Автор Тема: Жива и Не-жива материя?  (Прочетена 4708 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Жива и Не-жива материя?
« -: Януари 25, 2010, 17:06:42 pm »
Забелязвате ли склонността на материята, веднъж станала от нежива на жива, да се стреми да остане в последното състояние?
« Последна редакция: Януари 26, 2010, 00:37:04 am от H. »

Неактивен Una

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 229
Жива и Не-жива материя?
« Отговор #1 -: Януари 25, 2010, 17:22:13 pm »
Забелязвате ли склонността на материята, веднъж станала от нежива на жива, да се стреми да остане в последното състояние?

Би ли дал определение за жива и нежива материя?
« Последна редакция: Януари 26, 2010, 00:37:29 am от H. »

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Жива и Не-жива материя?
« Отговор #2 -: Януари 25, 2010, 17:26:58 pm »
А има ли не-жива материя изобщо?

Неактивен Una

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 229
Жива и Не-жива материя?
« Отговор #3 -: Януари 25, 2010, 17:29:44 pm »
А има ли не-жива материя изобщо?
Правилен въпрос, а колкото до ентропията тя е мярка за подредеността, т.е. хаоса в дадена система. колкото е по-голям той, толкова е по-голяма ентропията. Не виждам каква е връзката с "жива" или "нежива" материя. По-принцип всяка система се развива в посокоа увеличаване на ентропията

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Жива и Не-жива материя?
« Отговор #4 -: Януари 25, 2010, 19:33:11 pm »
Идеята ми е, че в следствие на раждането и развитието на Вселената, материята е била в не-живо състояние (по-надолу ще обясня какво имам предвид с тази дума). В последствие тази материя от не-живо състояние образува в прото-организми, едноклетъчни и така до създанието човек (жива материя).

Не обясних по-горе и затова въпроса ми предизвика такава дискусия може би. Разграничението, което правя под не-жива и жива материя е следното:

жива материя - бактерии,растения,животни и накрая човек - същество способно да осмисля съществуването си във Вселената и да я осъзнае.

не-жива материя - газ, парче скала, лава и т.н.

Развитието на материята във Вселената е от начално ниво (не-жива) към напреднало ниво (жива материя), при което материята осъзнава съществуването си.

И тука забелязвам стремежа на материята към живо състояние (самоосъзнаващо се) и 'нежеланието' й да се върне към не-живо състояние. т.е. стремежа на материята към живото й състояние.

Това ми хрумна като четях поста в темата за времето и ентропията (може би от това, че този въпрос беше засегнат в Хиперионите на Дан Симънс).

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27