Автор Тема: Януари - 2010: Михаил Столбов – Как си отгледах нови зъби  (Прочетена 60089 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен merulious

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 548
Подвизава се и под псевдонима Папур (сабловиден, за уточнение!) ;D и има и още сума ти и приложения :o, kakто всички останали билки. То май от всяко растение лек се получава- тъй здраво сме свързани всички в едно  :drinks:
« Последна редакция: Януари 16, 2010, 21:33:30 pm от merulious »
...water can flow, and water can crash...

Неактивен emilkos

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 276
  • Леле, к'во станА
Филма "Аватар" не е случаен в това отношение.
Еххх, само ако знаехме ... нещата щяха да са на съвсем различно дередже ...
Но по-интересното е какво ще направим сега, щом вече знаем ...  ;)

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Я виж ти! Изобщо не ми заприлича на папур от картинката. Защото съм свикнал да го виждам узрял явно, като стане кафяв.
Ще се пробва!

Неактивен emilkos

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 276
  • Леле, к'во станА
Я виж ти! Изобщо не ми заприлича на папур от картинката. Защото съм свикнал да го виждам узрял явно, като стане кафяв.
Ще се пробва!

Н., аз по време на превода търсех в нета латинското му наименование за да го напиша за тези които ще го търсят - вярваш ли ми, че сега и аз разбрах, че било най-обикновен папур  :lol:

Max

  • Гост
Мисля, че не е.

Блатен аир (Acorus calamus)
Папур (Typha)
« Последна редакция: Януари 16, 2010, 21:38:16 pm от Raven »

Неактивен merulious

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 548
И аз го забелязах, но по наш`те земи едно и също нещо има толкоз различни наименования, че да се обърка човек. В аптеката със сигурност ще го намерят под латинското- така няма да се сбърка, ако се търси то.

пппис: Момци, гледам тука... някой го ползвал за колит, аира сладководен папур го нарича, 80 стинки от аптеката, ама с рецепта >:(. Който го потърси, да се обажда как стоят нещата.
« Последна редакция: Януари 16, 2010, 21:48:53 pm от merulious »
...water can flow, and water can crash...

Неактивен emilkos

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 276
  • Леле, к'во станА
Мисля, че не е.

Блатен аир (Acorus calamus)
Папур (Typha)


Ще се окаже, че наистина не е едно и също:
Цитат
Блатен аир
Блатният аир (Acorus calamus) е многогодишно тревисто растение, достигащо метър и половина във височина, произхожда от Хималаите.

Разпространение и биотоп:

Блатният аир произхожда от Северна Азия. През Средните векове е отглеждан и на Балканският полуостров. Сега се среща рядко, явно подивял, по блатистите, мочурливи места, в бавнотечащи води. У нас плодовете не узряват, поради което се размножава вегетативно. Находищата са ограничени — Софийско, Самоковско и край р. Искър, Казанлъшко.

Билка и подправка:

Внимание! Някои европейски и азиатски разновидности на блатният аир (без диплоидния) съдържат канцерогенното и плодоувреждащото вещество асарон, което представлява до 80 % от 9-те % етерично масло в коренището.*

Още индийските лекари са го използвали, а древните гърци и римляните са го познавали чрез арабските и финикийските търговци. Споменава се и по време на походите на Александър Македонски в Индия.

Време и начин на бране и заготовка:

Коренищата се изваждат рано на пролет, в средата на лятото и през есента. През пролетта дрогата е най-богата на етерично масло. Коренищата се измиват и нарязват на късове с дължина 10-15 см. Сушенето се извършва в проветриви помещения или в сушилня при температура до 30°С. Правилно заготвената дрога е жълтокафява отвън, а отвътре — бяла.

Изсушените и стрити коренища на блатния аир са традиционна подправка в индийската и арабската кухня, използва се за сладкиши (меденки, ореховки) и за компоти, сладка, желета и конфитюри.

Коренищата се използват за приготвяне на лекарствени сиропи и запарки.

Лечебно действие:

    * Афродизиак
    * Абортивно
    * Болковъзпиращо
    * Възбуждащо апетита
    * Засилващо менструацията
    * Общотонизиращо
    * Халюциногенно

* Май за туй е с рецепта ...
...
пппис: Момци, гледам тука... някой го ползвал за колит, аира сладководен папур го нарича, 80 стинки от аптеката, ама с рецепта >:(. Който го потърси, да се обажда как стоят нещата.

