Автор Тема: Началото на човешката цивилизация  (Прочетена 3044 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен patanjali

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 27
Началото на човешката цивилизация
« -: Април 20, 2024, 21:19:50 pm »
В написаното по-долу ще изложа научни факти и предположения, затова четете внимателно. Да се ровя в миналото е едно от любимите ми занимания, но е странично, въпреки че има връзка с основното. Основната ми цел са мъртвите езици, и най-вече протоезика.
И така. Преди около 10000 години, а възможно и да е по-рано, около езерото Черно море, каквото е било тогава, се поставя началото на човешката цивилизация. Няма яснота кога е започнало, нито каква е причината да започне именно тук. Моето предположение е, че има връзка с появата, и престоят за продължителен период на извънземни в този район. И появата им вероятно е свързана с катастрофа. Вероятно местните са започнали да ги доближават и набюдават, и са започнали да копират каквото могат от начина им на живот. Тук вмъквам изследването на група учени от Копенхагенския университет как и откъде са се появивили светлите очи. Всички хора със светли очи имат един общ прародител, живял преди около 10000 години в района на Черно море. Няма да изпадам в подробности защо е така. Можете да намерите изследването. Срещал съм твърдения, че светлите очи имат извънземен произход, и допускам че може да е вярно. Това би било възможно, ако извънземните имат визуална и физиологитеска прилика с местните, и някои от тях са се смесили с местните. Обикновено дете със светли очи се ражда, ако майката е със светли очи. Може да има връзка с това, че рисунки и амулети от тази цивилизация са на богинята майка. Това е първата загадка.
Анатолий

Неактивен patanjali

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 27
Re: Началото на човешката цивилизация
« Отговор #1 -: Април 21, 2024, 14:39:05 pm »
  Преди около 7600 години се случва потопът в Черно море и протоцивилизацията, която е създадена и се е развила тук, се налага да отстъпи пред повишаващото се ниво на езерото. Датирано е научно времето на потопа. Но няма никаква яснота как се е случило, и споровете в научните среди продължават. Едните твърдят, че е станало бавно за много продължителен период, а другите – че е станало внезапно и бързо. Аз предполагам, че станало бързо и внезапно, и е имало светкавични катастрофални последици. Потопът е в резултат от края на ледниковия период и покачването на водите на световния океан с около 120 метра. Всички твърдят, че водата е преляла през Босфора. Доста дълго време гледах картата на района, и предполагам, че преградата, която се е разрушила е доста по-назад – още преди Мраморно море, в Дарданелите, някъде в района на Чанаккале. Добавям и че района на Мраморно море е разломен с висока сеизмична активност. Предполагам, че Мраморно море е била напълно сухо преди потопа, и затова никой не е обърнал внимание на това. Докато при Черно море нахлуването на солена вода внезапно запечатва сладководното езеро, каквото е и сега под около сто метра дълбочина. Всичко, което е попаднало под това ниво, е напълно запазено, тъй като всичко отдолу е мъртва зона без никакъв живот. И това е поради сероводорода, образувал се от навлезлия със солените води и в последствие измрял планктон, и от внезапното измиране почти всичкия живот във и около езерото. Това е втората загадка – как се е случил потопа?
Анатолий

Неактивен patanjali

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 27
Re: Началото на човешката цивилизация
« Отговор #2 -: Април 22, 2024, 21:21:11 pm »
Докато част от тях отстъпват към високи части и се преселват в България (районите на Русе, Варна, Дуранкулак, Провадия и на много места в Родопите), в Сърбия и Румъния, а други групи тръгват надалеко в няколко посоки. Има направена карта на преселенията, но не съм се занимавал все още да разбера с какви методи е направена. Вероятно са използвали световния фонд с резултати от генетични изследвания. Картата съдържа наименование на общностите, накъде са се отправили и къде са се установили накрая. Така хората от тази цивилизация разнасят знанията и уменията си по света. На някои места по-бързо и по-успешно успяват създадат нови цивилизации с местните населения. На най-близките разселвания са били нужни около 5-6 века за да възстановят наново цивилизацията. Разкопките в България и Сърбия показват, че са съградили всичко наново преди около 7000 години, тоест около 5-600 години сред потопа. Има достатъчно сведения за комуникация и търговия между общностите в България. Използваната мед от култура Варна е добивана от района на Стара Загора. И на други места в България са намерени златни предмети със сходна изработка като варненското.
Тези, които са отишли в далечни земи са им били нужни 15-16 века за шумерската, 25 века за египетската и приблизително толкова за индийската... Вероятно тази цивилизация е говорела на един общ език, който са разпространили при преселенията си. Както и протописмеността, която са ползвали (Писменоста на Дунавската цивилизация). Твърди се, че има връзка с Брахми писмеността като неин предшественик. Съществува термина „Индоевропейско езиково семейство“ заради общия произход, който имат. И днес има еднакви или подобни думи в различните езици със същото или сходни значения. Но най-голямо сходството има между ведическия санскрит (езика на арийците) и съвременния български език. Използвах термина Ведически санскрит, защото тове не е Хинди, нито дори езика, говорен по времето на граматика Панини, живял преди 2400 години. Срещал съм твърдението, че Буда (Сидхарта Гаутама), живял преди 2500 години, е бил един от шепата хора , които са владеели санскрит по него време. И хората, които са владеели този санскрит, са били висшите духовнци - брамините. И той се е различавал съществено от разговорния. Бил е сричков, както и писмеността брахми. Една сричка е съставена от комбинация от съгласни и гласни, и съставлява една дума. На този език и с този шрифт са написани Ведите, смятани за най-старите текстове в света. Аз смятам, че има и други подобни текстове. Моят интерес е към друг текст, който предполагам, че е от него време, а може би и да е по-стар. След известно прекъсване, от преди около година възобнових работата си по този текст. Във връзка с това установих безспорно, че освен думите с променено значение, водещи до неяснота и объркване, има думи, които са заличени – не съществуват. За да обясня по-разбираемо какво значи това – думите са свързани с мисленето. Всяка дума е елемент, или част с която конструирате мислите си, и следователно действията си. Липсата е равна на това, примерно на искате да ушиете дреха, но да нямате конец или игла, да искате да направите хляб, но да нямате вода или брашно, да строите тухлена къща, ама без тухли или хоросан и т.н. Който трябва, ще ме разбере. Това е следващата загадка.
« Последна редакция: Април 22, 2024, 21:38:46 pm от patanjali »
Анатолий

