Парите не миришатот Лука Балкански
При 120 000 подкупа, които са се давали , образувани производства 233, а осъдени 188?! - „Българите крадат от памтивека и го смятат това за почетен занаят. Понеже не е срамно да крадеш, прието е това да се върши открито. Главното правило е, че не може да се краде, освен много.
”Вonus mores corrumpunt congressus mali”
(Лошите връзки развалят добрите нрави-лат. сентенция )
Кога е възникнала корупцията? Как е станала факт, преди появата на парите или след това ? Кой е нейният автор ? Всички тези и подобни на тях въпроси нямат достоверен отговор.
Можем със сигурност да предположим, че при животните и особено при тези, които живеят на глутници и на стада такова явление и практика не е съществувала. И при условие, че сме произлезли чрез еволюция от животинския свят по теорията на Ч. Дарвин, ако наистина е вярна, то еволюцията трябва да е и предпоставка за възникване на корупцията, може би? Лично аз смятам, че възникването на собствеността е първата стъпка към нейната поява, далече преди появата на парите, които сега са универсално средство за първата крачка към корупцията - подкупът.
Библията описва случаи на корупция отпреди цели 27 века в книгата на пророк Михей, гл. 7, стих 3 е записано: „Двете им ръце се простират към злото да го вършат прилежно;Първенецът явява желанието си, и съдията, срещу подарък, се съгласява. И големецът изказва нечестивата мисъл на душата си; Така те заедно тъкат работата.”
Пак там в гл.3,стих9,11 е записано и друго потвърждение за тази известна вече практика: „Слушайте прочее това, първенци на Яковия дом, И началници на Израилевия дом, Които се гнусите от правосъдие, И извращавате всяка правота, „На които първенците съдят за подкупи,Свещениците му учат за заплата, И пророците му чародействуват за пари, И пак се облягат на Господа, и казват:Не е ли Господ всред нас? Никакво зло няма да ни сполети;”
Древните римляни завладели Израел със силата на меча имали мъдрост, която гласяла: „Светът обича да бъде лъган, нека тогава го лъжат!”
Човешката история е пълна с примери за корупция, не прави изключение и нашата българска история. Съществува даже историческа хипотеза, че ние българите в годините на Османската империя с рушвети сме фалирали тази прогнила държава. Такива хипотези има изказани от покойният проф. Николай Генчев и проф. д-р Божидар Димитров.
Сочени са данни, че корупцията е стара българска практика, разцъфтяла в годините на турското робство. Рушвета е бил средство за даване разрешение за строеж на църква, за назначаване за свещеник, владика, патриарх. Софроний Врачански / Стойко Владиславов/ си признава даването на 30 жълтици, за да стане поп. Кръвният данък и събирането на еничари, също довел до изобретателни ходове българския народ, който откупвал от вдовици на турските войници загинали в боевете деца и ги давали вместо своите. В 1632 г. този страшен данък бил отменен, защото се стигнало до абсурд обрязаните турчета да стигнат до 95% от състава на корпуса, въпреки драстично жестоките наказания за т.нар. бостанбашии / събирачите на гяурски деца/, като набиване на кол.
Доброто дело на рушвета не било единствено в тази държава на ориенталската лакомия. Българската буржоазия е пряк продукт на далаверите от османска страна и от охотата и находчивостта на българските предприемачи относно снабдяването на турската армия с храни, вещево доволствие, строеж на кораби, доставка на строителни материали, всички те от важно естество за водените войни от Османската империя.
Комбината между български и османлийски хитреци, пълнело потури и дисаги и от двете страни. Схемата била проста даваш малко количество, за което се плаща като за голямо количество стока и разликата се дели.
Познатата орташка практика! Така се построили къщи-палати в българските градчета като Копривщица и другаде. Данъците известни по-това време като десятъци също били обект на корупция и пълнели чиновническите джобове, а нашите пък спестявали в пъти от сумите. Османците дали данъка върху овцете на концесия на т.нар. бегликчии, а те пък хич не се свенили да послъжат и да крадат от дължимите пари.
Стигнало се дотам, че в 1875 г. Османската държава рухнала и обявила фалит.
Христо Ботев е изпитал на гърба си тази негативна практика и е записал огорчен следните думи в стихотворението си „ Борба”:
„Свестните у нас, считат за луди,
глупецът вредом всеки почита:
„Богат е”, казва, пък го не пита
колко е души изгорил живи,
сироти колко той е ограбил
и пред олтаря бога измамил
с молитви, с клетви, с думи лъжливи.”
Историята на България от 5-6 века насам е история на развитието на корупцията и тази престъпна практика е на ниво осъзната народо- психология, която не е различна нито за българските царе, нито за обикновените българи.
Ето още примери от по-новата българска история засвидетелствани от съвети на Фердинанд Сакскобургготски към сина му цар Борис III.
Ето някои от тях:
-
„Всичко се купува с пари и хората и техните съвести са стока с по-голяма или по-малка цена.”-
