Автор Тема: Съществува ли подсъзнанието?  (Прочетена 13803 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Gabaro

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 245
  • Джангър тайфа "Тенеке ханъм"
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #30 -: Февруари 16, 2007, 01:08:09 am »
Нашето подсъзнанието изглежда е част от единното съзнание, или Безграничната Любов, както го нарича Дейвид Айк  :-\

След като се убедих, че съществува и попрочетох малко повече за подсъзнанието съм на мнение че е част от съзнанието ни. И лично според мен няма ама никаква връзка с единно съзнание или "Безгранична Любов".

Нашето подсъзнание си е част от нашето съзнание.Никва всемирна любоффф няма тука
Баш тъй си е! Няма всемирна любов.
[/U

Неактивен iti

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 123
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #31 -: Март 10, 2007, 19:55:38 pm »
Зависи какво приемаш за съзнание. Щом нещо е неосъзнато, то е в подсъзнанието и значи не може да е осъзнато, а от там не е подвластно на съзнателна дейност.  Ти не можеш да мислиш над нещо което не осъзнаваш. И от там, подсъзнанието просто действа и затова го манипулират, защото нещата не са поставении все едно на масата. Те са под масата. Ако приемаш съзнанието по обширно, да всички неща все пак са част от съзнанието. Но разумът и осъзнаването са тези които слагат нещатава в ред, в последователност. Затова и има две противоположни част и от нас - това което осъзнаваме и разбираме по някакъв начин и това което неосъзнаваме, не искаме да знаем за него, но то съществува. Цялата работа прилича на една фуния, а самата дейност на осъзнаване най-тясната част.  Непресънато се сипва отгоре. Това, че нещо си осъзнал  и имаш разбиране за него, не значи, че е за постоянно.  Добавяйки още, сместта се размества и макар тя да прилича много на предишната, в никакъв случай няма да е ъщатата. Все едно да добавиш захар в чаят си :). А после може и малко сол... :П Когато фунията отгоре се напълни, почва да прилива, т.е. способността ни за асимилиране на новата информация е по-малка от нейното наличие. Това ми се струва проблем тук и затова доста хора започват да деградират и да се побъкват едва ли не. Животът е прекалено сложен, за да осъзнаят и разберат тов акоето се случва.

Имахме един спор с едно момиче относно изборът и възможностите ни. Според нея, всичко било едно огромно пространство и ти можеш да ходиш където си искаш из него. Все едно наистина ти осъзнаваш абсолютно всичко. Но практиката показва, че не е така. А се говори за път. За мен, ние сме точка, някъде из това пространство и за да стигнеш от точка А до точка Б, трябва да има конкретен път. Това е разумът, причината и следствието. Можеш да имаш някакъв свободен периментър в които да обикляш, но в никкаъв случай не сме свободни да се шляем където си икаме. Защото не сме способни да осъзнаем всичко. Осъзнаваме само част от нещата, действаме спрямо осъзнатото. Като в същото време всичко неосъзнато провокира подсъзнанието ни да действа и поражда усещания, емоции, нагласи, които не се градят на разумен довод. Емоциите са оръжие на подсъзнанието. Те се менят много бързо и това ги отличава от постната палитра на чувствата. Емоциите се провокират на базата на простите шаблони вградени в подсъзнанието ни - действия, противопоставяния, подтици, страхове провокирани от центъра на неосъзнатото.
Да се опитате да разберете Муад' Диб, без да познавате неговите смъртни врагове, харконите, е все ед

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #32 -: Март 10, 2007, 20:43:05 pm »
ити, прекрасни разсъждения, а и съчетани с практика.

Една забележка: чувства и емоции е може би едно и също нещо. Просто второто е чуждица (emotion - чувство, емоция)
Явно влагаш различен смисъл в двете, но може би винаги чувствата са си чувства. Те са един от основните инструменти с които се "учи" подсъзнанието.