Неактивен Морфей

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 564
Re: Началото на човешката цивилизация
« Отговор #3 -: Април 22, 2024, 23:24:43 pm »
Здравей, много интересна информация споделяш тя има ли нещо общо с откритата находка в черно море от проф. Петко Димитров?
Ето и линк към статията https://www.haskovo.net/news/137528/nay-senzatsionnata-nahodka-v-sveta-e-skrita-v-seyf-vav-varna

Неактивен patanjali

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 27
Re: Началото на човешката цивилизация
« Отговор #4 -: Април 23, 2024, 10:40:06 am »
Да, именно през 1979 година професор Петко Димитров излага теорията си за потоп в Черно море. Подкрепен по-късно и от други световни учени, теорията му се оказва истина. И от тогава до сега продължават проучванията със все по-модерна техника. Ще минат скоро 40 години откакто е намерена „чинията на Ной“. Но още не е датирана, защото е намерена в мъртвата зона, защото все още не са намерили някакъв датиран аналог, с който да я сравнят. Надявам скоро това да стане. Намерили са и огромна могила на 25 километра от гр. Бяла навътре в морето. При сондажа в могилата са извадили парче дърно, което е датирано от преди 10400 години. В предвид голямата дълбочина, и че се намира в мъртва зона, ще е много трудно да направят някакви разкопки, но се надявам да намерят начин. Проучванията на потопа в Черно море продължават. Итересът на световните учени се повишава, и със всяка нова година на изследвания се използва все по-модерна техника. Така че в близко бъдеще трябва да очакваме нови сензационни открития.
Анатолий

Неактивен Noris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 595
Re: Началото на човешката цивилизация
« Отговор #5 -: Април 23, 2024, 18:59:15 pm »
 
https://telegraph.bg/telegraphplus/novini/neveroiatno-no-fakt-kriiat-chiniiata-na-noj-v-bg-kutiia-cherno-more-bilo-ezero-v-atlantida-predi-85-veka.-prof.-petko-dimitrov-vodeshe-me-bozhiiata-ryka-371544

Патанжали,привет  и от мен  :)

От статията :

Цитат
Кораб
През юли 1985 г. на българския бряг акостира съветски изследователски кораб, на който има и подводна лодка за спускане в дълбините. След много години проф. Димитров си спомня: „На 16 юли 1985 г. осъществихме спуск в палеоруслото на река Провадийска, която се е вливала в тогавашното сладководно езеро Черно море, прекосявайки целия шелф. Там, на старите брегове, аз попаднах на едни очертания на дупки на около 95 метра – това бяха два реда, подредени симетрично. Беше ясно, че става въпрос за дело на човешка ръка. След това по-навътре вече от старите брегове, на около 300-400 метра по-навътре, попаднах и на т.нар. чиния на Ной. 

Ти сигурен ли си, че  акустиралия съветски кораб на това място през  1985 г. не е попаднал под водата на някоя " украинска или съветска мина...примерно. " ?!
Професор Димитров, чел ли е през това време примерно Библията. как е създаден Ноевия Ковчег. - размер по размер и от дърво.
Ех, дано Господ ви даде истинско познание  :-X

п.с. И само един кратък въпрос.
Вярваш ли, че Ванга е казала, че гробът на Бастет е в Странджа?!

Продължавай да пишеш, чета те , но не знам как ще обориш фактите!?
« Последна редакция: Април 23, 2024, 19:14:42 pm от Noris »

Неактивен patanjali

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 27
Re: Началото на човешката цивилизация
« Отговор #6 -: Април 23, 2024, 20:14:55 pm »
Професорът образно я е нарекъл Чинията на Ной, но иначе това е истински артефакт, направен много прецизно от пясъчник. Следя му публикациите от години, и мога да кажа със сигурност че е от малцината наши истински изследователи. За Бастет - това за сега са само приказки. Когато стане факт - вече ще знам. Не разбрах кои факти трябва да оборя.
Анатолий

Неактивен Noris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 595
Re: Началото на човешката цивилизация
« Отговор #7 -: Април 24, 2024, 18:10:06 pm »
Професорът образно я е нарекъл Чинията на Ной, но иначе това е истински артефакт, направен много прецизно от пясъчник. Следя му публикациите от години, и мога да кажа със сигурност че е от малцината наши истински изследователи. За Бастет - това за сега са само приказки. Когато стане факт - вече ще знам. Не разбрах кои факти трябва да оборя.

