Автор Тема: Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/Империализмът?  (Прочетена 203714 пъти)

0 Потребители и 18 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Мисля си, че социализмът можеше да се поразвие още, ако бяха разрешили и частната собственост заедно с държавната.Както в Гърция, Германия (тогава ГДР) и др.Може би конкуренцията межде двете, щеше да е двигателят на движението напред. :-X
Питай ги защо не са махнали парите през социализма :) 

Неактивен grebo

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 27
Ами технокрацията би могла да бъде раздвижена само от анархо-комунизма. Първо - всяка централизирана власт би могла, и задължително ще бъде използвана с чистата идея да начеше егото и жаждата за власт на някой малоумник, вместо да бъде използвана за построяването на по-добра среда.
Защо технокрацията? Ами защото технологията и нуждата от нейното разбиране развива мисленето и мозъка. Развива се способността на правилно аналогизиране - абсолютна необходимост в техниката, и човек все по-бързо се учи от опита си и този на другите - не само в технически план, но и в личен такъв и изобщо за всичко.
Не можем да отречем че сегашния елит страда от тъпотията си - нещо което личи в приоритетите на индивида - властта е самоцел - постоянна борба за това, а какво всъщност се прави с нея - ами, маймуна с граната..

Неактивен Nightwish

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 191
    • Мистерика - блог за непознатото
Ами технокрацията би могла да бъде раздвижена само от анархо-комунизма.

Всяка технология може да се използва по два начина - "за хората" и "срещу хората". Най-яркият пример е атомната технология - уж едно и също, но между атомната бомба и атомната електроцентрала има голяма разлика. Затова трябва политическата система да е такава която максимално да гарантира, че новите технологии ще се прилагат за благото на човечеството. Анархизмът е добър вариант, но има течения на анархизма, които са за разрушаване на техниката и връщане към идиличния първобитно-общинен начин на живот в малки комуни - примитивисти се наричат тези. Добре че другите анархисти не ги одобряват.

Неактивен dragonn

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 261
След капитализма трябва да последва роботизацията. Вече имаме нужното знание. Хората са предназначени да мислят, а не да работят (машините ще работят). Винаги науката ни е улеснявала живота.
Не би било редно НАСА да има проекти да изпрати на Марс един "трактор", които без човешка намеса да прави анализ на почвата и да засажда различни култури, а в същото време в Африка (скоро време и у нас), да умират по 40 000 души на ден от глад. Не си мислете, че Земята вече е пренаселена и няма вече къде да се сади храна. Науката вече е доста напреднала и дори пустините могат да се превърнат в оазиси - чрез разните му там системи (харп, марп не ги знам всички).

Кажете ми, защо човек трябва да работи за прехраната си, щом може вече технологиите да работят за неговата прехрана?

Неактивен lokmar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 239
Много труден въпрос dragonn мога да надпиша няколко теории, но за по-голяма истиност трябва да се зададе въпроса към някой от много големите масони.  ;) :hi:

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Не мога да ги разбера тия капиталисти как един път не доживяха по-дълго от останалите и как един път не инвестираха в борбата срещу рака :---

Само му вижте физиономията:


На доиживяване е. Не му ли пука, че утре ще умре? Нали можеше да инвестира в проекти като този на Обри де Грей ???
« Последна редакция: Май 20, 2010, 07:58:33 am от Peacekeeper »

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Капитализмът: човекът срещу държавата
« Отговор #306 -: Май 22, 2010, 20:54:12 pm »
Колкото и да е свестен, ще е субективен. "Свестният" управник може да не е свестен за теб, но за някой друг който си плаща, за да ти е зле на теб, а на него добре?
Естествено, че може да не е свестен за нас, но може и да е свестен и именно това е търсената от нас възможност. Противоположното на това е управник, който взема пари от частни лица за да прокарва техните решения, в ущърб на народа. Премахването на това звено (както искат анархо-капиталистите) води до: първо - частните лица ще спестят от лобиране; второ - не би имало дори хипотетична вероятност някой да възпрепятства вземането и реализирането на произволни решения. В такава ситуация баланса между личната печалба и вредата нанесена на другите остава да виси единствено на съвестта на частното лице (по определението за съвест, което съм дал тук - http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,13174.msg201247.html#msg201247).