За спора, който си имал не ми стана ясно съвсем.
Но ето моето мнение, както и на повечето психолози:
мъжете много повече се осланят на логиката, аналитичното мислене, осъзнаването, причината, следствието, когато се върши нещо.
жените се осланят преди всичко на чувствата, подсъзнанието, когато ще вършат нещо.
Имай го предвид, когато спориш с жена по тези въпроси. Ние (2та пола) възприемаме света доста различно, имаме различни възприятия, и ползваме различни понятия. Това прави воденето на спор или дискусия изключително трудно.
Ако за тебе е най-естественото нещо, да имаш изграден път, да знаеш точно защо вървиш по него, какви са ти рисковете и предимствата, кога ще тръгнеш, кога ще стигнеш и т.н., за жената не е съвсем така.
(тук път може да се тълкува много широко. Като започнем от "как от Люлин да стигнем до 4-ти км", "как да направим околосветско пътешествие с платноходка", минем през "какво гадже да си избера" и стигнем до "защо искам да стана физик" или "как да стана по-духовен"
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен iti

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 123
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #33 -: Март 12, 2007, 11:48:30 am »
Споря с жени когато дават признаци, че мислят логически. И въпреки, че наистина част от жените са способни на логическо мислене (малка част, но я има), то със сигурност не може да достигне абстрактността на мъжкото мислене. Защото те неперкъсното стигат до личното и това което на тях им харесва и искат, това кеото те са изживяли. Не могат да се абстрахират и да мислят без да намесват себе си. И полагам усилия да намеря къде е границата до която може да се стигне, защото може би това е в нормалния ред на нещата, жената един вид да приземява мисленето, защото пък мъжът твърде много се опитва да го абстрахира от всичко и е склонен да излезе от земната реалност и практиката. Но за сега бе особени успехи... :)

Спорът и аз вече не помня от къде тръгна точно и за какво :). Това, че една жена не си изгражда интелектуално път, не значи, че емоционално не го прави. Това е пак е път. Ако тя няма интелектуални нагласи, то това не означава, че няма и емоционални такива. А щом има такива, те отново и изграждат ограниченост и път по който се движи. Тя ще се спира все на определен тип ситуации и очаквания от тези ситуации, за да удовлетвори емоционалната си нагласа. Смятам, че разумът на определено ниво на развитие е единственият начин да не се движиш по конкретен затворен път. И това, че мъжете го изграждат тоя затворен път умствено, а жените емоционално, не е някаква качествена разлика.

Това което наричам емоция е вибрация предизвикана от причината. Емоцията е свързана със ситуацията и тя се мени в зависимост от нея. Емоцията е външно за нас влияние, въпреки, че хората смятат, че те я създават. Но не е така. Могат ли да съзадат нещо, което де факто се провокира от външно обстоятелство без съзнатлен избор? Това е матрицата, програмата. Хората които са във програма приемат провокираните от програмата емоции за свои и не са достатъчно съзнателни да разберат, че това не са техни емоции. Тези неща са контролират на подсъзнателното ниво по заложените програми. Така, че емоцията и подсъзнанието са свързани. Жените работят повече с подсъзнанието си и поради този факт вероятно източните религии казват, че трябва да си в мъжко тяло, за да постигнеш осъзнаване. Което разбира се е някакво обобщение, тъй като хората са на различни нива.

Това което наричам чувства е нещо по-дълбоко, което не е свързано със земно ниво и това което се случва на него. Но с него са по-наясно жените, въпреки, че на тях им е трудно да отделят чувствата от емоциите си. Чувствата им се проявяват чрез емоции. Примерно обичта към някой. Истинската обич идва от чувство, необвързано с конкретния човек, но проявяавйки се към него, този определения, конкретния, то преминава в емоция. Мислил съм защо става така. Светът на чувствата и разумът се различават много. Разумът е връзката, отделеността, в него съществуват различните обекти и взаимовръзките между тях. Докато чувствата са нещо където тази отделеност не съшествува. Но трябвя добро самонаблюдение да го видиш. Точно момента когато се ражда емоцията, за да напарви въръзката между фвата свята.  А я прави вместо теб, защото ти не можеш. Тези два свята са различни. Чувствата трябва да се проявят разумно, или поне по начин свързан с разлините обекти. Когато обичаш някого, ти го отделяш от другто по някакви признаци. Какви да са те? Кой знае? Тук много се говори за чиста, безусловна любов. Това тук не може да стане. Някъде другаде може и да е така, но не и тук. Тук съществуват всички видове енргия и ти трябва да отделиш това от онова и да направиш избор и то личен, твой, да действаш според различността на ситуацията и спрямо теб самия. Целият Космос е изпъстрен с какво ли е, и тук е така. Не може да има само от едното. Това е положението.
Да се опитате да разберете Муад' Диб, без да познавате неговите смъртни врагове, харконите, е все ед

milenski

  • Гост
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #34 -: Март 12, 2007, 14:41:15 pm »
iti, само, моля те, не бъркай логика с интелект.