Примерно тези факти, които са написали журналистите, в статиите си и във вестниците че професорът се е гмурнал на 93 м. дълбочина и на на 65 метра в дълбините на морето  е влязал.  И там е видял артефакти на пясъчника, които са само образни....И ги нарекли всички журналисти " Чинията на Ной". ..С подводница ли са го спуснали и са му ги показали?!
Снимки нека покаже. Или съветския кораб ги е заснел с подводницата
Не казвам, че П. Димитров ги е казал тези неща . Журналистическа образност, е за мен.


Неактивен patanjali

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 27
Re: Началото на човешката цивилизация
« Отговор #8 -: Април 24, 2024, 19:28:34 pm »
 Сега видях, че професорът е починал. Това ми е убягнало някакси. Всички изследвания се описват подробно, но никой учен в интервю няма да ги разказва. А иначе ето една книга от него и сина му, където по-подробно е описан случаят с чинията- от шестдесета страница надолу:
https://www.researchgate.net/profile/Dimitar-Dimitrov-4/publication/290946364_Cerno_more_Potopt_i_drevnite_mitove/links/58a5d257aca27206d9901b5b/Cerno-more-Potopt-i-drevnite-mitove.pdf
Анатолий

Неактивен patanjali

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 27
Re: Началото на човешката цивилизация
« Отговор #9 -: Май 27, 2024, 22:10:38 pm »
Тук ще спомена за някои от най-значимите открития. Карановска култура до с. Караново – от най-старите, заселена преди 8200 години с големина 24000кв.м. и височино 13 метра. Култура Градешница, където е намерена глинена плочка с надписи от преди 7000 години. Дунавската протописменост, определена като най-старата в света. Култура Варна с голямото количество обработено злато от преди 6500 години, Провадия- Солницата – първата крепост с каменни стени. Мурсалево – цялото селище е с двуетажни къщи, Култура Хаманджия която е прераснала в култура Варна. Един от ударите в археологията е селищната могила до с. Юнаците, заселена преди 7000 години. Там за сега е открита най-старата крепост – крепостна стена, широка 4 метра и като височина запазена на 2,5 метра. Вероятно е била висока около 5 метра. Пред стената има ров, който е широк 10 метра и дълбок 4 метра. Намерено и обаботено злато, по-старо от варненското – последното откритие е от миналата година. От 2013 година насам всяка година на разкопките идват доброволци от цял свят. Открита е в далечната 1898 година от братя Шкорпил. Първоначално усановяват селищна могила с размери около 10 декара и 12 метра височина. Археолозите решили да направят сондажи в страни от могилата, за да намерят некропола на селището. И така наред с огромното си очудване достигнали до реалните размери на селището от около 120000 квадратни метра – 120 декара. Приетите от науката за древен град от времето на Шумер и Месопотамия е 8-10 декара. Там е имало древно селище, надвишаващо в пъти дотогава известните древни градове. Къщите са били от плет и глина, каквито са правени дори и миналия век, и са били с доста големи размери – меоду 80 и 120 квадратни метра, някои дори са и двуетажни. Живели са в този Протоград над 4000 човека. В рамките на 6000 години, с много малки прекъсвания тук е имало постоянно живот. Има и още много информация за него време, която може да се намери в интернет. И тази информация е крайно време да се обобщи и систематизира, защото тук е мястото с най-много история от всички епохи, и същевременно най-неизвестната. Но както казах още в началото на темата, за мен са с приоритет протоезиците, и следващият път ще се отклоня в тази посока на историята.
Анатолий

