Автор Тема: Религиозно самозапалване  (Прочетена 7654 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Религиозно самозапалване
« -: Февруари 10, 2008, 11:44:56 am »
Тази сутрин попаднах на една статия как кюрдските жени се самозапалват - средно всеки ден по едно такова самоубийство. http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/middle_east/7235021.stm

Някои твърдят че е свързано с ислямистката вяра, че ако жена направи нещо грешно, ще гори в ада.

Но какъв е смисъла, защо? Защо такъв голям брой жени? И защо при кюрдите? Аз имах впечатление, че тяхната вяра е малко по-различна от фанатичните доктрини в района и в този смисъл по-нормална - може би както в България.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Относно: Религиозно самозапалване
« Отговор #1 -: Февруари 10, 2008, 14:45:05 pm »
Ако правилно съм разбрал това са все прегрешили жени и за да не горят в ада-запалват се на Земята. Представяш ли си колко съгрешили жени има щом всеки ден по една гори  :-\   ;D
А кюрдите...ми те са си явно още в средните векове, както и голяма част от жителите на Мала Азия.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Относно: Религиозно самозапалване
« Отговор #2 -: Февруари 10, 2008, 16:52:57 pm »
Не Миротворец - не са прегрешили, а в дълбока депресия и отчаяние - всичките оцелели споменават семейни проблеми. Сега гръмна друг скандал в Кралството, че мюсюлманите искат да въведат тяхно законодателство и покрай това пък излязоха данни за убийства на жени и дъщери които не са се подчинили на организиран брак или са се появили без шамиите в публично място или каквото и да е...Не помня точната статистика, но беше стряскаща - по хиляди на година.

Дали не сме свидетели на пропукването на фундаментализма и радикална промяна в жените-мюсюлманки? Тяхното вътрешно несъгласие и тревоги ще се проявят верочтно точно в бунтарство или самоубийства.

Интересно ми е също как се развиват насоките и в други страни - например Турция върви към фундаментализъм, докато финансовия център на фанатизма  емиратствата вървят към либерално мюсюлманство.

Но при всички сучай тези самоубийства при положение че някои имат и деца са много тревожни.

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Относно: Религиозно самозапалване
« Отговор #3 -: Февруари 12, 2008, 12:30:11 pm »
Самоубийствата едва ли са религиозни в истинския смисъл на тази дума. По-скоро това е някакъв вид социален и политически протест. Кой знае какъв натиск оказват турците над кюрдското си население...
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен snoopoff

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 8
Относно: Религиозно самозапалване
« Отговор #4 -: Февруари 12, 2008, 13:47:00 pm »
Самоубийствата едва ли са религиозни в истинския смисъл на тази дума. По-скоро това е някакъв вид социален и политически протест. Кой знае какъв натиск оказват турците над кюрдското си население...

Съгласен съм.

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Относно: Религиозно самозапалване
« Отговор #5 -: Февруари 12, 2008, 20:39:27 pm »
Свидетели сме на крайности - хора се връщат, напускат, присъединяват се към вери, църкви, секти, учения и прочие....но КЪДЕ Е ЗДРАВИЯ РАЗУМ?!

Какво кара тези жени да се самоунищожат по толкова зверски начин ИМАЙКИ ДЕЦА?! Не може майчинския им инстинкт да е унищожен напълно...освен ИЗКУСТВЕНО! Дали действат върху тях с тайни оръжия или облъчване?

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: Религиозно самозапалване
« Отговор #6 -: Февруари 12, 2008, 21:07:24 pm »
Самопрограмирането е много по-страшно от всякакви външни намеси. Затова е казано, че никой не може да го направи така, както ще си го направиш ти. Народът го е казал в положителния смисъл. Сега си давам сметка обаче, че фразата важи напълно, разбирана и по другия начин...

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Относно: Религиозно самозапалване
« Отговор #7 -: Февруари 12, 2008, 21:27:48 pm »
Самопрограмирането е много по-страшно от всякакви външни намеси.

Аз също чувствам "програмиране", макар и не самопрограмиране и това което ме плаши е заличаването на основните човешки инстинкти. Защо?

Като проследим също историята на Турция, ще се шокираме от най-неочаквания обрат към фанатичен ислям И ТО ВЪВ ВРЕМЕ, когато се опитват да убедят света, че не са религиозни фанатици!

Но ТЕ също се самоунищожават по най-брутален начин (както и съответното ЗАПАДНО ХРИСТИЯНСКО ОБЩЕСТВО  с наркотици и запад на здравеопазването и образованието)...

