Автор Тема: Глобална икономическа обстановка  (Прочетена 14064 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Глобална икономическа обстановка
« Отговор #15 -: Януари 06, 2011, 01:05:10 am »
Автомобилните пазари в САЩ и Бразилия са се разширили с по 11%. Интересното в случая е, че след като излязоха от рецесията, повечето развити индустриални държави най-вероятно ще се задтржат на нивата на минимален, почти нулев икономически растеж. Това е така  заради възникналия ресурсен проблем. В света няма достатъчно ресурси, за да може да се задоволяват разсипническите консуматорски нужди на "златния милиард" (населението на богатите демократични държави). Ето защо останалите развиващи се държави, най-вече водещите от тях (Бразилия, Русия, Индия, Китай) са решили да наблегнат на собственото си икономическо развитие, както и развитието на други изоставащи региони като Африка. Вече споменах, че БРИК са отправили покана на ЮАР да членува в тяхната организация. Златния милиард в същото време ще трябва да се дисциплинира, а също и да изобрети (или извади от архивите) някои нови енергийни източници. Основните ресурси, които се използват за производство на продукция това са металите. Те са рециклируеми, а обема в който тези богати държави са го натрупали е огромен. Това, което навярно предстои в исторически план е двупосочна надпревара - ще има съревнование кой по-бързо да усвои ресурсите, които предлагат космоса и морското дъно. Вече  има спорове между Русия от една страна и Канада, САЩ и Дания кой ще владее шелфа на Северния ледовит океан.

Друго, което е много важно за икономиката на света, това са случващите се бедствия, аварии и войни (вкл. терористични актове срещу енергийни обекти). Наводненията в Австралия последните дни оставиха под вода транспортната инфраструктура и така практически беше блокиран износа на въглища, което ще окаже влияние на световния пазар на стоманата, тъй като се оказа, че това е най-простия и ефективен начин да се произведе тази сплав. Също така бедствията много често унищожават реколти и така се получава продоволствена криза.


Цитат
Цените на хранителните продукти в света достигнаха рекордно високи нива
05 януари 2011 | 22:29 | Агенция "Фокус"
Начало / Свят

ООН. Цените на хранителните продукти в света достигнаха рекордно високи нива, съобщи радио „Ехото на Москва”.

Една от причините за поскъпването на храните станаха лошите метеорологични условия, в това число наводнения и суша, които доведоха до значителни загуби на реколта и добитък. Информацията беше оповестена в доклад на Организацията за прехрана и земеделие на ООН.
В потребителската кошница влизат хляб, зърнени култури, млечни продукти, месо, захар и растително масло.

http://focus-news.net/?id=n1478107

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Глобална икономическа обстановка
« Отговор #16 -: Януари 06, 2011, 09:01:09 am »
Тоя руски телефон ще да е пълно дърво. Не само, че не може да се сравнява с iphone4, ами е и някаква пародия  8)
90нм технология, и екран с лоша разделиделна способност. (320х240)
iphone4 e с 960х640
Камерата на руския е 2мпиксела, а на айфона е 5мп, и може да записва видео в ХД

http://www.intomobile.com/2010/12/31/russians-develop-iphone-beater-with-glonass-gps/7

А това на среща със самия руски премиер да се рекламира някакъв си телефон е толкова патетично, че не знам как да го коментирам.
Все едно да излезе американския президент и да започне да рекламира наред новите модели телефони по телевизията.


Русия е силна само в едно нещо - добив на нефт и газ.

Оттам и имат горива да си изстрелват ракетите в космоса.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Глобална икономическа обстановка
« Отговор #17 -: Януари 06, 2011, 09:46:15 am »
Разликата в разделителните способности на камерата и дисплея ти се струват повече от 2 пъти по-яки, защото едното е 2, другото е 5, едното е960х640, другото е 320 х 240. Това, което не допускаш е, че руския телефон е предназначен освен за вътрешния пазар, за такива пазари, където айфона е недостъпен поради цената си. Тоест, не съм сигурен, но предполагам, че руския телефон ще е доста по-евтин. Айфона естествено също си има някои недостатъци, като например технологичната приумица да сложат антените отстрани на панела. Така като се държи телефона в ръката и обхвата пада и на двете антени (към мобилния оператор и към wi-fi мрежата). При всички случаи обаче разликата между 2 и 5 мегапиксела, освен 2.5 пъти по отношение на матрицата, представлява само една технологична стъпка. Предишния модел iPhone 3 е имал дисплей 320 x 480. Всъщност, Apple са направили един модел, а всеки следващ е същия плюс още малко, тоет не правят генерално нова разработка за следващите си модели. А руснаците скачат директно точно зад гърба им и дори предлагат някои леки нововъведения, които не правят телефона по-добър от другия, но са сигурен знак, че руснаците са включили левия мигач и се готвят да изпреварват. ;)

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Глобална икономическа обстановка
« Отговор #18 -: Януари 06, 2011, 11:32:18 am »
Цитат
„Индипендънт”: Рекордните цени на храните излагат света „на опасност”, според ООН
06 януари 2011 | 03:36 | Агенция "Фокус"
Начало / Свят

ООН. Метежи за храна, геополитическо напрежение, глобална инфлация и увеличаващ се глад сред най-бедното население на планетата са възможните ефекти от новото покачване на световните цени на хранителните продукти, което достигна най-високите си стойности за всички времена, пише вестник „Индипендънт”.

