Автор Тема: Как да оцелеем сами сред дивата природа  (Прочетена 24024 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен SiriusAngel

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 170
  • Преди да поискаш, помисли какво си дал.
Как да оцелеем сами сред дивата природа
« -: Февруари 08, 2010, 16:05:11 pm »
Как да оцелеем сами сред дивата природа

Моля който каквото знае да напише относно как можем да отселэм ако един ден ни се наложи. Моля който каквото знае да пише тук.

Да се изгубиш сред пустошта,можеда бъде страшно преживяване.Да оцелееш в такава ситуация е нужно да имаш здрав разум ,спокойствие, както и мъдро да използваш благата предоставени от природата. Всичко от което се нуждаеш,за да оцелееш са: подслон,топлина,вода и храна.
Първото нещо,което трябва да направиш е да не изпадаш в паника.Често хората намиращи се в това положение не мислят трезво.Започват да ходят,дори да тичат,ужасени търсейки някаква следа или познат ориентир. В повечето случаи,резултата е дезориентиране и още по-голямо объркване. Вместо това седни ! Дишай,бавно,дълбоко,в продължение на няколко минути.Когато се почувстваш спокоен,огледай се,ориентирай се спрямо мястото,където се намираш.Може да забележиш пътека,по която си минал в безумното търсене.
Стой на едно място! По този начин ти не само увеличаваш шанса да бъдеш намерен,но също така увеличаваш способностите си да оцелееш,като намалиш изразходването на телесната си енергия,както и количеството вода и храна,нужни за теб.
Сигнализирай местонахождението си,за да максимализираш шансовете си,някой да те намери.Направи шум,свирейки,крещейки,пеейки или удряйки камъни един в друг.Ако можеш,маркирай мястото,по такъв начин,че да бъде видяно от въздуха.Ако си сред планинска поляна,направи триъгълник като използваш клони и тъмни листа.В пясъчните райони,направи голям триъгълник в пясъка.В гората,трябва да приготвиш 3 малки огъня и да бъдеш готов да ги запалиш при нужда да бъдеш забелязан,с купчини от мокри листа,за да направиш дим.Числото 3 навсякъде сред дивата природа е стандартен бедствен сигнал.
Започни да проучваш района си,като внимателно следиш пътя към първоначалното ти място.Бъди сигурен,че винаги ще можеш да се върнеш там,докато търсиш вода,подслон или пътя към вкъщи.
Намери или си направи подслон.Без адекватен подслон,ти си незащитен.Можеш да измръзнеш или да получиш топлинен удар,зависи от времето.Ако не си облечен подходящо,намирането на подслон е от първо значение.За щастие горите са пълни със сечива и ресурси за направата на огън и подслон ,(за стопляне,безопасност и сигнализиращи цели.Пещерите също са чудесен подслон,но преди това трябва да се уверите,че не е обитавана от мечки,големи котки или змии.Също така бъдете сигурни,че подслона няма да се срути върху вас,намалявайки шансът ви да оцелеете до минимум.
Намерете източник на вода .Можеш да издържиш три дни без вода,но накрая на втория ден няма да бъдеш в добро здраве;затова предварително намери вода.Най-добрият източник на вода е изворът,но вероятността да намериш такъв е малка. Потокът е вторият най-добър за теб вариант.Движението на водата намалява утаяването.Имай предвид,факта че пиенето на вода от поток,може да доведе до някои болести,но в ситуация на живот и смърт,рискът да се разболееш е на по-заден план.
Направи си добър огън-с много въглени,за да остане топъл с часове.Бъди сигурен,че си осигурил голямо количество сухи дърва,достатъчни ,за да изкараш нощта.Запомни,че малкият огън се подържа по-лесно от големият,защото се нуждае от по-малко дърва. Веднъж достигнеш ли желаната жар,поддържай огъня в разумна големина,за да не отделиш прекалено голямо време за събиране на средствата за огрев.
Намери храна,годна за ядене.Бъди сигурен,че храната,която намериш ти е позната и е безопасна за хранене. Ако имаш запален огън готви на него,всичко което ядеш,просто за да бъдеш сигурен.Ако си способен да убиеш животно,можеш да разчиташ на неговото месо.В допълнение,не се плаши от това да ядеш насекоми и други буболечки.Те ще те спасят при нужда от недостиг на храна. Също така е прието,че можеш да ядеш живи насекоми,ако те са не по-големи от 3см,останалите би било добре да ги опечеш.Махни краката и всички части,които могат да се закачат по пътя към стомаха.Зърнести плодовете като(ягоди,къпини,боровинки):белите и жълтите на цвят са отровни на 90% от случаите.Светло сините и черните са добри за ядене на 90% от случаите. (кучешките гроздове са тъмно сини или черни на цвят и са сладки на вкус,но някои от тях са доста смъртоносни и могат да те убият доста бързо) Ягодите и малините стават за ядене почти на 100% Гладът няма да бъде голям проблем за кратък период,за това се съсредоточи върху запасяването с вода.
Запомни че можеш да оцелееш няколко седмици без храна,но само няколко дни без вода и вероятно само часове без подслон.В случай,че изпаднеш в нужда да оцеляваш сред дивата пустош,подреди приоритетите си по-правилният начин.
И винаги помни !!! Единственото нещо,което може да те погуби,във всяка среда е,липсата на мотивация.Ако вярваш,че ще оцелееш,шансовете ти ще са по-големи.Всичко се крепи на силата на волята ти!