Неактивен patanjali

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 27
Re: Началото на човешката цивилизация
« Отговор #10 -: Юни 01, 2024, 21:27:47 pm »
От векове се правят опити да се превеждат текстове написани на вече мъртви езици. Правени са и изследвания върху теорията за протоезик. Но изследванията не са толкова обхватни, колкото е необходимо. В изследванията фигурират разстежа на черепа и мозъка на човека, което смея да твърдя, че няма нищо общо. Днешната наука определя мозъка и ума като едно и също. Това са два различни човешки инструмента, и това може да е теория за вас, но за мен е потвърдена истина. Няма как да се разкрие произхода на езика, без да се има поне малка представа какво представлява ума и как работи. Когато се търсят езици назад във времето, трябва да се вземат в предвид няколко фактора. Изменението на думите от една страна, и значението им от друга. То е толкова голямо, колкото е дълъг периода от времето на изследвания език до днес. Но все пак има някои думи, които в приблизителен вид и значение са се запазили и до днес. Промяната е ставала през цялото време от създаването на протоезика до днес, като колкото по близо е периодът до днес, толкова повече промени се наблюдават. Моята теория е, че протоезикът е бил сричков – тоест сричката е била дума. Всъщност за мен тази теория частично е доказана, но доказателствата ще опиша след време, когато се натрупат достатъчно много неоспорими доказателства. Досетих се за това от работата ми върху един древен текст и езика, на който е писан. По-късно теорията ми се потвърди и от смятаните за най-старите текстове в света – Ведите, написани сричково с Брахми шрифт, както и текста върху който работя, но и за който не се знае нито кога е написан, нито от кого.
  Китайския език е запазил в голяма степен сричковия изказ и до днес, но при другите езици са обединени, и много често значението на днешните думи е сведено до значението на една от съставните им срички. Така с течение на хилядолетията истинското значение на основни и важни думи е заличено, изгубено или изменено. Отпадали са или са добавяни букви. Някои думи съществуват само с представки и наставки, но корените на думите или имат различно значение или не се използват. Например ПРЕПАСВАМ, ОПАСВАМ и ЗАПАСВАМ са с различно значение от корена с наставката - ПАСВАМ. Коренът на ИЗЛИЗАМ и ВЛИЗАМ – ЛИЗ не се използва, и не се знае значението му. Друга много стара прабългарска дума ВАРДЯ се изполва и днес, но коренът ВАР - не. Значението на ВАР е ограждение, препятствие или крепост, и оттам ВАРДА е охраната, а ВАРДЯ е охранявам ограждението. Както и думата БАЛТ-ВАР – началник на крепостта. Вероятно и от тук произлиза наименованието на град Варна. На много думи не се знае произхода като например ВЕДУЩ, ВЕЕ, ДРАЩИ, ДУХА, КАРАМ, КЛЕЩИ, КРИЯ, КРЪШНА, МРЪЩИ, ХИТЪР и др. Някои от думите имат видими подобия в този древен език...
Скоро ще направя продължението в друга тема, която ще е за древните езици и писания, но се чудя в кой раздел да я публикувам.
Анатолий

Неактивен patanjali

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 27
Re: Началото на човешката цивилизация
« Отговор #11 -: Юли 25, 2024, 22:07:56 pm »
  С голямо забавяне ето го и отклонението към езиците. Първото ще го публикувам в тази тема, пък после ще видим. Сигурен съм, че никой няма представа накъде ще го отведат следващите ми публикации. Но ако имате търпението, и можете да мислите, ще видите истински конспирации, както и злото, отдавна облечено в благородност и състрадание. Или както се казва шеговито – ще видите колко е дълбока заешката дупка.
  Занимавам се с древния език, наречен санскрит от 24 години, като от една година много интензивно. Всъщност правилното име е Саанусвааракрта, и  е използван от група хора наречени арийци, които са се преселили в северна Индия и Иран преди няколко хиляди години. Писмеността им е Брахми, която преди около 2300 години започва да се заменя от Деванагари. Но лично аз се съмнявам арийците сами да са си подменили писмеността. Брахми и Деванагари са писмености, азбуки, а не езици. Този език не е индоевропейски, нито индоарийски, нито индийски, както се опитват да го изкарат историците. Възникналите и обособили се в последствие езици на местно ниво и от местното население, наричани всичките с името санскрит могат да се нарекат индийски. Всеки един от тези езици съдържа по нещо от оригиналния санскрит, наричан още ведически санскрит. Но само това е общото между тях. Граматиката и правилата на производните на санскрит езици се написани от граматика Панини преди 2400 години. Тази граматика представлява сложна система от 4000 правила. Едното от правилата е разгадано едва тази година от един индийски учен.
  В момента в Индия има повече от 400 езикови разновидности и над 2000 диалекта. Всеки щат си има собствен официален език. Официалните езици на Индия са 23. По нататък ще ви покажа какво представлява този буламач от различни езици, възникнал преди хиляди години, и наричайки се санскрит.
  Но ще се върна първо на арийците, или по-скоро на брамините, които са били пазителите на древни знания, наречени Веди. Всичко това се е предавало устно от родителите на децата, като се научавало всичко наизуст с постоянни повторения. Предавало се е устно, защото всичко се е пазело в тайна. Затова много се съмнявам, че просто така Ведите да са станали общоизвестни. Въпреки твърденията на разни хора, че знаят кога са създадени Ведите, и какво е съдържат, аз лично се съмнявам в това, и си имам основания.
  Александър Македонски нахлува в Индия преди малко повече от 2300 години. Знаел е за Ведите, и заплашвайки главния брамин на едно селище, е поискал да му напише свещените текстове. Браминът, с риск за живота си, му дава синовете си, които знаят наизуст свещените текстове. Но не му дава нищо написано. И естествено е, че синовете му могат да отговарят на въпросите на Александър за съдържанието на свещените текстове, но никой не може разбере казаното от тях доколко отговаря на истината.
  Тези тайни са пазени от брамините хиляди години, и със сигурност са измислили достатъчно начини и правила, за да ги защитят. И във връзка с това, че се занимавам от дълго време с разчитането и възстановяването на един древен текст, и знам достатъчно много за оригиналния санскрит, дълбоко се съмнявам, че някой знае какво пише във Ведите, както и дали в общоизвестния си писмен вид отговарят на оритинала. Това беше скучната част. Следва продължение...
Анатолий