Индексът на цените на хранителните продукти достигна най-високата си стойност от стартирането си през 1990 г., като задмина дори пиковите стойности по време на хранителната криза през 2008 г., сочат данни на ООН.

„Навлизаме в опасна територия”, заяви директорът на Организацията по прехранване и земеделие към ООН икономистът Абдолреза Абасиан.


http://focus-news.net/?id=n1478125

Изобщо, ООН не се радва на тази обстановка и се опасява, че ако и тази година природните катаклизми продължат да бушуват със същата скорост, нещата ще излязат извън контрол, а може и до война да се стигне, което е най-голямото бедствие.

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Глобална икономическа обстановка
« Отговор #19 -: Януари 06, 2011, 16:24:51 pm »
По отрасли, с по-малко цитати и повече обяснения.

Енергетика

Цитат
На дъното на Балтийско море са положени 70 % от тръбите за газопровода „Северен поток”
06 януари 2011 | 14:30 | Агенция "Фокус"

Полагането на тръбите на дъното на Балтийско море започна на 15 май 2010 г.

http://focus-news.net/?id=n1478352
Това си е направо икономическа спецакция. Доста бързо се справят, евентуално за една година ще е готово. Веднъж заредена с гориво, Германската икономика ще започне да расте още по-бързо (освен ако не се лиши от други свои отрасли).

Цитат
Русия и Монголия създават съвместно предприятие за добив на уран
06 януари 2011 | 13:30 | Агенция "Фокус"

http://focus-news.net/?id=n1478320
Няма лошо, руснаците са тръгнали да строят доста атомни електроцентрали на различни места по света, ще трябва да ги зареждат и с ядрено гориво. Сега ми светна защо западните държави не искат да инвестират в строителството на АЕЦ у нас. Защото нямат достатъчно гориво да ни дават. А без гориво, инвестицията ще бъде меко казано губеща.


Цитат
Китай е изпълнил петгодишната си цел за подобряване на енергийната ефективност
06 януари 2011 | 12:24 | Агенция "Фокус"

В големите индустриални региони на страната, като провинция Хъбей, през втората половина на 2010 г. бяха наложени строги наказателни мерки за изпълняване на целите, а стотици стоманолеярни, заводи за алуминий и други енергоемки производства трябва да затворят врати.

http://focus-news.net/?id=n1478290

Китай е огромна икономика и изисква много енергия и много ресурси. Това прилича на двоен енерго-ресурсен проблем. За ресурсната недостатъчност се знае отдавна, за нея свидетелстват многобройните срутвания в китайските мини. Ако трябва да се оглозга находището, шахтите се копаят по-нагъсто и стават повече грешки. Така или иначе те са най-силни в леката промишленост, а стават все по-добри и в информационните технологии - ще трябва да се преориентират натам. Навярно имат и други потенциали, които още не са развили. Защо ли те са сред най-настървените да изследват Луната и Марс? Както и да е, наскоро китайците съобщиха, че са намерили начин да повишат доста ефективността на ядреното гориво.

Суровини

Цитат
„Монд”: Инфлацията нараства под влиянието на цените на суровините
06 януари 2011 | 10:28 | Агенция "Фокус"

Някои икономисти вече алармираха, че поскъпването на суровините може да застраши икономическото развитие на богатите страни. Според специалисти обаче тази тенденция няма да се запази в дългосрочен план.

http://focus-news.net/?id=n1478222
Инфлацията е такова особено състояние на икономиката, при което наличните на пазара стоки намаляват спрямо наличните пари. Или обратно - парите се увеличават, а стоките остават в същото количество. Може да има и комбинирани варианти. Пазарните закони са такива - ако има недостиг на стока, цената се вдига, ако има излишък - цената пада. Очевидно в случая с тази инфлация имаме първия вариант - предлагането на световния пазар е намаляло, вследствие на което цената се е вдигнала. Следователно ако тази тенденция не се обърне, зашадните демокрации ще са принудени да произвеждат все по-малко стока, която ще е все по-скъпа, за да покрие нуждите, които са константа. Ако не ги покрие, то следва спад в икономиката и стандарта на живот на гражданите (плюс безработица). Съответно това трябва да става в условията на засилваща се конкуренция от страна на останалите сили, които пък постепенно увеличават произведените количества, същевременно повишавайки качеството, а някои от тях (Русия) правят това със собствени ресурси, което би трябвало да направи тяхната стока максимално евтина.



