Автор Тема: Иран - конфликта зрее  (Прочетена 387987 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Относно: Иран - конфликта зрее
« Отговор #645 -: Януари 14, 2008, 02:38:21 am »
Който има ядрено оръжие е защитен от военна намеса.
;)
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Относно: Иран - конфликта зрее
« Отговор #646 -: Януари 14, 2008, 10:42:29 am »


"...ако искат да избегнат Трета световна война,
са заинтересовани да не допуснат
да получат знанията..."
« Последна редакция: Януари 14, 2008, 10:43:26 am от flyDragon »
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен Rapsio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 399
Относно: Иран - конфликта зрее
« Отговор #647 -: Януари 14, 2008, 17:28:39 pm »
"Дж.Буш - Иран е заплаха за световния мир"

Както написа един потребител в ATS - Кой не е наш враг? Канада?

Всяка страна има правото да има ядрена енергия за мирни цели. Ако покриват съответните изисквания, никоя страна (САЩ например) няма право да се меси. Иранците били заплашвали съседите си и не трябвало да имат нищо ядрено - и оръжие и атомни централи. Е добре де, ам Израел дет всеки ден напада съседите си има ядрено оръжие, и заплашва всичко околко границите си (доколкото знам, може и да греша). Евреите явно са заявили че имат намерение да използват ядрено оръжие срещу Иран. При положение че то го имат, не са ли по-опасни от Иран? А, да... Израел са дружки със САЩ ... единствената страна в света която се меси навсякъде където няма опасност за удар на нейна територия... (С.Корея имат възможност за директна атака с ядрено/неядрено оръжие срещу американски град на западния хамерикански бряг,това си е много голяма заплаха за американците в сравнение с тия в Близкия Изток,  но САЩ само ги заливат със санкции, ембаргота и т.н. - нищо общо с това което правят с тези които са достатъчно далече за да отвърнат на удар срещу тях самите).
А САЩ ЩЕ нападне, без значение дали иранците имат или са в процес на разработка на ядрено оръжие. На тях им трябва конфликт който да се разпали достатъчно много, за да могат и те и евреите (все си мисля че има нещо много повече между тия 2 държави...) да могат да използват наличния си ядрен арсенал.
Според едни мюсюлманите ще видят в това последната капка която ще прелее чашата на търпението им и ще стане "така очакваната" Трета Световна Война. Тази която ще доведе до идването на Антихриста, НСР, Апокалипсис и секви други неща свързани с евентуалната WW3 (различни източници, различна информация, коя по-достоверна, коя по-фантастична).
Американците ИСКАТ Трета Световна, Израел ИСКА Трета Световна, само и само да получат възможност да ударят с цялата си сила всички потенциални противници на техните идеологии. Масови удари по цял свят. Мигновено въвеждане на нови закони, светкавично орязване на свободите на гражданите, контрол върху всяка медия.
За Русия и Китай...в момента не ми хрумва кво биха направили.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: Иран - конфликта зрее
« Отговор #648 -: Януари 14, 2008, 18:40:11 pm »
"Дж.Буш - Иран е заплаха за световния мир"

Иран - Дж. Буш е заплаха за световния мир :P
« Последна редакция: Януари 14, 2008, 22:17:51 pm от H. »

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Относно: Иран - конфликта зрее
« Отговор #649 -: Януари 14, 2008, 21:47:16 pm »
Скоро си купих последната книга на Ноам Чомски - Провалени държави, издание на Бард. За всички интересуващи се от сериозна политика съм сканирал послеслова. Надявам се да ви бъде интересно.
« Последна редакция: Януари 15, 2008, 09:41:34 am от Trandev »

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Относно: Иран - конфликта зрее
« Отговор #650 -: Февруари 04, 2008, 22:40:51 pm »
Буш на тръгване от Израел: Благодаря ви, това беше много позитивно посещение


Няколко часа преди пристигането на американския президент в Персийския залив за посещението в четири съюзни на САЩ държави, редица местни вестници го разкритикуваха остро, главно заради позицията му за Иран

11.01.2008
www.netinfo.bg/?tid=40&oid=1146924


Американският президент Джордж Буш отлетя за Кувейт след тридневно посещение в Израел и Западния бряг. "Благодаря ви за гостоприемството. Това беше много позитивно посещение", заключи той, като добави, че възнамерява да се върне отново в Израел.

