Автор Тема: Иран - конфликта зрее  (Прочетена 419580 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен sasho90

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 451
  • Ако още не си бесен, значи не внимаваш достатъчно
Иран в бойна готовност
« Отговор #765 -: Юни 24, 2010, 14:04:17 pm »
Иран в бойна готовност, заради струпване на американски и израелски части в Азербайджан
ексклузивен доклад на DEBKAfile, 23 юни, 2010 13:23 (GMT+02:00)
Тагове: Azerbaijan   Iranian war preparations   US-Israel


Иранските сухопътни войски са в готовност
Иран е обявил състояние на война по северозападната си граница, съобщават военни източници на DEBKAfile и Иран. Части и снаражение на Иранската революционна гвардия се струпват в региона на Каспийско море срещу, както твърди Техереан, американски и израелски сили, съсредоточени във военни и въздушни бази в Азербайджан, готови да нанесат удар върху иранските ядрени заводи.

Съобщението дойде вторник, 22 юни от ген. Мехди Моини от Революционната гвардия (IRGC), командир на силите, натоварени със задачата да отблъснат американско-израелското нападение. Той каза: "Мобилизацията е заради присъствието на американски и израелски войски на западната граница", добавяйки че "Подкрепления се изпращат към западната азербайджанска провинция, защото някои западни страни подклаждат етнически конфликти, дестабилизиращи ситуацията в региона."

Преди, ирански длъжностни лица са говорили за американски и израелски атаки в общи линии. Иранските източници на DEBKAfile отбелязват, че това е първият път когато се съобщава за определено местонахождение и големи подкрепления, изпратени поради заплаха.

Други ирански източници съобщават, че в последните няколко дни Израел тайно е прехвърлил голям брой бомбардировачи към бази в Азербайджан в подготовка за удар.

От Азербайджан не са дошли никакви новини относно тези твърдения. Очевидци съобщават че са видели дълги конвои от танкове, артилерия, противосамолетни единици и пехота на Армията на пазителите на ислямската революция (IRGC) да се насочват към главните магистрали към Азербайджан и на север към Каспийско море.

Във вторник, 22 юни, д-р. Узи Арад, началник на Израелския съвет по национална сигурност и най-близкия съветник на премиерът Бенямин Нетаняху казали "Последните санкции на Съвета по сигурността на ООН върху Иран са неефективни в попречването на ядреното им развитие. Може да е нужен предварителен военен удар."


Разузнаването на DEBKAfile и ирански източници посочват още три други събития, приготвящи Иран в бойна готовност:
1. Определени (ограничени) подкрепление от американски и израелски части са заели места в Азербайджан. Нито Вашингтон, нито Йерусалим не са споменали за военно присъствие в тази страна, граничеща с Иранм но източници на Западното разузнаване казват, че и двете държави държат под око ставащото вътре в иран с електронни наблюдателни бази в страната.
2. Иран се чувства длъжен да отговори отговори на определени американски действия: Пристигането на ударната група на Хари Труман в Песийския залив и Арабско море и военните игри с Франция и Израел, които включвали тренировки по бомбандиране срещу мишени в Иран.
3. Екзекуцията на Абдолмалек Риги, глава на Сунитската бунтовническа организация Sunni Baluchi на 20 юни била замислена като разубеждение за другите малцинства в Иран. Вместо това, те са по неспокойни от всякога. Няколко Азерски движения работят в Ирански Азербайджан в сътрудничество с други сподвижници по границата. Техеран решил, че трайно струпване в провинцията би служило като временна мярка срещу вероятни сътресения.

източник:  www.debka.com
« Последна редакция: Юни 24, 2010, 16:10:23 pm от sasho90 »
Keep 'em occupied!

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Re:Иран - конфликта зрее
« Отговор #766 -: Юни 24, 2010, 15:46:12 pm »
Западните капиталисти след петролния разлив чакат кой нов кладенец да окупират >:(  Не им стига на ламите, което имат ???