От всичко написано от теб, мога да кажа едно - много си добър в анализа, но откъм синтез никакъв те няма  ;) И недей да спориш с мен, щот съм жена  8)
За съжаление, нямам търпението на Гил Галад, за да разчепкам поста ти изречение по изречение, пък и не виждам смисъл, защото наскоро се убедих, че всеки сам достига до истината и ако съществуват преки пътища, той трябва да си ги намери сам. С което не искам да кажа, че твърденията ти са безсмислени. Напротив. Само дето не виждам каква е ползата от цялото това мислене, обръщане на мислите в понятия, формулиране на идеи и спорене, колкото да надприказваме опонента си. Това беше принципно, не се отнася лично само за теб.

По въпроса за обичането си прав. Там има обект. Но този обект МОЖЕ да бъде обичан безусловно.
Безусловната любов обаче е друго нещо. Тя не е чувство, не е нагласа, не е мисъл. Тя е състояние. Не знам какво имаш предвид като казваш, че е непостижима "тук". Ако смяташ, че е непостижима за теб, това е друг въпрос. Макар че, самото понятие "постижима" означава съзнателен стремеж към нещо. А аз изпадам в това състояние в моменти, когато съвсем други неща са ми в главата, чисто практически сиво-ежедневни неща. Последният път ме държа три дни и не знам хората около мен как ме изтраяха просто  ;D Дано са си записвали какви съм ги говорела, защото изтрополявах прозрение след прозрение  :D Та така, де, пожелавам ти да те сполети това състояние, на всички го пожелавам  :)

И понеже се отклоних от темата, може ли сега да си попитам и аз - А какво значи "съществува"?  ;)

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #35 -: Март 12, 2007, 16:44:16 pm »
Lampyridus photuris, не си съвсем права, от поста на Ити имаше конкретен смисъл, както и от нещата в него. Ако е бил предназначен за мен, аз поне разбрах всичко, което трябваше.
А ти не бива да съдиш кое има и кое няма смисъл, щото малко ми избива на женската "практичност", за която тъкмо стана въпрос (яде ли се , пие ли се, тия 3 работи, ако не е от тях "нещото" не е интересно и няма смисъл")
А ти защо не си избереш някой по-лесен за запомняне ник ? Специално бях се постарал да го запомня, че чак и аватара ти гледах, да запомня барем него  :P

А по въпроса със съществуването, отговора от различните хора би трябвало да е различен.

Мисля следователно съществувам.
Чувствам ...
(Обичам) ...
Пия .....
Пиша по форумите ...
Е...а ......

и т.н.  :D ;)

п.с.
забелязах, че единия говори за безусловна любов, а другия за чиста.
Според мен има разлика. Но може и аз да бъркам.
При безусловната ти обичаш някого независимо той как се държи с теб, като може и да е абсолютно говедо - да изневерява, бие и т.н.

А чистата, това е любов без его.
Трудно е да дам определение на такава, защото може би не се среща.
Най-общо казано - това е любовта на Исус към хората.

Разлика между двете например е, че при първата обекта на любовта може да те наранява (егото ти) и от това тебе те боли,
докато при втората не можеш да бъдеш наранен (защото не е намесено егото).
Друга разлика е, че при първата харесваш обекта като мъж (или като жена), (и го харесваш по чисто егоистични причини), докато при втората го харесваш само като човек.
При първата го искаш за себе си, при втората изобщо не е задължително (дали е с теб или не, на теб ти е точно толкова еднакво).
При първата има ревност, при втората няма и т.н.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен iti

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 123
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #36 -: Март 14, 2007, 02:27:47 am »
Принципно, отговарях на Tangrata_. Твоето име ми се стори прекалено голямо и не съм му обръщал много внимание, защото се съмнявам в способността си да го запомня :).  Логиката е част от интелекта, не знам какво имаш предвид, но аз я смятам, за най-съществата част. Логиката за мен е причината и следствието, връзката която обединява две неща. Докато интелект ми се струва земно понятие което включва твърде много неща. Но не бих се разправял да задълбавам в понятия които не ме интересуват.

Относно синтеза който правя, не мисля, че нито ти, нито аз, нито някой друг може да го оцени, по простата причина, че всеки го прави така както иска. Тъй, че ще разбирам отговора ти, че не ти харесва, и тъй като не казваш какво точно не ти харесва (явно заради усилията които трябва да положиш, а ги смяташ за ненужни), ми спестяваш и евентуални мои усилия да се обяснявам.