Какъв е извода? Ние се самоунищожаваме - приятели и врагове...което пък идва до едно интересно съждениe (ако мога така да се изразя) - че религията нищо не значи - НИЕ СМЕ ТУКА ЗА ДА СЕ ОСЪЩЕСТВИМ В ТОЗИ ТРИ-ИЗМЕРЕН СВЯТ И АКО НИЕ СЕ САМОУБИВАМЕ ИЛИ ДЕГРАДИРАМЕ, ЗНАЧИ МЕТОДИТЕ НИ НЕ СА ПРАВИЛНИ!

frag

  • Гост
Относно: Религиозно самозапалване
« Отговор #8 -: Февруари 25, 2008, 11:20:38 am »
И аз мисля, че въпреки че има връзка с религията (начина), причината е от друго естество. :( Ето и малко кадри, които са от Афганистан, ако не се лъжа:

http://www.stephaniesinclair.com/selfimmolation/

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Относно: Религиозно самозапалване
« Отговор #9 -: Февруари 26, 2008, 04:54:27 am »
И аз мисля, че въпреки че има връзка с религията (начина), причината е от друго естество. :( Ето и малко кадри, които са от Афганистан, ако не се лъжа:

http://www.stephaniesinclair.com/selfimmolation/

ПОТРЕСАВАЩО! Къде го намери? Бих искала да знам от мюсюлмани какво ги кара да се самозапалват, но явно никой не се интересува (или няма жени мюсюлманки в този форум, за да споделят).

Да - определено е свързано с религията, но защо?

Какво ги кара да го направят? Не искам да плюя мюсюлманството тука, въпреки че съм изчела безкрайно много материали за това, но ситуацията е (меко-казана) НЕОБИЧАЙНА - дори за техните традиции! В горните цитирани материали и снимки едно от тях говори за самозапалила се жена само защото е счупила семейния телевизор. МОЛЯ?!

Къде е чистото животинско чувство за самосъхранение? Къде е чувството за принадлежност към човешкото общество като индивидуалност? Къде е МАЙЧИНСКОТО ЧУВСТВО И ИНСТИНКТ?.....

frag

  • Гост
Относно: Религиозно самозапалване
« Отговор #10 -: Февруари 26, 2008, 09:46:07 am »
Ами аз не съм мюсюлманка, но мога да дам пак няколко линка, които дават някакъв отговор...

http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=5541006

И ето какво каза google по въпроса:
http://www.rawa.org/immolation2.htm

Потресаващо е да избереш такава смърт наистина. Трудно ми е да си представя в какво положение трябва да си, за да го предпочетеш пред... съпруга си примерно...  :(

Иначе явно корените на този ритуал (?) не са мюсюлмански:
http://en.wikipedia.org/wiki/Self-immolation

Извинявам се за статиите на английски. Надявам се, нямате проблеми с езика...

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Относно: Религиозно самозапалване
« Отговор #11 -: Февруари 26, 2008, 10:35:11 am »
Иначе явно корените на този ритуал (?) не са мюсюлмански:

Я виж ти - човек се учи докато е жив. Ако може да се вярва на Уикипидия жестоката традиция не е свързана с една религия, но все пак се практикува в сегашно време от индийци - различни секти, будисти и мюсюлмани.

А дали да не го свържем директно със самонараняванията (главно с бръснарски ножчета и ножове) което е също е в НЕЧУВАНИ размери в западно-европейското и северно-американските общества? Както и с нечувания брой самоубийства в така наречените "развити" култури?

Неактивен aviana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
Относно: Религиозно самозапалване
« Отговор #12 -: Май 13, 2008, 05:57:54 am »
Хроника на ритуалните самоубийства
---------------------------
- 18 ноември 1978 г. Гвиана, Латинска Америка - 914 членове на американската секта "Народен храм" извършват масово самоубийство по призива на предводителя си Джим Джонсън, издирван от US властите.
- 19 април 1993 г., САЩ - след 50-дневна полицейска обсада 90 души от сектата "Клонът на Давидов" извършват колективно самоизгаряне. Сред тях са и 25 деца.
- 5 октомври 1994 г., Швейцария - самоподпалват се 48 души от сектата "Орден на храма на слънцето".
- 26 март 1997 г., САЩ - 39 фанатици поглъщат смъртоносна доза фенобарбитал.
- 17 март 2000 г., Уганда - 500 души от секта, проповядваща края на света, загиват при масово самозапалване в църква.

незнам просто какво да кажа!
Най-голямата истина е тази в която искаш да повярваш.Най-голямата сила е тази да пребориш себе си.

Неактивен =======

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
Относно: Религиозно самозапалване
« Отговор #13 -: Май 13, 2008, 15:50:53 pm »
    За "Ордена на храма на слънцето" имаше и много тежък филм, за един баща, който търси дъщеря си и постепенно научава за тази секта и че тя е била близка до ръководителя и е една от извършилите самоубийство. Разбира, че има внучка, чийто баща е този ръководител. Накрая успява да намери детето и да го вземе да го гледа.

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Относно: Религиозно самозапалване
« Отговор #14 -: Май 20, 2008, 21:40:18 pm »
Ако за момент всички тука се съгласим, че има прераждане и, че всяко прераждане е мисия / задача / карма, която душата трябва да преодолее, не би ли значили, че самоубийството е бягство от "трудността" на мисията?

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27