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 515
Re:Иран - конфликта зрее
« Отговор #767 -: Юни 25, 2010, 20:47:08 pm »
Започнаха с "извиването" на ръцете.


Конгресът на САЩ: Бизнес или с нас, или с Иран

Конгресът на САЩ одобри твърдите едностранни санкции, целящи замразяването на иранския енергиен и банков сектор, което може да засегне и компании от трети страни, предаде Ройтерс.

След одобрение и от двете камари законът бе изпратен за ратификация от президента Барак Обама.

Законът за санкциите предвижда мерки и срещу чужди компании, които доставят бензин за Иран, както и за международни банкови институции, имащи отношения с иранската Революционна гвардия.

Ако чужди банки финансират по някакъв начин ядрената програма на Иран или се докаже, че имат връзка с дейности, които Вашингтон определя като "поддръжка за терористичната дейност на Иран", на тях ще им бъде отказан достъп до американското финансова система.
http://www.dnevnik.bg/sviat/2010/06/25/922973_kongresut_na_sasht_biznes_ili_s_nas_ili_s_iran/
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Иран - конфликта зрее
« Отговор #768 -: Юли 04, 2010, 11:11:40 am »
Дали САЩ не правят поредната глобална грешка и защо Иран бърза?

Днес, 9 април в реч в град Натанз, където е разположен основният ядрен комплекс на Иран, президентът Ахмадинежад обяви, че Иран вече е влязъл в клуба на ядрените държави. Преди това, през целият месец март от Иран едно след друго идваха съобщения за успешни изпитания на различни видове ракети, за построена специална подводница за плитки води и т.н. Иран цялатата тази подготовка можеше да си я пази в тайна. Но предпочете да тръгне на акция за сплашване на противника. За света залогът е ясен. Или Иран ще стане регионален лидер и САЩ съвсем ще помръкнат като световен жандарм или близките до Буш концерни ще сложат ръка и на този голям световен източник на енергоресурси.

Въпросът е защо бърза Иран?

След като САЩ окончателно се отказаха от сухоземна операция в Иран, остана заплахата, че с мощен въздушен удар, подобно на операциите срещу Югославия, ще бъдат унищожени инфраструктурата, важните държавни обекти, а защо не и лидерите на Иран. За това САЩ имат достатъчно сила. И даже в пиар-войната между двете държави се промъкна и датата и името на операцията. Но "ухапване"-то, насрочено за 6-ти април не се състоя.

И вместо да използва малката си победа в пиара след освобождаването на британските разузнавачи, Иран веднага сервира ново предизвикателство с днешната реч в Натанз. Защо?

Правителството на Махмуд Ахмадинежад дойде на власт с обещание да реши социалните проблеми в страната. А до сега не е постигнало нищо в тази област. Това води до стремително падане на авторитета му сред иранския народ. И миналата година на местните избори поддръжниците на Ахмадинежад загубиха. Засилиха се позициите на по-умерения бивш лидер на Иран Али Акбар Хашеми-Рафсанджани. Наскоро той беше избран за заместник-председател на влиятелния съвет на експертите, включващ  водещи представители на висшето духовенство. Беше и преназначен за председател на Съвета по целесъобразност на приеманите решения. Освен това се усилват и разногласията между президента и умерения консерватор генерал Калибаф, който неотдавна беше избран за кмет на Техеран. Според някои руски СМИ по въпроса за освобождаването на британските моряци са възникнали и разногласия между Ахмадинежад и аятолах Али Хаменей. И въпреки нежеланието на президента се е наложил Хаменей и моряците са били освободени. Като потвърждение на този факт се изтъква обстоятелството, че иранската позиция по освобождаването е била обявена от съветника на Хаменей Али Акбар Велаяти - бивш външен министър на Иран.

