроскопичен обект, състоящ се от атоми на цезия при стайна температура и лазерен лъч. Информацията е телепортирана на разстояние от около половин метър, но учените са убедени, че могат да се реализира и многократно по-големи разстояния.
Резултатите от работата на екипа от Института Нилс Бор, публикувани в списание Nature, приближават учените още по-близо до създаването на квантови компютри.


Източник: http://www.nbi.ku.dk/page129736.htm
« Последна редакция: Октомври 16, 2006, 18:09:57 pm от Horus »
musica universalis

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 658
  • WATCHER
Re: Компютри - Насоки на развитие
« Отговор #32 -: Февруари 11, 2007, 01:33:17 am »
Първият квантов компютър ще се появи на пазара следващата седмица

Bulgarian Post - 10 Февруари 12:40

Очаква се квантовият компютър рязко да ускори търсенето и изчисленията за оптимизации. Демонстрацията ще включва две комерсиални приложения. Анализаторите очакваха комерсиален квантов компютър след около 20 години.Първият квантов компютър трябва да се появи следващата седмица. Компанията D-Wave от Британска Колумбия обещава да демонстрира машина, която извършва 64 000 операции едновременно в паралелни“вселени“.Ако новата машина влезе в действие обаче, тя ще направи безполезни сегашните схеми за сигурност. Квантовият компютър ще може да разбие днешните кодиращи схеми, тъй като има неограничени ресурси за паралелни изчисления, съобщава сайтът Technews.bg.Машината, която D-Wave се готви да покаже, използва процесор само с 16 qubits (квантов бит – най-малката информационна единица в квантовите изчисления; qubits съдържа експоненциално по-голямо количество информация от традиционните битове). Но системи със стотици“qubits“ще са способни да обработват повече входни данни, отколкото са атомите във вселената.Анализаторите очакваха комерсиален квантов компютър след около 20 години.



Хмм -20 години по-рано какво става бре  :-\ :P

Цитат
ще са способни да обработват повече входни данни, отколкото са атомите във вселената

Още един довод за тезата че живеем в огромна компютърна симулация  ;)
« Последна редакция: Февруари 22, 2007, 10:01:43 am от Eon »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 658
  • WATCHER
Re: Компютри - Насоки на развитие
« Отговор #33 -: Февруари 11, 2007, 02:14:35 am »
И сега като се вникне в това инфо и наистина изкарат подобен продукт на пазара това съвсем ясно трябва да ви говори с какви "машинки" разполагат военните, а пък да не говорим  за по-секретните бази! Оттук могат да се направят и някои изводи подкрепящи доста така наречени "конспиративни теории" свързани с реалната мощ на тези които управляват и контролират планетата. С подобни машинки - разбира се много по мощни от тези дето ще покажат ще могат  да правят почти всичко. А и те си го и правят.  Сама по себе си подобна машина гарантира невероятен скок във всички останали технологии! И както намекнах тези невероятни технологии дето се описват в конспиративните публикации вече изглеждат много по-логично да са на разположение на елита. Това чудо позволява да се правят милиарди експерименти за нула време и да се използва опита постигнат от събраните база данни за да се произвеждат и "невъзможни за конвенционалния учен технологии".

Eon

  • Гост
Re: Компютри - Насоки на развитие
« Отговор #34 -: Март 06, 2007, 10:10:52 am »
И нека бъде светлина...

Уникален експеримент в Харвард би могъл да предизвика революция в компютърния бранш, пише в "Капитал" Ясен Пекунов
04.03.2007


През изминалите седмици светът на науката и технологиите стана свидетел на две събития, които на пръв поглед нямат нищо общо.

Първо, на 8 февруари Nature публикува изследване на учени от Харвард, които успяват да спрат напълно светлинен лъч и по-насетне да го "телепортират" в друга точка на пространството, пренасяйки по този начин информация.

Второ, на 13 февруари канадската фирма D-Wave Systems представи в Музея на компютърните технологии, Калифорния, САЩ, първия "нелабораторен" квантов компютър. Какво общо има между харвардската "магия" и разработката на канадците?

Квантови компютри

Класическият бит, с който се предава информацията в един конвенционален компютър, е или включен, или изключен, т.е. в едно от двете възможни състояния - 1 или 0. В света на безкрайно малкото обаче действат съвсем различни закони и един квантов бит (quantum bit, qubit) може да бъде едновременно и нула, и едно.

Ако заместим цифрите с цветове, излиза, че кубитът е например и син, и червен. Тази двойственост би могла да направи квантовите компютри изключително мощни, защото, докато три класически бита могат да бъдат само в една от осемте възможни комбинации, то три кубита могат да бъдат във всичките осем едновременно. Или казано с други думи, да съхраняват осем пъти повече информация.

