Здравейте, Tina.
Зъбният камък се образува като се наслоява и минерализира зъбната плака. От фосфатните и калциеви соли, смесени с органични вещества (наши клетки, хранителни остатъци и микроорганизми), се образува мек на допир слой, който има склонността да минерализира за средно 24 часа, ако не бъде отстраняван своевременно. Вече минерализирал, този слой се разпознава като зъбен камък.
Вижте повече тук:
http://stomatolog.start.bg/article.php?aid=6085Затова ги наричам зъбни корали, защото слоевете в зъбния ни камък се образуват на същият принцип както при коралите.
Относно жената на 3000 години - има няколко обяснения по темата. Най-простият е, че тя най-вероятно не е образувала зъбен камък. Колкото и невероятно да ви звучи, има хора, чиято устна флора и химичен състав на слюнката, са в идеален баланс, че да разгражда или изхвърля по друг начин зъбната плака, преди да се настани трайно по зъбите й. Друго обяснение е - цинк. Тук обаче ще нагазим в едни спорове дали цинкът е бил известен на египтяните 1000г.пр.Хр. или не. И за да спестя такъв спор, вижте и тази статия:
http://www.chudesa.net/?p=statia&statiaid=9731Аз лично съм силно резервирана към използването на киселина за почистване на зъбен камък, затова и предлагам друга възможност.
Киселината не е решение, независимо от какъв оцет, лимони или фосфор е получена, тя отстранява само горния минерализиран слой на зъбния камък. Ако е в голямо количество, вероятно би разградила и нещо повече, но да не забравяме, че естественият състав на слюнката ни е алкален.
Такива неща гвунчая посред нощите...