В близко време противоречията в иранският властващ елит могат още да се задълбочат. Носят се слухове за тежко заболяване на Хаменей. Ако той почине, въпросът кой ще заеме мястото му ще предизвика нови търкания защото Ахмадинежад няма духовен сан и не може да претендира за този пост а неговият най-близък аятолах Язди е със сравнително по-слаби позиции.

Така става ясно защо САЩ изчакват, а Ахмадинежад бърза. Още повече, че евентуална операция на САЩ срещу шиитски Иран ще настрои още по-агресивно шиитите и в Ирак и ще се стигне до значително повече взривове и размирици и в Ирак.

Изглежда, че САЩ са решили първо да подкопаят иранските управляващи с подкупи (по подобие както бяха подкупили иракската гвардия на Саддам) и с подривни действия от страна на новите им съюзници в региона - кюрдите. Има информации, че кюрдите в Ирак са вече добре организирани и обучени от американски съветници. Те дори разполагали и с бронетехника. И тъй като кюрдите са разпръснати в Ирак, Иран, Сирия и Турция, проблемът започва да придобива далеч по-важни за нас - българите измерения.

Миналата седмица (края на март и началото на април) Турция и Сирия проведоха съвместна операция против кюрди на територията на Сирия.

Tурция открито нервничи против очакваното оформяне на държава Кюрдистан. Как САЩ ще решат проблема с хем агнето цяло (Турция удовлетворена), хем вълкът сит (кюрдите напред не само в Ирак, но и в Иран) ще разберем след референдума (ако го има),  за Киркук и Мосул, насрочен за тази година.

http://nacbezbg.eu/index.php?p=faq&faq_id=1&area=1

Неактивен daskala

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 611
Re:Иран - конфликта зрее
« Отговор #769 -: Юли 04, 2010, 16:13:31 pm »
САЩ отдавна работят за откъсване на част от България и предаването и на Турция като компенсация на загубите от Кюрдистан. Дали компенсацията е достатъчна е въпрос.

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Иран - конфликта зрее
« Отговор #770 -: Юли 14, 2010, 20:23:49 pm »
Затвори се задната врата за Иран

През Дубай в Иран влизаха всякакви стоки - от потребителски до електроника, до...

http://webcafe.bg/id_1802207108_Zatvori_se_zadnata_vrata_za_Iran

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Иран - конфликта зрее
« Отговор #771 -: Юли 21, 2010, 22:37:34 pm »
Какво ще означава войната с Иран

postdateiconПетък, 09 Април 2010 11:19 | postauthoriconНаписано от Патрик БЮКЕНЪН* | ПДФ | Печат | Е-мейл

„Дипломацията се провали – заяви сенаторът-демократ от Ню Йорк Чък Шумър на последната конференция на Американско-израелския комитет (АІРАС) – Иран е на ръба да се сдобие с ядрено оръжие и ние не можем да го позволим”.

„Трябва да разгледаме последното възможно средство – подчерта на свой ред сенаторът-демократ от Индиана Еван Бей – т.е. използването на сила за да не допуснем иранците да създадат собствено ядрено оръжие”.

„Войната е нещо ужасно – отбеляза сенаторът-републиканец от Южна Каролина Линдзи Греъм – но понякога е по-добре да започнеш война, отколкото да допуснеш втори Холокост”. След което, се впусна в разсъждения за войната, в която ние, американците на всяка цена следва да се ангажираме:

„Ако използваме военна сила, трябва да го направим решително. Иранското правителство следва да бъде лишено от възможността да води конвенционална война против съседните държави и нашите войски в региона. У иранците не бива остане нито един самолет, способен да се издигне във въздуха, и нито един кораб, годен да се задържи на повърхността”.

Даниел Плетка от American Enterprise Institute, смятан за един от центровете на неоконсерватизма, твърди: „високопоставен вашингтонски политик ми каза, че единствените все още неуточнени въпроси са, кой ще започне тази война и как тя ще приключи”.