Индустрия

Цитат
Поръчките за германската индустрия са отчели ръст от 5,2 %
06 януари 2011 | 13:45 | Агенция "Фокус"

Основната част на ръста на търсенето е дошла от чужбина (8,2 %), докато вътрешните поръчки са отчели по-скромен ръст от 1,5 %.

http://focus-news.net/?id=n1478330
Това е доста интересно. Част от външните поръчки не са били удовлетворени, както подозирам - поради недостиг на ресурси.


Храна

Цитат
Протести заради високите цени на храните са избухнали в Алжир
06 януари 2011 | 14:17 | Агенция "Фокус"

Министърът по търговията Мустафа Бенбада заяви, че тенденцията за поскъпването на храните не е само в Алжир, но по целия свят.

http://focus-news.net/?id=n1478344
Очевидно сушата в Русия и наводненията в Пакистан и Полша са повлияли лошо на световните хранителни запаси. Храната също недостига, затова поскъпва. На планетата живеят почти 7 милиарда човека, а всеки един от тях е добре да се храни по 3 пъти на ден, 365 дни в годината, цял живот.



Финанси

Цитат
Китай ще изкупи 6,0 млрд. евро от испанския държавен дълг
06 януари 2011 | 13:05 | Агенция "Фокус"

До момента няма официално потвърждение на цифрата от страна на китайските власти.

http://focus-news.net/?id=n1478313
Скромно, но от сърце. Ако може да помогне с нещо ЕС да не рухне, ще помогне, ако не - поне да омекоти падането. Ако най-голямата икономическа структура в света рухне, последствията ще са непредсказуеми, а ядрените оръжия не се знае в чии ръце ще попаднат. В същото време Китай трябва и да внимава да не му се закачат европейски финансови спекуланти.

Цитат
Германският министър на икономиката разкритикува липсата на прозрачност за чуждестранните компании в Китай
06 януари 2011 | 11:59 | Агенция "Фокус"

„Има много неща за подобряване що се отнася до достъпа на германските компании до китайския пазар”, заяви Брюдерле, посочвайки банките и застраховането като области, за които това важи.

http://focus-news.net/?id=n1478276
Очевидно китайците не обичат особено много чуждите банки, още по-малко пък чуждите застрахователи. Където се появят застрахователите, увеличават се и проблемите срещу които да се прави застраховка. ;)









Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Глобална икономическа обстановка
« Отговор #20 -: Януари 12, 2011, 20:20:35 pm »
Венецуела обяви, че е преизчислила запасите си от суров петрол и е на първо място в света. Експертите оспорват това, заявявайки, че Саудитска Арабия е първенец. Не е известно обаче с колко добивите през последните години са намалили запасите на едните и на другите.

САЩ призоваха Китай да повиши още стойността на юана. Евтината китайска валута създава условия износа на китайски стоки да е по-голям от вноса. Логично е да се предположи, че най-големите потоци от стоки за износ отиват към най-платежоспособните пазари. С това искане САЩ възнамеряват да намалят потока от китайски стоки (предимно от леката промишленост), за да може да се стимулира собственото си производство, а така също и да се намали икономическия растеж на Китай. Това засега е най-силната мярка за забавяне колапса на американската икономика. Американците са обявили готовност да изтъргуват икономическа подкрепа срещу високи технологии американска собственост и инвестиции. Тоест, ако не им остава друго, те са готови да търгуват с патенти. Руснаците отдавна са предвидили това и са приготвили "руската силиконова долина", градчето Сколково, където очакват инвеститорите да пристигнат с папки под мишница.

Нещо изненадващо - Грузия и Иран въвеждат безвизов режим. През тази година очаквам множество такива и още по-изненадващи събития. Също изненадващо е, че Иран до края на март ще изстреля още един спътник в орбита и така прави сериозна заявка да стане една от космическите държави.
« Последна редакция: Януари 12, 2011, 20:29:41 pm от otnesen »

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Глобална икономическа обстановка
« Отговор #21 -: Януари 13, 2011, 14:33:07 pm »
Енергетика

Цитат
Норвегия обяви с 21 % по-малки резерви на петрол и природен газ
13 януари 2011 | 12:32 | Агенция "Фокус"

http://focus-news.net/?id=n1480728
ЕС се снабдява с горива от Русия и други източници в приблизително съотношение 50 на 50 процента. След като запасите вече са на привършване, следва да се предположи, че липсващите количества ще бъдат набавени от Русия. Затова има натиск от руска страна за изграждането на енергийните проекти.

Цитат
Русия: Проектът „Бургас-Александруполис” не е замразен
13 януари 2011 | 14:03 | Агенция "Фокус"

http://focus-news.net/?id=n1480783
Може и да се наложи този проект да бъде построен. Той е по-изгоден от транспортна гледна точка. Вероятността за екологична катастрофа е по-малка, отколкото ако същото количество петрол се прекарва за същото време с танкери през Босфора. Така или иначе, този проект ще е само временен, докато се преодолее енергийната криза, иначе има опасност от още по-големи катастрофи.