А пък за Рон Пол - прочетох. Той е изолационист и анархо-капиталист. Въобще, не знам защо си въобразяваш, че като настояваш опонента ти да чете по-голям обем прочитни материали ще си по-убедителен. Ако ще е така, дай да се разберем, няма да спорим, докато не прочетеш поне два тома на К. Маркс  ;).

Неактивен Nightwish

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 191
    • Мистерика - блог за непознатото
Ето какво правят комунистите  :bomb:


ДЕВЕТИМАТА ОТ ТАРНАК
Живата френска традиция на саботажа





Областта Лимузен в Централна Франция се отличава със своята слаба населеност. Мъгливите планини и плата изобилстват с вечнозелени гори, ромолящи поточета и древноримски руини, природата е пъстра и красива като в Айдахо или Монтана и е също толкова привлекателна за вдъхновени от Хемингуей рибари и ловци. Скалистият район е пословично труден за земеделие, а друга стопанска дейност почти няма, с изключение на малко летен туризъм. Повечето от местните хора с мъка изкарват хляба си с животновъдство или се редят година след година на опашка за скромните френски помощи за безработни, възлизащи на около 350 евро месечно.

Тази планинска област, разположена почти в геометричния център на Франция, е традиционно свързана със селския комунизъм още от времето на Френската революция. До днес много градчета и села тук имат комунистически кметове, преизбирани в продължение на десетилетия. Най-голямото населено място в област Лимузен – Лимож – е приятен град, известен с производството на порцелан. Бил е управляван от социалисти повече от век. Когато нацистите нахлули във Франция по време на Втората световна война, планините и горите на Лимузен така гъмжали от комунистическата френска съпротива, че нашествениците от Вермахта нарекли района Малката Русия. Местните хора с гордост напомнят на посетителите, че тукашните гори били едно от малкото места по време на Вишиска Франция, които никога не паднали изцяло под немска окупация по време на войната. Благодарение на своите въоръжени планински отряди, наричани „маки”, които се сражавали упорито срещу нашествениците. Лимузен и околността, исторически пренебрегвани от останалата Франция, добиха известност напоследък заради събитията в едно малко и отдалечено планинско селце с население от стотина души, на име Тарнак. Това населено място предизвика разгорещен национален дебат относно използването на термина „тероризъм” от страна на управлението на Саркози, както и за разликата между „терор” и богатата френска традиция на саботаж. През 2004 група от двайсетина парижки скуотъри (squatter  – човек, който се самонастанява в необитавана общинска или друга собственост с цел да не плаща за жилище или като израз на обществени и политически възгледи, или и двете – б. пр.) и студенти с радикални убеждения започват да проучват селата из Франция в търсене на място, където да се преселят и да основат колектив. Тарнак е само един от многото възможни варианти и е предпочетен не поради някакви лични връзки с района, а заради богатото си комунистическо минало и благосклонния кмет комунист. Групичката се установява там и създава база, от която членовете й да могат да пътуват до Париж и да се връщат. Купуват една изоставена ферма, засаждат земята и започват да отглеждат животни. Освен това се захващат да управляват на кооперативни начала две от малкото предприятия в селото – полуработеща кръчма и смесен магазин.

През 2008 изтъкнатият френски криминалист Ален Боер попада в Amazon.com на книга със заглавието L’insurrection qui vient (Идващият бунт). Книгата е издадена от френското издателство La Fabrique и е написана от анонимен колектив, нарекъл себе си Невидимия комитет. Усетил нещо общо между тази група и европейските от 70-те и 80-те като на бандата Baader-Meinhof (официално наричана Фракция Червена армия), Боер веднага купува 40 екземпляра от книгата и ги разпределя между детективи из цяла Франция, които са инструктирани от вътрешния министър Мишел Алио-Мари да следят за активизиране на крайно леви и анархо-автономистки клетки в Европа. Терминът крайно леви възниква във Ваймарска Германия през 20-те години на 20. век, за да обозначи радикали, които са несъгласни и с болшевизма, и с либералната демокрация. Терминът придобива нова актуалност, за да назове нихилистичното бунтарско течение, което не формулира никакви искания и цели, и което възниква след антиглобализационното движение в първите години на 21. век. Саркози и Алио-Мари са сериозно разтревожени от емигрантските и студентските безредици, които заливат Франция през 2005. Те са свидетели и на яростните улични битки между групи младежи и силите на реда в Гърция през 2008. Френските органи за вътрешна сигурност подозират групата от Тарнак в авторство на подстрекателската книга Идващият бунт и започват да ги следят. Нетрадиционният начин на живот на групата от Тарнак веднага поражда съмнения: Това са младежи, които преди са живели като скуотъри и анархисти, но са напуснали градската суматоха на Париж, за да се преместят в затънтено планинско селце, което някога е било сцена на партизански войни. Това, че някои от групата в Тарнак не ползват мобилни телефони, увеличава подозренията на полицията и бива по-късно обяснено от френските власти като опит да се избегне всякакво проследяване.

