За разлика от военно-стратегическата обстановка, която е доста динамична и достига максимуми в напреженията 1-2 пъти годишно, икономическите процеси са доста по-бавни и тромави и напреженията свързани с тях достигат максимумите си 1-2 пъти за десетилетие и се наричат кризи. Иконимика е всичко онова, което е свързано с производството и потреблението на каквото и да било, като най-важното ключово звено в икономиката е енергетиката, в чиято област попадат както транспортните средства, така и производствените мощности. Неправилното разпределение на енергоносители, техния недостиг на места или блокирането на важни енергийни артерии обикновено предизвикват икономическа криза - затрудняване на производството, транспорта и потреблението на продукция. Сред затормозяващите транспорта и от там икономиката явления трябва да се разглеждат и други видове явления като блокиране на границите поради политически или социални причини (например ембарго или пък както когато гръцките фермери блокираха нашата граница), разни проблеми от военен характер (сомалийските пирати в аденския залив), протекционистки мерки (защитни мита). Друг начин за блокиране на потреблението на някои стоки е неправилното ценобразуване - въпреки привидната свобода на пазара, някои региони на света са в невъзможност да потребяват доста видове стоки, поради това, че не могат да си позволят да плащат високата цена. Също така финансовите операции се явяват спекулативни, тъй като паричната маса в света се явява числен израз на наличните в момента стоки и услуги, а идеята, че "парите правят пари" е невярна и по същество представлява комплект инструменти за източване и преразпределение не на самите пари, а на стоките, които се купуват с тях. Сред благоприятстващите световната икономика явления са образуването на икономически съюзи (шенгенската зона, митническия съюз) и по-лекия им вариант - сключването на търговски споразумения. Положително върху икономиката се отразяват и различните инфраструктурни проекти (петролопроводи, газопроводи, електропроводи, магистрали, пристанищни терминали), които по същността си са много ефективни транспортни средства, така също и построяването на ефективни енергийни съоръжения (АЕЦ, ВЕЦ, ветропаркове, соларни паркове и др.) както и редица други по дребни подобрения, водещи до повишаване на енергийната ефективност (например термоизолация на сградите). Основно подпомагащо икономиката средство е обмеба и прилагането в производствената практика на все по-нови и ефективни производствени технологии. На практика създаването на по-бързи производства позволява бързото и ритмично инжектиране в световната икономика на големи и все по-големи обеми от различни видове продукция, което като благоприятстващ ефект компенсира и даже отгоре щетите, нанесени от спекулантите с техните финансови машинации. Също така ще трябва да се разглежда суровинния проблем и възможните негови решения. Хранителната промишленост също ще се разглежда, като една от най-важните.
Острието на световната икономика е развитието на модерни технологии. В момента има надпревара в производството на високотехнологична продукция и по-специално - информационни технологии.
В общи линии, ще се стремя да следя за възникнали благоприятни и неблагоприятни фактори и да фиксирам зоните, в които те се случват, както и играта на поставяне и премахване на "бели и черни фигури" на световното икономическо шахматно поле.
Основните направления, които са актуални към днешна дата това са:
Китай и увеличаването на производителната му мощ главно на основата на технологичното усъвършенстване, комбинирано с гигантския демографски потенциал. Конкурентните му производители на такава продукция са зависими от Китай за вноса на суровини - редки метали, без които не се получава никаква електроника. За да си осигурят вноса от страна на Китай, те са принудени да дават високи технологии и наука в замяна.
Русия - главен износител на суровини в света. От Наполеон до сега са били предприемани множество опити да бъде разрушена Русия и земните й богатства - заграбени, вместо купени. Последния опит беше със Студената война - държавата беше разпадната и начело бяха сложени пионки. Най-сигурното свидетелство за грабителската политика, която е била провеждана спрямо Русия е прочитането днес на присъдата на Михаил Ходорковски, осъден за кражбата на 218 милиона тона петрол (около 7,5 милиарда долара) и изпирането на парите от продажбата им.