Буш, който преди това посети свещените християнски места в Галилея (Северен Израел), се качи на президентския самолет Еър Форс 1 за Кувейт след кратка церемония по изпращането му, на която присъстваха израелският президент Шимон Перес, премиерът Ехуд Олмерт и редица членове на израелското правителство.

Посещението му, което е първото му в региона от встъпването в длъжност през 2001 г., имаше за цел да даде тласък на мирните преговори между израелци и палестинци. Американският президент се надява двете страни да постигнат споразумение преди края на мандата му през януари 2009 г.

Вчера Буш определи генерал Уилям Фрейзър да следи за спазването от израелци и палестинци на "пътната карта", международен план за разрешаване на конфликта между тях, съобщиха от Белия дом. В момента ген. Фрейзър е помощник на председателя на Съвета на началник щабовете на САЩ.

Днес американският държавен глава посети мемориалния комплекс Яд Вашем в Йерусалим, придружен от Перес и Олмерт, както и от директора на мемориала Томи Лапид. Яд Вашем е създаден в памет на 6 млн. евреи, убити от нацистите по време на Втората световна война. Той е задължително място за посещение от всички чужденци, дошли в страната.

В последния ден на посещението Буш се отби още в Капернаум, където според вярванията Христос извършвал чудеса, направи обиколка на църкви, посети древна синагога и хвърли поглед над водите на Галилейското езеро, по които Христос е вървял по водата, съобщават агенциите.

Вчера той посети и Рамала, където се намира седалището на Палестинската автономна власт, за да се срещне с палестинския президент Махмуд Абас по време на първото посещение на действащ американски президент на Западния бряг на река Йордан.

При гъста мъгла Буш беше посрещнат с военни почести в двора на Мукатаа, седалището на Палестинската власт, придружен от Абас. Двамата държавни мъже се прегърнаха, преди да се отправят по червен килим към сградата.

"Разчитаме на Вашата помощ и намеса, за да се сложи край на страданията на палестинците", каза Абас.

Няколко часа преди пристигането на американския президент в Персийския залив за посещението в четири съюзни на САЩ държави (в събота Бахрейн, в неделя - ОАЕ, а в понеделник - Саудитска Арабия), редица местни вестници го разкритикуваха остро, главно заради позицията му за Иран.

"Г-н президент, регионът се нуждае от интелигентни инициативи, а не от интелигентни бомби", пише кувейтския вестник "Ал Рай" в уводна статия, публикувана на първа страница.

"Персийският залив се нуждае от междуконтинентална технология, не от балистични ракети. Нуждае се споразумения в научната, икономическата, финансовата и търговската сфера, а не от оръжейни договори", отбелязва още вестникът.

От своя страна вестникът от ОАЕ "Ал Халидж" пише в своята уводна статия, че Иран е целта на обиколката на US президентът, защото според него той е заплаха за световния мир.

"Така американският президент се опитва да превърне израело-арабския конфликт в арабо-ирански конфликт, а Израел, който е ядрена сила, въоръжен е до зъби с оръжия за масово унищожение и е агресивен, експанзионистична, расистка страна, която не се съобразява с международните закони, според него не заплашва мира", възмущава се още изданието.

Ислямисткото движение ХАМАС, което контролира Ивицата Газа заяви днес, че няма да се чувства обвързано, ако бъде подписано мирно споразумение между Израел и Палестина.

Изявлението идва след като вчера Джордж Буш определи основните моменти от мирното споразумение между израелци и палестинци, което се надява да бъде подписано преди края на мандата му.

"ХАМАС няма да се чувства обвързан от подписано от Абас споразумение, защото той не е упълномощен да говори от името на палестинския народ. Освен това исканото споразумение няма да отговори на очакванията на палестинския народ", заяви говорителят на движението.

По думите му ХАМАС е готов да приеме "примирие" с Израел, ако той се "оттегли изцяло от окупираните през 1967 г. територии, включително от Йерусалим, ако осигури завръщане на бежанците, освободи затворниците и премахне колониите, както и ако се създаде палестинска държава, която да разполага с пълен суверенитет".

"Буш дава неясни обещания, които не ангажират с нищо ционисткия враг. Това е като мираж, който няма да помогне с нищо на палестинската кауза", подчерта още говорителят.

Междувременно Израел смята натиска на Джордж Буш за постигане на мирно споразумение с палестинците в рамките на година за позитивна стъпка за подновените преговори, заяви израелски представител.