С увеличаването на броя квантови битове стремително нарастват и възможностите. Така например 300 кубита могат да бъдат в около 1090 възможни състояния. Десет с 90 нули след него е голямо число или поне вероятно по-голямо от броя атоми в познатата ни Вселена.

Преведено на компютърен език, един квантов компютър вероятно ще е способен да разгадае 40-цифров код за около 12 месеца, което класически компютър няма да направи и за милион години. С квантов компютър ще можем да пресметнем също и една безкрайно сложна задача - да речем, как си взаимодействат няколкото трилиона клетки в кръвта ни.

И светлината стана материя

Ако поведението на квантовия бит ви се струва странно и трудно разбираемо, вижте какво се случва в Харвард. По правило светлината се движи със скорост от приблизително 300 000 км/сек. Ако спре да се движи, би трябвало и да престане да съществува (като светлина) и да се превърне в материя.

"Това е невъзможно", би възкликнал Айнщайн и физиците ще кимнат утвърдително. Ето защо д-р Лин Хау от Харвард многократно е получавала съвети от колеги "да не си губи времето" с подобни експерименти.

Ала противно на познатите природни закони през 2001 г. тя успява да спре изцяло светлинен лъч, използвайки една странна форма на материята - нека я наречем кондензат на Бозе - Айнщайн - представляваща свръхохладен атомен облак.

Родената в Дания д-р Хау не се отказва и в последния си експеримент надминава и най-смелите очаквания (или страхове) на физиката. Първо превръща лъча в материя, "замразявайки" го в атомен облак.

После "телепортира" светлината чрез "материална вълна" (електромагнитно поле) в друг кондензат на Бозе - Айнщайн, пренасяйки по този начин информация от първия във втория.

И най-сетне чрез облъчване с лазер тя "освобождава" лъча и той продължава своя път, достигайки скоростта на светлината за по-малко от секунда.

И какво от това

Да се върнем отново в по-разбираемия свят на стандартните технологии, и по-специално към квантовия компютър на D-Wave Systems. Засега той е твърде малък и слаб, за да извършва пресмятания, които обикновените компютри могат.

Ала именно тук идва заплахата за компютърната индустрия - досега се смяташе, че двете технологии не са конкуренти, защото имат твърде различен алгоритъм на работа и възможности. Полетата на действие на квантовите и стандартните машини не се припокриваха.

Канадската фирма обаче има амбиция нейната разработка да извършва и "стандартни" задачи. И наистина техният компютър вече решава судоку пъзел. Перспективата скоро да бъде създаден компютър, който напомня чашата ни за кафе, ако бъде поставен до сегашния, но е безкрайно по-мощен, смущава всички големи конвенционални играчи на IT пазара от Intel до Microsoft.

Все пак за момента нещата не са толкова революционни за IT индустрията, защото пред квантовите компютри има голяма пречка - кубитите престават да бъдат квантови, когато си взаимодействат. Казано с други думи: те губят способността да бъдат в две състояния едновременно и се превръщат в обикновени (тъпи ;-) битове.

Решения на проблема има: като например да се затвори азотен атом в свръхчист диамант, както докладва екип от германски и австралийски учени в Nature Physics в средата на миналата година. Така създаденият кубит обаче е толкова скъп, а синтезът му - толкова сложен, че никога няма да стигне до пазарно приложение.

Резултатите на д-р Лин Хау и нейния екип, състоящ се само от студент и докторант, обаче създават нови перспективи за решаването на този проблем.

Двата атомни облака от нейния експеримент на практика са в квантово състояние и са потенциални кубити. Те си взаимодействат, т.е. информацията, кодирана в светлинния лъч, е пренесена от единия в другия, без това да повлияе на "квантовата" им природа. И нещо повече - информацията продължава по-нататък пътя си със скоростта на светлината, а това е доста бързо.

Каквото и да стане, изследването на харвардския екип дава надежда за поредица приложения като свръхточни часовници и сензори, неразгадаемо криптиране и ново поколение оптични мрежи.

Ако пък инженерите не успеят да преведат на технологичен език откритието на д-р Лин Хау, то за нея вероятно ще остане удоволствието от получаване от Нобелова награда.

Кой е казал, че ще й я присъдят ли? Ами все още никой, но все пак в Харвард тя е известна като "човекът, който спря светлината, трансформира я в материя, разходи я наоколо и пак я превърна в светлина".