Що се отнася до това, кой ще я започне, това ни е добре известно. Не си спомням случай, когато Техеран е започвал война, нито пък мога да си представя, че се готви да осъществи самоубийствена атака срещу единствената в света свръхдържава, притежаваща хиляди ядрени бойни глави. Както и в случая с Ирак, през 2003, войната ще бъде започната от Съединените щати срещу една държава, която не ни е нападнала, и с цел тя да бъде лишена от оръжия, каквито всъщност не притежава.

Връщайки се към тезата на Греъм, става ясно, че ако започнем войната, задължително ще трябва да лишим Иран от способността да ни отговори. Тоест, като минимум ще трябва да използваме авиацията и крилати ракети за нанасяне на въздушни удари по редица цели.

На първо място, това ще бъдат иранските ядрени обекти, включително завода за обогатяване на уран в Натанза – т.е. построеният навремето от американски специалисти реактор, използван за производството на медицински изотопи, атомната електроцентрала в Бушер, центрофугите в околностите на свещения град Кум и заводът, произвеждащ „тежка вода” в Арак.

Проблемът ни е, че последните три още не са въведени в експлоатация и се намират под надзора на инспектори от ООН. В Бушер пък работят руски специалисти и няма никакви доказателство, че проектът има военен характер.

Ако Иран разполага със секретни заводи, където се работи по създаването на ядрено оръжие, защо никой не ни казва къде са те и не иска там да бъдат изпратени инспектори на ООН? Защо преди три години 16 американски разузнавателни служби ни заявиха, че такива заводи не съществуват, както и, че Иран се е отказал от програмата си за създаване на ядрено оръжие още през 2003?

Ако Иран действително е „на ръба” да се сдобие с атомна бомба, както твърди Шумър, излиза, че цялата американска разузнавателна общност следва да бъде обезглавена заради очевидната и некомпетентност.

Междувременно, в края на март, в един материал със заблуждаващо читателите заглавие „ЦРУ: Иран може да произвежда ядрено оръжие”, вестник „Вашингтон Поуст” обяви, че в новия доклад на ЦРУ уж се твърди, че „Иран продължава да развива редица възможности, които могат да се приложат за производството на ядрено оръжие, ако в Техеран бъде взето съответното решение”.

Извинявайте, но това е пълна глупост! Защото същото може да се каже за поне дузина други държави, използващи атомна енергия и осъществяващи изследвания в сферата на ядрените технологии.

Нека продължим обаче с анализа на „светкавичната война”, която ни препоръчва сенатор Греъм.

За да предотвратят иранската контраатака, САЩ ще трябва да разрушат 14 ирански летища и всички военни самолети още докато са на земята. Ще ни се наложи също да потопим всички военни кораби и подводници на иранските военноморски сили и да унищожим 200 ракетни, патрулни и скоростни катери, в състава на Революционната гвардия, иначе те ще започнат да минират Персийския залив и да атакуват бойните ни кораби.

Освен това, критично важно е още през първия ден да бъдат ударени стартовите площадки на иранските ракети, както и ракетните заводи, тъй като Иран (подобно на Саддам, през 1991) вероятно ще се опита да атакува Израел, за да превърне войната против Ислямската република в американско-израелска операция.

Сред останалите критични цели ще се местата, където са разположени противокорабните ракети по иранското крайбрежие, заплашващи американските военни кораби и танкерите, които преминават през Ормузкия пролив. Всяка иранска атака срещу корабите или пък минирането на пролива, най-вероятно, ще го затвори задълго и рязко ще повиши световните цени на петрола.

Ще се наложи да бъдат нанесени удари и по казармите на Революционната гвардия и особено по тези на корпуса ал-Кудс, разположени недалеч от Ирак, за да бъде забавено придвижването на иранските войски през иракската граница, където те ще атакуват американските войници и гражданския персонал. Същото може да се наложи и по отношение на иранските части, разположени край границата с Афганистан.