"Гледаме на забележките на Буш като основа за придвижване напред. Приемаме ги. Смятаме, че са в съответствие с разбиранията на американците и са положителна основа за придвижване напред", заяви представителят, пожелал анонимност.

Американският президент Джордж Буш вероятно ще посети още веднъж Близкия изток, за да съдейства за постигането на мирен договор между израелците и палестинците, като това ще стане преди излизането му от Белия дом през януари 2009 г.

Това съобщи президентският съветник по въпросите на националната сигурност Стивън Хадли. Мисля, че ще го видите най-малко още веднъж в района, преди да напусне поста си, посочи Хадли, който придружава президента в първото му посещение в Близкия изток.
« Последна редакция: Февруари 04, 2008, 22:42:46 pm от ultrafutur »
musica universalis

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Относно: Иран - конфликта зрее
« Отговор #651 -: Февруари 04, 2008, 22:48:10 pm »
САЩ ТЪРСЯТ ПОВОД ДА СЕ РАЗПРАВЯТ С ИРАН 

Елена Симеонова
 

        На САЩ им трябва нов режим в Иран, а за приемане на план, как да стане това, настоявал Пентагонът. Това съобщи тези дни в-к “Вашингтон пост”, който не пропусна да отбележи, че по данни на разузнаването конците на атентатите в Риад на 12 май т.г. , при които загинаха 34 души, между които 8 американци, са били дърпани от висши ръководители на Ал Кайда, укриващи се в Иран. Заговори се за “нова стратегия” на американската администрация срещу ислямската република, обсъдена на 27 май в Белия дом.

    Експертите обаче са наясно, че не може да става дума за “стратегия”, а по-скоро за тактика и мерки в един процес за целия регион, чиято реализация започна с войната в Ирак. Отдавна е ясно, че Иран се явява стратегическа пречка в изпълнението на американския замисъл. Не случайно президентът Буш миналата година го включи в “оста на злото”. А след войната в Ирак, Иран остана единствената нефтодобиваща държава в региона, чиито ресурси са насочени само към Европа. Това не се харесва на САЩ, а и позволява на Иран да се надява Европа да затваря едно око за нарушаване на човешките права и да намали натиска си по въпросите на ядрената му програма.
    Ако в Техеран би могло да се постави едно проамериканско и марионетно правителство, то САЩ биха постигнали голям успех в изтласкване на руското влияние, защото ще прекъснат връзката на сътрудничество Русия- Иран-Армения. На последната ще и остане само въздушен коридор. Турция би укрепила позициите си в региона.
    Въпросът сега обаче е в това, че САЩ се сблъскаха с редица трудности. Шиитите в Ирак, които представляват две трети от населението на страната и се чувстват обвързани с братята си по религия в Иран, заявиха в мощни антиамерикански демонстрации протеста си срещу присъствието на чужди въоръжени сили. Никой не се съмнява, че шиитите биха създали религиозна държава по примера на Иран. А това по думите на американския министър на отбраната Доналд Ръмсфелд, в никакъв случай не трябва да се допусне. И наистина, не за това американците потрошиха милиарди долари в тази война.
    Другият проблем, който кара САЩ да засилят натиска си срещу Иран е израелско-палестинският конфликт. Въпреки че парламентът прие “Пътната карта” на САЩ, ЕС, ООН и Русия, условието тя да претърпи промени и нежеланието на Ариел Шарон да спазва принципа на едновременното й изпълнение и от двете страни фактическия я блокират. Израел се опитва с всички сили да впрегне мощта на САЩ за прекратяване подкрепата на организации като “Хизболах”, за която се твърди, че намира такава в Иран и Сирия.
    В същото време вместо видима промяна на политиката на Иран, САЩ станаха свидетели на изявленията на президента Мохамад Хатами при посещението му в Ливан, които възхваляваха съпротивата на организацията срещу израелската окупация и фактически отхвърлиха всички американски заплахи срещу Сирия и Ливан.
    Сегашният натиск на САЩ срещу Иран бе предприет само седмица след като бяха прекъснати тайните преговори между двете държави в Женева. Това бяха първите такива след цели 23 години. Дипломатическите отношения между САЩ и Ирак бяха скъсани през 1979 г. В тези разговори обаче, не бяха обсъждани двустранни проблеми, а въпроси свързани с обстановката в Афганистан и Ирак. И към двете страни Техеран има пряко отношение.
    Упреците на САЩ спрямо Иран както за поддържане на връзки с терористични организации, така и за изпълнението на ядрена програма, позволяваща производството на плутоний и от там и ядрено оръжие, не са нови. Просто сега Вашингтон има нужда от засилване използването на този арсенал от аргументи срещу Иран. При това, ако срещу Саддам обвинението в поддържането на връзки с Ал Кайда бе неоснователно и за лаиците, то за Иран такава връзка е по-лесно да се докаже. Ако срещу Ирак основното обвинение беше, че притежава химически оръжия, които още не са намерени, то за Иран се знае, че създава мощности, позволяващи производство на плутоний.
    Иранският шеф на тайните служби Али Йонеси реагира иронично на обвиненията за връзки с Ал Кайда и препоръча на американците да проверят надеждността на разузнавателните си източници. Той подхвърли за размисъл и мисълта, че вероятно много членове на Ал Кайда пребивават в САЩ, с което не е далеч от истината, а и ни напомня за възможностите на прословутата иранска тайна служба, която може и да разполага с данни за такива. Иран действително се стреми да съдейства на САЩ. През лятото на миналата година той предаде 16 бежанци от Афганистан, членове на Ал Кайда на Саудитска арабия. Освен това, тази година Техеран върна над 500 афганистанци в родината им. На пръв поглед няма логика за иранска връзка с Ал Кайда, защото Иран не е бил в добри отношения с бившия режим на талибаните, който сътрудничеше тясно с Ал Кайда. Даже едва не се стигна до война между Афганистан и Иран през 1998 г след убийството на няколко ирански дипломати.
    В действителност обаче, който познава сложната ситуация в Иран ще разбере, че терористите на Ал Кайда може да са се укривали в Иран, да са получили дори подкрепа, без официалните власти да разберат това. Според версията на САЩ разузнавателните им служби са засекли разговори по сателитни телефони на трима висши функционери на Ал Кайда от Иран с предполагаемите изпълнители на терористичните актове от 12 май в Риад. Тримата функционери са Сеиф Ел Адел, номер три в йерархията на Ал Кайда, синът на Осама Бин Ладен Саад и един от високопоставените ръководители в организацията – Абу Джалед. Подобни сведения имали и разузнавачите на Саудитска Арабия, информация за които изтекла от неназовани саудитски принцове.