« Последна редакция: Февруари 08, 2010, 18:30:26 pm от H. »
Това, което не може да ме убие, ще ме направи по-силен. Ницше  4. Самите Богове не могат да се пребор

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Как да оцелеем сами сред дивата природа
« Отговор #1 -: Февруари 08, 2010, 19:50:20 pm »
На първо време тренировки в реални условия. Много преходи 30-40км/1-2 дни. Да бъдеш приятелски настроен с природата. Познания по оринтиране по карта и по местност. Да можеш да се справяш с подръчни материали.

Човек не може да се научи да оцелява в природата като чете учебник и си седи вкъщи.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re:Как да оцелеем сами сред дивата природа
« Отговор #2 -: Февруари 08, 2010, 23:44:17 pm »
На първо време тренировки в реални условия. Много преходи 30-40км/1-2 дни. Да бъдеш приятелски настроен с природата. Познания по оринтиране по карта и по местност. Да можеш да се справяш с подръчни материали.

Човек не може да се научи да оцелява в природата като чете учебник и си седи вкъщи.

Ооо, да :) Точно за това говорих с един човек онзи ден, който хич не му се иска горното да е вярно :P

Неактивен Гален

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 828
Re:Как да оцелеем сами сред дивата природа
« Отговор #3 -: Февруари 09, 2010, 07:44:12 am »
Препоръчвам предаванията на Discovery Channel с Беар Грилс-"Оцеляване на предела".
Това е "дивака" Беар  :):



Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Re:Как да оцелеем сами сред дивата природа
« Отговор #4 -: Февруари 09, 2010, 09:38:40 am »
Човек не може да се научи да оцелява в природата като чете учебник и си седи вкъщи.
Така е! Теория без практика е дрън-дрън работа...
"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Неактивен lubarski

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 254
Re:Как да оцелеем сами сред дивата природа
« Отговор #5 -: Февруари 09, 2010, 10:17:32 am »
Човек не може да се научи да оцелява в природата като чете учебник и си седи вкъщи.
Съгласен съм с това до някъде. Бих вмъкнал думичката "само" между "природа" и "като". Това го разбрах от предаванията на този чивек, чиито снимки се мъдрят горе. Понеже го пускат в различни, континенти и географски ширини, той предварително се е информирал много добре за флората и фауната на мястото, където трябва да оцелее. Знае кои корени и животни се ядат, от кои може да се натрови и кои може да яде ако ги изпече. Така, че не всичко е въпрос само на умения придобити от практиката. Нямаш ли информация за средата, в която си попаднал си вече наполовина мъртъв. Аз примерно не бих се сетил да взема кожата на змия, която съм убил и изял за да се изпикая по-късно в нея и още по късно да го изпия  :bad: за да не получа обезводняване и да пукясам по средата на пустинята.  :flag_of_truce:
It' oil stupid.

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Как да оцелеем сами сред дивата природа
« Отговор #6 -: Февруари 09, 2010, 11:42:43 am »
 :)

Да, трябва да има думата "само", прав си. Това със змията не бих го направил. Но има един друг трик. В пустинята винаги става студено през ноща - дори пада под нулата. При тези резки промени, винаги става конденз някъде. Стига да имаш едно парче найлон в себе си, можеш да си събереш вода, като го постелеш над някой сукулент.
« Последна редакция: Февруари 09, 2010, 19:09:58 pm от Mirotvorec »

Max

  • Гост
Re:Как да оцелеем сами сред дивата природа
« Отговор #7 -: Февруари 11, 2010, 17:34:55 pm »
На първо време тренировки в реални условия. Много преходи 30-40км/1-2 дни. Да бъдеш приятелски настроен с природата. Познания по оринтиране по карта и по местност. Да можеш да се справяш с подръчни материали.