В края на октомври и началото на ноември през 2008 железа с форма на подкова са използвани в саботирането на електропроводите на високоскоростни влакови линии в Лимузен, като причиняват спиране на железопътния транспорт в района и сериозни смущения в разписанието. Саботажът има за цел единствено да спре влаковете и не би могъл да предизвика злополука или дерайлиране. Скоро след този случай, на 11 ноември, стотици маскирани служители на органите за сигурност извършват десант в потъналия в сън Тарнак и арестуват деветима от комунарите, срещу които Министерството на вътрешните работи повдига обвинения за „злодейски заговор с цел организиране на терористични актове”. Това е многозначително и единствено по рода си обвинение във Франция – държава с дълга и впечатляваща история в полето на саботажа, но с почти никакво понятие от вътрешен тероризъм. В дните след арестите, в Тарнак нахлуват журналисти, които правят сензационни репортажи за идиличното селце, наричайки го „гнездо на терористи”. Попитани за Идващият бунт, комунистите от Тарнак заявяват, че са запознати с книгата, но отричат авторство и има защо. Идващият бунт изрично препоръчва прекъсването на инфраструктурните връзки в държавата като крачка към революцията. След затихването на първоначалния медиен шум общественото мнение във Франция рязко се завърта в полза на деветимата от Тарнак. Хората възприемат групата като изкупителна жертва на правителството на Саркози, което е обезумяло, вцепенено от страх пред терористите и настроено расистки срещу емигрантите мюсюлмани. Изведнъж на деветимата започват да гледат като на обикновени младежи, преместили се от Париж в старомодния Тарнак, за да потърсят, по внимателния израз на техните родители и съседи, “различен живот”. Деветимата от Тарнак бързо се превръщат в любимци на френските интелектуалци левичари от ерата след 1968

Целият текст:

http://www.viceland.com/bg/v2n5/htdocs/vive-le-tarnac-nine-407.php

buden

  • Гост
Re:Капитализмът: човекът срещу държавата
« Отговор #308 -: Май 24, 2010, 08:04:01 am »
Първо, се връщам малко по-назад по темата да те светна, че робството в Америка приключва 1863г. Капитализмът отрича робството, има писано тук по въпроса. Едно е да те задължат да правиш нещо, друго е да те привлекат с условия и заплащане.

Средната класа на Америка дължи начинът си на живот на капитализма, а не на това че Америка е грабела от други. Бразилия отменя робството близо 25 години след това  сега къде е - много повече от 25 години след Америка. Ти смеси робството с "дивия запад", че и индианците намеси. Здраво сте с двата крава не в "матрицата", а в "капитала" на Маркс, някои хора.
Ако обръчи от фирми на американските власти търгуват с обръчи от фирми на други държавни власти и ощетяват нечие населението не означава, че капитализмът е виновен. Кой е виновен?

Относно "Капитала" на Маркс - преди 4-5 месеца доколкото си спомням се виждахме и не знам да си я чел, така че вземи я прочети ти първо и след това я препоръчвай.
 
И относно четенето ... Ами как, я ми кажи как? Без четене как? С работа, в къщи, телевизора и някое друго форумче, какво може да научи човек? Днес хората и изживявания нямат? Общува се в затворени кръгове. Колко често хората си сменят средата да видят нещо различно? И т.н. и т.н.

Четене - не, много четене.

п.п. Честит 24 Май на всички

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
ДУХЪТ НА ИДВАЩОТО ВРЕМЕ

http://kalin-manolov.blog.co.uk/2010/05/20/1044-1059-1061-1066-1058-1053-1040-1048-1044-1042-1040-1065-1054-1058-1054-1042-1056-1045-1052-8632899/#comments

1 Comment to ДУХЪТ НА ИДВАЩОТО ВРЕМЕ
ManOfLight

Господин Манолов,

знаете ли колко хора в Англия подкрепят управление с високи данъци и засилена роля на държавата в разпределението. Толкова много и някои от тях толкова интелигентни, че направо се чудя аз ли съм глупак или на всеки може да му се промие мозъка. Мастити професори ме гледат странно като има кажа, че съм свободен пазар. На какво се дължи това ? Нямам обяснение, наистина. Дори колеги от предишния ми Университет непрекъснато постват във файсбуук някакви общи приказки за солидарност и несправедливостта на концепцищта, че всеки тряба да прави оптимален избор според собствените си виждания..... и това е Англия.