Имайки предвид позициите на „Хизбула” в Южен Бейрут, всички американски цивилни, най-вероятно, ще трябва да бъдат изтеглени от Ливан още преди началото на войната, за да не бъдат убити или взети за заложници. Под въпрос е и, доколко ще се чувстват в безопасност американците, живеещи в държавите от Персийския залив и особено в Бахрейн, който е база на V-ти американски флот и е населен предимно с шиити.

Освен това, на чия страна ще застанат иракските шиити?


Дали ще ни се наложи да интернираме всички граждани на Иран, намиращи се в САЩ, както постъпихме с германските и италиански граждани, през 1941? Колко терористични атаки срещу различни „меки цели” в САЩ можем да очакваме от иранските агенти и тези на „Хизбула”, в отговор на убийството на стотици хиляди цивилни в хода на стотиците американски удари по Иран?

Преди „партията на войната” да ни вкара в поредния въоръжен конфликт, Сенатът трябва да е наясно, дали Техеран действително е на „ръба” да се сдобие с ядрена бомба и защо „сдържането”, което никога досега не ни е подвеждало, не може да бъде успешно приложено в иранския случай.

* Авторът е сред най-известните американски геополитици. Бил е съветник на президентите Никсън и Рейгън и кандидат на предварителните избори на Републиканската партия за президент на САЩ

http://geopolitica.eu/aktualno/731-kakvo-shte-oznachava-voynata-s-iran

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Иран - конфликта зрее
« Отговор #772 -: Юли 22, 2010, 00:37:16 am »
Само че човека е сенатор, а не генерал от армията, иначе щеше да знае, че преди светкавичната атака, трябва армията да направи определено съсредоточаване покрай границите с Иран, което няма как да остане незабелязано. Другото грешно предположение е, че Ахмадинеджад ще нападне Израел (супер защитена и доста отдалечена държава). А защо да не нападне Ирак и Афганистан, като така "освободи" местното население?

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Иран - конфликта зрее
« Отговор #773 -: Септември 01, 2010, 23:07:19 pm »
Да се страхуваме ли от възможна ядрена война?

Теодор Канев



Мине се не мине време и разни политици и медии по света започват да говорят за атомния проблем в лицето на Иран или Северна Корея или не знам си кой. От народните маси се изисква да се страхуват от наличието на атомни програми, даже с мирни цели, в някои определени „неправилни” страни и да не задават нито на себе си, нито на своите мъдри ръководители неправилни въпроси от типа „а защо на някои може, а на други не?”.

Борбата против „атомните амбиции” на Северна Корея и Иран се поднася със стария лаф още от времето на Студената война под името „атомна война”. Всички знаем каква реакция при това се очаква от нас, но преди да побегнем към WC-то в атомния бункер с цел да опазим чисто своето бельо, нека да поразсъждаваме върху една потенциална атомна война.

Пропагандата вече неизвестно кое поколение плаши с атомното оръжие – кат’ думне и леле-мале! Ще настъпи край на всичко и всички – всичко ще бъде разрушено, всички ще умрат (без хлебарките), а който не умре, ще се разболее от лъчева болест и пак ще умре. А пък ако се намери някой свръх-живущ, то неговите деца ще са мутанти и всичко ще бъде много лошо, даже повече отколкото сега!

Да си призная честно, аз не знам кога ще бъде по-лошо – сега или след една атомна война. Просто не съм пророк. Но знам нещо друго – като се появи ново оръжие, то веднага се намират стада от пророци, чиито пророчества във връзка с неговото всеунищожително действие не се сбъдват. Те са фалшиви пророци, като политиците.

Да вземем например такова оръжие както картечницата – когато тя се появява към средата на 19 век, учените от цял свят се хвърлили един през друг да пишат статии и книги и да изнасят лекции във връзка с това преужасно оръжие на всеобщата гибел. Тези „гении”, изчислявайки количеството картечници в света, тяхната скорострелност и количеството хора по света, смятали и даже сметнали след колко минути атомн... т.е. „картечническа” война ще бъде унищожено цялото население на Земята.

