Ахмадинеджад: Санкциите няма да спрат ИранBulgarian Post
22.09.2007 г.
Президентът на Иран Махмуд Ахмадинеджад призова чуждестранните войски да напуснат региона. Своя призив той отправи за пореден път в словото си на тържествения парад по случай „Свещената отбрана". Така в ислямската република наричат ирано-иракската война от 1980-88 година.Днес се отбелязва 27-мата годишнина от нападението на Садам Хюсеин срещу Иран. Войната продължи 8 години и причини тежки загуби на двете страни.
"Чуждите държави могат да решат своите проблеми само ако вземат правилното решение и изведат своите войски от региона, особено от Ирак", подчертава Ахмадинеджад. "Държавите от региона не се нуждаят от тяхното присъствие, което се явява причина за всички противоречия, опасности и липсата на сигурност", добавя иранският президент.
"Безполезно е да се обвиняват другите, следва да се събере смелост, да признаят своето поражение и да напуснат региона", подчертава Махмуд Ахмадинеджад в отговор на изявления на представители на САЩ относно намесата на Техеран във вътрешните работи на Ирак. В речта си иранският президент посочва, че въвеждането на нови санкции срещу Иран няма да застави страната да се откаже от развитието на ядрената си програма.
„Тези, които смятат, че могат да се намесят в прогреса на иранската нация, като използват инструменти като психологическа война и икономически санкции, силно грешат", казва Ахмадинеджад. "Днес на наше разположение се намират най-съвременните технологии и ако те желаят това, могат да го проверят", добавя иранският лидер.
По време на военния парад, провел се около мавзолея на аятолах Хомеини, бяха демонстрирани различни видове ирански оръжия, в това число и ракети, способни да поразяват цели на разстояние до 2 000 километра. Това означава, че те могат да достигнат територията на Израел и американските военни бази в Персийския залив. Тази нова ракета с голям обсег се нарича "Гадр" (Мощ). Тя бе показана заедно с ракетата "Шахаб-3" с радиус на действие 1300 км. По всичко личи, че "Гадр" е подобрена версия на "Шахаб-3", отбелязва Франс прес.
Ирански военни експерти вече са заявявали, че са увеличили радиуса на действие на "Шахаб-3" до 2000 км. Целта на Техеран е да се докаже като регионална сила, с която страните от района и в света трябва да се съобразяват.
САЩ и Франция заявиха, че са на еднаква позиция за Иран и отново заплашиха Техеран със санкции, ако не преустанови ядрената си програма, предадоха по-рано днес световните агенции.
"Ще поискаме допълнителни резолюции в Съвета за сигурност на ООН, ако Иран не поеме по пътя на преговорите", заяви държавният секретар на САЩ Кондолиза Райс след работен обяд с френския външен министър Бернар Кушнер в Държавния департамент.
"Няма същностни разлики в начина, по който аз и Бернар Кушнер разглеждаме ситуацията в Иран и за това, което трябва да направи международната общност. Очертахме дипломатически път, който дава предимство на преговорите като средство да се реши въпросът. Проучихме и използвахме решението за замразяване на авоарите на някои лица, приложихме забраната на визи. Мисля, че има цяла редица мерки, които ще ни позволят да разширим тези усилия", заяви Райс.
Иранският президент отпътува за Ню Йорк, където ще участва в 62-та сесия на Общото събрание на ООН
Техеран. В 11, 05 часа техеранско време иранският президент Махмуд Ахмадинеджад начело на високопоставена делегация отпътува за Ню Йорк, за да вземе участие в 62-та сесия Общото събрание на ООН, предаде иранската информационна агенция ИРНА. 62-та сесия на Общото събрание на ООН ще започне официално работа днес, а иранският президент ще произнесе реч от нейната трибуна на 25 септември.
В сесията ще участва и иранският външен министър Манушехр Мотаки, който отпътува за Ню Йорк на 21 септември.
По време на визитата си в Ню Йорк, Ахмадинеджад ще бъде придружен от говорителя на иранското правителство и министър на правосъдието Голам-Али Елхам, от своя съветник Можтаби Самре Хашеми, от вицепрезидента и ръкводоител на Организацията за културно наследство, туризма и занаятите на Иран Есфандиар Рахим Машаий, от външния заместник-министър по въпросите на Европа и САЩ Саид Джалили и от външния заместник-министър по икономическите въпроси Алир Атар.
Визитата на иранския президент се извършва в момент, в който желанието на Ахмадинеджад да посети мястото където се намираха кулите близнаци и да се срещне с жертвите на атентатите от 11 септември 2001 г. бе посрещнато от силна съпротива на американските власти. Американските държавници също се противопоставиха на възможността Ахмадинеджад да произнесе реч в университета Колумбия. Според традицията лидерите на държави и правителства участват в общополитическата дискусия в рамките на Общото събрание на ООН, за да представят на света своите позиции по ключови въпроси.
На 25 септември освен Ахмадинеджад реч ще произнесе и президентът на САЩ Джордж Буш. Иранският президент в навечерието на визитата си в Ню Йорк предложи на своя американски колега да проведат публични дебати по актуални международни проблеми, включително и ситуацията в Ирак. Белият дом отхвърли това предложение. Ахмадинеджад ще участва в работата на Общото събрание на ООН за трети път от 2005 г. наса, когато бе избран за президент на Иран.
По информация на пресслужбата на иранския президент, по време на визитата си в Ню Йорк Ахмадинеджад ще се срещне с генералния секретар на ООН Бан Ки-мун и с някои държавни лидери. Очаква се иранският президент да произнесе реч пред лидерите на религиозни организации в САЩ, сред които мюсюлмански, християнски и юдейски.
Също така, традиционно, Ахмадинеджад ще се срещне с представителите на иранската диаспора в САЩ.
Според информация на американските медии, иранския лидер ще бъде посрещнат в Ню Йорк от масови протестни шествия по призив на “Комисията против Ахмадинеджад”
. Организаторите на акцията обещават, че в нея ще вземат участие известни американски политици, правозащитници и членове на конгреса на САЩ. http://www.focus-news.net/index.php?id=n78843823 септември 2007 | 11:24 | Агенция "Фокус"