Съдът призна Михаил Ходорковски и Платон Лебедев за виновни (Обзор)
27 декември 2010 | 11:41 | Агенция "Фокус"
Начало / Русия
Московският съд призна бившия ръководител на петролната компания „ЮКОС” Михаил Ходорковски и бившия ръководител на международната финансова организация „Менатеп” Платон Лебедев за виновни по обвинение в присвояване на петрол от няколко руски добивни компании, а също така в легализация на паричните средства, получени по престъпен път.
„Съдът постанови, че Ходорковски и Лебедев са присвоили чуждо имущество, използвайки служебното си положение”, съобщи съдия Виктор Данилкин. След това той изложи обстоятелствата, при които бяха извършени инкриминираните престъпления.
Първоначално Ходорковски и Лебедев бяха обвинени в присвояването на 350 милиона тона петрол, обаче по-късно обвинението понижи обема до 218 милиона тона.
Също така съдът призна Ходорковски и Лебедев за виновни в „изпиране” на средства, получени по престъпен път. Според обвинението подсъдимите са легализирали 487 милиарда рубли и 7,5 милиарда долара, получени от присвоения петрол.
В същото време съдът днес прекрати наказателното преследване срещу подсъдимите по част от обвиненията заради изтичането на срока на давност за привличане към наказателна отговорност.
След обявяването на присъдата защитата на Ходорковски и Лебедев заяви, че вече планира да обжалва присъдата, съобщи адвокатът на Ходорковски Карина Москаленко.
Подсъдимите демонстрираха безразличие към текста на присъдата, когато той бе прочетен от съдията в московския съд. По време на обявяването на присъдите Лебедев четеше книга, а Ходорковски прелистваше папки с документи.
Малко по-рано милицията задържа 11 активисти, които бяха дошли пред московския съд, за да подкрепят Михаил Ходорковски и Платон Лебедев. Задържаните бяха откарани с автобус на органите на реда, който по всяка вероятност се е насочил към отделение на милицията.
http://focus-news.net/?id=n1475309
Лесно може да се разбере и кой е имал най-голям интерес тези кражби да продължават. Американската и западноевропейска преса представя процеса като политическа репресия на Путин срещу негов политически опонент.
„Индипендънт”: Делото срещу Ходорковски ще бъде присъда за руската политика
27 декември 2010 | 03:49 | Агенция "Фокус"
Начало / Русия
Москва. Малко хора са започвали битка с Владимир Путин и са излизали като победители, коментира в-к „Индипендънт”. Михаил Ходорковски, някога най-богатият човек в Русия, прекара по-голямата част от последните седем години в затвор в Сибир за укриване на данъци след като беше взет на прицел от бившия президент и настоящ премиер.
В понеделник сутринта се очаква да бъде произнесена присъдата по второто дело срещу Ходорковски, от което магнатът може да понесе нов удар от страна на Путин и да бъде изпратен зад решетките за още 14 г. за открадването на 25 млрд. долара от собствената си петролна компания.
През последните седмици Путин и Ходорковски демонстрираха, че лошите чувства помежду им са силни и използваха медиите, за да започнат яростна словесна битка.
Премиерът сравни олигарха с американския измамник Бърнард Мадоф и намекна, че е възможно той да е виновен и за други престъпления, а Ходорковски заяви, че Путин е „достойна за съжаление” фигура и обича кучетата, но мрази хората.
http://focus-news.net/?id=n1475182
Главното относно Русия, за което ще следим, ще бъде процеса на присъединяването й към Световната Търговска Организация, на която тя още не е член, а това е принципна спънка в процеса на сключване на търговски договори и споразумения с останалите страни, които членуват. За да неутрализира поне частично отрицателния ефект от това нечленство, руснаците създадоха Митническия съюз (Русия, Казахстан, Беларус), а сега искат встъпването в СТО да стане като блок, тоест целия Митнически съюз.
Блока ЕС-САЩ и тези край тях са най-голямата сила във финансовите операции, също във високотехнологичното производство. Земеделието също е на високо ниво. Имат остър суровинен и енергиен проблем, зависими са от вноса в това отношение. Европейската част на този блок (ЕС) е раздвоен поради необходимостта да си сътрудничи суровинно и горивно с Русия. Като положителни явления в това направление може да се разглежда Разширяването на шенгенската зона, както и на ЕС като цяло (имам предвид Турция).