В началото всички се ужасили, но после - както показала и практиката още през същия 19 век, това се оказали само страшни приказки от „умни” хорица, живеещи в своите кабинети, които просто не разбират реалноста. Много ли акъл трябва да се сетиш че всички хора по света няма да се втурнат да застанат на опашка пред дулата на картечниците? Нали не всички ще отидат на фронта? Има и такова нещо като тил... Пък и тези на фронта ще се стремят да се защитят и предпазят, а и нима всеки изстрел учлучва и е смъртоносен?

Но да се върнем към атомното оръжие. Пропагандата и на двете страни през Студената война плашеше с него и свои, и чужди, и то до такава степен, че ужасът пред атомната бомба стана аксиома.

Нека да погледнем към фактите с отворени очи. И какво виждаме?

От данните от бомбардировките на Хирошима и Нагасаки и от атомните изпитания на разни полигони по острови и пустини установяваме, че дяволът не е толкова рогат и страшен.

Да започнем с това, че в Хирошима и Нагасаки съвсем не са починали всички. Да, имало е жертви, в т.ч. и от лъчева болест – и не всички разболяли се от нея починали. Повечето жертви загинали от огъня на пожарите, а разрушенията били големи, но не тотални. Оказало се например, че даже примитивният пръстен полу-бункер тип землянка може да защити от атомна бомба. Какво още да кажа? Че тези японски градове ги има и днес, и нищо - съществуват си без стада от бродещи мутанти по улиците.

Още – през 50-те и 60-те години, правейки изпитания, САЩ хвърляли атомни бомби по разни островчета в Тихия океан и година-две след това пращали научни експедиции на място да видят какво става. Оказало се че и флората, и фауната напълно са се възстановили и се наложило даже да махнат първоначалните забрани за къпане в морето и хранене с местни продукти.

Да не забравяме и т. нар. атомна зима
, т.е. - ако се пуснат много, ама много атомни бомби в една мащабна атомна война, то те ще вдигнат толкова прах, че ще закрият слънцето, ще настъпи изкуствена зима и всички ще умрат. Наистина, това е само теория и то една от многото теории. Други теории твърдят, че няма да има атомна зима или че тя ще може да се преживее като реформите у нас... Откакто човекът броди по тази планета е имало много „атомни зими” - просто големите изригвания на вулкани изхвърляли голямо количество пепел и наистина тогава е имало гладни години, но всичко това хората са го преживели.

Тогава какъв е този ужас пред атомната бомба? - В това, че с една бомба може да се нанесат големи поражения, с един изстрел може да се постигне това, за което по-рано е трябвало да се правят обсади, блокади, масови артилерийски стрелби и въздушни бомбандировки.

В какво се състои тогава ужасът от атомната война? - В това, че ако противникът има атомно оръжие и го използва, дори и да победи, положебнието му малко ще се отличава от това напобедения противник.

Има и още нещо – по-рано във войните на фронта под удар се намирали съвсем не тези, които управлявали. А сега да помислим какво ще стане при наличието на атомна бомба – слиза на брега десант и половин час по-късно над неговата столица, където е взето решението да го изпратят на този бряг, вече има „гъба”... Властелините на всички народи и преди, и сега не обичат да са под прицел.

И така
- да се страхуваме ли от възможна атомна война? Както и от всяка друга - да, но да не изпадаме в шок и ужас пред нея.

Хората като биологически вид, общности и отделни единици са преживали много неща. Ако трябва, и атомната война ще преживеят. Можете да не се съмнявате, че ще оцелеят - въпреки че не са хлебарки.

http://www.webcafe.bg/id_1115778810_Da_se_strahuvame_li_ot_vazmojna_yadrena_voyna?

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Re:Иран - конфликта зрее
« Отговор #774 -: Септември 02, 2010, 00:55:42 am »
Още ли плашат хората с тези глупости ;D

Неактивен deznam

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 286
Re:Иран - конфликта зрее
« Отговор #775 -: Ноември 08, 2010, 10:15:13 am »
Израел „подкани” САЩ да нападнат Иран

Израелският премиер Бенямин Нетаняху призова САЩ да признае за несъстоятелна политиката на икономически санкции срещу Иран. Според него единственият начин ислямската страна да се откаже от ядрената си политика е военна намеса, съобщава РИА Новости.