Неактивен patanjali

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 27
Re: Началото на човешката цивилизация
« Отговор #12 -: Юли 27, 2024, 20:50:40 pm »
  От доста време използвам всички известни санскрит-английски речници. Всичко най-добро което го има сега. Ще си направя труда да ги изредя повечето, за да няма недоразумения, и де не си помисли някой, че говоря за несъществуващи неща. Някои от речниците са:
  Санскрит-английски речници:
 1. Практически  от 1890 г и
 2. учебен от 1884 г. от индийския професор по санскрит и лексикограф Ваман Шиврам Апте – 1858 – 1892 год.
 3. речник от 1872 г.
 4. речник - Университета в Кьолн от 1899 г. от сър Мониер Уилямс, британски професор по санскрит – 1819 – 1899 г. ,
 5. речник от Артър Антъни Макдонел , британски професор по санскрит – 1854 – 1930 г. ,
 6. речник от Теодор Бенфай, германски филолог – 1809 -1881,
 7. речник от Хорас Хейман Уилсън, английски ориенталист, професор по санскрит – 1786 – 1860 г.
 8. речник от Чарлз Рокуел Ланман, американски професор по санскрит  - 1850 – 1941 г.
 9. Санскрит-английски разговорен речник
 10. Шабда-сагара

Санскрит-френски речници:
 11. от Йожен Бюрнуф, френски учен индолог и ориенталист – 1801 – 1852 г.
 12.  от Надин Шупак, ориенталист, санскритска филология – 1886 – 1941 г.

Санскрит-немски речници:
 13. от Карл Капелер, немски професор по санскрит  - 1840 – 1925 г.
 14. от Херман Гюнтер Грасман, немски лингвист, математик и физик – 1809 -1877 г.
И още други, но ми писна да ги изреждам.
  Не всички думи които търся излизат във всички речници. Често търся и срички в речниците. Също често се налага да цедя думите които търся на части, защото или ги няма в нито един речник, или заради по-лесно достигане на основното им значение. Сигурен съм, че написаното по-долу ще можете да го осмислите и осъзнаете най-рано на другия ден. Това е просто за предупреждение. И освен това в написаното няма никаква шега.
  За различните думи в някои речници има повече информация, в други по-малко. Много често една дума само в един от речниците има много значения. Примерно за думата, която ще спомена в следващия пост, има в единия речник 38 точки със значения, които общо са 83 на брой на английски език. Тъй като английския език е подобна каша, като се преведат и те на български, значенията може да се увеличат още 5 пъти. По-надолу в речника има още допълнителни обяснения. Различните значения са или глаголи или съществителни или прилагателни. Също така се различават по род, време, или падеж. За някои думи в някои речници излизат малко значения, но към някое от значенията има написани още 20-30 думи на санскрит, които имат същото значение. За първия пример ще използвам дума, която всеки човек е чувал. Думата е йога. И ако ви питам дали знаете какво значи, вие убедено ще кажете – да. Обаче в следващия пост ще разберете, че изобщо не знаете както значи. Следва продължение...
Анатолий