„ Най-добрият начин да се обогатиш са военните доставки и заемите. За война се говори, сабите дрънкат, но това е за да се плашат баламите и да се оправдават военните кредити. От въоръжение българският народ няма нужда. Но ти и твоят антураж от гешефтари имате нужда от пари, много пари, а главното имате нужда народът да е в по-голямо и по-голямо бедствие, за да не може да вдигне глава никога.”-
„Българите крадат от памтивека и го смятат това за почетен занаят. Понеже не е срамно да крадеш, прието е това да се върши открито. Главното правило е, че не може да се краде, освен много.”
-
„Около себе си трябва да имаш най-безсъвестни хора, които за пари ще ти устроят най-добрата лична полиция. Няма по-сигурен начин за моментна сигурност от добре платения простак . „Цар Фердинанд изрича тези думи с дълбока убеденост, която идва от личните му действия и опит, като един истински подражател на Николо Макиавели, в навечерието на Втората световна война. Втория му син княз Кирил Преславски ги прилага напълно съзнателно, за своя лична полза.
Да припомним думите на Алеко Константинов сложени в устата на Бай Ганя :”Опитайте се например да се изправите насред чаршията със завързани очи: аз ви уверявам, че първият българин, когото вий хванете и попитате:”Желаеш ли да станеш български княз?”-без да се колебае, една минута, ще ти отговори утвърдително; може би само ще тури условие подаръците и бакшишите, които раздава, да се изплащат не от платата му, а от хазната...”/ Бай Ганьо в депутацията-бел. ред./. Сигурно, ако четете тези редове ще си спомните за едни обещания за 800 дни, за които щяха да ни „оправят”!
По това време през 2001 г. случаите на дребна битова корупция в България са между 100 и 200 хиляди месечно. Такива са подкупите в КАТ, митници,общински чиновници, данъчни, ХЕИ. Някои специалисти по въпросите на корупцията я разделят на „източна” и „западна”.
При „западната” корупция всичко е просто и ясно. Компанията намира съответния обект, или посредник, плаща му и работата се свършва.
При „източната” корупция всичко е по-различно, тук роля играят кланови, етнически, политически и други връзки. Не можеш направо да отидеш при държавния чиновник от висш ранг и да предложиш пари, тук са нужни връзки и познанства. При източния тип корупция се разграничават три подхода:”превземане на държавата от бизнеса”, „превземане бизнеса от държавата” и „консенсус между власт и бизнес”. Освен нелегални и има и легални форми на подкупи. Ето един оригинален вариант на получаване на подкуп: Във вестник принадлежащ на олигарх излиза статия, за този който трябва да вземе подкупа, че примерно е „извършил” някой смъртен грях, обвиненият съди вестника и разбира се печели, под предлог нанесени морални щети и сумата компенсираща тези т.нар. „морални щети „ е уговорената сума за подкуп. Парите са бели и законни!
Ето и кратък виц, който онагледява и някои „съдебни” решения в тази практика /корупцията/: Съдия се съветва със свои колеги от тричленен съдебен състав по повод съдебен спор между две страни.
„Едната даде 10 000 лева, а другата- 20 000 лева, съобщил той и попитал какво да се прави.” Ами да върнем 10 000 лева на тази страна, която ги е дала и да съдим по закона”- предложил един от съдиите.
Известно ли ви е , че МВР внасяло на всеки шест месеца преглед на стратегията за антикорупция преди да ни приемат за член на ЕС? И какъв е резултата? Каквото беше преди ЕС, такова е и сега, когато сме член на ЕС.
Да живее маслото на живота за всеки бизнес- КОРУПЦИЯТА! Световната банка посочи, че през 2002 г. от измами и подкупи България е изгубила 900 млн. лева. През 2007 година Центъра за изследване на демокрацията посочва загуби от корупцията за над 2 млрд. лева. Корупцията е проблем №1 за обществото.
През последните 10 години изследвания подкупността се е движила на трето-четвърто място по значимост в обществените нагласи.
За пръв път през 2007 г явлението корупция излиза на първо място, следвана от ниските доходи, безработицата и престъпността и бедността.
И днес две години по-късно е налице засилена нагласа у гражданите и представителите на бизнеса, че политическата корупция- сред членовете на правителството, депутати, кметове се увеличава и се затваря в обръч от фирми.
Ето и доказателства:
При 120 000 подкупа, които са се давали , образувани производства 233, а осъдени 188?! Но дали корупцията е само наш „български” проблем? Не, не е такава ситуацията!
Корупцията не е локално явление, има я във всички страни, в различни форми и в различна степен. Има различия във възприятието на корупцията в различните култури. Корупцията спира развитието на стопанството във всички страни и лишава хората от възможности за по-добър стандарт на живот.
Международната престъпност и нелегалните трафици, като един от негативните продукти на глобализацията, създават над национални корупционни мрежи и борбата срещу тях трябва също да е глобална.
Като член на ЕС, България има оръжия, с които да се бори срещу корупцията още от 1992 г. когато сме член на Съветът на Европа, който е изработил 3 инструмента за противодействие на корупцията:
-Наказателно-правна конвенция за борба с корупцията

