Автор Тема: Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/Империализмът?  (Прочетена 203768 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Капитализмът: човекът срещу държавата
« Отговор #285 -: Март 22, 2010, 23:32:40 pm »
За какво цитираш статии, дето въобще не ги разбираш. Чете ли изобщо статията до края?
Към края статията съдържа прогнози за евентуалните събития след октомври 2008 г. Естествено, те не ни вършат работа, понеже имаме реалната статистика на нещата след това.

"supply and demand" е цялостен термин. Не знам защо supply си ми го подчертал в червено, ама няма никакъв смисъл.
Всъщност, не знаех, че е цялостен термин. Я да видим.
Цитат
Supply and demand is an economic model of price determination in a market. It concludes that in a competitive market, price will function to equalize the quantity demanded by consumers, and the quantity supplied by producers, resulting in an economic equilibrium of price and quantity.
http://en.wikipedia.org/wiki/Supply_and_demand
Както можеше да се очаква, терминът не съдържа нищо по-различно от това, което заглавието му подсказва.

"shortage" се говори за някакъв изолран частен случай, за някакви урагани, които ударили някакви пертолодобивни сонди в Залива (най-вероятно мексиканския залив)
Но цифри и проценти конкретно за този конкретен случай не са дадени.

Аз говоря в световен мащаб, а ти ми цитираш някакви частни случаи.
Световния мащаб се състои от множеството от частни случаи, които съществуват на планетата. Ами с това започнах, ако искаш ще продължим да видим колко такива са се случили във въпросния период. На първо време се сещам за още 3 "форсмажорни ситуации".

http://www.nysun.com/foreign/russia-jets-bomb-georgia-oil-pipeline/83547/
http://www.javno.com/en-world/nigeria-militants-bomb-delta-pipeline/183880
И разбира се газовата криза от януари миналата година, за която няма нужда да давам линк.

Ако проявиш желание, може да се поинтересуваш за "добивното" поведението на най-масивните играчи на пазара (картела OPEC). Ако не - е, ще се прежаля и ще го направя вместо теб.

Та ти кога последно като ходи на бензиностанцията нямаше бензин? Питах, ама май не ми отгвори.
Беше някъде през септември миналата година. Трябваше да пътуваме с бригадата за Ямбол, но в бензиностанцията, в която обикновено зареждахме нямаше точно от нашия вид (всъщност, имаше само дизел), че трябваше да заредим в друга по пътя по нататък.



« Последна редакция: Март 22, 2010, 23:36:16 pm от otnesen »

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 433
Re:Капитализмът: човекът срещу държавата
« Отговор #286 -: Март 23, 2010, 00:24:57 am »
Това някаква пишман-бензиностанция трябва да е било.
Аз не помня в близките 10, а дори и 15 години да съм бил на някоя бензиностанция и да е нямало бензин, независимо дали в България или в Канада. А зареждам редовно. А последните 2 години откакто е кризата много редовно. (всяка седмица)

Оттам нататък тезата ти е абсолютно несъстоятелна. От каквито и кладенци вода да ми докарваш. Независимо ОПЕК (или как се казва не знам) как си добиват нефт, щом в бензиностанциите НИКОГА не е имало липса, значи не могат да повлияят на количеството на потреблението. Просто винаги е оставала непродадена резерва.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Капитализмът: човекът срещу държавата
« Отговор #287 -: Март 23, 2010, 00:46:10 am »
Това някаква пишман-бензиностанция трябва да е било.
Аз не помня в близките 10, а дори и 15 години да съм бил на някоя бензиностанция и да е нямало бензин, независимо дали в България или в Канада. А зареждам редовно. А последните 2 години откакто е кризата много редовно. (всяка седмица)

Виждам, че кризата никак не те е засегнала, не си я видял никъде. Тъй че - за коя криза говориш? Не е имало никаква криза. За тебе тая тема е табу.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 433
Re:Капитализмът: човекът срещу държавата
« Отговор #288 -: Март 23, 2010, 00:53:01 am »
Не виждам връзката с темата. Нито връзката с въображаемото изчезване на бензина от бензиностанциите.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Неясното бъдещето на капитализма

Луиджи ЗИНГАЛЕС*
* Авторът е професор по бизнес и финанси в Университета на Чикаго, САЩ

http://geopolitika2.hit.bg/13/geo-1-10-Zingales.htm

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Капитализмът: човекът срещу държавата
« Отговор #290 -: Април 25, 2010, 09:39:01 am »
Обсъжданите от нас въпроси в тази тема имат развитие с перспектива.