    Излизащият в Лондон арабски ежедневник “Ал Шарк Ал Аусат”, който обикновено е много добре информиран съобщава, че тримата терористи са били в Иран със знанието и под защитата на радикални среди на революционната гвардия в един хотел в квартал Намк Аброуд на Техеран. Висш правителствен функционер на Иран е потвърдил, че под ирански натиск висшите функционери на Ал Кайда са напуснали Иран в неизвестна посока на 14 май, т.е. непосредствено след терористичния акт в Риад. Предполага се, че саудитското разузнаване е предоставило на Иран данни за десетки членове на Ал Кайда, укриващи се вн Техеран, Машад и Захедан.

Запознавайки се със сведенията президентът Мохамад Хатами е наредил на шефа на иранското разузнаване Али Йонеси и на един висш генерал да се заемат със случая. След като те са потвърдили данните, президентът е наредил незабавното екстрадиране на функционерите на Ал Кайда.


    Освен всички външни фактори и интересите на САЩ има и едни съществен вътрешен фактор в Иран, който обяснява днешната ситуация. Президентът Мохамад Хатами, изразител на реформаторите в Иран се намира под натиска на твърдолинейните религиозни сили на висшия религиозен водач в страната Али Хоменей и е твърде ограничен в действията и възможностите си. Съобщенията в иранската преса обаче, че Мохамад Хатами обмислял оттеглянето си не почиват на рални факти. С тези целенасочени заплахи президентът иска да упражни натиск върху противниците си, защото отлично знае, че те не биха могли да си позволят властови вакуум, без да рискуват конфронтация с иранската младеж и реформистките сили. Но истина е и това, че Мохамад Хатами няма контрола върху голяма част от радикалните сили на Али Хоменей, а именно те и именно този факт не устройват САЩ. Хатами не може и да си позволи да сведе до нула антиамериканските лозунги защото ще загуби подкрепата на част от електората си.
    От гледна точка на Иран проблемите на САЩ в Ирак са полезни в изестна степен. Те не бива обаче да стават толкова големи, че да предизвикат САЩ да търси отклоняване вниманието на световната общественост с търсене изкуствено преувеличен конфликт с Иран. Ситуацията и действията на САЩ обаче, показват че точно това става в момента.

