Автор Тема: Добро и Зло  (Прочетена 16554 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Добро и Зло
« -: Август 18, 2009, 18:14:57 pm »
$

Неактивен Mystic

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 169
Re:Добро и Зло
« Отговор #1 -: Август 18, 2009, 23:42:48 pm »
Не може ли да се добави и ''Само по моя си път''?  :blush: За тези, които вървят по пътя си без да разделят нещата на добро и зло.

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Добро и Зло
« Отговор #2 -: Август 19, 2009, 00:43:31 am »
Еми това е "мой път, нищо не ем интересува"  :unknown:

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Добро и Зло
« Отговор #3 -: Август 19, 2009, 09:18:19 am »
Пътят на доброто или на злото не могат ли да бъдат наши пътища? Освен това собствената ни представа за добро и зло може да се различава от общоприетата и от тази на по-развитите от хората същества. За какви точно уточнения става въпрос във втория и четвъртия отговор? В крайна сметка аз мога да нарека добро нещо което 95% от хората ще определят като зло или пък да нарека зло нещо в което повечето хора виждат добро.

Неактивен merulious

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 548
Re:Добро и Зло
« Отговор #4 -: Август 19, 2009, 09:41:34 am »
Спорте, ти за дзлото ли гласува? :blum2: Шегувам се  :-* (Едит- написах го преди да погледна резултата, жалко, мисля, че за пътя на злото никой няма да си признае чистосърдечно ;D)
Да, Ирис, всичко е твърде относително и субективно, Мystic (ти да не би да искаш да кажеш, че не ги разделяш?), да не говорим, че ние дори не разбираме злото и предназначението му... Е това вече би било тема, която си заслужава да бъде обърната с хастара навън!
« Последна редакция: Август 19, 2009, 10:10:39 am от merulious »
...water can flow, and water can crash...

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Добро и Зло
« Отговор #5 -: Август 19, 2009, 14:37:46 pm »
Пътят на доброто или на злото не могат ли да бъдат наши пътища? Освен това собствената ни представа за добро и зло може да се различава от общоприетата и от тази на по-развитите от хората същества. За какви точно уточнения става въпрос във втория и четвъртия отговор? В крайна сметка аз мога да нарека добро нещо което 95% от хората ще определят като зло или пък да нарека зло нещо в което повечето хора виждат добро.

Гласуваш така, както ти субективно разбираш нещата.

Hint1: защото идеята е просто да гласуваш - тези въпроси, които питаш мен, ги задай на себе си...това е идеята
Hint2: заради Hint1 можеш да променяш гласа си - това вече е за пред хората
« Последна редакция: Август 19, 2009, 14:42:50 pm от Спорт-Здраве4 »

Неактивен Mystic

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 169
Re:Добро и Зло
« Отговор #6 -: Август 19, 2009, 18:09:36 pm »
Спорте, ти за дзлото ли гласува? :blum2: Шегувам се  :-* (Едит- написах го преди да погледна резултата, жалко, мисля, че за пътя на злото никой няма да си признае чистосърдечно ;D)
Да, Ирис, всичко е твърде относително и субективно, Мystic (ти да не би да искаш да кажеш, че не ги разделяш?), да не говорим, че ние дори не разбираме злото и предназначението му... Е това вече би било тема, която си заслужава да бъде обърната с хастара навън!
Опитвам се да не ги разделям.От житейският опит, който съм натрупала, мога да кажа, че тази дуалност не ми харесва, ама никак даже. Ти може и да не разбираш злото и предназначението му, но аз го разбирам, затова и приемам нещата, без да ги разделям на зло и добро. И тъй като живея в дуален свят много често се налага да обяснявам нещата по начин, по който бих била разбрана. Не всеки приема нещата като ситуации, в които хората действат по най-добрия възможен начин за нас. ;)

Неактивен merulious

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 548
Re:Добро и Зло
« Отговор #7 -: Август 19, 2009, 19:05:53 pm »
Знам, че е трудно тези неща да се обясняват, но ще се опиташ ли все пак да ми помогнеш да внеса малко светлина в представите си по въпроса? Има ли още нещо, освен, че смяташ, че хората винаги дават най- доброто от себе си?
« Последна редакция: Август 20, 2009, 11:29:26 am от merulious »
...water can flow, and water can crash...

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Добро и Зло
« Отговор #8 -: Август 20, 2009, 12:08:40 pm »
Знам, че е трудно тези неща да се обясняват, но ще се опиташ ли все пак да ми помогнеш да внеса малко светлина в представите си по въпроса? Има ли още нещо, освен, че смяташ, че хората винаги дават най- доброто от себе си?

Да, има.Тъкмо това, че го пирамеш като "най-доброто"  ;D

По-скоро хората винаги правят това, което трябва.Каквото и да направиш, трябва да направиш точно това.КАКВОТО И ДА Е е правилното нещо за правене.

Защото идеята е в правенето, а не в това какво правиш и как се оценява.

Да убиваш хора е правилно.Да убиваш хора е толкова парвилно, колкото е правилно да работиш в червения кръст.
Също така няма по-правилно нещо от това да деградираш стремглаво.Може би единственото правилно нещо, което е точно толкова правилно, колкото стремглавото деградиране, е постъпването в манастир.