Цитат
„Вашингтон пост”: За добре живеещите нации забавлението свърши
25 април 2010 | 01:31 | Агенция "Фокус"

Вашингтон. За добре живеещите нации забавлението свърши, това беше посланието, отправено от Международния валутен фонд в документи със заглавие „Справяне с последствията от кризата и посрещане на новите предизвикателства за финансовата стабилност”, пише днес американският вестник „Вашингтон пост”.
Това послание беше засилено и с концепциите за „увеличаване на пенсионната възраст паралелно на продължителността на живота”, която обяви икономическият съветник на МВФ Оливие Бланшар. Разшифровано посланието означава дълбоки промени в развитите страни: реформи на правилата на труда, потребителските цени, валутните курсове и дори социалния договор между правителствата и възрастните граждани. Това, което се опита да ни каже МВФ, може да бъде преведено и така: „Забавлението свърши”. Това означава, че хората в САЩ и в останалата част от развития свят ще трябва да работят по-дълго, преди да се пенсионират, да плащат по-големи данъци и да очакват по-малко от правителството си, коментира вестникът.
http://focus-news.net/?id=n1385314

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Капитализмът: човекът срещу държавата
« Отговор #291 -: Май 01, 2010, 09:54:19 am »
„Социалната” държава като таратор без краставици

http://nio.blog.bg/politika/2007/02/19/socialnata-dyrjava-kato-tarator-bez-krastavici.45076

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Тоталната свобода е джунгла, тоталната сигурност – диктатура

Стокхолмската програма за превръщане на Европа в територия на свобода, сигурност и правосъдие за гражданите стана бестселър за европейските институции, след като Швеция пое председателството на ЕС. Постигането на симбиоза между свобода, сигурност и правосъдие е залог за оцеляването на Европа. А на България?

В късната есен на миналата година шведите отново ни сюрпризираха с тройка, но този път без грам еротичен намек. В България обаче изненадата остана встрани от вниманието на четящата публика, дори и на тази, фокусирана в проблемите на правосъдието, законността и справедливостта.

Стокхолмската програма за превръщане на Европа в територия на свобода, сигурност и правосъдие за гражданите стана бестселър за европейските институции, след като Швеция пое председателството на ЕС. Прекрасна идея за възход, единение, а защо не и за оцеляване на Стария континент. Постигането на симбиоза между свобода, сигурност и правосъдие е изключително амбициозно начинание, граничещо с фантазия.

Подобно вписване на трите елемента през човешката ни история не се е отдало на нито една цивилизация. Основният сблъсък е между изявите на свободата и противоречащата й сигурност, а ролята на съдника е доста спорна. Сюжетът прекрасно е илюстриран в Стария завет от Библията. Кое, ако не Раят, е символ на тоталната сигурност – маймуната ти подава храна от дърветата, слонът те къпе, тигърът ти прави фокуси, крокодилът ти реже ноктите...

Като рефрен от парчето на "Хиподил": "...режа си ноктите на краката и се чудя колко съм красив...". Неземно спокойствие, но в комбинация с табу върху всякакво творчество и инициатива. Това ли е всъщност свободата!?

Грехъг на прародителите ни Адам и Ева е в познанието да се любят свободно. И Благият Господ безскрупулно ги изгонил от зоната на сигурността. Изхвърлени от Съдника, Търсачите на Свобода се сблъскали на Земята с нерайски тигри, лъвове и змии, готови на часа да те схрускат. Горчив и стряскащ опит.

Поуката е, че стремежът да си свободен е по-силен от лукса на сигурността. Принципът на свободата е над всичко. Или, както пише Атанас Славов: "С реда се изчерпват възможностите. Спират вариантите и промяната. Въведе ли се ред (което слава Богу никога не може да стане!), пренасянето на посланието на всемирното съзнание ще се прекъсне и ще дойде краят на света и на човечеството такива, каквито ги знаем."

Дилемата свобода или сигурност стои от как свят светува, а у нас е особено актуална днес. Заблуда е твърдението, че жалейките за Тато и апелите за демокрация и свободен пазар били сблъсък на поколенията. Ако всяко следващо поколение беше по-различно – "по-добро или по-лошо" от предишното, отдавна да сме се самоунищожили или достигнали блаженство. Социално слабите и неудачниците резонно апелират за "силна ръка" и уравниловка, а някои авантюристи са готови да дадат и живота си за слободия.

За всяка крайност се намират услужливи политици, които пренаселиха до пръсване партийната палитра между крайнолявото и крайнодясното. В исторически план катаклизмите в обществото винаги са ставали след преекспониране на едната от ценностите - свобода или сигурност.

Свободен или сигурен? Изконен е стремежът на човека и към двете, но достигнал едното търси другото..., за да не му е скучно!?

Ако Стокхолмската програма доведе до съвместното съществуване на свобода и сигурност, това ще бъде невиждан скок в спиралата на обществените отношения. Авторите на програмата са напредничави философи (учени и политици) и "виждат", че правосъдието е разковничето, намерението им да стане реалност.

В правосъдието е балансът.
Тоталната Свобода е джунгла, а Тоталната Сигурност – диктатура.

Идеята е да се постигане доверие между правораздавателните органи на държавите членки на ЕС, до степен да приемат и прилагат решенията си взаимно и безапелационно. Това е може би последният шанс за спасение на идеите за Европейски съюз. Европейските институции и държавите членки да демонстрират воля на космополити. Това е Дневният ред.