    Иран се чувства обграден и притиснат отвсякъде, а това не може да не предизвика ответна реакция, изразяваща се било то в антиамериканизъм или в развиване на ядрена програма. В Пакистан и Афганистан са дислоцирани американски войски. Северният съсед Турция е член на НАТО. Днес американските войски са и в Ирак. С Азербайджан и Туркменистан отношенията са в криза заради конфликта за нефта в Каспийско море. Кръгът се затваря.
    Проучвания на общественото мнение обаче показват, че хората в Иран са за отваряне на политиката към САЩ. Настроенията не са толкова силни срещу правителството. Точно в тази много важна констатация се разминават и становищата на Пентагона на Външно министерство на САЩ. Между другото, различията съпътстват двете ведомства още от преди войната в Ирак. В случая с Иран обаче, дипломатите може би ще се съгласят с военните. Въпросът е в това, натискът да не премине във военни действия. Тогава Вашингтон ще загуби окончателно и най-близките си привърженици.

Министърът на външните работи на Великобритания Джак Строу заяви наскоро, че Иран е “една изграждаща се демокрация”. И ако Саддам не беше любимец на арабските страни и никой не си мръдна пръстта за него, едно нападение срещу силно религиозния ирански народ би взривило арабския свят. Да не забравяме, че и във военната мощ на Ирак и Иран има огромна разлика. Докато Ирак не изстреля повече от няколко ракети без никакъв ефект, то Иран разполага с много по-голям военнотехнически потенциал, да не говорим за територия и население и би се оказал костелив орех за евентуална американска авантюра.

    В настоящия момент има голяма разлика между теорията на стратегията на САЩ и реалните възможности за реализирането й. Рано е да се говори за военна операция, за която планове сигурно има, макар, че те не са от днес и вчера, както се представят в някои медии. Сведенията на “Независимая газета”, че за целта щели да бъдат използвани като плацдарм Азербайджан и Грузия не изглеждат много достоверни от военна и експертна гледна точка. Няколкото летища в Азербайджан не могат да бъдат използвани за активни военни действия. Грузия пък няма и обща граница с Иран.

Възможно е Азербайджан да бъде използван от специални части. На сегашния етап самата страна обаче не се е решила, дали да подкрепи САЩ в евентуална война срещу Иран, или да запази неутралитет. А че и Азербайджан има проблеми е видно от неотдавнашния случай, при който лидери на Ислямската политическа партия, стремяща се към създаване на религиозна държава в Азербайджан бяха уличени във връзки с иранското разузнаване.

    Понастоящем в Ирак са разположени 150 000 американски военослужащи. Но едва ли и Ирак е подходящ за плацдарм за война срещу съседна страна, след като в него няма сигурност за американските войски, бази и тилови доставки. Сега вече трябва да се отчита и друг фактор, който при планирането на операциите на САЩ в БИ през есента на 2001 г. /срещу Ирак и като втора фаза- Иран/ не бе взет под внимание. Изненадващата за американците висока активност на силно религиозните и антиамерикански настроени шиити.. Как биха реагирали те при една война срещу Иран, когато той е примр за тях и те се стремят да изградят подобна държава и в Ирак.

    Т.е. всички фактори, обрисуващи днешната ситуация, говорят, че няма логика в една военна операция. Но политиката на САЩ през последните месеци показа не една и две абсолютно нелогични реакции. Именно това крие опасността от авантюра с големи последици. 
 

musica universalis

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Относно: Иран - конфликта зрее
« Отговор #652 -: Февруари 25, 2008, 14:15:20 pm »

Иран основа първата си борса за търговия с петролни продукти


18.02.2008
www.investor.bg


В Иран беше даден стартът на първата петролна борса в страната. На нея първоначално ще се търгуват само петрол и някои нефтопродукти, съобщава РИА Новости. Борсата е разположена на остров Киш в Персийския залив. Борсовите операции ще бъдат в местна валута - ирански риали.

По първоначални планове борсата трябваше да започне дейността си на 27 февруари.

Миналата седмица посланникът на Иран в Русия обяви, че освен риали, има вероятност на борсата в ислямистката република да бъдат използвани и руски рубли. "Засега ние съсредоточаваме усилията си да стартираме търговията на борсата, в бъдеще може би ще използваме и рублите като средство за разплащане", е заявил посланникът.

