Автор Тема: Идея и представа  (Прочетена 13467 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Идея и представа
« Отговор #15 -: Април 16, 2010, 17:08:33 pm »
Виж сега, във всеки език можеш да намериш много значения за една дума. Има думи, с половин страница от различни значения, това не може да ни бъде ориентир, дайте да мислим сами.
Да речем, че се качиш на връх Мусала и погледнеш от върха. Като се врънеш у дома и си спомниш възстановяваш гледката (а и чувството). Ти вече имаш представа. Тя произтича от твоя пряк и директен контакт с нещото, в случая с гледката от върха.
После решаваш да разкажеш на някого за това.Да доведеш до него представата си.
И става интересноооооо....и възможно ли е това?

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Идея и представа
« Отговор #16 -: Април 16, 2010, 18:33:15 pm »
И друго ми хрумна.
Как ви звучат следните два въпроса и дали са напълно еснакви.
1. "Имаш ли представа за смъртта?"
2. "Имаш ли идея за смъртта?"
Все ми се струва, че не можеш да отговориш на първия въпрос "да", защото не си я преживял за да знаеш. Смъртта е езна идея.
Вероятно има и такива за които да е повече от идея, но няма никакъв начин да доведат това до нас.
Докато нямаме преживяването за нас смъртта ще е идея, както и любов, както е ....много други неща.
Значи или имаме преживяване или идеи.

Неактивен persefona

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
Re:Идея и представа
« Отговор #17 -: Април 16, 2010, 21:41:54 pm »
Не свързвай ЛЮВОВ и СМЪРТ! Моля те.

И, ако все пак ти е някак неизбежно имплицирай двете, но не непременно в тази Реалност.
Защото Идеята за любов някак бие/цака/надговаря-осмисля Идеята за смърт.
т.е.
помисли
безумно е да имаш ИДЕЯ за смърт. ако според твоята логика не си я преживяла.
Но това не пречи да имаш идея за любоов. Която ПЪК, можеее да си я преживяла, НО да не е същност-та на Любов, така че пак не си я преживяла.
И накрая си оставаш пак, само с представите...
А идеите, са толкова вълнуващи!бл

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Идея и представа
« Отговор #18 -: Април 16, 2010, 22:07:31 pm »
Идеите са много вълнуващи ама нещо ми клонят към....заместители.

Неактивен persefona

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
Re:Идея и представа
« Отговор #19 -: Април 16, 2010, 22:30:33 pm »
Идеите са много вълнуващи ама нещо ми клонят към....заместители.


на какво?

РАЗБРА ли, какво е идеЯ?
Проумя ли, че Iris, се опита да провокира някаква теория, но все пак колкото и да го уважаваш, не става ясно, ЗАЩО и КАКВО би ни дало гръцкото интерпретиране. При положение, че тогава, дори не е имало манекенки.  :D

Това, което Платон си е мислел/писал за Идея е ... някакъв въпрос от изпит. Но на мен не ми изяснява (при положеение, че Платон, не е тук) какво и как мога да върша с представите и идеите си.
Теорията не ми помага. Ако имам идея да съм щастлива, представата какво ми дава, и какво ми отнема? от щастието. :dance:
« Последна редакция: Април 16, 2010, 22:32:11 pm от persefona »

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Re:Идея и представа
« Отговор #20 -: Април 17, 2010, 10:14:42 am »
"Идеята за жена, НЕ Е представата за манекенка, нали?"

Според мен човек може да има идея да направи да речем кола.Да,но след като създаде кола и тя е Москвич,осъзнава,че това не му е представата за кола.
Тоест манекенката е перфектна визуално и е блян за много мъже,но е далеч от идеята за жена.Тоест идеята е мисловният ни образ за нещо(думичката идея идва от гръцки и означава форма,вид),докато представата е вече разбирането,схващането,дори възприятието на(за) нещото(в случая жената).
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Идея и представа
« Отговор #21 -: Април 17, 2010, 10:55:03 am »
Идея наистина означава форма, вид, но се е разбирала като архетип, първообраз. От там идва и думата идеален, т.е. съвършен. В този смисъл светът на идеите е свят на съвършени първообрази, а феноменалния свят е тяхно несъвършено проявление.
Идеите съществуват независимо от човешкото съзнание, докато представите са тясно свързани с последното. Идеите са като духа на една мисъл. Отношението между човешкото тяло и духа му е същото като при мисълта и идеята. Всяка мисъл си има определена фино-материална форма и живот в пространството.
Идеите са свързани с творчеството.  Творчество ex nihilo е невъзможно. Нищо не може да бъде създадено без участието на мисълта, а не може да имаме мисъл без идея.