НетИнфо
« Последна редакция: Март 06, 2007, 10:12:22 am от Eon »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 658
  • WATCHER
Re: Компютри - Насоки на развитие
« Отговор #35 -: Март 08, 2007, 15:10:48 pm »
Май се оказа че пак тези компютри ще си ги ползват само в секретните бази и то с цел контрол. А и е напълно логично че  ще се измислят хиляди пречки подобно "оръжие" да  бъде общодостъпно. Накрая ще има някакво компромисно решение, които да обслужва мултимедийната икономиика и новите видове електронни развлечения тип симулации за които ще са нужни по- мощни компютри.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 658
  • WATCHER
Re: Компютри - Насоки на развитие
« Отговор #36 -: Март 11, 2007, 18:34:33 pm »
Британски учени създадоха нов материал с дебелина един атом

Британски учени успяха да създадат нова стабилна наноструктура - лента с дебелина едва един атом.

Разработката бе извършена в университета на Манчестър при съдействието на германския институт "Макс Планк". Новият вид материал получи названието "грейфин", предаде ИТАР-ТАСС. Това е най-тънката наноструктура от всички съществуващи на Земята. Според учените тя ще разкрие революционни перспективи в компютърната техника и медицината. Смяташе се, че създаването на лента с дебелина един атом е невъзможно, тъй като тя ще бъде крайно нестабилна и ще се разруши при стайна температура. Британските учени обаче намерили решение: те разположили атоми на въглерода в конфигурация, напомняща пчелна пита, оставяйки им малко пространство за колебания. Очаква се в скоро време "грейфин" да може да замени използваните сега в компютрите силициеви микрочипове. /БГНЕС

Eon

  • Гост
Re: Компютри - Насоки на развитие
« Отговор #37 -: Март 14, 2007, 13:47:11 pm »
Нетинфо


ИТ гиганти готвят алтернатива на флаш-паметите


Intel, Samsung и други компании ще пуснат тази година памети с променлива фаза, по-бързи от флаша
10.03.2007
Нова памет с променлива фаза ще демонстрира Intel през първата половина на тази година. Гигантът я нарича PRAM, докато други компании, работещи по същата технология, налагат името PCM, обяснява TechNews.bg.

Intel възнамерява да пусне първите PRAM модули като директни заместници на NOR флаша. Компанията твърди, че PRAM има по-голям брой цикли "четене-запис" (100 милиона) от флаша и потенциал за 10-годишно запазване на данни.

NOR флашът обикновено се използва за съхранение на програми в мобилни устройства от рода на клетъчни телефони. По-трайната, но по-бавна NAND флаш се прилага за съхранение на големи обеми данни в устройства като iPod nano.

Samsung, IBM, Intel, Hitachi и други компании активно изследваха паметта с променлива фаза (phase-change memory) като вероятен заместител на флаша.

Предимствата на PCM са многобройни

Технологията се приближава до Светия Граал на компютърната памет - среда със стабилно състояние, малък размер на клетките и бърз достъп. Тя е нещо подобно на DRAM, но без да изисква схеми за опресняване.

Но въпреки всичко и PRAM не е съвършена. Технологията на Hitachi, например, се хвали с нейната латентност (закъснение) при четене от 20 ns.

Това са наистина впечатляващи резултати в сравнение с типичната за флаш-паметта латентност от 50 до 90 ns, но е доста далече от латентността на DDR2, която е 3 ns.

Ако PRAM на Intel е подобна, то едва ли в скоро време тя ще се използва като основна памет в компютъра.

Някои експерти определят MRAM като най-вероятен кандидат за заместник DRAM паметта. MRAM притежава много от предимствата на PRAM, а компании като IBM и Motorola, които работят над нея, твърдят, че могат да я направят да работи със същата латентност като DRAM.

Intel започна да разработва PRAM през 2000 г.,

когато компанията лицензира технология за памет с променлива фаза от Ovonyx. Микропроцесорният гигант се надява да започне масово производство на 128-мегабитови чипове PRAM в края на тази година.

Samsung вече демонстрира 512 Mbit PRAM чип и обяви, че планира да предложи цяла линия от PRAM продукти през 2008 г.

В края на миналия месец компанията започна да тества 256 Mbit и 512 Mbit чипове, произведени по 90-нанометров процес, заедно с производители на мобилни телефони.

Intel на този етап не разкрива детайли за своя чип. Според някои информации, латентността на PRAM ще е близка до тази на DRAM.

Паметта с променлива фаза по принцип притежава много висока скорост на четене, а пропускателната способност зависи от това как ще бъде конфигурирана PRAM в съществуващия краен продукт.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 658
  • WATCHER
Re: Компютри - Насоки на развитие
« Отговор #38 -: Март 17, 2007, 02:46:35 am »
Dell първи ще пуска компютри с твърд диск 1TB

actualno.com

Американският производител Dell обяви, че първи в индустрията ще предложи компютри с твърд диск с капацитет 1 терабайт (TB). Това ще бъдат високопроизводителни станции от серията Dell XPS и гейм машини Alienware.