Относно безусловността, да този обект може да бъде наистина обичан безусловно в буквалния смисъл на думата, но не и чисто. Т.е. не правиш качествена промяна. Защото наличието на условия е факт. Това, че ти няма да ги вземеш под внимание и ще наречеш това безусловна любов е просто обратното на условната любов. Лежи в същата равнина. Малко е трудно за схващане. Да и не лежат в равнината на един поставен въпрос, а той е условността. И ти не можеш да избегнеш въпроса. Той е поставен на нивото на битието, където условността съществува. Ако се пренесеш на ниво над битието, можеш да обичаш по начинът който си представяш като безсулвона любов.

Ей ти пример. Мен обичаш ли ме? :) Смешен въпрос, нали? Ей ти условие  - познаваш ли ме? Второ условие - нравя ли ти се? Трето условие - в какво настроение си, от какво имаш нужда? Ти имаш друго в предвид, нали? Да обичаш безусловно някой, нещо защото... Ама я чакай, ето ти пак условие. БЕЗ УСЛОВИЕ. Това не е ли условие? А защо си го поставила. За това също си има причини, породени от усовността. Аз ти казвах, не можеш да излизеш от условността, защото тя е даденост. Можеш да я отречеш, но ще си го направила пак заради нещо възникнало в същата тази условност.

 Примерно любов на която не ти отговарят. И ти в стремежът си да я запазиш, се биеш в гърдите и казваш, въпреки това го/я обичам. И смяташ, че любовта ти става безусловна. Не, напротив. Има условие, другият не ти е отговорил и е наранил чувствата ти, което поражда у теб болка и те поставя пред избор. И тук не става въпрос, да намразиш или да спреш да обичаш. Но ти се опитваш да продължаваш да обичаш по същия земен начин както преди и затова ти е нужно да създадеш представата за безусловност, за да предпазиш чувствата си от условността на действителността. Това за теб е важно, за егото ти, тъй че това не е чиста любов. Другият реално не ти иска любовта на земно ниво. Заблуждението идва от объркването на това което е истинската любов и кое проявлението й пречупено през егото ни. Много хора си мислят, че могат да отидат отвъд егото, но и там се получава същата работа като безусловността - отиват в света на неегото, който по същество си е форма на егото. Цаката е в това да ходиш между световете и да се опитваш да ги проявявяваш. На нивото на егото, можеш да изразиш само неща свързани с егото. На нивото на условността, можеш да изразиш само условни неща. Въпресът е как ще го направиш. Примерно какво значин да си добър с другите? Че твоето его иска да си добър с другите. Ако твоето его дава, чуждото пък его ще получава. Но можеш ли да се отървеш от света на егото? Освен разбира се в илюзиите си...

Знам за какво говориш, но тази любов съществува на ниво което е много по-дълбоко от това на което живеем. Затова я наричам чиста, защото ако я нарека безуслвона, значи намесвам наличието на условие. И не смятам, че има нужда от парадиране с тази любов, още по-малко за спорове относно нея. Всъщност те още повече подхранват ОЧЕВАДНАТА истина, че на чисто земно ниво, съществува условност. Което работи в моя полза де и няма защото аз да се притеснявам от конфликтни ситуации. Някои хора са дозрели да се възползват от това ниво и да се опитват да го проявяват на чисто земно, но повечето не са. Повечето си мислят, че го правят, а всъщност проявяват собственото си его. Лесно е да се разбере. Ако подтика идва от твое желание, значи е плод на твоето его. Отвън някой говори за неща, които не разбира как могат да се проявят тук. Това е причината за цялата еуфория. Само човек, в човешка обстановка може да прецени как да действа и в какво да вярва. Забелязал съм, че тези които наистина стигат до това ниво и са готови да го изразяват, често използват доста сурови методи външно. Нима очакваш човек който на дълбоко ниво обича, и на земно да го прави като хрисимо ангелче и да не го интересуват условията. Напротив, той се интересува каква е ситуацията и действа спрямо нея, по начинът по който смята, че би помогнал. Понякога да помогнеш е нужно да се скараш, да обидиш, та дори и повече. До това са достигнали хората които са развили разбирането си за любов, тук на Земята. Тези които не са стъпвали тук им е най-лесно отдалеко да говорят за безусловна любов, като и тези които са тук, но така и никога не са обичали истински някой и нещо, а са приели нещата философски и идеалистично.