Поздрави
http://kalin-manolov.blog.co.uk/2010/05/20/1044-1059-1061-1066-1058-1053-1040-1048-1044-1042-1040-1065-1054-1058-1054-1042-1056-1045-1052-8632899/#comments

Неактивен dragonn

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 261
Това филмче е точно за тази тема, има и превод. Другите части са там.  :)

Говорейки свободно с Джон Перкинс

http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=101806808


Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Неясното бъдеще на капитализма

Луиджи ЗИНГАЛЕС*
 Авторът е професор по бизнес и финанси в Университета на Чикаго, САЩ

http://geopolitika2.hit.bg/13/geo-1-10-Zingales.htm

Неактивен blade

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 467
Всички обществени стройове са се появили в мозъците на куклуводите.Били те демокрация,комунизъм,фашизъм и т.н.. Сегашната система според някои хора е добра,но проблема е,че "Елита" е завзел монопола.Реално тази система не може да съществува без монополисти.СЕгашната система (в заглавието е написано,че е Капитализмът/Империализмът) има много имена - неофашизъм,неофеодализъм,корпоративизъм и дори прикрита монархия.Всичките и имена са правилни за нея. В момента съществува една васалщина,която е характерна за феодалния строй,който е маскиран с "демокрация". Днес целта е да се биеш за благата за сметка на другите,а не да ги създаваш.Наложено ни е мисленето,че живота трябва да бъде борба ! Защо ? Нека му се наслажваме ! Има достатъчно въздух,вода,земя и т.н. за какво да се борим ?

Втълпено е да смятаме,че трябва да има управляващи.То е било наложено още от времето на Месопотамия когато народът е слугувал на разни просветени и онези са си правили календар по техен избор кога да бачкат слугите. Системата в Америка в момента е същата.

Една от причината е,че хората по това не време са били ограничени.За древния човек света е бил много малък.
Явно тея хора са тръгнали по свирката на други,които са в позицията на некъв авторитет.Именно тея хора създават сегашната реалност.Създават и илюзията за по-висш авторитет.Тогава проблема е бил,че всички са очаквали външна защита от този авторитет,но това в илюзия.Защитата е вътре във всеки нас.Реално държавата като институция и държавниците не искат морално устойчиво общество.Защото те искат контрол,а в едно морално общество в което всеки прави това което не иска да му направят държавата губи смисъл.Както и разделенията на нации.

Парадокса е,че шепа управници - огромни маси народ. Едните пият и ядат,вторите плащат.Просто трябва да се обърат интересите и политиката да се замени с разбирателство и двете страни да са доволни.Управляващите да служат на народа.Системата, която съществува може преспокойно да се използва и да работи за народите,ако просто се спазва.

Ако имахме реално управляващи добри хора ,а не банкерски и кралси елит щяха да ни водят към така нареченото морално общество.Но както казах това просто е един период който трябва да премине,за да еволюриме.Трябва да изучим какво става в момента да си научим грешките и да еволюрираме.

Реално изхода от тази система поне за мен е пряка демокрация без лихварство. :drinks:
“And neither do I! I want to have a wife, children & a home, I want to live! But it's all for nothin

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 369
Питай ги защо не са махнали парите през социализма :) 

Щото са нямали друга алтернатива в момента.А после са се отказали да измислят нещо в замяна. Точно паричните отношения сложиха край на соца.А се видя, че по време на  соца са теглили и заеми именно от капиталистически банки.  :o ::) Защо не от СССР, ДДР или други братски, тогава, държави? Как ще обясниш това?

Неактивен sunin

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 236
Технокрация - не
Анархо-комунизъм - абсолютно не
Социализъм - не
Комунизъм - никога повече

Нито една от тези четири алтернативи, особено втората и четвъртата  :bad: Кой провокатор ги пуска тези анкети. Заслужава  :---
TRUE OR DEATH

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27