Това естествено ще наклони икономическите везни още на изток. В същото време, руските запаси може да са големи, но не са безкрайни, затова отрано ще се започне с изграждането на атомни електроцентрали и електрически автомобили.

Също се очаква тази година да се започне със сериозните инвестиции в соларни паркове и ветрогенератори. Стратегията при този вид енергетика е да се построят множество малки ветро и соларни централи около по-малките населени места, за да се избегне скъпата за изграждане и поддръжка инфраструктура - далекопроводите. В същото време цялата тежка индустрия ще се захранва от атомни реактори и заедно с тях ще бъде съсредоточена в една зона.

Под въпрос е Северния ледовит океан, богат на различни ресурси, включително въглеводороди. Засега руската страна е предложила да се съберат на кръгла маса и да се разберат как ще разделят богатството. Засега знамето на дъното на океана в точката на полюса е руско.

Цитат
Война в Арктика няма да има, заяви Сергей Лавров
13 януари 2011 | 12:16 | Агенция "Фокус"

Прогнозите за възможна война за ресурсите в северната част на планетата са нищо друго, освен провокация, заяви министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров, цитиран от РИА Новости.

http://focus-news.net/?id=n1480719

Транспорт

Горивния проблем ще измени и транспорта. Това на първо място ще засегне авиацията. Преди дни беше съобщено, че американските ВВС ще минават на гориво, което се използвая за гражданската авиация. Това означава, че САЩ наистина имат проблеми с горивото. От началото на кризата, когато добивите на петрол намаляха, минаха повече от две години, а през това време огромно количество автомобили, предимно в богатите демократични страни са изразходили още много. През тази година ще има значителни промени в енергетиката и транспорта въобще. Железопътния транспорт и високоскоростните влакове ще изместят авиацията. Преговори за сътрудничество в тази област вече текат на различни места. Китай даже си прави реклама.

Цитат
Китайски влак постави световен рекорд за скорост
13 януари 2011 | 09:46 | Агенция "Фокус"

Китайският високоскоростен влак „Хъсе” (хармония) разви скорост от 487,3 километра в час на железопътната магистрала Пекин-Шанхай, с което постави нов световен рекорд, предаде агенция Синхуа.

http://focus-news.net/?id=n1480629


Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Глобална икономическа обстановка
« Отговор #22 -: Януари 14, 2011, 11:59:40 am »
В актуалната напоследък криза и свързания с нея ресурсен дефицит, не е чудно, че за репресиран опозиционер, политически мъченик се представя Ходорковски - човека откраднал и изнесъл на запад 218 млн. тона (около милиард и половина барела) суров петрол. Също големи симпатии правозащитните организации имат към бившата премиерка на Украйна Юлия Тимошенко, известна като "газовата принцеса", основно отговорна за спирането на газа за Балканите в началото на 2009 г., когато на руснаците не бяха платени газови доставки за няколко милиарда евро. Сега Тимошенко е следствена за злоупотреби с власт.

По време на газовата криза Русия плати голяма част от изчезналите количества само и само да могат да тръгнат тръбите за да няма още по-големи загуби. Съобщено беше също и че изтичането на капитали от Русия през 2010 година възлиза на 38 милиарда долара. Това е разликата между влезлите и излезлите капитали. Ако обаче трябва да се гледа само банковата система, притока е по-голям от отлива.

Цитат
МВФ: Европа не успя да отхвърли скептицизма относно кризата на дълга
14 януари 2011 | 07:53 | Агенция "Фокус"
Начало / Свят

Токио. Европа трябва още да успокои „скептицизма” на инвеститорите относно устойчивостта на дълга на региона, като всяко едно разпространяване на кризата ще влоши световните икономически перспективи, заяви третият в йерархията на МВФ Наоюки Шинохара, заместник-изпълнителен директор на фонда, цитиран от агенция Блумбърг.

„Поне засега изглежда, че разпространяването на европейската суверенна криза към райони извън еврозоната ще бъде ограничено”, заяви Шинохара. „Все пак, ако европейските проблеми със суверенния дълг станат по-сериозни, трябва да имаме предвид, че това може да донесе значителни рискове”, допълни той.

http://focus-news.net/?id=n1481005
Вече едва ли има съмняващи се, че във финансовите новини под термина "инвеститори" се крие финансовия елит, набеден, че контролира света. "Скептицизъм" е друг интересен термин, ясно показващ, че "инвеститорите" нещо не са доволни. Такива новини ще има все по-често. :) В точно този случай инвеститорите не са доволни, че други, неколнтолирани от тях икономики като Китай, изкупуват дългови облигации на финансово рисковите държави в еврозоната. Тук ситуацията е още по-интересна, тъй като когато се каже "дълг", винаги се има предвид дълг към инвеститорите. От многобройните анализи за дейността на финансовия елит е ясно, че дълга се използва като средство за контрол на държавите. В случая с дълговите кризи в ЕС, инвеститорите правилно се притесняват от "загуба на суверенитет", като тук под "суверенитет" се разбира досегашната задлъжнялост на държавата към тях. Разбира се няма да пропуснат и да заплашат с някакви "рискове", като под "рискове" обикновено се разбира задействането на някакъв наказателен механизъм, намиращ се в ръцете на инвеститорите. Разбира се, ако нещата са излезли извън техния контрол, "риск" би означавало нещо друго.

