Автор Тема: Измерения, същества  (Прочетена 5963 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Спорт-Здраве3

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
  • ако четеш това,значи един сириусец те хапе по гъза
Измерения, същества
« -: Януари 27, 2008, 22:34:00 pm »
Веднъж в Едновременността на Вселената съществувало едно 2-Д (двуизмерно, dimension - измерение) същество. То постоянно разглеждало и се възхищавало на заобикалящата го Вселена и все повтаряло "В колко великолепен свят живея!"
То толкова много харесвало света си, че привлякло вниманието на едно 3-Д (триизмерно) същество. Станало му смешно и решило да завърже разговор:

3Д - Здравей!
2Д - Здравей, ти май не си оттук.
3Д - Да кажем, че съм от друг свят, паралелен на твоя, съществуващ едновременно с него и на същото място, на което е и твоя. Любопитно ми е, как е възможно да се дивиш толкова на света, когато ти не виждаш почти нищо от него?
2Д - Как така? - попитало 2-Д съществото.
3Д - Ами погледни този предмет. Ние го наричаме куб.
2Д - А ние го наричаме квадрат.
3Д - Колко параметри можеш да му определиш?
2Д - Всеки знае - има си дължина и широчина.
3Д - Аз ти казвам, че си има и трети параметър, ние го наричаме дълбочина. Ето, виж го под ъгъл. Виждаш ли?
2Д - Не. Просто смени размерите на параметрите си и се превърна в правоъгълник.
3Д - А аз си го виждам все още куб.

"Странно - помислило си 3Д съществото - изглежда мозъкът му е повреден, не може да забележи дълбочината на куба. Но щом не се блъска в дърветата, значи не би трябвало това да е проблем."

"Странно - помислило си 2Д съществото - изглежда мозъкът на този му създава илюзии и въобще не вижда света в неговата действителност. Но щом не се блъска в дърветата, това не би трябавло да му е проблем."

4Д - Здравей! - казал някой отнякъде.
3Д - Здравей! - отвъранло 3Д съществото - Кой си ти? Къде си?
4Д - Аз съм 4Д същество.
3Д - Защо не те виждам?
4Д - Защото нещата в моя свят, който съществува паралелно на твоя, едновременно с твоя и на едно и също място с твоя, имат 4 параметъра.
3Д - Нещата нямат четири параметъра.
4Д - Имат. Ето, виж онова там, което ти наричаш куб. Погледни го от всичко посоки едновременно.
3Д - Нищо не виждам. Да не би и при теб параметрите да сменят размерите си и да си въобразяваш?
4Д - Може и да ги сменят... не знам... сменят ли ги?
3Д - Не би трябвало...

"Странно - помислило си 4Д съществото - този май има силно увредени зрителни рецептори, не вижда нещата в цялост и губи всякаква действителност за света. Но щом не се блъска в дърветата, може би това не е проблем..."
« Последна редакция: Януари 28, 2008, 00:53:23 am от H. »
"Where am I" is the usual question... In this case "when" might be more apt.

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
Относно: Измерения , същества
« Отговор #1 -: Януари 27, 2008, 22:52:29 pm »
До тук шестица с шеста плюса!!! :) :) :) Ама за да не стане като историята с яйцето и кокошката, дай края на приказката.

Неактивен Спорт-Здраве3

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
  • ако четеш това,значи един сириусец те хапе по гъза
Относно: Измерения , същества
« Отговор #2 -: Януари 27, 2008, 23:02:51 pm »
Не са ми я разказали до края :) и все пак вече подозирам края: Помагайки на съществата от по-долните измерения,съществата от по-горните измерения осъзнали,че тъкмо това е един от начините - както те помагат на тези отдолу,така и те трябва да осъществят контакт с тези отгоре.
В последствие параметрите и измеренията се множали,докато едно от съществата не достигнало последното измерение.Тогава се погледнало и видяло,че то се е превърнало във Вселена,в онази Вселена,на която веднъж в Едновременността се възхищавало.