Четенето на книги е полезна дейсност, стига да не се впрягаш в тях повече отколкото в това което можеш да научиш сам/а. Можеш да се самозалъгваш, но това е по-добре отколкото да се оставиш някой друг да те залъгва.
Да се опитате да разберете Муад' Диб, без да познавате неговите смъртни врагове, харконите, е все ед

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #37 -: Март 14, 2007, 08:28:03 am »
Чудесно !

Макар че в духа на написаното, не е редно да се дават квалификации, ще проявя малко его и ще се съглася с горното, ... безусловно  :P
« Последна редакция: Март 14, 2007, 08:29:24 am от Tangrata_ »
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

milenski

  • Гост
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #38 -: Март 14, 2007, 13:20:11 pm »
iti, пак се оплетохме в понятия  :)

Аз също съм съгласна с теб. Опитах се, явно неуспешно да ти кажа нещо друго. Стремежът към анализ на всяко едно нещо, разчепкването му на съставните му части, търсенето на връзки между тях и други части, които също да разчепкаме на атоми, електрони, протони и тем подобни нюнютрони е като решаването на кръстословици или судоку - дъвка за мозъка, нищо повече. На всичкото отгоре много често се оказва, че когато спорим, спорим всъщност за различни неща, защото влагаме различен смисъл в думите, които използваме. Това, което ти наричаш чиста любов, други я наричат безусловна, трети - свръхлюбов и така нататък. И после можем да си спорим до безкрайност, като победител в спора няма да бъде правият, защото такъв няма, ще победи неуморният  ;) Затова пък за останалите това ще е една много ефективна дресировка на егото и ползата за тях ще е неизмеримо по-голяма.

А по въпроса за онова състояние, за което говорих, там не съществуват обекти, невъзможно е да отделиш едното от другото, дори себе си не можеш да отделиш от всичко останало, нито искаш да го правиш. Едновременно си всичко, но си и наблюдател на всичкото това и себе си, като това "себе си" е с толкова размити граници, че понятието напълно се обезсмисля. Няма вън и вътре, нито тук и там, и време няма, и знаеш и разбираш всичко, но не защото го осмисляш, а защото ти си това всичкото...
А като се прибереш обратно в егото си, започваш да се стремиш да постигнеш това състояние съзнателно, макар че това си е кауза пердута.  И все пак, има някои елементи, които могат да се постигнат съзнателно и това е пътят на приемането на другите, така както приемаш себе си. За мен това означава да обичаш - да приемаш другия такъв, какъвто е или поне какъвто го възприемаш ти, защото няма как да избягаш от субективизма.
Не е лесно, но е постижимо.

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #39 -: Март 15, 2007, 07:45:18 am »
Поради липса на време, сега ще взема отношение само за Безусповната Любов.
За мен Безусловната Любов = Чиста Любов
Има ли удовлетворено условие, това е вече обич. Обичта за мен е емоция, т.е. изживяване с външна причина.
Когато се обръщаме към конкретен обект, желаейки да засвидетелстваме това, с какви думи го правим?
"Обичам Те!".
Обекта "Те" е условие за съществуването на отношението.
Условието е определеност свързана с конкретност. Има обект/причина, има емоушън(енерджи-моушън)/следствие.
Безусловната/Чиста Любов е вътрешно състояние, което пожелавам на всеки да изживее.
"Безусловната Любов е трудна, но по-трудно е другите да я приемат" (перифразирам афоризъм)
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #40 -: Март 15, 2007, 07:48:19 am »
Безусловната/Чиста Любов е вътрешно състояние, което пожелавам на всеки да изживее.
:) :) :)
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #41 -: Март 15, 2007, 09:53:26 am »
Съзнание – едно от основните понятия във философията, социологията и психологията, обозначаващо способността за идеално възпроизвеждане на действителността, а също и специфичните механизми и форми за такова възпроизвеждане на различни равнища.

- Определят се две форми: индивидуално(лично) и обществено съзнание.

- В материалистическата философия се разглежда като свойство на високоорганизираната материя за психологическо отразяване на действителността, като осъзнато битие, субективен образ на обективния свят, като субективна реалност в противоположност на обективната, като идеално в противоположност на материалното и в единство с него.

- В по тесен смисъл под съзнание се разбира висша форма на психично отражение свойство на общественоразвития човек, идеална страна на целенасочената трудова дейност на човека.

- В социологията съзнанието се тълкува като съвкупност на всички форми на духовен живот на обществото.