Икономическите санкции, наложени на Иран усложниха живота, но нищо не показва, че ислямската страна ще промени ядрените си дейности, заяви Нетаняху по време на срещата си с американския вицепрезидент Джо Байдън в Ню Орлиънс, в първия ден на официалното си посещение в САЩ.

Според Нетаняху единственият начин да се гарантира, че Иран няма да разработи ядрени оръжия е ислямска държава да се убеди, че срещу нея ще се приложи военна сила, ако не спре ядрената си оръжейна надпревара.

Барак Обама не изключва възможността за военна интервенция, но за момента се опитва да разреши на "ядрения въпрос" по дипломатически път.

„Шесторката" (петте постоянни членове на Съвета по безопасност на ООН и Германия), заедно с МААЕ, поискаха през 2003 година Иран да се откаже от ядрената си програма.

Западът смята, че Иран иска да използва програмата си за обогатяване на уран за производството на атомно оръжие, а Израел и САЩ обявиха, че всички опции са на масата за справяне с ядрените амбиции на Ислямската република.

Техеран отхвърля подозренията на западните сили.

През юни Съветът за сигурност прие Резолюция 1929, с която наложи допълнителни санкции на Иран.

По време на срещата бяха обсъдени и израелско-палестинските мирни преговори, които бяха замразени заради спора около изграждането на нови жилища на Западния бряг.

http://news.ibox.bg/news/id_659558964
Ако не искаш да бъдеш наковалня, трябва да бъдеш чук.

Неактивен blade

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 467
Re:Иран - конфликта зрее
« Отговор #776 -: Ноември 08, 2010, 17:16:27 pm »
Гледам под статията и мненията на хората дори не ме изумяват.Просто са добре ама много добре подковани от медийната пропаганда.
“And neither do I! I want to have a wife, children & a home, I want to live! But it's all for nothin

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Иран - конфликта зрее
« Отговор #777 -: Ноември 19, 2010, 22:03:10 pm »
Цитат
САЩ прехвърлят в Афганистан танкове „Абрамс”
19 ноември 2010 | 10:00 | Агенция "Фокус"
Начало / Армия

Кабул. САЩ в близко бъдеще ще прехвърлят тежките танкове „М1 Абрамс” в Южен и Югозападен Афганистан, съобщи пакистанското издание на вестник „Нейшън”.
Танковете „Абрамс” ще осигуряват огнева поддръжка на подразделенията на американската морска пехота, дислоцирани в Кандахар. Танкът „Абрамс” тежи 68 тона и притежава 120 милиметрово оръдие, от което може да се разруши къща на разстояние около два километра.


Цитат
Иран: Техеран има защита срещу крилати ракети
19 ноември 2010 | 17:22 | Агенция "Фокус"
Начало / Близък Изток

Техеран. Иранската столица Техеран е снабдена с въздушна защита срещу крилати ракети, заяви високопоставен ирански военен представител, като предупреди срещу атака над Иран по повод противоречивата й ядрена програма, съобщава АФП.
„Техеран е една от малкото столици в света, които са оборудвани с отбранителна система срещу крилати ракети”, заяви представителят.
Той не съобщи други детайли около отбранителната система, но заяви, че тя е била тествана по време на военните обучения тази седмица в Иран.

Изглежда така, сякаш подготовката за военен сблъсък между САЩ и Иран си върви с нормални темпове и в експлоатация периодично се привежда все по-тежка военна техника и от двете страни на границата.


