Китай “потопи” световните борси в повторение на 11 септември 2001-ва
bgfactor - 28 Февруари 2007
И без бомби, слуховете за разследване на китайския фондов пазар, доведоха до инфарктен срив на световните индекси
Китайските фондови борси предизвикаха “черен вторник” на световния пазар на акции и ценни книжа, като тоталния срив на индексите на борсите може да се сравни само с ефекта на терористичните атаки в Ню Йорк, Вашингтон и Пенсилвания на 11 септември 2001 г., съобщава Reuters. В САЩ пазарът “отслабна” със $ 600 млрд., ликвидирайки целия си растеж за 2007 г. Днес всички азиатски пазари, без китайския, продължават потъването си, съобщава ABC News. Атмосферата на световните пазари като цяло остава нервна, като инвеститорите гадаят дали вчерашната катастрофа е била проссто корекция на прегретия китайски пазар или е дългосрочна тенденция. Наблюдателите посочват, че второто не е изключено, като се има предвид напрежението около Иран. Днешните търгове ще трябва да отговорят на въпроса, доколко е готов светът за нова глобална фондова криза.
Началото на вчерашния световен срив бе белязано от главоломното падане на индексите на фондовия пазар в Китай с 9%. За последен път подобен феномен в борсите на “Поднебесната империя” бе отбелязан през 1997 г., във връзка със слуховете за кончината на Дън Сяопин. Подобно на ефекта на доминото, вчера падането на стойността на акциите се разпространи като епидемия по всички фондови пазари.
Борсите в Европейския съюз затвориха в условията на силно понижение на котировките. Главният индекс на Лондонската фондова борса падна с 2,3%, този на Франкфуртската отбеляза понижение от 2,96%, на Парижката с 3,02%, на Миланската с 2,98%, на Амстердамската с 2,12%, на Брюкселската с 2,91%, на Цюрихската с 3,4%. Най-тежко пострадаха акциите на европейските компании, които имат значителни интереси в Китай.
Сривът не пощади и американският пазар, който вчера загуби $ 600 млрд., заличавайки ръста си от началото на годината. Лошите новини от Китай доведоха до рязко падане на индекса Dow Jones, основан на курса на акциите на 30-те водещи американски компании. В края на търговете на Нюйоркската фондова борса, индексът й, който е най-важният показател на деловата активнаст в САЩ, се срути с 3,3% надолу (минус 416 пункта до нива 12,216 пункта). В течение на пазарния ден, той пада с до 546 пункта, което е най-тежкия срив в историята на пазарите след първия ден на търговия след атентатите от 11 септември 2001 г., когато индексът се срина с повече от 680 пункта.
Акциите в Токио, Хонгконг, Сингапур, Австралия, Нова Зеландия, Малайзия и Филипините също паднаха средно с над 3% в тазсутрешната тръжна сесия, следвайки тенденцията за срив и загуби, отбелязана на “Уолстрийт” снощи.
Прегрелият китайски пазар гръмна
През 2006 г. индексът Shanghai Composite скочи със 130%, а в началото на 2007 г. нарастна с още 13,4%, като този понеделник за пръв път надвиши нивата от 3000 пункта. Полетът на котировките нагоре провокира фондова треска сред китайците, които започнаха да залагат жилищата си и да теглят кредити, за да купуват акции. През януари те откриваха по 90 000 брокерски сметки дневно, или 35 пъти повече, отколкото през миналата година. В понеделник, само за няколко часа инвестиционния фонд CCB-Principal Fund Management събра общ вложителски портфейл от 10 млрд юана ($ 1,29 млрд.). Според брокерите, професионелните инвеститори решили да натрупат печалба, без да чакат китайските власти да полеят със студен душ националните пазари.
Повод за активната продажба на китайските акции стана информацията, че Комисията за контролиране пазара на ценните книжа в Китай (China Securities Regulatory Comission) смята да започне проверка на участниците на пазара по подозрение във фондови машинации, довели до ненормално висок ръст на пазара. “Институционалните инвеститори веднага станаха внимателни изапочнаха да продават акции, в които са вложили много пари”, коментира Чжу Хайбин, анализатор на Everbright Securities.
Семената на страха поподнаха на добре подготвена почва, тъй като още в понеделник, “финансовият гуру”, бившият председател на Федералния резерв на САЩ Алън Грийнспан призова инвеститорите към повишено внимание. Според Грийнспан, в последните месеци на 2007 г., икономиката на САЩ може да изпадне в рецесия, подобна на тази през 2001 г. Самите негативни прогнози на Грийнспан обаче доведоха до незначителен спад на Dow Jones от 0,1% до 12632,26 пункта в понеделник.
Ефектът на тълпата или сериозна криза?
Това е въпросът, който измъчва участниците на световния фондов пазар след вчерашното фиаско. Отговорът му може да стане ясен още днес. “Ако положението се влоши и остане такова в близките дни, това може да забави темповете на развитие на китайската икономика, което на свой ред може да понижи цените на суровините в световен план”, коментира старшият икономист на Bank of Montreal, Сал Гуатиери. Заедно с това брокерите предупреждават, че не може да се очаква отлив на средства веднага, тъй като никой от инвеститорите няма да се реши на едновременно движение на пазарите.
Днес китайският фондов пазар отбеляза леко подобрение, в сравнение с вчерашната катастрофа, като Shanghai Composite се покачи с 1,2% до 2,804,28 пункта.
Към 2,31 ч. българско време днес, токийският индекс Nikkei обаче отбеляза средно понижение от 3,75%, отбелязвайки най-големия си срив за последните 8 месеца. Акциите на Sony паднаха със 7,21%, на Canon с 4,06%, а на Advantest с 2,66%, посочва CNN.
Южнокорейският индекс KOSPI падна с 3,51%, отбелязвайки най-ниските си нива за последните 3 години, след падането на стойността на акциите на Samsung Electronics с 2,93% и на производителя на стомана POSCO с 5,10%. Хонгконгската борса отбеляза понижение от 3,6% на основния си индекс след тоталната разпродажба и падането на котировките на China Mobile и финансовите институции на континента. Индексът Hang Seng започна търговията при нива от 19,426.95 пункта. Индексът China Enterprises на H-ценните книжа, т. е. акциите на компаниите от континентален Китай, търгувани на Хонгконгската борса, падна със 6% към 4,01 ч. българско време днес.
Сингапурският Straits Times Index падна с над 5% на сутрешните търгове, отбелязвайки най-големия си срив от 11 септември 2001 г. насам. В Австралия, водещият индекс S&P/ASX 200 отбеляза понижение от 2,89% с тенденция за още по-голям срив, отбелязвайки най-ниските си показатели през последните 5 години. Индонезийският фондов пазар отбеляза спад от 5,2%, а индексът на филипинските борси се срина с 9,4%.
В близките дни ще бъде подложена на изпитание и стабилността на валутите на азиатските страни, с чийто проблеми започна т. нар. “азиатски грип” през 1998 г. Преди всичко това се отнася за курса на китайския юан, фондовите пазари на Виетнам, съотношението долар-евро-йена, както и цените на суровините и златото (което бележи 25-годишен пик в цените си). Основното, което ще разкрие сегашната “китайска криза” обаче е, в каква степен са готови да реагират финансовите пазари на голяма лоша новина, като евентуалното негативно развитие на отношенията САЩ-Иран например, отбелязват анализаторите.