Пълният текст на Стокхолмската програма "Пространство на свобода, сигурност и правосъдие за гражданите" можете да прочетете в сайта на сп. „Правен свят”

Петър Бучков
www.legalworld.bg

buden

  • Гост
Re:Капитализмът: човекът срещу държавата
« Отговор #293 -: Май 14, 2010, 06:55:28 am »
http://kolibka.com/search.php?q=Why+the+Meltdown+Should+Have+Surprised+No+One

Повторението било майка на знанието.

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Капитализмът: човекът срещу държавата
« Отговор #294 -: Май 14, 2010, 23:01:55 pm »
http://kolibka.com/search.php?q=Why+the+Meltdown+Should+Have+Surprised+No+One

Повторението било майка на знанието.

Имам си го на десктопа, от време на време си го пускам, да си поблъскам главата върху някои специфични моменти, но така или иначе, за съжаление, няма кой да отговаря на въпроси по темата.

buden

  • Гост
Re:Капитализмът: човекът срещу държавата
« Отговор #295 -: Май 16, 2010, 06:58:56 am »
Помниш ли в една друга тема тук казах, че "дивия запад" изобщо не е бил див? "Дивия запад" е мит, скучен период от американската история, когато е съществувал анархо-капитализма. Ако днес всеки имаше право на огнестрелно оръжие, щяхме да живеем в по-мирни времена - доказва го историята.

Последните десетилетия в развития западен свят погрешно се схваща, че има свободен пазар. Нито го има, нито има вина. Кризата, която все още е в начален стадии е поради грешни правителствени решения и днешната допълнителна регулация ще я възпламени още повече. Доказателствата няма да закъснеят. Гърция е само загатване.

Ето едно ново филмче на тази тема:
Различното от многото останали е, че е само на тема икономика и представя "австрийската" гледна точка.

п.п. нашите добре не искат заем от МВФ, но ако не се урежат харчовете лошо

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Капитализмът: човекът срещу държавата
« Отговор #296 -: Май 16, 2010, 16:50:38 pm »
Помниш ли в една друга тема тук казах, че "дивия запад" изобщо не е бил див? "Дивия запад" е мит, скучен период от американската история, когато е съществувал анархо-капитализма. Ако днес всеки имаше право на огнестрелно оръжие, щяхме да живеем в по-мирни времена - доказва го историята.

Значи не би имал нищо против да преживяваш като индианец или негър във въпросния мирен исторически период.  ;)

Последните десетилетия в развития западен свят погрешно се схваща, че има свободен пазар. Нито го има, нито има вина.
Така е, свбоден пазар няма напоследък. Свободният пазар е нещо хубаво. Но недостатъка, или вината му се състои в това, че някои добре организирани влиятелни групи могат да го преобръща от свободен в несвободен и обратно, според както им е скимнало за момента. А членовете на въпросната група не можеш да казваш, че са в правителството или някъде другаде - с едната ръка са крупни собственици, с другата са влиятелни управници.

А светилата от австрийската школа които ми представяш не се занимават с един от най-важните въпроси - защита на свободния пазар от свободни трансформации, предизвикани както от ръководителите на икономическите мастодонти (корпорациите), така и от ръководителите на държавно ниво. Да, свободният пазар е хубаво нещо. Но докато е безпомощен като пеленаче сред глутница вълци, аз няма да го искам и ще настоявам за повече държавно присъствие. Шанса да дойде свястен управник с демократични избори е по-голям, отколкото корпоративните картели да се саморазтурят.

buden

  • Гост
Re:Капитализмът: човекът срещу държавата
« Отговор #297 -: Май 17, 2010, 06:38:47 am »
Корпоративните картели нямаше да са корпоративни картели без "свестните" управници.

Цитат
Значи не би имал нищо против да преживяваш като индианец или негър във въпросния мирен исторически период.  Wink

Стига с това "негър", казва се "черен".

Значи ти няма да имаш нищо напротив да си хем индианец ,хем черен, че и негър на всичкото отгоре, ако така реши някой свестен управник.

Колкото и да е свестен, ще е субективен. "Свестният" управник може да не е свестен за теб, но за някой друг който си плаща, за да ти е зле на теб, а на него добре?

Тот сподели една много хубава книга на Том Уудс в една от предните страници на темата, много по-изчерпателна и детайлна от лекцията на Питър Шиф. Няма превод, но който може да ползва речник не би го затруднило да я прочете, нали така? Или греша? Може и да се намерят отговорите на някои въпроси.

buden

  • Гост
Re:Капитализмът: човекът срещу държавата
« Отговор #298 -: Май 17, 2010, 07:15:52 am »
Сетих се за един свестен политик - Рон Пол.

Но и той е "австриец".

Прочети за него нещо поне.

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 369
Мисля си, че социализмът можеше да се поразвие още, ако бяха разрешили и частната собственост заедно с държавната.Както в Гърция, Германия (тогава ГДР) и др.Може би конкуренцията межде двете, щеше да е двигателят на движението напред. :-X

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27