Неактивен patanjali

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 27
Re: Началото на човешката цивилизация
« Отговор #13 -: Юли 30, 2024, 17:06:22 pm »
  Гледах да е някое по-кратко обяснение на думата йога, и извадих това от речника на професор Ваман Шиврам Апте от 1890 г., Превел съм английските значениа през гугъл преводача на български. Ако някой иска да се задълбочи в ровенето, в следващия пост съм сложил всичко това както е извадено от речника – с английските значения. Ако превеждате всяка английска дума поотделно, ще можете да изкарате по още няколко значения. Определено ровенето в тези речниците е много забавно, но и отнема много време. Речниците и санскрита не са ми цел, а са едно от помощните ми средства за основната ми цел – да възстановя един стар текст. Аз търся значенията на определени думи в тази джунгла от безброй значения. Всичко написано от всеки един речник се преглежда внимателно, и всичко прочетено се обмисля многократно. За повечето думи това съм го повтарял отново през определен период от време. Търся основните значения на думите, и много често те липсват. В някои случаи съществуващите значения имат връзка, и подсказват за основното значение, но в други случаи отсъстват каквито и да са връзки. Същевременно си съставям собствен речник, в който събирам определени значения, които също преглеждам и обмислям периодично. А ето и значенията от единия речник:
योगः [ युज् भावादौ घञ् कुत्वं ]
1 Присъединяване, обединяване.
2 Съюз, кръстовище, комбинация
उपरागांते शशिनः समुपगता रोहिणी योगं Ś. 7. 22
गुणमहतां महते गुणाय योगः Ki. 10. 25
( वां ) योगस्तडित्तोयदयोरिवास्तु R. 6. 65.
3 Контакт, докосване, връзка
Български ृतं त्वचि R. 3. 26.
4 Заетост, приложение, използване
एतैरुपाययोगैस्तु शक्यास" на Р. 10. 86.
5 Режим, начин, ход, средства, कथायोगेन बुध्यते H. 1. ‘в хода на разговор’.
6 Последствие, резултат
(предимно в края на комп. или в абл.)
रक्षायोगादयमपि तपः प्रत्यहं संचिनोति Ś. 2. 14
Ку. 7. 55.
7 Ярем.
8 Превозно средство, превозно средство, карета.
9 (а) Броня. (b) Поставяне на броня.
10 Годност, коректност, годност.
11 Професия, работа, бизнес.
12 Трик, измама, устройство.
13 Целесъобразно, план, означава общо.
14 Усилие, усърдие, усърдие, усърдие
Г-жа 7. 44.
15 Лек, лек.
16 Заклинание, заклинание, заклинание, магия, магическо изкуство.
17 Придобиване, придобиване, придобиване.
18 Оборудването на една армия.
19 Фиксиране, поставяне.
20 Страна аргумент.
21 Повод, възможност.
22 Възможност, възникване.
23 Богатство, съдържание.
24 Правило, предписание.
25 Зависимост, отношение, редовен ред или връзка, зависимост на една дума от друга.
26 Етимология или извеждане на значението на една дума.
27 Етимологичното значение на една дума ( opp. रूढि )
अवयवशक्तिर्योगः.
28 Дълбока и абстрактна медитация, концентрация на ума, съзерцание на Висшия Дух, което в Йога фил. се определя като चित्तवृत्तिनिरोध
सती सती योगविसृष्टदेहा Ku. 1. 21
V. 1. 1
योगेनांते तनुत्यजां R. 1. 8.
29 Философската система, създадена от Патанджали, която се счита за второто подразделение на философията на самкхя, но на практика се счита за отделна система. (Главната цел на философията на Йога е да научи средствата, чрез които човешката душа може да бъде напълно обединена с Върховния Дух и по този начин да си осигури опрощение и дълбоката абстрактна медитация е определена като основно средство за постигане на тази цел, като са дадени сложни правила за правилното практикуване на такава йога или концентрация на ума).
30 Последовател на философската система Йога.
31 ( In arith. ) Допълнение.
32 ( В астр. ) Съвпад, щастлив съвпад.
33 Комбинация от звезди.
34 N. на определено астрономическо деление на времето (обикновено се изброяват 27 такива йоги).
35 Главната звезда в лунно имение.
36 Преданост, благочестиво търсене на бог.
37 Шпионин, таен агент.
38 Предател, нарушител на истината или доверието.
Comp.
अंगं средство за постигане на йога: (това са осем
за техните имена вижте यम 5 ).
अंजनं лечебен мехлем.
अनुशासनं доктрината на йога.
आचारः {1} практикуването или спазването на йога. {2} последовател на тази будистка школа, която поддържа вечното съществуване само на интелигентността или विज्ञान.