Иранското правителство обяви плановете си за създаване на петролна борса на територията на свободната зона на о. Киш още през пролетта на 2006 година. Местните медии тогава обявиха, че за търговията ще се използва единната европейска валута. В момента щатския долар е основно платежно средство на повечето стокови борси в света.
musica universalis

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Относно: Иран - конфликта зрее
« Отговор #653 -: Февруари 26, 2008, 09:59:00 am »
Иран e заплашен от нови санкции


Западни държави настояват да бъде спряна програмата за обогатяване на уран, която вероятно има военна насоченост

26.02.2008
www.netinfo.bg


Дипломати от петте постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН (Великобритания, Китай, Русия, САЩ, Франция) плюс Германия - т. нар. "Шесторка" - обсъдиха във Вашингтон най-новия доклад на МААЕ за иранската ядрена програма и възможността за приемане на нова резолюция от Съвета за сигурност с допълнителни санкции срещу Техеран, предадоха информационните агенции.

"Продължаваме да се надяваме скоро да бъде гласувана пректорезолюцията, която в момента се разисква в Ню Йорк", заяви говорителят на Държавния департамент Том Кейси след срещата на Шесторката без да посочи подробности.

САЩ, Великобритания, Франция и Германия настояват Съветът за сигурност да гласува още тази седмица документа. Някои непостоянни членове на Съвета като Либия, Виетнам и Индонезия предупредиха, че няма да подкрепят резолюцията.

Шесторката настоява Иран да спре програмата си за обогатяване на уран, за която подозира, че има военна насоченост. Техеран отрича и предупреждава, че налагането на нови санкции ще дискредитира МААЕ.

Преди четири дни МААЕ публикува поредния си доклад за иранската ядрена програма, в който се констатира, че Ислямската република е представила нова информация, но че все още има неясноти и непълноти. Техеран пък определи същия доклад като "победа" над Запада.
musica universalis

Неактивен Rapsio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 399
Относно: Иран - конфликта зрее
« Отговор #654 -: Февруари 29, 2008, 21:40:11 pm »
Колко ли още остава до намирането на удобно извинение от страна на САЩ/ Израел за военна атака.
« Последна редакция: Февруари 29, 2008, 22:47:23 pm от Rapsio »

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Относно: Иран - конфликта зрее
« Отговор #655 -: Март 01, 2008, 18:03:36 pm »
Те не търсят удобн момент, а изчисляват вероятностите това да нанесе необратими последствия в района...
« Последна редакция: Март 01, 2008, 22:07:28 pm от H. »
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Относно: Иран - конфликта зрее
« Отговор #656 -: Март 06, 2008, 13:03:03 pm »
Аз пък чух, че Иран искал китайска военна база:)
Четох, че китайците са сключили две огромни сделки за природен газ и петрол с Иран, и мисля, че ако всичко това е така на САЩ няма да им стиска да пипат там, поне засега.

Неактивен RedGuy

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 770
  • Your personal geopolitical therapist.
Относно: Иран - конфликта зрее
« Отговор #657 -: Март 06, 2008, 14:28:47 pm »
Аз пък чух, че Иран искал китайска военна база:)
Четох, че китайците са сключили две огромни сделки за природен газ и петрол с Иран, и мисля, че ако всичко това е така на САЩ няма да им стиска да пипат там, поне засега.

Точно така. В последния брой на СС пише, че Иранците искат да балансират силите в района като дадат шанс на китайците да проектират влиянието си в района, посредством установяването на Китайска военна база. Естествено, това е и шанс за китайците да установят известна доза сигурност при своите доставки на нефт/газ.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Относно: Иран - конфликта зрее
« Отговор #658 -: Март 06, 2008, 18:18:44 pm »
ООН налага нови санкции на Иран

04.03.2008
news.ibox.bg

Съветът за сигурност на ООН прие с почти пълно единодушие трети поредни санкции срещу Иран заради ядрената му програма, предадоха световните агенции.
На Техеран е дадено ясно да се разбере, че отказът да се прекрати производството на обогатен уран е неприемлив и неподчинението ще има висока цена.

За първи път ветото засяга едновременно граждански и военни търговски проекти.

Третата резолюция налага повече ограничения в пътуванията, прекратяване на финансирането на ирански компании, въвеждат се някои задължителни ограничения.

