Белият дом поиска спешно увеличаване на законовия таван на държавния дълг, за да не изпадне в несъстоятелност по плащанията Властите в САЩ “са изчерпали всички разумни и законни мерки”, за да задържат нарастването на държавния дълг в рамките на позволените от закона $ 8,2 трилиона, съобщава CBS News. Ако Конгреса не предприеме спешни мерки за законовото вдигане на този таван, максималният праг ще бъде прескочен още до края на текущия месец (около 20 март) и правителството ще изчерпа всичките си възможности да обслужва задълженията си. Във връзка с това, финансовият министър на САЩ Джон Сноу се обърна към ръководството на Сената и Камарата на представителите с настоятелен призив да направят всичко възможно, за да не допускат това, а официалният представител на Сноу, Тони Фрато, обяви на брифинг за журналисти, че ситуацията е “свръхизвънредна”.
В писмото си до Конгреса, Сноу е информирал законодателите, че Финансовият департамент е спрял плащанията за Фонда за пенсиониране и инвалидност на държавните служители, което ще осигури “още няколко милиарда” допълнително за обслужване на задълженията. Спрени са и вноските за 65,3-милиардния правителствен пенсионен фонд, известен още като G-fund. В петък властите са използвали и $ 15 млрд. на Обменния стабилизационен фонд – резерв, който Финансовият департамент използва за компенсиране на нежелателните промени в курса на долара на валутните пазари.
Представителите на Демократическата партия в Комисията по доходите и разходите към Камарата на представителите поискаха новото законово увеличаване на тавана на държавния дълг да бъде обвързано със задължение на правителството да ограничи ръста на дефицитното финансиране. “Ако просто увеличим лимита на кредитната карта на Джордж Буш и стискаме палци нещата да не се влошат, това няма да реши проблема”, обяви ръководителят на групата демократи в Комисията, конгресменът Чарлз Ренджъл.
Финансовият департамент на САЩ на свой ред обяви подобна позиция за извънредно опасна, тъй като от 17 март започва пролетната ваканция на Конгреса. На брифинга за журналисти Тони Фрато нееднократно посочи, че таванът на държавния дълг трябва да се повиши при всички случаи и призова около проблема да не се организират политически заигравания, които мвогат да се окажат пагубни за финансовия баланс на страната.
Спирането на плащането на дивиденти на собствениците на държавни ценни книжа, до което може да доведе сегашната криза, е най-кошмарният за Финансовия департамент сценарий, който ще срине кредитния рейтинг на правителството. Повечето наблюдатели обаче посочват, че дотам едва ли ще се стигне, тъй като след интензивни дебати Конгресът вероятно ще одобри увеличаване на сегашния лимит на държавния дълг от $ 8,18 трилиона с около $ 781 млрд. до около $ 9 трилиона. По време на управлението си, администрацията на президента Буш вече за 4-ти път иска от Конгреса увеличаване на максималния обем задължения, позволен на правителството.
В качеството на гаранции, Белият дом е изпратил на законодателите финансов план, който на хартия предвижда намаляване наполовина на бюджетния дефицит до 2009 г., когато изтича мандата на Джордж Буш. Според американското издание Free Internet Press, цитиращо информация на US National Debt Clock, щатският държавен дълг възлиза приблизително на $ 8, 275, 515, 005, 712.31 трилиона, което разпределено пропорционално на населението на САЩ от 298 707 237 души, се равнява приблизително на $ 27 704, 43 задлъжнялост към държавата на всеки американец. Според независими данни, от 30 септември 2005 г., държавният дълг на САЩ нараства средно с $ 2,17 млрд. дневно.