Max

  • Гост
Ако питате мен, може само и с прополис /без акоруса/. Нали той възстановява зъбите.
Не ми допада обаче присъствието на водката.
Известен ли ви е друг разтворител на прополис?
« Последна редакция: Януари 16, 2010, 22:46:52 pm от Raven »

Неактивен merulious

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 548
Прополисът е за дезинфекция и имуностимулация и тъй нататък, там колкото и каквито допълнителни ефекти има (освен другите- подобрява микроциркулацията на кръвта, обязболява, стимулира регенерацията на клетките, укрепва зъбния емайл и предотвратява развитието на кариеса).
Зъбите всъщност се възстановяват от праха калций, който се поема ежедневно. Прополисът не се използва никога самостоятелно, винаги се прави тинктура с алкохол (спирт) в процентно съотношение, подходящо за случая- универсално 30% (може да се разтвори и в дестилирана вода, с нагряване; става и в масло), от тинктурата след това определено количество се разтваря във вода и така се ползва.
« Последна редакция: Януари 16, 2010, 23:01:01 pm от merulious »
...water can flow, and water can crash...

Max

  • Гост
Това за дестилираната вода е добра новина, ако правилно съм разбрал.
Иначе имах колега, който твърдеше, че цял живот си е поддържал зъбите с водка или ракия /изплакване след хранене/, вместо с четка и паста.На 60 годишна възраст имаше перфектни зъби.
Допускам, че работата не е във водката /ракията/, а в това, че четката и пастата не са го увредили. Ако четката беше толкова безопасна, нямаше да предупреждават, да се използват кръгови движения, вместо търкане на зъбите в двете посоки.

Неактивен merulious

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 548
В долната статия открих няколко рецепти (разбира се, имайте едно наум), сред които и настоящата, за приложение САМО ако наоколо и наблизо няма заболекар, който би ви нахокал, че се връзвате на подобни бабешки цярове (хохохохо)  :mocking:

ЗА ДА ИМАМЕ ЗДРАВИ ЗЪБИ

За много от нас най-страшният доктор е стоматологът. Затова все отлагаме посещението при него, но когато вече се разплачем от болка, бързо-бързо тичаме в кабинета му. А състоянието на нашите зъби до голяма степен зависи от качеството на живота ни.
Хората, които страдат от заболявания на венците, са по-податливи към развитие на сърдечносъдови заболявания, диабет, болести на дихателната система и остеопороза.

СРЕДСТВАТА ЗА СПЕШНА ПОМОЩ
Билките са само допълнение към професионалното лечение. Има много народни рецепти за болни зъби и венци, но за съжаление един кариес не може да се излекува само с билки. Все пак за случаите, когато имате нетърпими болки, а наблизо няма зъболекар, ние ви предлагаме проверени с времето рецепти.
Изчистете една скилидка чесън, разрежете я и наложете половината към венеца, където е болният зъб. Дръжте скилидката само 1-2 минути.
Фитонцидите на чесъна освен бактерицидно оказват и обезболяващо въздействие. Ще ви пари много, дори може да се отделя повече слюнка, но не се плашете, това ще ви помогне.
Натопете памучно тампонче в коняк или ракия и го сложете за 5-10 минути на болния зъб. Можете да изплаквате зъба с наситен солев разтвор, така се унищожават микробите.

ЗДРАВЕТО НА ЗЪБИТЕ ОПРЕДЕЛЯ КАЧЕСТВОТО НА ЖИВОТ
Не по-зле ще се справят и обезболяващите препарати. Но в никакъв случай не затопляйте болния зъб, защото така се разпространява възпалението. Ако вече е подпухнала и бузата ви, веднага отивайте при зъболекаря, защото възпалението може да се пренесе върху други органи - мозъка, шията, дори още по-далеч.
От стоматологични заболявания понякога, макар и много рядко, умират хора, и то защото се страхуват да отидат при стоматолога си.
Но дори и да успеете да се справите с болката, непременно трябва да лекувате зъбите си, защото тяхното състояние до голяма степен определя качеството на живот на човека.
При заболявания на венците и зъбите се появява неприятен дъх от устата. Ако пък човек е с лошо изработени протези или му липсват зъби, се нарушава процесът на самоизчистване на устната кухина. Освен това той дълго време дъвче и храната понякога пада от устата. Да не говорим, че това пречи и на говора. Което е много важно за всички, особено за тези, които общуват с много хора.