Поразсъждавало малко и стигнало до извода,че то не е съществото.То всъщност било Вселената,която отново постигнала себе си.
« Последна редакция: Януари 27, 2008, 23:04:55 pm от Спорт-Здраве2 »
"Where am I" is the usual question... In this case "when" might be more apt.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: Измерения, същества
« Отговор #3 -: Януари 28, 2008, 00:55:43 am »
Прилича ми на онзи разговор между двете бебета, някъде го бях поуствал :D Както и на края на 2-ия "What the Bleep" :)

Неактивен zazz

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 14
Относно: Измерения, същества
« Отговор #4 -: Януари 28, 2008, 11:00:00 am »
Книгата се казва Флатландия (Flatland), написана в края на 19 век. Авторът е... момент да чекна в гугъла... Edwin A. Abbott. Написана е от перспективата на 2Д свят в който влиза 3Д създание. Горещо ви я препоръчвам.
Истината се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите.

Неактивен smehyrko

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 43
Относно: Измерения, същества
« Отговор #5 -: Януари 28, 2008, 15:44:06 pm »
Имах един преподавател казаваше така:  ... 
" Шестица пиша на Господ, петица пиша на себе си, четворка на най-добрият от вас."
Е, чак пък шест+ ... това същество трябва да е от съседната по-голямата Вселена!?
Като четах за 2D, 3D и 4D съществата ми хрумна да допълня изложената идея още мъничко.
... А възможно ли е същество живяло доста време в 3D да развие сетива последователно от 4D..... до 15-16 D и почвайки да постъпва уж крайно неразумно съобразявайки се с условията които усеща, вижда, чува в по-горните измерения, да бъде обявен за същество да речем с увредени рецептори.??? Споменах неслучяйно 16D. Чувал съм, че нашата Вселена е ограничена до 16 D.  А всъщност съществото с развити сетива да речем до 12 D може да вижда и изживява и  3 D условията на живот. Много ми е любопитно какво ли ще си мислят 3D съществата които са в много пъти повече като бройка от съществото което има да речем 12D сетива.??? И как високо развитото същество да постъпва с по-ограничените същества, но много по количество???
Виждам, че съм попаднал сред мислещи хора, та за това се престраших да попитам??
Може пък някой от вас да си е мислил по въпроса или да е чул нещо по въпроса ??
Дано въпросите ми не са глупави!?

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Относно: Измерения, същества
« Отговор #6 -: Януари 28, 2008, 17:08:26 pm »
Някъде около 1990-93, в "бума на паранормалните явления" в България, се появи една контактьорка от Пловдив, която общуваше с някакво невидимо същество от напреднала извънземна цивилизация - поне така се твърдеше в публикациите. Това, което контактьорката докладваше като свои лични усещания от присъствието на съществото, беше бодене като иглички, когато ви изтръпне кракът; също, хиляди разноцветни светлинки, сипещи се като калейдоскопичен дъждец около нея, подобно на сияние. Съществото обясняваше, че това е неговото присъствие с тялото му (онази част от тялото, която може да ипостазира в 3D) по начина, по който е достъпно за човешките възприятия... Дори да не е автентичен случаят с пловдивската контактьорка, разказът със сигурност се корени в автентични подобия. Със сигурност става някакво накъсване и фрагментарно проявяване в по-ниските пространства...
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен Спорт-Здраве3

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
  • ако четеш това,значи един сириусец те хапе по гъза
Относно: Измерения, същества
« Отговор #7 -: Януари 28, 2008, 22:31:46 pm »
Имах един преподавател казаваше така:  ... 
" Шестица пиша на Господ, петица пиша на себе си, четворка на най-добрият от вас."
Е, чак пък шест+ ... това същество трябва да е от съседната по-голямата Вселена!?
Като четах за 2D, 3D и 4D съществата ми хрумна да допълня изложената идея още мъничко.
... А възможно ли е същество живяло доста време в 3D да развие сетива последователно от 4D..... до 15-16 D и почвайки да постъпва уж крайно неразумно съобразявайки се с условията които усеща, вижда, чува в по-горните измерения, да бъде обявен за същество да речем с увредени рецептори.??? Споменах неслучяйно 16D. Чувал съм, че нашата Вселена е ограничена до 16 D.  А всъщност съществото с развити сетива да речем до 12 D може да вижда и изживява и  3 D условията на живот. Много ми е любопитно какво ли ще си мислят 3D съществата които са в много пъти повече като бройка от съществото което има да речем 12D сетива.??? И как високо развитото същество да постъпва с по-ограничените същества, но много по количество???
Виждам, че съм попаднал сред мислещи хора, та за това се престраших да попитам??
Може пък някой от вас да си е мислил по въпроса или да е чул нещо по въпроса ??
Дано въпросите ми не са глупави!?