आचार्यः {1} учител по магия. {2} учител по философия на йога.
आधमनं измамен залог  8. 165.
आरूढ а. занимавайки се с дълбока и абстрактна медитация.
आसनं поза, подходяща за дълбока и абстрактна медитация.
इंद्रः, ईशः, ईश्वरः {1} специалист по йога. {2} този, който е придобил свръхчовешки способности. {3} магьосник. {4} божество. {5} епитет на Шива. {6} a Vetāla. {7} епитет на Yājṇavalkya.
इष्टं {1} калай. {2} преднина.
क क्षा = योगपट्टं по-долу.
कन्या N. на малката дъщеря на Яшода (заместена като дете на Деваки вместо Кришна и убита от Камса.).
क्षेमः {1} сигурност на притежанието, опазване на собствеността. {2} таксата за обезопасяване на имущество от злополуки, застраховка. {3} благополучие, благополучие, сигурност, просперитет
तेषां नितयाभियक्ानां योगक्षमं वहम्यहं Bg . 9. 22: मुग्धाया मे जन्या योगक्षेमं वहस्व M. 4. {4} собственост, печалба, печалба. (मौ, मे или मं, т.е. д. м. или n. двойно или n. пея. ) придобиване и запазване (на имущество), печалба и сигурност, запазване на старото и придобиване на ново (непридобито преди това)
अलभ्यलाभो योगः स्यात् क्षेमो लब्धस्य पालनम्
виж Y. 1.100 и Mit. върху него.
गतिः f. Примитивно състояние.
चक्षुस् m. Брахман.
चूर्णं магически прах, прах с магически качества
कल्ितमनेन योचूर्णामिश्रतमौषधं चंद्गुप् ताय Mu. 2.
जं agallochum.
तल्पं = योगनिद्रा.
तारका, तारा главната звезда в Nakṣatra или съзвездие.
दानं {1} предаване на доктрината на Йога. {2} измамен подарък.
धारणा постоянство или стабилно постоянство в предаността.
नाथः {1} епитет на Шива {2} от Дата.
निद्रा {1} състояние на полусъзерцание и полусън, състояние между сън и будност
аз д. Лек сън
योगनिद्रां गतस्य मम Pt. 1
Н. 3.75
Бх. 3.41. {2} особено сънят на Вишну в края на Юга
R. 10.14
13.6. {3} Н. от Дурга.
निद्रालुः N. Of Visnu.
निलयः N. Of Śiva.
पद्दं плат, хвърлен върху гърба и коленете на аскет по време на абстрактна медитация.
पतिः епитет на Вишну.
पादुका вълшебна обувка.
पारंगः N. Of Śiva.
बलं {1} силата на предаността или абстрактната медитация, всяка свръхестествена сила. {2} силата на магията.
भावना (в алг.) състав на числа от сумата на техните продукти.
माया {1} магическата сила на йога. {2} силата на Бог в сътворението на света, персонифициран като божество
(भगवतः सर्जनार्था शाक्तिः). {3} N. оf Durgā.
 रंगः портокала.
रत्नं магическо бижу.
राजः {1} вид лекарствен препарат. {2} един добре запознат с йога.
रूढ а. Имащи етимологично, както и специално или конвенционално значение (изречено на дума)
д. ж. Думата पंकज етимологично означава „всичко, произведено в кал“, но в употребата или популярната конвенция тя е ограничена до някои неща, произведени само в кал, като лотос
вж. думата आतपत्र или „чадър“.
रोचना вид магически мехлем, за който се твърди, че има силата да прави човек невидим или неуязвим
तेन च परितुष्टेन योगरोचना मे दत्ता Mk. 3.
वर्तिका магическа лампа или фитил.
वाहः термин за звуците विसर्जनीय, जिह्व मूलीय, उपध्मानीय и नासि क्य q. р. v. v.
वासिष्ठं N. На произведение (третиране на средствата за получаване на окончателно блаженство чрез йога).
वाहिन् м., н. Среда за смесване на лекарства
напр. пчелен мед
नानाद्रव्यात्मकत्वाच्च योगवाहि परं मधु Suśr.
वाही {1} основа. {2} мед. {3} живо сребро.
विक्रयः измамна продажба.
विद् а. {1} познаващ правилния метод, сръчен, умен.{2} запознат с йога. (м.)
{1} епитет на Шива. {2} практикуващ йога. {3} последовател на доктрините на йога {4} а
магьосник. {5} съставка на лекарства.
विधिः практика на йога или умствена абстракция
R. 8.22.
विभागः отделяне на това, което обикновено се комбинира заедно в едно особено, разделяне на думите на Сутра, разделяне на едно правило на две или повече (често използван от Патанджали в неговата Mahābhāṣya e. ж. Вижте अदसो मात् P. I. 1.12).
शब्दः дума, чието значение е ясно от етимологията.
शायिन् а. Полузаспал и полупогълнат от съзерцание
вж. योगनिद्रा.
शास्त्रं философията на йога.
समाधिः поглъщането на душата в дълбоко и абстрактно съзерцание
तमसः परमापदव्ययं पुरुषं योगसमाधिना रघुः R. 8.24.
सारः универсално лекарство панацея.
सूत्रं афоризми от системата на философията на йога (приписвани на Патанджали).
सेवा практиката на абстрактна медитация.
Анатолий