ВАЖЕН Е МАСАЖЪТ НА ВЕНЦИТЕ, КАКТО И НАЧИНЪТ НА ХРАНЕНЕ
Много е важно да не приемате десерта (ако е сладкиш) като последно ядене, особено преди сън. Ако изядете парче торта, изчистете зъбите си или изплакнете устата си с вода. Може да изядете нещо твърдо, например една ябълка.
Изчистващият поток слюнка също е важен за здравите зъби и венци. Ако устата ви пресъхва, пийте повече вода и зелен чай. Полезно е да подъвчете семена от магданоз или копър, които се отразяват благотворно на слюнкоотделянето.
При някои форми на пародонтит, след консултация със зъболекаря, можете да си направите масаж на венците. Нанесете малко паста за зъби или зехтин на пръста си и масажирайте повърхността на венците.
Някои упражнения на лицевите мускули засилват циркулацията на кръвта в тях. Например издуйте бузите си и направете 10-20 дълбоки вдишвания и издишвания през носа.
Отворете широко уста и изплезете език, колкото можете повече. Направете това 8-9 пъти.
За съжаление от менюто на съвременния човек започнаха да изчезват така полезните за венците зеленчуци като ряпа, моркови и др. При всеки удобен случай дъвчете груба и твърда растителна храна, яжте и повече ябълки.

НЯКОИ ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ
• В момента вече съществува такава стоматология, която позволява да се лекуват зъбите без болка. И все пак, когато тръгвате към зъболекаря си, се придържайте към няколко основни правила.
• В деня, в който ще посещавате стоматолога, не яжте подправки и пушени продукти.
• Няколко часа преди това почистете зъбите си с обикновена паста без ароматични добавки.
• Ако пушите, се опитайте да се въздържите от това поне два часа преди да отидете при стоматолога.
• Преди да влезете в кабинета, не дъвчете дъвка. По дъха от устата опитният стоматолог ще може да прецени състоянието на зъбите ви.

ПАРОДОНТИТЪТ - опасното заболяване на венците
За да нямате проблеми със зъбите, да не допуснете кариес, трябва да са здрави не само те, но и венците.
Пародонтитът (възпаление на венците) може да се развие още на 20-годишна възраст, а след 50-те вече никой не е застрахован от това заболяване. Според статистиката почти 90 на сто от хората страдат от пародонтит.
При тази болест корените на зъбите се оголват, те започват да се отделят от венците, след това се уголемяват и падат. Могат да опадат не само болните, но и съвършено здравите зъби. И на всичко отгоре, този лош дъх от устата...
Вероятно сте обърнали внимание, че зъбите имат определена подвижност, защото те не са свързани директно с костната тъкан, а чрез специални връзки. Затова функционират нормално и могат да се адаптират към промяна в натоварването при сдъвкването на храната. Но в резултат на въздействието на микробите венците се възпаляват, връзките се разрушават и зъбите опадат. По принцип в устата на всички нас има микроби. Бедата не е в самите микроби, а в тяхното количество. Затова профилактиката и лечението на зъбите се свежда до намаляване на количеството микроби в устната кухина.

Имам въпрос, Стилиян Бобев, София
ИМА ЛИ ПРОФИЛАКТИКА ЗА БОЛНИТЕ ЗЪБИ И ВЕНЦИ?
“Зъбната” профилактика е много проста. Не забравяйте да ги чистите по два пъти на ден - сутрин и вечер, а след ядене изплаквайте устата си. В една или друга степен всички се придържаме към тази мярка. Но дали правилно и добре изчиствате зъбите си. Съществуват например специални таблетки, които можете да дъвчете след изчистване на зъбите.
Понякога се налага да повторите процедурата по изчистване. Използвайте пасти за зъби, съдържащи флуор. Точно той е буквално отрова за микробите.
Не трябва без причина да се сдобивате с пасти, в чийто състав има дезинфекциращи вещества. Те са лечебни и се назначават само от лекар, тъй като при дълга употреба предизвикват дисбактериоза в устната кухина.
Ако всичко в устата ви е наред, са подходящи всякакви пасти за зъби освен, разбира се, лечебните, за които споменахме. Но ако се появят и най-малки признаци на възпаление на венците, “минете” на специални.