- В психологията съзнанието се разглежда като психична дейност, която осигурява целенасочено отражение на външния свят; отделянето на човека от обкръжаващата среда и противопоставянето му сам на себе си (като субект на обект); целенасочена дейност, т.е. предварително, мислено построяване на действията и предвиждане на техния резултат; контрол и управление на поведението на личността. Доколкото предмет на съзнанието е не само външният свят, но и самият субект – носител на съзнанието, едно от неговите производни понятия е самосъзнанието./Уикипедия/

* * * * * * * *

(...)

И тъй, човешкото съзнание (да се изразя на един строго научен език) минава през три степени: степен есенциална, степен субстанциална и степен материална. Есенциалната страна включва принципите на Живота, субстанциалната страна включва законите на Живота, а материалната страна - фактите на Живота. Следователно, групирането на фактите вътре в света, т.е. нашите частни малки опитности, които добиваме, когато се формуват, образуват един закон и казваме, че законът се изразява по един или друг начин. Сега съвременните учени хора се изразяват за закона, че той е нещо механическо, но законът, това е една жива същина. Закон може да има само в същества, които са разумни, съзнанието на които е минало от материалната страна, от фактите към законите, от частното - към общото и от общото - към целокупното.

(...)

И тъй, вложете Любовта като стремеж в сърцето си, като чувство в душата си, като сила в ума си и като принцип в духа си. В туй е спасението на човешкия дух. Тъй, в тези три неща трябва да разберем Любовта: като стремеж в сърцето, непреодолим стремеж надолу; като чувство в душата - нагоре; и като една сила, която дава разширение на ума, която има в себе си разумния принцип да знаем защо живеем, защо сме дошли, откъде сме дошли и какво е нашето предназначение на Земята.

ПРОБУЖДАНЕ НА
КОЛЕКТИВНОТО СЪЗНАНИЕ
Съборна беседа от Учителя,
държана на 19 август 1921 година
във Велико Търново
http://www.beinsadouno.org/lek_8.htm

* * * * * * *




Подсъзнание -  способността на нашата нервна система постоянно  да фиксира състоянието на целия организъм, на всички външни и вътрешни информации, на всеки орган, улавя отклонението от нормата и изпраща закодираната информация в мозъка. Но цялата информационна банка мозъкът държи “под ключ” и същевременно  контролира  тази информация чрез функцията на компонентите на пластовете на мислене като съзнавано -  несъзнавано /подсъзнание/ с неговия комплекс от емоции.
(Това си е мое разбиране, но ми се струва, че е точно, но ако не е - поправяйте ме ) ;) :)

Soul Душа
Mind Психика
consciousness Съзнание
understanding Разум
Разъдък


Далеч съм от мисълта да правя някакви обобщения, но на базата на това, което мисля, възприемайки и разсъжденията вече изказвани искам да допълня и моето разбиране за съзнанието и връзката му с нашето битийно присъствие в „приключението” наречено Живот...

Изхождайки от факта, че всичко съществуващо като организирана материя в различни проявления, по естеството си е енергия изразена по различен, разнообразен /многообразен/, неповторим и уникален начин от Източника на тази енергия – самата Разумна и всесътворяваща субстанция, която е в основата си една единна творяща  изначална основа на всичко проявяващо се като субективно различно, но единно и единосъщно по своето естество и произход от Този Източник. И така, приемайки факта, че в крайна сметка всичко е в основната си същност изградено от единен Източник, проявявайки Себе Си по безкрайно много възможности в творческия процес на организирането на Битието като видимо или  невидимо /за нас/, искам да се спра на съзнанието и като част и връзка със Сътворението.

Съ–твор–е-ние >>> СЪзнателен ТВОРчески акт на постигане на Единственото /уникалното/  с НИЕ /цялостното, неделимото, поради идентичната си и неделима от Твореца си природа, общо/. По логиката на този факт, човешкото създание/ думичка, която считам единствено подходяща за достойно изразяване на човешкото естество/ е израз именно на това пълно въплъщение на висшата идея /идеал/ да отразява пълнотата на това неделимо определение на съставно, израз на общото и същевременно  едно, уникално, неповторимо в своята на пръв поглед отделеност от цялото, но напълно покриваща се с него и изразяваща го.