Аз също съм мислил по тези логично появяващи се въпроси и съм стигал до извода,че не може да има еднозначен отговор,защото:
-никой не ми гарантира,че човешкото мислене е стериотип или универсален модел на мислене,който може да се приложи навсякъде със запазване на истинността на извода.А аз мисля като човек.

Горното тире до голяма степен обезсмисля верояностите в долните,но все пак:
-Никой не е казал,че йерархията действа по този начин в другите измерения.Тук е логично по върховете да има по-малко присъствие,върхът да се достига с усилие,високото и ниското качество да се отъждествява съответно с върха и с основата...Но на друго място може и да е обратното.
-Още повече,че на друго място може да не е само обратното,но да е трета,различна реализация на тази идея.
-И най-вече,на друго място тази идея може не само да множи реализациите си и да съществува и огледално,но и принципът като цяло да е съвсем друг,може тази идея за йерархия да не съществува.

Колкото до това дали същество от горни измерения може да възприема по-долните...Аз,като 3Д същество,мога с минимално усилие да си представя информацията,която добивам през очите си,в 2Д форма.Но за ирония на съдбата,изключително ми е трудно да си представя тази информация в 1Д форма.
Правя съществена разлика от труностите с 1Д и 4Д формата,защото докато не мога да си представя 4Д,поради това,че въображението ми е все още твърде незряло,то аз не мога да си представя 1Д формата не защото ми е трудно да си го представя,а защото вътре в себе си не намирам смисъл от това.
Дали е възможно съществата от по-горинте измерения,които не искат да имат контакт с нас,да изпитват и те нещо подобно?

Личното ми мнение за справянето с количеството е,че не би трябвало да е логично,да има някакъв утвърден стериотип,по простата причина,че всяко същество от едно измерение мисли по различен начин от същество от друго измерение(било то поради наличност или липса на параметри на възприятие).Тоест,решенията на проблема може би са толкова,колкото са и измеренията.
Ако взема предвид горните тирета,бих казал,че също така няма почва за твърди изводи,че по-голямата бройка от налични параметри на възпирятие(измерения) осигурява по-лесни решения на такива проблеми.Какво пречи да става все по-сложно? Или ту да е порсто,ту да е сложно? А какво пречи оценките да съществуват единствено в 3Д? :)
А и в крайна сметка,ако горното е вярно,ако една информация от по-горно измерение се предаде в 3Д и бъде оценена,то това означава,че тя вече не е 4Д информация :) а просто съкратена версия,и то АКО приемем,че повечето параметри разширяват информацията.Какво пречи в прехода от 2Д към 3Д информацията да расте,но в прехода от 5Д към 6Д тя да намалява?
И веднага давам пример - известно е,че водата,докато замръзва,вместо постепенно да намалява обема си,както всяко нещо,малко преди точката на змаръзване той нараства и става по-голям от първоначалния :)


С една дума Смехурко,нищо не се знае,само си разказваме приказки :)
"Where am I" is the usual question... In this case "when" might be more apt.