Латинска Америка - най-силни са в производството на хранителни продукти.
Африка и ислямския свят (в по-голямата си част) - изостанали във всички отношения, с изключение на умерено развитата Турция, която е повече европейско явление, отколкото ислямско и Иран+Ирак (постигнали това поради технологично сътрудничество със СССР-Русия), които са малко под умереното, но вървят натам. Изключение правят т.нар "арабски Швейцарии" (Обединените Арабски Емирства, Катар, Кувейт), които са сериозни износители на горива. Пазят натрупаното за себе си и не участват в развитието на региона, затова няма как да ги разглеждаме като активни играчи.
Индия - Доста слаба като за глава от населението, но значителна като абсолютна стойност. Член на блока БРИК (Бразилкия, Русия, Индия, Китай), който представлява следващите четири икономики след първите 7 в света (Г7). Вчера БРИК са поканили и Южноафриканската Република за членство в своя блок, който след това трябва да стане БРИКС.
Източна Азия - Япония, Южна Корея, Тайван. Имат само една силна страна. Това е производството и износа на високотехнологична продукция. Не са склонни да търгуват със самата технология, а само с продукцията, тоест пазят патентите за себе си. Всичко останало трябва да го внасят в големи количества. Поради надпреварата в производството на високи технологии, в която почти всички останали участват, перспективите пред тяхната икономика са трайно надолу. На техните конкуренти ЕС-САЩ, Русия, Китай, Индия все повече ще им трябват редките суровини за собственото им производство, а износът на тези суровини ще се разрежда, което принудително ще повиши цената и ще намали обема на японската, южнокорейската и тайванската продукция, а това е неконкурентоспособност. Единствената им възможност е да развият още по-високи технологии и да атакуват океанското дъно като девствен и богат източник на редки руди. Всички тези неприятности биха ги избегнали само ако не създават проблеми и сътрудничат със своите естествени съседи. Някои от проблемите, които създават към момента са описани тук:(
http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,16552.0.html). Така или иначе имат протегната за сътрудничество ръка:
Япония отхвърли предложението на Дмитрий Медведев за южните Курилски острови
27 декември 2010 | 10:35 | Агенция "Фокус"
Начало / Свят
Токио. Заместник-министърът на външните работи на Япония Такеаки Мацумото, коментирайки на пресконференция в Токио изявленията на руския президент Дмитрий Медведев, заяви, че Япония няма намерение да създава зона за свободна търговия с Русия в южните Курилски острови, предаде РИА Новости.
„Това са наши територии и предложението на Медведев не съответства на японската позиция”, подчерта японският дипломат.
В петък руският държавен глава посочи, че Русия е готова да сътрудничи с Япония, но в същото време няма да се откаже от Курилските острови. „Нищо не сближава така, както съвместните икономически проекти. Можем да помислим за създаването на обща икономическа зона, на зона за свободна търговия”, посочи Медведев.
http://focus-news.net/?id=n1475280
Няколко руски министри ще посетят южните Курилски острови
27 декември 2010 | 12:50 | Агенция "Фокус"
Начало / Русия
Москва. Няколко руски министри ще посетят южните Курилски острови, чиято териториална принадлежност се оспорва от Япония, съобщи губернаторът на Сахалинска област Александър Хорошавин, който участва в заседание на руския Държавен съвет и комисията към президентството за реализация на националните проекти и демографската политика на Русия, предаде ИТАР-ТАСС.
Хорошавин напомни, че през тази година Дмитрий Медведев за пръв път посети островите и проявеният от него интерес е дал импулс за развитие на социалната инфраструктура на този руски островен регион.
„В началото на следващата година очакваме група федерални министри. Те ще работят върху въпросите, поръчани от президента. Очакваме представители на министерството на транспорта, министерството на отбраната, министерството на регионалното развитие и министерството на образованието”, уточни Александър Хорошавин.
http://focus-news.net/?id=n1475338