Съ-здание, тук моето разбиране за израза на това определение е – участвам в създаването на... , съграждане, съ – заедно с другите, градя здание – духовни постройки изграждащи се чрез УМ, Разум, Разсъдък, Психика, Душа – всичко това съставлява нашето Съзнание – осъщественото човешко създание  чрез съ-твор-е-ние/то да бъде проявено в своята битийна реализация. Няма творчески акт /това всеки от вас го разбира по силата на собственото си естество и жизнен опит/ без вдъхновение, вграждане и изразяване на отношение – Любов. Любовта е основна категория от духовните проявления на енергията на съзиданието, която твори, гради и е изначалната същност на проявените енергии в материя, организирана по най-многообразен начин, но винаги съвършено, неповторимо и красиво. Затова се възхищаваме на всичко създадено с тази уникална и основна движеща сила – било то изгрев, пейзаж, звезди, картината на художник, или прекрасно музикално произведение. Всичко, което е създадено с този творчески вечен заряд се усеща от нашите сетива на съзнанието и ни въздейства, вътрешно енергийно, защото природата на тези източници е една. Затова и любовта е единственото най-прекрасно изразно средство на Източника, защото в нея се корени основната съзнателна, съзидателна сила на организацията и реда на творчеството във всеобхватен космически и изобщо план на Битието. Да обичаме да сме Е/аз/ + Ние/всички, всичко останало извън мен/ това е израз на единението с Източника – това е баланса и хармонията. А ако  изпитваш любов насочена и към един човек /осъзнавана като единение/, това е красотата на този израз, не защото си отделил някого, а защото всяка негова клетка е вътрешният израз на този космос. Всяка наша клетка съдържа цялостната информация за Общото, за величието на Сътворението, на Източника. Всеки човек е една необятна Вселена. Обичайки ние не се отделяме, ние се СЪ-ЕДИН-яваме. Любовта е взаимодействие, съзидание към творчество, към единение.

Всичко това, според мен, се  о-съзнава със съзнанието, а именно


ЛЮБОВТА Е БАЛАНСА И ХАРМОНИЯТА – ВЕЛИЧИЕТО НА ВСЕМИРА!

Албинони :)
« Последна редакция: Април 16, 2007, 12:54:27 pm от Albinoni »
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #42 -: Март 15, 2007, 10:54:59 am »
Искам да се намеся, да ви поравя (почти всичките) за една голяма грешка !
Говорите, че мъжете мислят еди как си, а жените еди що си...
Тва са пъли глупости. Мъжкия и женския аспект не се изразяват в бологичен пол, не е вярно че мъжете мислят стриктно логически, а жените се доверяват на 6 чувство, интуиция и т.н.
В днешния свят, през 21 век сигурно 80% от населението (ако не и повече) притежават МЪЖКИЯ аспект, а женския при тях е много слабо развит. Целия свят се довеява само на "око да види, ръка да пипне". Малко хора "чувстват" какво трябва да направят в дадена ситуация, имам предвид "чувстват" не като ако те напсуват да отвърнеш, това не са чувства, това са програмирани реакции, натрупани с течение на времето и опита от живота.
Друга ваша грешка, е че ги разграничавате. Те са взаимно свързани. Женския аспект неможе да съществува без мъжкия и обратното ! Те не съществуват по отделно "при мъжете едното, при жените другото". Създаденият от нас мъжки свят подтиска този женски аспект във всеки, независимо от пола му.

Относно подсъзнанието, може би когато 2та аспекта заработят в синхрон и постигнат едно балансирано положение, може би тогава ще умеем да контролираме по голяма чат от своето подсъзнание, ще бъдем по осъзнати и пред нас ще се отворят нови пътеки, нови мисли, които досега дори не сме предполагали че съществуват 8)

Неактивен iti

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 123
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #43 -: Март 16, 2007, 03:13:49 am »
Lampyridus photuris,
относно дъвката за мозъка, това пак си е твой коментар, който разбрах, но не мога да му отговоря нищо. Освен това, че доста учени са си играли да разберат структурата на тъканите, клетките, атомът и начинът по който всичко това си взаиомодейства. Последното което мога да си позволя да кажа е, че са си играли на шикалки защото са нямали какво да правят. Мен химията и биологията са ми любими предмети, защото смятам, че чрез тях разбирам доста повече за живота тук. Това не означава, че не бих стоял в гората да случашм птиците и шумът на листата, за да усетя просто живота. Раликата е в това, че аз се интересувам и от това защо нещо съществува, защо нещо се получава, а това е работа на разума. Едното е свързано с душата - усещането, чувствата, изживяванията. Другото е свъзрано с духът - разумът, философията, Бог, живота, защо, кое, как се получава. Искам да подчертая - разумът не като битийно, асоциативно мислене, интелигентност и т.н., частта свързана с мъжкото начало.  А за да разбивам всичко на малки пачрчета, значи виждам смисъл. И той е, че различните аспекти действат заедно и виждайки действието им заедно, не мога да разбера когато има проблем от къде има. Когато една машина не работи, гледайки я цялата, можеш само да заключиш, че не работи и ти трябва нова. Но ако искаш да разбереш къде е проблемът, ще извадиш всички части и ще се опиташ една по една да ги разгледаш, да ги сложиш отново всяка на мястото й. Кажи, ти имаш компютър, знаеш ли какво има вътре? Ако нещо стане можеш ли да го отвориш и намериш проблема? Съмнявам се. Има си хора за тая работа нали? Ама добре, че ги има, но на тях надали ще им се възмутиш, че са прочели всяка спецификация на всяка част и знаят кое как работи... Смятам, че е достатъчно просто за разбиране, стига да искаш да го разбереш разбира се. Но пак опираме, дали ще мислиш логично или ще вярваш в това което искаш да вярваш и това което те кара отвътре.