Европа и Русия водят все по-обща икономическа политика.ю

Цитат
„Ведомости”: Европа състави план за облекчаване на визовия режим за Русия
14 януари 2011 | 08:55 | Агенция "Фокус"

На заявителя от Русия ще се издава първоначално еднократна шенгенска виза, втория път ще се издава виза за 2 години с право на многократно пътуване, а на третия път – за срок от 5 години. В отговор Русия е готова да разшири списъка на квалифицирани специалисти, които могат да влизат в страната без виза.

Източник на изданието от европейските дипломатически кръгове коментира, че Европа може да облекчи визовия режим, но за нея е важно да се запазят самите визи, за да се предпази от вълни икономически имигранти от страните от ОНД, които преминават транзит през Русия.

http://focus-news.net/?id=n1481031
Това би било силно благоприятно от гледна точка на икономиките както на Русия, така и на ЕС. От квалифицираната работна ръка в много голяма степен зависят темповете, с които икономиката се движи. Обмена на кадри ще е от полза за двете страни. Това е силно антикризисна мярка.

Цитат
Китай обяви нов рекорд на курса на юана спрямо долара
14 януари 2011 | 08:21 | Агенция "Фокус"

Юанът започна да се укрепва, след като на 19 юни 2010 г. централната китайска банка обяви намерението си за реформиране на валутата с цел повишаване на нейната гъвкавост. Много експерти свързват активното укрепване на юана от последните няколко седмици с наближаващата визита на китайския президент Ху Дзинтао в САЩ.

http://focus-news.net/?id=n1481013
Въпроса тук е защо Китай прави подпомагащи забавянето на срива на американската икономика действия? Всъщност, същото прави и Русия по отношение на Европа. Този тандем според мен се стреми плавно да сложи нещата в едни по-умерени рамки, въпреки неразумните действия на финансовите елитите в САЩ и ЕС. По този начин световната икономика ще се преструктурира, без да има сериозни щети за населението включително на запад. В тази игра се е включила и Бразилия и Индия. Смятат, че и Русия и Китай и другите съзнават, че хората са едно, а елита е друго и съобразяват действията си с хората, а не с елита.

Ето например, Русия свиква някои външни министри за инструктаж.

Цитат
Външните министри на Русия, Армения и Азербайджан ще се срещнат в Москва
14 януари 2011 | 11:13 | Агенция "Фокус"

„Инициираната от руския външен министър Сергей Лавров среща е планирана за 24 януари в Москва”, заяви Налбандян, като допълни, че в началото на февруари може да се състои и среща на съпредседателите на Минската група в ОССЕ.

http://focus-news.net/?id=n1481113

А великия ЕС очаква подкрепа от Азербайджан. :) Е, ще я получи, от нас да мине.

Цитат
ЕС получи подкрепата на Азербайджан за проект за газопровод
14 януари 2011 | 10:30 | Агенция "Фокус"

Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, който се намира на посещение в Азербайджан, за да осигури газови доставки за ЕС, заяви в петък, че Баку е изразил подкрепа за проекта „Набуко”, предаде АФП.

http://focus-news.net/?id=n1481088

Естествено, енергийната помощ не може да бъде по-голяма от количествтоо, достатъчно за захранването на икономика с определена големина. Тоест, колко ще е голяма икономиката на ЕС зависи от доставчиците на гориво. И това ако не е управление на развитието на ЕС, не знам какво друго може да е.
Между другото, Турция също ще окаже икономическа помощ на ЕС и то не срещу искане за членство, тъй като членството в една такава подчинена по отношение на енергетиката държава вече не толкова престижно.



Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Глобална икономическа обстановка
« Отговор #23 -: Януари 15, 2011, 11:40:19 am »
Цитат
„Гардиън”: Руският петролен гигант „Роснефт” купува 5% от акциите на „Бритиш петролиум”
15 януари 2011 | 05:55 | Агенция "Фокус"

„Бритиш петролиум” обяви рискованата си сделка за разработването на находищата на петрол и газ в руския арктически регион, споразумявайки се за обмен на акции на стойност 18 милиарда долара с руската държавна петролна компания, пише „Гардиън”.

Сделката за прехвърлянето на 5-процентов дял от „Бритиш петролиум” на „Роснефт” веднага породи негативна реакция в най-големия пазар на британската компания – САЩ, като американският конгресмен Ед Марки нарече компанията „Болшой петролиум”.

Това е сигурен признак, че американците са поставени в икономически и военен мат. Друга причина не би могло да има, която да доведе до овладяването на американския горивен пазар от руснаците. Това е петрол, не е какво да е. САЩ толкова войни проведоха за него, а сега да се случи така.