Ако всички постъпваха правилно, нещата щяха да са наред.

П.П.
Точно така, това означава, че винаги всичко е наред, защото винаги се случва това, което трябва да се случи...каквото и да е то.

и преди да си си го помислил, точно така - дали ти пука или не ти пука от това, което се случва, или дали взимаш страна в това, което се случва...няма значение, всичко е правилно, стига да вземеш страна. всичко е правилно и когато не вземеш ничия страна. просто не можеш да сбъркаш, но ако все пак сбъркаш, това е бил правилния избор.
« Последна редакция: Август 20, 2009, 12:25:57 pm от Спорт-Здраве4 »

Неактивен merulious

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 548
Re:Добро и Зло
« Отговор #9 -: Август 20, 2009, 12:20:19 pm »
Да, Спорте, много ме успокои...
Но въпросът ми беше към Мистик, и освен това, може би трябваше да уточня- интересува ме по- скоро насилието и страданието, но тука май вече излизаме от темата... :(
« Последна редакция: Август 20, 2009, 12:33:19 pm от merulious »
...water can flow, and water can crash...

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Добро и Зло
« Отговор #10 -: Август 20, 2009, 12:24:18 pm »
Да, Спорте, много ме успокои (и все пак, моля те, ползвай разумен размер на шрифта, все пак си го написал, за да се прочете, нали?).
Но въпросът ми беше към Мистик, и освен това, може би трябваше да уточня- интересува ме по- скоро насилието и страданието, но тука май вече излизаме от темата... :(

Ето ти другата половина, отнасяща се за насилието и страданието.


Нещата също така не могат да бъдат правилни.Каквото и да се случи, все ще е грешно, така че какво ти пука какво вършиш, след като нямаш правилен избор? Това е като да избираш между две грозни жени или като между кисела ябълка и зелена праскова.


Има само една истина:

Каквото и да искаш да направиш - направи го сега !
« Последна редакция: Август 20, 2009, 12:25:33 pm от Спорт-Здраве4 »

Неактивен Radiance Dawn

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 42
Re:Добро и Зло
« Отговор #11 -: Август 20, 2009, 12:36:07 pm »
, може би трябваше да уточня- интересува ме по- скоро насилието и страданието, но тука май вече излизаме от темата... :(
Напротив въобще не излизаме, а още по - здраво влизаме. Може би пък хората най - добре разбират "доброто" и "злото" чрез насилие и страдание ?!  ;D

Това е така, защото имаме очаквания и нагласи и обусловености какво е Добро и какво Зло.

Ако приемаме всичко като Волята Божия, и че всичко е за добро няма да имаме проблеми.
 :-*
« Последна редакция: Август 20, 2009, 12:46:34 pm от Radiance Dawn »
Когато казваш какво мислиш, мисли какво говориш!

Неактивен merulious

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 548
Re:Добро и Зло
« Отговор #12 -: Август 20, 2009, 12:47:18 pm »
Това е като да избираш между две грозни жени или като между кисела ябълка и зелена праскова.
:rofl: Спорте, не ми казвай, че наистина го мислиш. Някои хора харесват киселото  :blum2: Не са много уместни тез сравнения.

Може би пък хората най - добре разбират "доброто" и "злото" чрез насилие и страдание ?!  ;D
И аз запецнах на това заключение, явно за някои хора е нужно. Един вид като шамар зад врата, щом с добро не става да им се привлече вниманието... но колкото повече мнения и наблюдения- толкова по- голяма част от пъзела може би ще можем да наредим. :-X
...water can flow, and water can crash...

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Добро и Зло
« Отговор #13 -: Август 20, 2009, 13:20:34 pm »
Е, аз исках да кажа с тези тези "всичко е за добро" и "всичко е за зло", че начинът е да се нулира дуалността и да се изравнят оценките.

Само че ако всичко е за добро, тогава човек е лишен от избора да сгреши.Така че истината е, че просто никога не знаем кое какво е, защото няма какво повече да се знае от това, което е.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re:Добро и Зло
« Отговор #14 -: Август 20, 2009, 23:15:47 pm »
   "Прекален светец и Богу не е драг."
   Доброто - приятни за усвояване уроци.
   Лошото - неприятни за усвояване уроци.
   Всяка ситуация е урок. Ти преценяваш каква е, в зависимост от личната си позиция. Имай предвид, че:
   Доброто е огледалото на лошото и обратно.
   Доброто и злото като крайности са еднакво вредни, поради невъзможноста да се даде окончателна дефиниция на понятията, то следва, че те трябва да се разглеждат не само относителни, но едновраменно и като продукт на субективната преценка на наблюдаващия.   
   В настоящето ни битие от нас не се иска да бъдем добри или лоши, а да даваме най-доброто на което сме способни, така че да удоволетворяваме божественото в нас - съвеста ни (ако я имаме, разбера се).
   Не можем да расъждаваме за доброто и лошото докато сме в ситуацията. Нужна ни е дистанция и независима трета точка. Дистанцията се нарича време, а независимата трета точка - мъдрост.
   Когато, обаче, се налага да се действа в ситуацията спазвайте следното правило: "Не правете това, което не искате да ви се случва!!!!"
    С уважение: Туров
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27