Неактивен smehyrko

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 43
Относно: Измерения, същества
« Отговор #8 -: Януари 29, 2008, 12:54:22 pm »
Вярно е, че си разказваме приказки.
Но е вярно и това, че едни хора само слушат, други и чуват тези приказки. Май опира въпросът до чуваемостта на приказките. Като че ли за едни хора чисто физическото 3Д слушане е краен стадий на чувемостта, за други е начален.... Това ми беше идеята, но явно твърде зле се изразявам?
Относно така наречените "контактьори" от зората на демокрацията... амиии.. все някакво начало трябваше да има в обмена и оценката на информация по много парливите и трудни за асимилиране и контролиране въпроси на паранормалните сензитиви. Нормално е всяко начало да е трудно. А смея да твърдя, че коментираната тематика за паранормалните явления, е може би най-трудната наука за изучаване и оценка на придобитите познания чрез нея.
Напълно съм съгласен, че придобитото Познание в по-горните измерения много трудно се обеснява в по-ниско стоящите измерения. В общи линии почти всеки "мързеливко" гледа да се докопа до крайния материализиран продукт в 3Д измерението като се опитква да постави "на тясно" сензитива с 5, 6,...12, 15Д сетива, потрудил се да развие и принесе скъпо струващо знание. Знание, което правилно оценено, се превръща в Познание с голяма сила.
Пример...
Няма как да се обясни на човек който никога не е учил физика, математика и езотерика, че охладената водна капка замръзва по магнитните силови линии, които пронизват отвътре и далеч навън самата капка, така че да се получи по-голяма по размер снежинка, замръзвайки по протежение на магнитните силови линии. Няма как да се обясни на един "мързеливко", че като пие човек или животно вода, на практика зарежда  изразходвания магнетизъм на собственото си тяло, изсмуквайки магнетизма от водата, а размагнетизираната вода се изхвърля като отработено гориво. Защото магнетизма не се вижда, само се усеща /ако имаш съответните сетива/. А тук примера който давам е само 1/2 Д по-високо от 3Д измерението. Ами ако трябва да се обеснява, че магнетизма на планетата ни е различен в различните слънцестоения и равноденствия..??? А ние 3Д съществата сме длъжни да се съобразяваме с различен магнетизъм нагоре по различните по-висше стоящи измерения, наречени Природни или .. Божествени закони на които сме всички същества подвластни...??? Ами ако трябва да се обесняват състояния от 10,11,... 15,16 Д на същества от 3Д с дървени глави - явно ще да е много трудна работа. На всяко второ същество с дървена глава ще му минава мисълта ..."Я да му разруша 3Д базата и да го видя колко е велик..."  Без ни най-малко да го е грижа, че на практика това си е тотално незачитане на чуждото лично пространство. Но я му пипни неговото лично пространство, да видиш как ще запее рефрена за "права и свободи" да прави каквото си иска. А ако добавим към 3Д съществата с дървени глави и тези които имат по една-две педи титли пред името си... проблема става много голям. Защото може да придобиеш титлите с реално Познание, но по-вероятно е да се цитират неразбираеми чужди редици от думи пред изпитната комисия. И ако комисията  е с дървени глави .... като в онзи виц за парашутиста дето като скочил от самолета и не му се отворил парашута и си рекъл ... " И ако линейка я няма долу - е***** ти и организацията" ......   ;D  ;D  ;D
Вярно е драги ми Смехурко - приказки си приказваме. Нали трябва по някакъв начин да оправдаем съществуването на органа за приказване...  ;D  :D
Някой бил казал ..." Повдигни жената и тя ще спаси Света" - да, да..
Смехурко твърди друго ... " Смехът е здраве, а здравето е живот" това е най-хубавият спорт ...  ;D

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Относно: Измерения, същества
« Отговор #9 -: Януари 31, 2008, 20:47:20 pm »
Освен всичко друго, на човека от 3D-пространството на нашата Земя е дадена великата свободна воля, която няма аналог никъде другаде... По този начин, макар и ограничен в триизмерната си телесна черупка, човекът остава способен да издигне духа си много нависоко, да разшири възприятията си до неузнаваемост и, според много езотерични податки, да въплати цялата Вселена в себе си... Историята за Гаутама Буда е пример за това как обикновен човек постига такова все-съдържане; историята за Иисус от Назарет е обратният пример за това как Все-съдържането се въплътява в тялото на човек. Човешката форма има изключителни качества! Например, никой от "трезвомислещите" няма да допусне сериозно мисълта за безкрайността в главата си, но идеята за това нещо присъства във философията и умозрението ни. Също, Вселената е напълно абстрактно понятие за нас, но ние притежаваме възможността да оперираме с това понятие. Човекът има наистина неограничени способности и воден от въображението, вероятно е способен да си представи 4D, както и по-големи измеримости. Въображението е безгранично. Има много свидетелства за постигнати такива представи и в днешно време. Съвременните визуални изкуства също дават сериозен материал за размисъл върху възможността да се изобрази 4D. Това не е толкова невъзможно предвид на фракталните и холограмните концепции. Да не забравяме като илюстрация, че едно от великите постижения на Ренесанса е живописта с реалистично изобразяване на 3D върху плоскостта на 2D от художественото платно! Но също така да не забравяме един по-стар стил на изобразяване, който бил заместен от ренесансовата живопис: иконописта с нейната "обратна перспектива", където няма реалистичност от триизмерна гледна точка, но има реалистичност, поне в идейно-каноничен план, от божествена гледна точка... Тези странни обръщания на перспективата са предавали усилията на иконописците да изобразят по начин, по който би се видяло от очите на Бога, за Когото няма пространство, нито растояния... Дори от днешна точка да сме склонни да захвърлим този подход в историческото кошче на изкуството, струва си да знаем, че това също е израз на усилията на човека да създаде доказателства за съществуването на по-висша реалност тук, в рамките на триизмеримото битие. Също, от особена важност са някои от изображенията в Житните кръгове, които напоследък благодарение на internet можем да наблюдаваме "в реално време" - в тях нерядко се забелязват един вид "енергийни" сюжети, където освен перспективната визия за три пространствени измерения, се забелязва и движението, излъчването... Това е директен подстъп към 4D.
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Относно: Измерения, същества
« Отговор #10 -: Февруари 09, 2008, 17:58:00 pm »
брех, за първи път да съм съгласен с целия ти пост. да не си се объркал нещо ?