Срещу придобиване на дял от компанията, на "Бритиш петролеум" се разрешава да разработва някои находища в руската арктическа област. Естествено, това не е просто така - заедно с това руснаците завишиха митата за износ на петрол, което значи, че BP ще плаща повече от данък за добива, а това ще доведе до повишаване на цената на бензина в Съединените Щати. Какво ще стане с американската икономика, ако бензина поскъпне, лесно може да се предположи.

След като мощта на САЩ отслабна значително, севернокорейците могат да помислят и за икономическото си развитие, тоест могат да си позволят да изоставят програмите за въоръжаване.

Цитат
Севернокорейското правителство е одобрило 10-годишен икономически план
15 януари 2011 | 11:11 | Агенция "Фокус"

Севернокорейското правителство е приело 10-годишен план за икономическо развитие и е стартирало дейността на нов правителствен орган за направление на кампанията по изпълнение на плана, предава АФП. Според официалната севернокорейска агенция кабинетът е одобрил „10-годишен държавен стратегически план за икономическо развитие” и установяването на Държавно генерално бюро за икономическо развитие.

http://focus-news.net/?id=n1481502
Напомням, е по рано беше обявена китайска инвестиция от 2 милиарда долара в свободна икономическа зона, за която китайците са планирали до 10 години да стане най-големия индустриален център в североизточна Азия. Така че десетилетката, обявена от севернокорейцжите не е нищо повече от китайския план за развитие на региона. Под свободна търговия се разбира свободна въобще и към нея би трябвало да се закачат Южна Корея, Япония и Русия. Това ще постави всички държави в състояние на "здрава прегръдка".



Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Глобална икономическа обстановка
« Отговор #24 -: Януари 17, 2011, 13:22:39 pm »
Цитат
Северна Корея ще създаде нова търговска зона за Китай
17 януари 2011 | 11:22 | Агенция "Фокус"

Северна Корея е прокарала специален закон за създаването на още една зона за свободна търговия на речен остров на западната граница на страната с Китай, съобщава агенция Йонхап.

http://focus-news.net/?id=n1481957
И така - процеса на интегриране на Китай със съседите му върви, на пръв поглед устойчиво и периодично ще има новини за начинанията и резултатите от тях в тази насока. Казвам със съседите му, защото това не е само политика по отношение на Северна Корея, но и по отношение на Япония, Южна Корея и Тайван. Икономиките на тези страни ще стават все по-зависими от Китай занапред и единствения шанс да се измъкнат е да окажат въоръжена съпротива с помощта на САЩ. Това обаче не може да се случи, тъй тези източноазиатски държави са решили, че е по-добре да бъдат зависими икономически от Китай, отколкото унищожени.

Със световните запаси от петрол има проблем - те намаляват, тъй като в продължение на 5-6 десетилетия около 70-80% от добивите в света са отивали за захранване на "успешните" демократични държави от западен тип. Това са стотици милиони леки и тежки МПС-та, самолети, ракети и др. агрегати и съоръжения, използващи течните изкопаемите горива за своята тяга. Тези икономики от западен тип в момента са най-големи, откакто съществуват и затова имат нужда дори от повече горивен ресурс, отколкото преди време. Проблемите със снабдяването с горива са няколко:

1. Общото добиваемо количество в световен мащаб е достигнало и преминало своя връх.

2. Потреблението на главните развиващи се икономики нараства. Това потребление е порция от общото добиваемо количество и ако развиващите се увеличават процента на потреблението при намаляващо производство общо за света, то западните демокрации намаляват потреблението с двойни темпове поради недостиг.

3. Западните държави обмислят решаване на този проблем с няколко мерки:

а) План за овладяването на останалите големи находища с помощта на военна окупация. От дипломатическата риторика може лесно да се установи кои са целите - Венецуела, Иран, Русия, Китай. За най-големите в света находища - Саудитска Арабия не се говори, тъй като изглежда към момента запада има изгодни договори с тях и от там е основната част от доставките им. С плана за военна окупация на находищата има проблем - воените операции от такива мащаби имат нужда от огромно количество горива, което би удвоило и без това двойния темп на спадане на икономиките на западните държави. Освен това, ако подготовката се започне, един от основните производители на петрол - руснаците, тъй като ще се почувстват застрашени, ще спрат доставките за запада, за да запасяват сами себе си, като така добавят още един множител 2 към икономическия спад на западните държави, чиито икономики ще занижават показателите си 8 пъти по-бързо от нормалното. Към момента този план е изоставен като невъзможен и държавите от НАТО са започнали да намаляват военните си разходи, като мярка да спрат поне малко спада в икономиките си.