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Re:Идея и представа
« Отговор #22 -: Април 17, 2010, 10:59:01 am »
Iris,ти го каза доста по-добре от мен.Евалата!  :hi:
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Идея и представа
« Отговор #23 -: Април 17, 2010, 11:51:44 am »
Леле Ирис....направо ми се зави свят...звучи направо....абе нямам думи!!! А щом аз нямам думи...разбираш нали?  ;D
Само, че сега почвам да го осмислям...после ще споделя какви зайци са изкочили  ;D

Неактивен why now

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 52
Re:Идея и представа
« Отговор #24 -: Април 17, 2010, 12:43:39 pm »
Блу Старче,чета няколко пъти  твоя и на Ирис постове  :) и все ми се струва,че казвате съвсем различни неща. :) :)
Предлагам ти най-добросърдечно да прочетеш още веднъж неговият пост по-внимателно и се надявам да видиш разликата.
Където смехът е забранен, обикновено не дават и да се плаче.

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Re:Идея и представа
« Отговор #25 -: Април 17, 2010, 12:54:59 pm »
Блу Старче,чета няколко пъти  твоя и на Ирис постове  :) и все ми се струва,че казвате съвсем различни неща. :) :)
Предлагам ти най-добросърдечно да прочетеш още веднъж неговият пост по-внимателно и се надявам да видиш разликата.

Аз го прочетох няколко пъти и за това написах "Евалата.". ;) Просто го е обяснил супер.А инак не знам кои постове си чела,но е логично да са различно написани.
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Идея и представа
« Отговор #26 -: Април 17, 2010, 13:02:06 pm »
Очаквах след поста на Ирис да ми изкокне зайче, обаче вместо зайче "изкокна" един страшен огнедишаш ДРАКОН. Поспря се, вгледа се за миг в мен, избълва огън и жупел и със гръмотевичен глас каза "ХА ХА ХА Вие сте в затвора на идейния свят" и тамън да го попитам "кажи по-добре как да излезем" и той плесна с криле, махна с опашка и отлетя.......

Неактивен persefona

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
Re:Идея и представа
« Отговор #27 -: Април 17, 2010, 13:04:49 pm »
Добре де... никой ли не вижда думичката Феноменология? м?
не ви ли харесва? м?
по-ви кефи идея?
щото е по-кратка ли, какво? :(

Неактивен why now

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 52
Re:Идея и представа
« Отговор #28 -: Април 17, 2010, 13:11:10 pm »
Учудвам се,че трябва пак да поясня.
Различно написани не означава не казват различни неща.Съжалявам Блу,че ти го повтарям,на явно се налага. :)
Или,да поясня-ти се съгласяваш с Ирис,но не и с това,което казваш самата ти. :)
И остава последният вариант/нежелателен,разбира се/.
Просто ти изглежда умно това,което е написал и се съгласяваш,без да осъзнаваш какво е.
Извини ме,ако съм те засегнала някак. :)
Където смехът е забранен, обикновено не дават и да се плаче.

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Re:Идея и представа
« Отговор #29 -: Април 17, 2010, 13:12:30 pm »
Персефона, казваш, че е важно да се разбира ПРАВИЛНО и ПОСТЕПЕННО, а непрекъснато ни тласкаш към все по-засукани философски и не знам си какви термини.
Точно ПРОСТИТЕ примери вършат най-добра работа.
Всеизвестен факт е, че колкото по-малко разбира някой толкова по-сложни термини използва (моля не го приемай лично, не го казвам НА теб или ЗА теб).
Но това е наблюдение при това споделено от много хора. Погреднете днешните учебници как са написани. Лично познавам хората, които са писали някои от тях. Те съвсем са забравили каква е целта - а именно човека насреща да разбере какво му казваш и да не се обърка и оплете, те искат да покажат колко сложни и засукани термини знаят. И колко са НАД другите.
Феноменология? Защо пък трябва да я разбираме, ще направи ли живота ни по-добър, по-лесен, по-хубав? МММ?
« Последна редакция: Април 17, 2010, 13:15:17 pm от алибаба »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27