мисля прекалено много се разсъждава, върху теоретичното, в теориите за повечето измерения.

Кой може да ни гарантира, че 4-то, 5-то и тн измерения са, както повечето хора си мислят - квадрати, кубове, тетраедри и тн фигури и линнии.
Ами ако е друго.
Ако например 4-то измерение е количеството енергия в дадена 3-д точка?
Ако 5-то измерение е количеството чувства в дадена 3-д точка?
Ами ако тези всички се обединят?
Нали се сещате, че останалите измерения, не е задължително да се гледат с очи.
Чувствата и енергията, ще могат да се мерят с някои други сетива.

Чудех се какъв пример да дам за да е по-ясно образно. Ето:
представете си 2-д снимка с инфрачервена камера.
На нея цветовете отговарят на нивото на температурата в дадена точка. И това пак си е едно измерение. (измерение - нещо което се измерва)
Когато човек започне да усеща емоциите, енергиите, в различните зони от 3-д, все едно че ги вижда, тогава ще можем да говорим за възприемчивост към повече измерения.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Относно: Измерения, същества
« Отговор #11 -: Февруари 09, 2008, 18:21:28 pm »
Само триизмеримостта има нужда от нашите пет сетива, за да бъде възприемана от хората. По-нататъшните измерения нито са форма, нито са времеви континуум... Те се "измерват" със съвсем други сетива, за някои от които подсказват известни сюрреалистични творби.

Вижте кубизма на Пикасо например... В него има едно игриво разчупване на трите измерения, което на моменти встъпва в проблемите на 4D. Обърнете внимание долу как сексуалното желание е изобразено толкова силно, че едва ли не "избива навън" от пределите на триизмерния образ. А музиката, показаната в следващата творба, която по принцип не трябва да присъства в изобразителното изкуство, е фиксирана от художника само чрез няколко пестеливи елемента сред тримата музиканти и поседналото край тях куче...

Тези картини, абсурдни от гледна точка на трите измерения,  не са нищо друго, освен едно четириизмерно влагане на смисъла на онова, което ние по принцип виждаме в 3D само като външен образ на нещата в заобикалящата ни действителност. Такива чудеса прави и поезията, и музиката, а за киното и театъра - да не говорим ;)
« Последна редакция: Февруари 09, 2008, 18:23:49 pm от flyDragon »
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен veselqk-U

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Относно: Измерения, същества
« Отговор #12 -: Февруари 19, 2008, 16:22:13 pm »
Цитат
"Но щом не се блъска в дърветата, значи не би трябвало това да е проблем."

Според мен тази притча показва,че всичко е равноправно и няма горно и долно,има обхват.В крайна сметка съществата с по-голям обхват отбелязват,че  съществата с по-малък обхват се справят с нещо толкова просто,като това да не се блъскат в дърветата,и не ги притесняват, нещо с което и те трябва да се справят,но по техен начин.Дърветата не  познават движението и затова стоят на едно място,но тези,които познават движението не съдят дърветата,и не се занимават с тях ,а ми ги заобикалят.Иначе току-виж те самите станали на дървета,ще се наложи и те да стоят на едно място.Важното е да си адекватен към това което ти е достъпно и това важи за всички,така че пред вселената всички са равни.

"За бога,ходих в 4Д и егото не ми стана по-доволно,защо го правя тогава?
Трябва да си намеря друга причина."

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27