-Гражданско-правна конвенция за борба с корупцията

-Конвенция за конфискация на незаконно придобити средства чрез пране на пари и престъпност ;D ;D ;D
Членове сме от 1997 г. на ГРЕКО- група държави против корупцията, която осъществява периодичен мониторинг.

В Европейския съюз има Конвенция за предотвратяване на измами със средства на ЕС и службата ОЛАФ.

Съществуват и строги европейски правила за избягване на конфликти на интереси в областта на обществените поръчки.

Организацията за икономическо развитие и сътрудничество /ОИСР/ се бори с международни инструменти против корупцията чрез Конвенция за борба с корупцията в международните търговски взаимоотношения и подкупването на чуждестранни длъжностни лица.

Прилагането на тази конвенция се изразява в криминализирането на подкупа чуждестранно длъжностно лице в българския Наказателен кодекс.

Има ги и работят, но как?
- полиция, следствие, прокуратура, съдии, омбудсмани.

Огромен апарат със стотици хиляди „борци” срещу корупцията- наши и международни, а корупцията е жива и дава „плодове”:
- незаконно обогатяване, присвояване, обръчи от фирми, дейци от месната и национална власт с бизнес интереси, овладяващи държавата и властта,
цял НОВ ИНТЕРНАЦИОНАЛ НА КОРУПЦИЯТА!
И всичко това се подхранва от човешката алчност и завист- неизчерпаем източник на отрицателна енергия и резултати и ДОКОГА?!
Дано с тези думи, поне сме постигнали онова, което британският политик икономист и философ Адам Смит / 1723-1790/ ни поучава:
”За да научите хората да обичат справедливостта, първо им покажете резултатите от несправедливостта.”Вижте България!
http://bulgaria.indymedia.org/article/34952