Цитат
„Аарец”: Израел трябва да действа сега
19 ноември 2010 | 17:57 | Агенция "Фокус"
Начало / Близък Изток

Ерусалим. Фурорът около втория мораториум върху строителството не трябва да засенчва разногласията между израелския министър Бенямин Нетаняху и администрацията на американския президент Барак Обама относно иранската ядрена програма. Във Вашингтон миналата седмица Нетаняху заяви, че устремът на Иран към бомбата не може да бъде отклонен от „хлабави” икономически санкции. Американският министър на отбраната, от своя страна, препотвъди вярата си в режима на санкциите.
Ако между тези различия не бъде изграден „мост”, Израел ще трябва да прецени възможността за едностранни действия, макар че този вариант понастоящем е блокиран от администрацията на Обама, коментира израелският вестник "Аарец"

А от тази новина можем да си помислим, че САЩ засега успешно блокират преждевременно избухване на конфликта, понеже най-вероятно не са подготвени достатъчно на други места, където други сили имат възможност да разгърнат внезапно въсокоскоростна война на много широк фронт.

А това е може би едно от тези други места?

Цитат
„Независимая газета”: Ядреният договор заседна в сената
19 ноември 2010 | 07:47 | Агенция "Фокус"
Начало / Северна Америка

Вашингтон. Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън заяви, че ще направи всичко необходимо, за да преодолее съпротивата на републиканците и новият договор за съкращаване на стратегическите настъпателни въоръжения (СНВ) ще бъде ратифициран в Сената до края на тази година. Обаче сенаторите не споделят напълно идеите на администрацията, пише „Независимая газета”.
Повод за намесата на Клинтън бяха изказванията на сенатора Джон Кайл, който се смята за специалист по ядрената проблематика сред републиканците и има широко влияние върху еднопартийците. Според анализаторите, ако той подкрепи договора за СНВ, тогава и останалите републиканци най-вероятно ще гласуват за ратификацията му. Обаче във вторник Кайл призова подписването на договора с Русия да бъде отложено до следващата година. Той обосновава своите възражения с необходимостта да бъдат увеличени разходите за развитие на американските ядрени сили.
За да ускори процеса на ратификация, президентът на САЩ Барак Обама привлече редица бивши държавни секретари и министри на отбраната на САЩ, както демократи, така и републиканци, които трябваше да повлияят върху решението на сенаторите.

Всичко, което е по силите на Клинтън, Обама и бившите държавни секретари и министри е да стискат палци и да се надяват на републиканците да им дойде акъла в главата. Казано по друг начин - действия от изключителна стратегическа важност лежат извън правомощията на "най-големия човек" в "най-голямата държава". Все пак, похвално за Обама е, че осъзнава сериозността на обстановката и се опитва с всички сили да намали напрежението.
« Последна редакция: Ноември 19, 2010, 22:27:15 pm от otnesen »

Неактивен aldonea

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 520
  • От всичко достатъчно!
Re:Иран - конфликта зрее
« Отговор #778 -: Ноември 21, 2010, 13:05:24 pm »
 :) Доста се е писало и говорило още от древността за войните от световен мащаб. Но смята определено, че всяка лъжа(измислица)повторена достатъчно много ъти все някога се случва.Така и с очакваните военни действия и Иран и навсякъде по света!
Та в относно световните войни, много и различни пророци са говорили, че 3-та свет.война ще пламне именно от този регион, но не допускам , че такава ще има. ;D Човечеството и без войни се самоунищожава успешно. НЕ Е ЛИ ТАКА?  :hi:
БОЛКАТА Е НАЙ-ДОБРИЯТ УЧИТЕЛ!!!

Неактивен teni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 717
Re:Иран - конфликта зрее
« Отговор #779 -: Декември 03, 2010, 19:45:31 pm »
Как да се тълкува отказът на Путин, да предаде на Иран, вече платените С-300, които биха направили всякаква въздушна авантюра от страна на Израел самоубийствена? Най-логично като зелена улица за атака срещу Иран. Но изтече информация, че те са купили китайския вариант на тези ПВО комплекси. А и изобщо тази огромна държава не е Гренада.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27