Неактивен patanjali

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 27
Re: Началото на човешката цивилизация
« Отговор #14 -: Юли 30, 2024, 17:17:07 pm »
Ето го и със значенията на английски:
योगः [युज् भावादौ घञ् कुत्वं]
1 Joining, uniting.
2 Union, junction, combination
उपरागांते शशिनः समुपगता रोहिणी योगं  Ś. 7.22
गुणमहतां महते गुणाय योगः  Ki. 10.25
(वां) योगस्तडित्तोयदयोरिवास्तु  R. 6.65.
3 Contact, touch, connection
तमंकमारोप्य शरीरयोगजैः सुखैर्निषिंचंतमिवामृतं त्वचि  R. 3.26.
4 Employment, application, use
एतैरुपाययोगैस्तु शक्यास्ताः परिरक्षितुं  Ms. 9.10
R. 10.86.
5 Mode, manner, course, means,
कथायोगेन बुध्यते  H.1. ‘in the course of conversation’.
6 Consequence, result
(mostly at the end of comp. Or in abl.)
रक्षायोगादयमपि तपः प्रत्यहं संचिनोति  Ś. 2.14
Ku. 7.55.
7 A yoke.
8 A conveyance, vehicle, carriage.
9 (a) An armour. (b) Putting on armour.
10 Fitness, propriety, suitableness.
11 An occupation, a work, business.
12 A trick, fraud, device.
13 An expedient, plan, means in general.
14 Endeavour, zeal, diligence, assiduity
Ms. 7.44.
15 Remedy, cure.
16 A charm, spell, incantation, magic, magical art.
17 Gaining, acquiring, acquisition.
18 The equipment of an army.
19 Fixing, putting on.
20 A side an argument.
21 An occasion, opportunity.
22 Possibility, occurrence.
23 Wealth, substance.
24 A rule, precept.
25 Dependence, relation, regular order or connection, dependence of one word upon another.
26 Etymology or derivation of the meaning of a word.
27 The etymological meaning of a word (opp. रूढि)
अवयवशक्तिर्योगः.
28 Deep and abstract meditation, concentration of the mind, contemplation of the Supreme Spirit, which in Yoga phil.
Is defined as चित्तवृत्तिनिरोध सती सती योगविसृष्टदेहा  Ku. 1.21
V.1.1 योगेनांते तनुत्यजां  R.1.8.
29 The system of philosophy esablished by Patañjali, which its considered to be the second division of the Sāṃkhya philosophy, but is practically reckoned as a separate system. (The chief aim of the Yoga philosophy is to teach the means by which the human soul may be completely united with the Supreme Spirit and thus secure absolution and deep abstract meditation islaid down as the chief means of securing this end, elaborate rulesп being given for the proper practice of such Yoga or concentration of mind).
30 A follower of the Yoga system of philosophy.
31(In arith.) Addition.
32 (In astr.) Conjunction, lucky conjunction.
33 A combination of stars.
34 N. Of a particular astronomical division oftime (27 such Yogas are usually enumerated).
35 The principal star in a lunar mansion.
36 Devotion, pious seeking after god.
37 A spy, secret agent.
38 A traitor, a violator of truth or confidence.
Comp.
अंगं a means of attaining Yoga: (these are eight for their names see यम 5).
अंजनं a healing ointment.
अनुशासनं the doctrine of the Yoga.
आचारः {1} the practice or observance of Yoga. {2} a follower of that Buddhist school which maintains the eternal existence of ntelligence or विज्ञान alone.
आचार्यः {1} a teacher of magic. {2} a teacher of the Yoga philosophy.
आधमनं a fraudulent pledge
Ms. 8.165.
आरूढ a. Engaged in profound and abstract meditation.
आसनं a posture suited to profound and abstract meditation.
इंद्रः, ईशः, ईश्वरः {1} an adept in or a master of Yoga. {2} one who has obtained superhuman faculties.
{3} a magician. {4}  a deity. {5} an epithet of Śiva. {6} a Vetāla. {7} an epithet of Yājṇavalkya.
इष्टं {1} tin. {2} lead.
क क्षा = योगपट्टं below.
कन्या N. Of the infant daughter of Yaśodā ( substituted as the child of Devakī for Kṛṣṇa and killed by Kaṃsa. ).
क्षेमः {1} security of possession, keeping safe of property. {2} the charge for securing property from accidents, insurance. {3} welfare, well-being, security, prosperity
तेषां नित्याभियुक्तानां योगक्षेमं वहाम्यहं Bg. 9. 22:  मुग्धाया मे जनन्या योगक्षेमं वहस्व M.4.
{4} property, profit, gain. (मौ, मे or मं, i. e. m. оr n. Dual or n. Sing.) acquisition and preservation (of property), gain and security, preserving the old and acquiring the new (not previously obtained)
अलभ्यलाभो योगः स्यात् क्षेमो लब्धस्य पालनम्
see Y. 1.100 and Mit. thereon.
गतिः f. Primitive condition.
चक्षुस् m. A Brāhmaṇa.
चूर्णं a magical powder, a powder having magical virtues
कल्पितमनेन योगचूर्णामिश्रितमौषधं चंद्रगुप्ताय Mu. 2.
जं agallochum.
तल्पं = योगनिद्रा.
तारका,
तारा the chief star in a Nakṣatra or constellation.
दानं {1} communicating the Yoga doctrine. {2} a fraudulent gift.
धारणा perseverance or steady continuance in devotion.
नाथः {1} an epithet of Śiva {2} of Datta.
निद्रा {1} a state of half contemplation and half sleep, a state between sleep and wakefulness
i. e. Light sleep
योगनिद्रां गतस्य मम Pt. 1
H. 3.75
Bh. 3.41. {2} particularly, the sleep of Viṣṇu at the end of a Yuga
R. 10.14
13.6. {3} N. Of Durgā.
निद्रालुः N. Of Viṣṇu.
निलयः N. Of Śiva.
पद्दं a cloth thrown over the back and knees of an ascetic during abstract meditation.
पतिः an epithet of Viṣṇu.
पादुका a magical shoe.
पारंगः N. Of Śiva.
बलं {1} the power of devotion or abstract meditation, any supernatural power. {2} power of magic.
भावना ( in alg.) composition of numbers by the sum of their products.
माया {1} the magical power of the Yoga. {2} the power of God in the creation of the world personified as a deity
(भगवतः सर्जनार्था शाक्तिः). {3} N. оf Durgā.
 रंगः the orange.
रत्नं a magical jewel.
राजः {1} a kind of medicinal preparation. {2} one well versed in Yoga.
रूढ a. Having an etymological as well as a special or conventional meaning ( said of a word)
e. g. The word पंकज etymologically means ‘anything produced in mud’, but in usage or popular convention it is restricted to some things only produced in mud, such as the lotus
cf. the word आतपत्र or ‘parasol’.
रोचना a kind of magical ointment said to have the power of making one invisible or invulnerable
तेन च परितुष्टेन योगरोचना मे दत्ता Mk. 3.
वर्तिका a magical lamp or wick.
वाहः a term for the sounds विसर्जनीय, जिह्व मूलीय, उपध्मानीय and नासिक्य q. q. v. v.
वासिष्ठं N. Of a work ( treating of the means of obtaining final beatitude by means of Yoga).
वाहिन् m., n. A medium for mixing medicines e.g. honey
नानाद्रव्यात्मकत्वाच्च योगवाहि परं मधु Suśr.
वाही {1} an alkali. {2} honey. {3} quicksilver.
विक्रयः a fraudulent sale.
विद् a. {1} knowing the proper method, skilful, clever.{2} conversant with Yoga.  (m.)
{1} an epithet of Śiva. {2} a practiser of Yoga. {3} a follower of the Yoga doctrines {4} a magician. {5} a compounder of medicines.
विधिः practice of Yoga or mental abstraction
R. 8.22.
विभागः separation of that which is usually combined together into one especially, the separation of the words of a Sūtra, the splitting of one rule into two or more (frequently
used by Patañjali in his Mahābhāṣya e. g. See अदसो मात् P. I. 1.12).
शब्दः a word the meaning of which is plain from the etymology.
शायिन् a. Half asleep and half absorbed in contemplation
cf. योगनिद्रा.
शास्त्रं the Yoga philosophy.
समाधिः the absorption of the soul in profound and abstract contemplation
तमसः परमापदव्ययं पुरुषं योगसमाधिना रघुः R. 8.24.
सारः a universal remedy a panacea.
सूत्रं aphorisms of the Yoga system of philosophy (attributed to Patañjali).
सेवा the practice of abstract meditation.
Следва продължение...
Анатолий

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27