От пощата на “Доктор”
ПОМОГНА МИ ОБИКНОВЕНА СОЛ
Когато бях на 44 години, а това беше през 1970 година, започнаха да ме болят венците и да кървят. Изгубих много време за лечение, но нищо не ми помогна. Зъбите ми постепенно се разклатиха и започнаха да падат един след друг. През 1995 година останах само с 4 зъба - 2 отдолу и 2 отгоре. Имах поставени и мостове. Направиха ми протези, които се държаха на четирите ми истински зъба. Но накрая и те ме заболяха. Изпаднах в ужас. И реших да пробвам един метод. Взех ситна сол, посипах на четката си за зъби и нанесох по целите венци. С добре измити ръце си направих масаж - на горните венци от горе на долу, а на долните - от долу на горе. Започна да се отделя слуз и кръв. След това си изплаквах устата със специален разтвор на веществото хидроперит. Изплаквах ги цели 40 минути. На другия ден пак ме боляха, но по-малко. На третия ден се чувствах отлично. Защо не знаех тази рецепта през 1970 година, щях да си запазя зъбите! Но сега я прилагам много често.
Стамен Петров - София

ПРОПОЛИСЪТ И КОРЕНИТЕ ОТ АИР СА МНОГО ЕФИКАСНИ
Искам да споделя с вашите читатели какъв метод прилагам, когато имам зъбобол. Устата се изплаква със смес от две спиртни настойки (корени от аир и прополис).
Настойката от аир се приготвя по следния начин: в половин литър водка се сипва една чаша корени от аир. А настойката от прополис се приготвя, като в четвърт чаша водка се сложи 10 г. прополис. Двете настойки се съхраняват отделно и се смесват само когато решите да ги използвате. Една чаена лъжичка настойка от аир и 10-20 капки от настойката от прополис се смесват и устата се изплаква 2-3 минути. След това се изплюва.
Таня Иванова - Пловдив

ВПРОЧЕМ!
• И накрая нашата читателка споделя, че цял живот имала здрави зъби, защото си приготвяла следната апликация: смлян в машинката за месо хрян се смесва с домати и от получената кашица се прави апликация върху зъбите.


Източник: http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/article/3364
« Последна редакция: Януари 17, 2010, 00:13:58 am от H. »
...water can flow, and water can crash...

Неактивен emilkos

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 276
  • Леле, к'во станА
Вчера си купих от аптеката блатен аир за 1.10лв. пакетчето. Не ми искаха рецепта.  :unknown:
Днес ще го "накисвам" да видя какво ще стане...

Неактивен merulious

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 548
Мен пък и след третото повторение на това, което търся, ме гледаха като извънземно  ;D
Е, успех! Ако по някое време около тебе почнат да щъкат лилави човечЕта- обаждай се ;) И да си запишеш дозата!  ;D
...water can flow, and water can crash...

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
За всички проблеми с костите и скелета (счупвания, остеопороза и т.н.), от които зъбите в крайна сметка са част, правилния цвят светлина е бляскаво-медно.
Н.

Ооо, ама чакай малко, Н.! Ти как смяташ да се измъкнеш само с това?! :P  ;D
Аз като едно малко , нагло копеленце :lol:, веднага ще те "стрелна" с едно мини- въпросче:
Кажи сега за другите системи ( органи) подходящия цвят според твоите източници, защото аз най- наивно съм си действала досега със стандартното "оранжево" за всичко.Но яко ме "загриза" любопитството сега. :flag_of_truce:

В замяна ще ти препоръчам на Лични  една вкусна лютеница без консерванти и боклуци вътре. ;)

Много благодаря за ценната информация по- горе! :hi:
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Като имам време ще направя отделна тема за това, то е цяла вселена.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
4495 Прегледи
Последна публикация Септември 25, 2008, 22:43:58 pm
от jediguardian
0 Отговора
13693 Прегледи
Последна публикация Януари 01, 2010, 23:57:47 pm
от H.
0 Отговора
3414 Прегледи
Последна публикация Февруари 16, 2010, 00:05:40 am
от dobrodeteli
0 Отговора
18350 Прегледи
Последна публикация Юни 03, 2010, 11:05:20 am
от Alien
3 Отговора
4009 Прегледи
Последна публикация Август 01, 2010, 21:27:06 pm
от Melody

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27