Братлета, тия мнения са за темата "Наука за начинаещи".

Като четете написаното в Уикипедията, имайте пред вид, че:
- Тялото пада с приблизително постоянно ускорение g=9.8 m/s^2, само ако е пуснато близо до земната повърхност и разбира се, ако е с маса пренебрежимо по-малка от тази на Земята. Ускорението е малко на голяма височина и почти отсъства на прилично разстояние от Земята.
- Колкото и да е голяма разликата в масите на две тела, пуснати да паднат на Земята, то разлика в ускоренията им няма да усетим, докато масите им си остават пренебрежимо малки спрямо тази на Земята.
Без много да се замотаваме да вземем да направим своя принос към темата „наука за начинаещи”, като заявим, че:
1. Опитите на Нютон в Пиза не ни вършат никаква работа на планетата Земя, защото телата с еднакви маси въобще не падат за едно и също време
2. Въпросът кое е по-тежко – едно кило пясък или едно кило памук, е напълно основателен и е редно всяко дете да може да му отговори правилно.
Ето от мен накратко:
1. Телата с еднакви маси щяха да падат почти едновременно, ако Земята нямаше атмосфера. В момента Земята има атмосфера и това е причина телата да падат с очевидна разлика в ускоренията си. Пуснете един надут балон от терасата и вижте дали ще падне за същото време, както ако беше спукан. А ако трябва да смятаме по формулата на Нютон за взаимното привличане, би трябвало надутия балон да падне по-бързо, защото масата му е по-голяма с толкова, колкото е масата на въздуха в него. Заради наличието на атмосфера, трябва да включим и сметките, носещи името на един друг пич – Архимед. Телата пускани да падат на Земята са потопени в атмосфера. Поради това те губят от теглото си толкова, колкото е изместената от тях атмосфера. Ако празен балонът е с маса 1 грам, а въздухът, който измества след като е надут, е 0.999 грама, то очевидно, че пълен балон ще ТЕЖИ 0.001 грама. Една стоманена сачма с маса 1 грам измества въздух с тегло 0.000001 и ще ТЕЖИ 0.99999 грама. Така отношението на ТЕГЛАТА на балона и сачмата са приблизително 1/1000. Естествено, че хиляда пъти ще се различава и силата на взаимодействието между Земята и двете тела. Разбира се написах с главни букви ТЕГЛО, защото е важно да е прави разлика между маса и тегло. За да не става досадно, ще кажа, че масата на едно тяло е нещо доста сложно, но постоянно. А теглото е СИЛАТА, с която тялото натиска неподвижна опора.
Последно уточнение за тегло и маса. На Земята ние не можем да мерим маси, а мерим тегла. За целта използваме везни и теглилки. С тях преценяваме именно силата, с която тяло с дадена МАСА натиска неподвижната опора, т.е. колко ТЕЖИ. И сега всеки може да види разликата, като сложи везните веднъж на масата, а после на дъното на морето. Ще се увери, че везните мерят тегло. Две топчета с еднакви маси – едното от дърво, а другото от стомана, биха се ПОЧТИ уравновесили на масата, но под водата – не. Дървото даже няма да е на блюдото, а ще изплува.
И вече с едно изречение:
Телата с еднаква маса не падат с еднакво ускорение, защото теглото им е различно, което се дължи на наличието на атмосфера.
2. Който е прочел т.1 вече знае, че казусът, с който дядовците се задяват с внуците си – кое е по-тежко – едно кило пясък или едно кило памук, е сериозен и само можем да съжаляваме, че твърде малко дядовци дават накрая верния отговор: Едно кило пясък е по-тежко от едно кило памук.
Архимедовата сила на атмосферата, която изтласква всичко по Земята нагоре към небесата е толкова по-голяма, колкото е по-малка плътността на тялото потопено в атмосферата. Памукът е с много по-малка плътност от пясъка и силата, с която атмосферата ще го изтласква е много по-голяма от тази за пясъка. Затова поставени в блюдата на везната, тя няма да е в равновесие. Пясъкът ще е по-тежък.
Съвсем друг е въпросът как можем да измерим МАСАТА на памука и пясъка, за да отмерим порции с маса 1 кг. и да поставим началото на експеримента.