Първият едно-терабайтов твърд диск Hitachi Deskstar 7K1000 ще бъде заложен в системите от серията Alienware Area 51, съобщи technews.bg.

Според официалната спецификация на Hitachi, новият диск Deskstar 7K1000 използва интерфейс SATA 3.0 GB/s. Времето за достъп при четене е 8.5 милисекунди, а при записи - 9.2 милисекунди.

По-раншни изследвания на образци на пластини с толкова висока плътност на данните показаха, че целостта на информацията може да бъде нарушена. Твърдите дискове по технология с перпендикулярен запис обаче позволяват безпроблемно съхраняване на данните.

Едновременно с новите модели компютри, включващи дискове по 1TB, Dell пуска и он-лайн услуга StudioDell. Тя ще действа като хранилище за видеофилми. Всеки филм ще се съхранява в продължение на 50 години от деня на появяването му. Филмите ще бъдат достъпни за сваляне от абонатите на услугата, за които се предполага, че ще притежават компютри с огромни като капацитет дискове.


тва с филмите е яко  ;)

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 739
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Re: Компютри - Насоки на развитие
« Отговор #39 -: Март 29, 2007, 13:34:20 pm »
Нова технология на IBM ще позволи на обикновения потребител да сваля филм за една секунда
29 Март 2007
Новото мрежово оборудване ще осигурява предаване на информация със скорост 160 Gbps, или 160 милиарда бита за секунда.
Специалистите от IBM предложиха революционно решение за предаване на информация по оптични влакна. Те представиха микросхеми прототип на оптичен трансийвър, който позволява предаването и приемането на данни със скорост осем пъти по-бърза, в сравнение със съвременните оптични мрежови компоненти.

Това постижение може коренно да промени представата за възможностите за обмен на данни през интернет. Например компютър с новия тип трансивър ще може да сваля от мрежата филм само за секунда, а в момента тази операция се извършва за около 30 минути.

Появата на мрежово оборудване, осигуряващо предаване на информация със скорост 160 Gbps, или 160 милиарда бита за секунда, открива нова ера във високоскоростните връзки, което ще доведе до преобазуването на много отрасли.

Електронните схеми, който са използвани за направата на оптическия трансийвър са обикновени CMOS-схеми, който са създадени чрез стандартна технология за производството на чипове. След това трансийвърът е обединен в единен блок с другите необходими оптични компоненти изпълнени с по-малко разпространени материали, като например индиев фосфат (InP) и галиев арсенид (GaAs). В крайна сметка се получава чип с размери само 3,25 х 5,25 милиметра.

http://www.bgfactor.org
« Последна редакция: Март 29, 2007, 14:05:29 pm от Eon »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 658
  • WATCHER
Re: Компютри - Насоки на развитие
« Отговор #40 -: Април 01, 2007, 04:13:18 am »
Нова технология на IBM ще позволи на обикновения потребител да сваля филм за една секунда


Ся трябва да направят и хардове дето да могат да поемат толкова много инфо за 1 сек  ;)

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Компютри - Насоки на развитие
« Отговор #41 -: Април 10, 2007, 08:09:57 am »
В САЩ пуснаха в продажба компютри с твърд диск от 1 терабайт

10.04.2007
Netinfo

В САЩ бяха пуснати в продажба компютри с обем на харддиска от 1 терабайт. Това са трилион байта информация или 50 млрд. листа в печатен формат.

За производството на толкова хартия биха били необходими 50 000 дървета. На този диск могат да бъдат вместени 380 часа видеоматериали в DVD-формат, 1 млн. снимки с висока резолюция или около 250 000 музикални файла, което означава между 1 500 и 2 000 години непрекъснат аудиопоток. Първа започна да приема поръчки за новите персонални компютри с обем на твърдия диск от 1 терабайт корпорацията “Дел”. Самият диск струва 500 долара. Останалите параметри на машината зависят от желанието и финансовите възможности на купувача.
БГНЕС
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 739
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Re: Компютри - Насоки на развитие
« Отговор #42 -: Април 10, 2007, 09:28:52 am »
Харддисковете не спасяват хартията. :P

Неактивен Admin

  • White Force Fighter
  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 742
  • MAY THE FORCE BE WITH YOU
    • Light Motion Design Studio
Re: Компютри - Насоки на развитие
« Отговор #43 -: Април 10, 2007, 11:19:21 am »
Че то в Германия от една година насам можеш да си купиш 1 терабайт външен харддиск...
VOX UNIUS - VOX NULIUS
-------------------------------
The change is in your mind!

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27