Ограниченията се въвеждат както за отделни хора, така и за компании. Увеличават и вече наложената забрана върху търговията с определени продукти.

Като допълнение се затяга и наблюдението върху финансовите институции на Иран.

Петте постоянни страни-членки с право на вето - САЩ, Русия, Китай, Великобритания и Франция още отначало подкрепяха новата резолюция.

Гласуването й дори бе отложено, за да се събере допълнителна подкрепа сред колебаещите се представители.


Либия, Индонезия, ЮАР и Виетнам имаха съмнения относно подобна крайна мярка.

Иранският президент Ахмадинеджад определя подобни санкции като „незаконен, политически акт".

Той продължава да настоява, че ядрената програма има мирен характер и да не признава решенията на Запада.

В редица доклади на различни наблюдатели по-рано бе посочено, че Иран е произвеждал ядрени оръжия до 2003 г, но вероятно не е прекратил производството на обогатен уран.

Техеран от своя страна обяви резолюцията за незаконна и неоснователна.
musica universalis

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Относно: Иран - конфликта зрее
« Отговор #659 -: Април 12, 2008, 18:43:18 pm »

Британски спътник разкри иранската работилница за балистични ракети, които могат да поразят Европа


www.bgfactor.org - 11 Април 2008


Неизвестният досега изследователски и тестов полигон на 230 км. от Техеран бил “маскиран” като “космически център”

Снимки, направени от британския шпионски спътник Digital Globe QuickBird, разкриха неизвестен досега ирански изследователски център за разработването и сглобяването на балистични ракети с далечен радиус на действие, които могат да поразяват цели в Европа, съобщава британското издание The Times. Секретният полигон бил открит на мястото, където на 4 февруари т. г. Иран изстреля “изследователската си ракета-носител” “Кавошгар-1” (Kavoshgar-1), в рамките на своята “космическа програма”.

Направените 4 дни след пуска на ракетата спътникови снимки били анализирани от  бившия инспектор по въоръженията в Ирак и сътрудник на Масачузетския технологичен институт в областта на отбраната, д-р Джефри Фордън (Geoffrey Forden). Според него, в комплекса всъщност се разработват балистични ракети с радиус на действие 6000 км.  В подкрепа на тезата си, д-р Фордън посочва, че неотдавна построено на полигона здание е аналогично по размери и конструкция с центровете за сглобяване на балистичните ракети с далечен обсег Taepodong-1 в Северна Корея.

Бившият оръжеен инспектор припомня, че Иран ползва севернокорейските ракетни разработки и ги копира за създаването на собствените си балистични ракети с различен радиус на действие. Оригиналната севернокорейска ракета Taepodong-1 се състои от 1-ва степен на течно гориво на базата на ракетата Nodong, чийто ирански еквивалент е Shahab-3, 2-ра степен на течно гориво на базата на ракетата “Скъд” и 3-та степен на твърдо гориво. Според Фордън, производствените и тестови обекти на полигона са предназначени за работа именно над 3-тата ракетна степен на твърдо гориво.

“Изследователската ракета” Kavoshgar-1, изстреляна в присъствието на иранския президент Махмуд Ахмадинежад, е създадена на базата на Shahab-3B – иранската разновидност на севернокорейската балистична ракета Nodong на течно гориво.

Неизвестната досега ракетна база на Иран е разположена на около 230 км. югоизточно от столицата Техеран. За съществуването й и скритото й военно предназначение първо съобщи специализираното издание Jane's Intelligence Review, което също цитира анализа на Фордън. В него се посочва, че става въпрос за “разрастващ се, важен стратегически обект с високо ниво на сигурност, на който продължава да се води активно строителство”.

Анализът на обектите от комплекса показал, че иранската страна вероятно ще създаде балистична ракета с обсег 6000 км. в рамките на 5 години. Оценките на специалистите се потвърждават и от плановете на президента Джордж Буш за пускането в експлоатация на Противоракетния щит в Чехия и Полша до 2013 г., посочва редакторът на Jane's Intelligence Review по въпросите на неразпространението на ядреното оръжие, Авитал Джоханан (Avital Johanan).

На срещата на представители на Международната агенция за атомна енергия на ООН IAEA с ирански военни ръководители на 25 февруари, международните  военни инспектори също изказаха опасенията си, че Иран изучава възможностите за монтирането на ядрени бойни глави на балистичните си ракети със среден обсег на действие. Техеран отхвърли категорично тези обвинения.


musica universalis

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27