б) Постепенно увеличаване на произведените биогорива. Това не може да спре спада в икономиката, но може да го забави още малко, а може би не, тъй като това автоматично води до спад в производството на друг вид "горива" - тези за човешките тела, тоест храна. На планетата живеят 7 милиарда човека и всички те трябва да се хранят по три пъти на ден, 7 дни в седмицата и 365 дни в годината. Ако земеделските площи, предназначени за производство на храна прогресивно намаляват, то недостига на храна, която и без друго не достига, ще се увеличи. А изразено с езика на икономиката, това означава, че има трайна тенденция за поскъпване на храната поне за следващото десетилетие. Това първо ще удари най-изостаналите от развиващите се държави и най-вече тези в Африка. Към момента поради хранителен проблем има политическа криза в Кот д`Ивоар и Тунис, а в Судан върви разделение на държавата на две независими половини - едната плодородна, другата нефтена. Освен това поради нарастващите горивни нужди на развитите страни, износа на гориво за изостаналите намалява още повече. За да се реши поне отчасти този проблем, Русия увеличава още повече износа на петрол и газ, като строго следи дали не се подготва план А (виж подточка а) по-горе), за да реагира своевременно. Това е и целта на разрешаването на "Бритиш Петролеум" да добива горива от руския арктически шелф.

в) Третата мярка има за цел преструктуриране на транспортната инфраструктура от основана на изкопаеми въглеводороди, на такава с друг вид тяга. Става дума за въвеждането на електрически автомобили, вместо бензинови или дизелови, развиване на железопътния транспорт като алтернатива на авиацията, подобряване на вътреградската транспортна среда (която е може би основен консуматор) чрез развитие на градския обществен транспорт и разбира се алтернативни енергоизточници като атомни централи, ветро и соларни паркове. Не ви ли се струва, че Бойко Борисов е предвидил накъде отиват нещата и затова е натиснал първо метрото и магистралите, тоест транспортната инфраструктура, а после ще работи за задвижването на АЕЦ Белене и възобновяемите енергийни източници като мярка по план в). А по същата подточка премиера съдейства на Русия за увеличаването на доставките на горива за ЕС. Сега е наред обновяването и на БДЖ, но това ще е много трудна и бавна работа.

По принцип някои хора биха подходили с недоумение - как така ще се минава на друг вид енергетика, а пък ще се увеличават доставките? Работата е там, че преминаването трябва да стане в рамките на това десетилетие, което сега започва. За да няма сътресения и прехода да стане максимално плавен. използват се най-последните значителни запаси от изкопаеми горива, за да се използвак като патерица, поне в началото. Иначе ако започнат постепенно да се спират добивите, ще настане сериозен хаос, в който е много вероятно да бъдат използвани някои неприятни оръжия.

И така - плана е в ход, в ЕС го наричат "Европа 2020", В далечния изток има вид на 10-годишен икономически план или "десетилетка", за която писах по-горе. На другите места също има активизиране - например в Южна Америка и по-специално в Бразилия, където също са обявили дългосрочна програма за борба с бедността и откачване от зависимостта от Световната банка и МВФ. Даже Индия оказва съдействие за реализирането на този план.



« Последна редакция: Януари 17, 2011, 13:50:25 pm от otnesen »

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Глобална икономическа обстановка
« Отговор #25 -: Януари 17, 2011, 16:58:20 pm »
Още за горивния проблем.

Япония също се закача за последните значителни горивни запаси. Япония е голяма икономика и ще се наложи да не прецака тази последна възможност - заедно с предложеното от Русия гориво трябва да приеме и предложената от Русия сътрудничество в сферата на атомната енергетика.
Цитат
Русия и Япония ще изградят съвместно предприятие за втечнен природен газ, обявиха от „Газпром”
17 януари 2011 | 12:16 | Агенция "Фокус"

Най-големият производител на природен газ в света обяви, че двете страни ще осъществят съвместен анализ на начините, по които суровината може да бъде компресирана и транспортирана от Владивосток към Азия.

http://focus-news.net/?id=n1481983
Тук руснаците са проявили завидно чувство за хумор - щели съвместно с японците да правят "анализ" как да втечняват и да транспортират газа от Владивосток до Япония, разстоянието между които е все едно два дни път пеша. :)

Цитат
ОПЕК завиши очакванията си за световното търсене на петрола за 2011 г.
17 януари 2011 | 14:06 | Агенция "Фокус"

„Мащабите и скоростта на световното възстановяване на икономиката ще имат забележителен ефект върху търсенето на петрол през тази година”, съобщават от ОПЕК.

http://focus-news.net/?id=n1482033
Това е правилно. Повишеното търсене ще повиши и цената на петрола, ако не се увеличат и добивите. И понеже повечето страни от ОПЕК помпят на пълна мощност от всичките си находища, единствения играч, който може да повишава добива е Русия, която не е членка на организацията. Вече знаем, че руснаците увеличават добивите и доставките много интензивно, за да компенсира спада в добивите на страните от ОПЕК и дори да реализира общ ръст.

Тази година явно ще бъде годината на "последните въглеводородни горива". Това не означава, че тази година ще свършат всички залежи, а означава, че трябва да бъде назначен и приведен в действие общ световен план за преход към друг вид енергетика, като прехода трябва да започне веднага и за монтирането на алтернативните енергоизточници да бъдат използвани последните капки изкопаемо гориво. Няма друг шанс. По една случайност последните горива се намират в Русия и тя ще ръководи процеса.