Човек не може да се научи да оцелява в природата като чете учебник и си седи вкъщи.

Ооо, да :) Точно за това говорих с един човек онзи ден, който хич не му се иска горното да е вярно :P

Преходите са само един от проблемите в списъка и далеч не най-важният. :)

В извъннаселенои местности се срещат разни същности, за които нищо не знаем и затова не можем да се предпазваме от тях. Чел съм разкази на хора, на които им се е налагало да преспиват в гората и са имали срещи от които за един миг са им побелявали косите.
Има ли някой от вас личен опит с нещо такова или да е чувал разни истории?
« Последна редакция: Февруари 12, 2010, 21:18:24 pm от Max »

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re:Как да оцелеем сами сред дивата природа
« Отговор #8 -: Февруари 13, 2010, 18:47:44 pm »
Къде да прочетем и ние тези разкази? Интересно ще е.

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Как да оцелеем сами сред дивата природа
« Отговор #9 -: Февруари 13, 2010, 19:35:50 pm »
Аз съм преспивал на палатка близо да кръстова гора и белинтаж. Явно тогава не съм имал късмет да се срещна с такива същности.

Един истински случай. На мой колега му се зареди GSM-а, докато е бил на белинтаж. Излязъл сутринта без да го зареди. Батерията била на една чертичка и след не дълъг престой, телефона му изпискал. Като го погледнал - бил на максимум.
« Последна редакция: Февруари 13, 2010, 19:37:10 pm от sidewinder »

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Как да оцелеем сами сред дивата природа
« Отговор #10 -: Февруари 17, 2010, 11:33:52 am »
http://www.snotr.com/video/3964

Малко хора ще се решат на това! :bad:

Неактивен SiriusAngel

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 170
  • Преди да поискаш, помисли какво си дал.
Re:Как да оцелеем сами сред дивата природа
« Отговор #11 -: Февруари 17, 2010, 15:23:59 pm »

Да започнем с малката чантичка в която има най необходимото

1. Кибрит увит по възможнот в найлонче за да не се овлажнява ( не препоръчвам запалка защото при студено време газта се свива и става непотребна) Има и друга възможност наричат го Лайта. това са две плочици, които дават искра но за тях ви трябва и прахан.
2. Фенерче, може да е малко но да върши работа. ( Препоръчвам така наречените челници защото с тях и двете ръце са ви свободни)
3. Хапчета, най важните за човека според това кой каквито нужди има( аз лично си нося Аспири, Орбазон, Нофилин,Витамин С)
4. Резервни батерии за фенерчето (абсолютно задалжително)
5. Малко ножче (независимо, че носите сабя на кръста или по голям нож както аз правя)
6. Бинт и стерилни марлички (винаги носете може да не се наложи да ги ползвате но е хубаво да ги имате)
7. Топоцин ( това е вид антибиотик под формата на прах, малко шишенце е. Помага за по бързото зарастване на рани)
8. Захар ( кутийка не много голяма или шишенце. Ако ви се случи да няма какво да ядете и не сте спали и тн. Захарта много помага само със захар не много голямо количество може да издаржите доста време и да се стоплите ако е студено)
9. Сол ( пак същата процедура с малка кутийка или шишенце корените и листата могат да имат по-добър вкус ако са посолени)
10. Сух спирт на таблетки (може да го намерите по железариите не е скъп. Таблетките приличат на хапчетата като витамините малко по дебели са но горят с насочен пламък и една таблетка издържа около 12 минути много удобни за палене на мокри дърва или просто да си стоплите канче вода за супа или чай)
11. Вода (в последно време начина на пренасянето на тази животопотдържаща течност много се разнообрази. аз лично предпочитам раничките около 2 литра имат си маркуч което се захваща на киката и е много удобно)
Това е което аз си нося с мен винаги като съм в планината независимо от Голямата раница .

Голямата раница

1. Палатка (в зависимост от това дали сте сам или с някой друг най удобни са дву и повече местните)
2. Спален чувал (тези чувалчета вече толкова напреднаха че тежат около 800 гр. а екстремната им температура е доста под нулата)
3. Много чорапи (едно от най важните неща са те може да ви се струва смешно но при поход с мокри чорапки може да си докарате доста главоболиа на главицата)
4. Дебел пуловер (от тия дето баба ги плете)
5. Бельо (мисля, че е задължително ако някой не мисли така да ме убори
6. Ботуши високи гумени (някой ще каже за какво са ми . Сутрин в планината има едно нещо дето е много гадно казва се Роса нама значение с какви обувки си или боти стават мокри за това предпочитам ботуши до под коляното)
7. Брадва ( не много голяма в зависимост от физическите способности на човека)
8. Голям нож (това е любимият ми атрибут маняк съм на тема остриета по принцип си взимам 2-3-4 ножа с различна големина повярвайте ми винаги влизат в употреба)
9. Дюшек (Много е твърда земята да знаете )
10. Въже ( около 10 метра може и 20 по възможност по дебело 0.8 или 11 мм )

http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=9114&mode=threaded&pid=815978

Това, което не може да ме убие, ще ме направи по-силен. Ницше  4. Самите Богове не могат да се пребор

Max

  • Гост
Re:Как да оцелеем сами сред дивата природа
« Отговор #12 -: Февруари 18, 2010, 00:49:06 am »
Да започнем с малката чантичка в която има най необходимото
1. Кибрит увит по възможност в найлонче за да не се овлажнява ( не препоръчвам запалка защото при студено време газта се свива и става непотребна) Има и друга възможност наричат го Лайта. това са две плочици, които дават искра но за тях ви трябва и прахан.
2. Фенерче,…

Господа, подобни съвети могат да се прочетат в сървайвъл форумите и блоговете. Предлагам, за да свържем вече създадената тема с насочеността на форума, да разгледаме някои аспекти на оцеляването, които обикновено не се обсъждат в наръчниците по оцеляване.Както вече споменах в горния си пост, заплаха за оцеляващия са не само гладът, жаждата и природните стихии, но и разни непознати същности, достъпни за възприятието ни, когато сме далеч от влиянието на обединените съзнания на себеподобните си. Друг момент, също оставен без внимание в ръководствата по оцеляване е този, за който споменава sidewinder : аномалните зони.

Аз съм преспивал на палатка близо да кръстова гора и белинтаж. Явно тогава не съм имал късмет да се срещна с такива същности.
Един истински случай. На мой колега му се зареди GSM-а, докато е бил на белинтаж. Излязъл сутринта без да го зареди. Батерията била на една чертичка и след не дълъг престой, телефона му изпискал. Като го погледнал - бил на максимум.

В  Япония има една гора с печална слава – Гората на самоубийците  Aokigahara Dzyukay. Вулканичният произход на местният релеф е предизвикал магнитна аномалия, която не позволява на компаса да работи нормално и моментално изпразва батериите на телефоните.За другите ефекти на мястото можете да прочетете тук:
На руски:
http://votrube.ru/8947-aokigakhara-dzjukajj-les-samoubijjc..html
На английски:
http://dailyfundoo.blogspot.com/2009/10/forest-of-suicidesaokigahara-dzyukay.html

В аномалните зони можеш за се заредиш с енергия или да се изтощиш до смърт.
Някой от вас разполага ли с информация и карта на такива зони в България?
« Последна редакция: Февруари 18, 2010, 01:10:04 am от Max »

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Как да оцелеем сами сред дивата природа
« Отговор #13 -: Февруари 18, 2010, 11:57:46 am »

В аномалните зони можеш за се заредиш с енергия или да се изтощиш до смърт.
Някой от вас разполага ли с информация и карта на такива зони в България?


Дали изобщо е правена такава карта? Но за едно съм сигурен. Родопите са много интересно енергийно място.

Ето една статия за геопатогенните зони.
http://www.chudesa.net/?p=statia&statiaid=2153

- Червените горски мравки строят своите мравуняци на пресечните точки на няколко пагубни зони.
« Последна редакция: Февруари 18, 2010, 12:22:31 pm от sidewinder »

Неактивен SiriusAngel

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 170
  • Преди да поискаш, помисли какво си дал.
Re:Как да оцелеем сами сред дивата природа
« Отговор #14 -: Февруари 18, 2010, 16:30:36 pm »
Темата е наистина интересна и ме интересува много!

Търсех повече информация но не можах да открия в нета.
Ако някой има повече инфо нека да прекачи, но ви моля не да закачяте само линкa (имам предвид целият текст)а да го копирате и побликувате тук и разбирасе копи от уепа.  
Някой от сайтовете са ми блокирани и не мога да прочета и да бъда ефективна в дебати ви които чета.

« Последна редакция: Февруари 18, 2010, 16:34:09 pm от SiriusAngel »
Това, което не може да ме убие, ще ме направи по-силен. Ницше  4. Самите Богове не могат да се пребор

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27