На фона на тази ситуация, генералния секретар на ООН Бан Ки Мун е направил призив:
Цитат
Бан Ки-мун призова за революция в използването на чисти горива
17 януари 2011 | 14:20 | Агенция "Фокус"

Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун призова за революция на чистата енергия, която да направи енергията достъпна за всички, предаде АФП.

„Вие можете да поведете тази революция и по много начини много от вас вече го правят”, коментира Бан пред повече от 3 000 делегати на форума.

http://focus-news.net/?id=n1482042
« Последна редакция: Януари 17, 2011, 17:01:06 pm от otnesen »

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Глобална икономическа обстановка
« Отговор #26 -: Януари 17, 2011, 22:48:26 pm »
Цитат
Русия желае да построи АЕЦ в Йордания, заяви Сергей Приходко
17 януари 2011 | 18:48 | Агенция "Фокус"
Начало / Русия

Москва. Помощникът на руския президент Сергей Приходко заяви, че Русия има желание да построи атомна електроцентрала в Йордания, предаде Газета ру.

„Ние проявявахме такава заинтересованост, и посочихме, че сме готови за сътрудничество. Но този въпрос няма да се реши утре. Йордания трябва да вземе решение за площадката, а ние трябва да вземем решение за кредита”, уточни Приходко.

През май 2009 г. Русия и Йордания подписаха договор за сътрудничество в сферата на мирния атом.

http://focus-news.net/?id=n1482163
Русия иска да строи сериозен енергиен обект в Близкия изток. Ако стане, това би трябвало да повлияе на енергийната сигурност в региона и да послужи за реклама за други такива сделки.

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Re:Глобална икономическа обстановка
« Отговор #27 -: Януари 27, 2011, 10:09:11 am »
На световния икономически форум в Давос, руския президент Дмитрий Медведев е казал, че световната икономика е силно зависима от природни и технологични бедствия и трябва да се преструктурира така, че да стане по-резистентна на тези явления. Той е напомнил за наводненията и пожарите, за вулкана в Исландия, за потъването на петролната платформа в Мексиканския залив и др.

Владимир Путин е обсъдил с белгийския си колега възможността за транзит на руски газ през територията на Белгия.

Газотранспортната система на Украйна трябва да се модернизира. За финансиране на начинанието се водят преговори за създаване на тристранен европейско-украинско-руски консорциум. Засега преговорите вървят без успех, не се посочва какви точно са пречките.

Азербайджан и Туркменистан са представили на ЕС план за захранването на газопровода "Набуко". Според тях, ако няма непредвидени пречки и работата върви със задоволителни темпове, горивото може да потече по тръбата след 2-3 години.

Японската икономика става все по-зависима от китайската. Японците са отчели рекорден износ за Китай, като очакванията са през следващите години този рекорд да се подобрява.

Китай ще въведе "данък природни ресурси" за следващата петилетка. Това се прави поради две причини - да се стимулира пестенето на енергия и да се ограничи продажбата на земя на строителните предприемачи, с която местните власти си осигуряват финансиране.


Неактивен Nightwish

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 191
    • Мистерика - блог за непознатото
Re:Глобална икономическа обстановка
« Отговор #28 -: Януари 29, 2011, 10:49:04 am »
Цитат
Пробиха най-дълбоката петролна сонда

Компанията "Ексън-Нефтегаз" (Exxon Neftegas) проби сонда на дълбочина 12 345 километра, което я прави най-дълбоката нефтена сонда в света. Досега най-дълбоката подобна сонда бе в Катар и тя бе пробита през 2008 г. от компанията "Трансоушън" (Transocean). За сравнение аварирала през 2010 г. петролната сонда, пробита от платформата "Дийпуотър хърайзън" в Мексиканския залив, бе на дълбочина 10, 68 километра. Сондата е пробита в район, където се смята, че има залежи на 307 млн. тона нефт и 485 млрд. куб метра газ. Основната част от компанията "Ексън-Нефтегаз" принадлежи на американската "ЕксънМобил" и японската "Содеко" (Sodeco), които държат по 30% от акциите. Останалите акции са собственост на "Роснефт" и индийската компания ONGC (с по 20 процента). /БГНЕС /

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3575111

Тези нямат насита и ще продължават да смучат докато не остане нищо за смучене.

Неактивен Andreycho

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 28
Re:Глобална икономическа обстановка
« Отговор #29 -: Януари 29, 2011, 17:08:26 pm »
На клипа ще видите как американски полицаи от Сейнт Питърсбърг режат с ножове палатките на бездомниците и разтурят лагера им. Бездомниците са главно останали без работа хора, които не могат да обслужват кредитите и им са отнети жилищата. Не че е особено важно, но ако се загледате добре, ще видите, че повечето бездомници са бели.
http://www.youtube.com/watch?v=LrPdZmPB36U&feature=play...edded

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27