А за любовта, не си чела внимателно, но специално за теб ще повторя. Любовта на която няма обекти е чиста, а не безусловна, просто защото условността съществува тук. Ти опитвайки се да я проявиш едно към едно с това което усещаш, я наричаш безусловна и я проявяваш като такава - без условие (за мен на думи повече). И не съм ти казвал, че на онова ниво на което тя съществува, не можеш да я изпитваш. Аз говоря за проявление, защото то е това което ме интересува. Ти пък да те питам правиш ли разлика между обич и проявлението й? Да обичаш е нещо лично, и условността относно другия се изживява на лично ниво. Именно тук се ражда философската концепция за безусловнат любов. А тя е такава - концепция. Защото принципно на тая планета ги има и двете неща - и обичта, и омразата, тъй че не ми разправяй кое от тях е по-велико, кое е правилно и кое е лошо, защото това вече е изграждане на лична концепция. Животът е такъв, че съществуват и двете неща. В положение на условност, няма друг начин. Мисълта ми преди беше, когато надмогнеш себе си и проявлението на любовта премине извън границите на твоето желание и лично изживяване, другият има значение. И твоите коцепции за безкрайна и безусловна обич разбираш, че са си само за теб. Когато реално обичаш някого и искаш да му помогнеш (защото любовта е преди всичко помощ и подкрепа) ВИЖДАШ, че съществува твой свят, съществува и негов свят. И това, че го обичаш на онова ниво, не ти показва как да постъпиш на това. Ама изобщо не ти показва. Идеята за чистата любов е, че тя е моторът който трябва да те подтикне, но самото проявление опира до бита и реалността в която живеем с цялата и условност. За да не си го разбрала, се съмнявам да си надмогнала любовта като лично изживяване.

Много хора могат да се съберат около тая концепция за безусловна любов и то по различни причини. И за определен период от време да си мислят, че кой знае къде летят, докато в един момент не паднат и то здраво, от общия сън, сънят на общите идеи и илюзии които не веднъж са завладявали хората под различна форма. Жените им харесва защото приемат любовта като чисто лично изживяване. И за тях е много важно как ще я усещат и изпитват. За мъжете пък е някакъв идеал, духовна ценност. Но дори  и духовните ценности не са абсолютни. Любовта не е всесилна както много хора искат. Прост пример - другия може да ти каже - върви на майната си (няма много значение дали ще ти го каже направо или по друг начин). И край. И на много хора това не им харесва, да загубят устоите си дори в нея. Иска им се, ей тъй да има нещо твърдо. Но живота тук показва, че няма нищо постоянно и нищо твърдо.

А тук нещата могат да се опишат ей така, с тези уравнения познати от информатиката

0 И 0 = 0
0 И 1 = 0
1 И 0 = 0
1 и 1 = 1

Понякога дори се получава, че 1 И 1 дава 0, просто защото го изразяват по различен начин. Така е в реалността на егото, въпросът винаги има две страни. И нещата не се изчерпват до това, аз искам да обичам. Има и едно "как". Еволюцията се гради на развитието на това "как" и е смешно да си мислиш, че отговорът ще дойде веднага, или пък "ние винаги сме го знаели".  Всеки може да обича, животните също, но ситуациите и условията се промянят. И ти трябва да им отговориш, да ги преосмислиш.

Дъвки за мозъка значи. Ами другото са емоцийки за сърцето тогава.
Да се опитате да разберете Муад' Диб, без да познавате неговите смъртни врагове, харконите, е все ед

milenski

  • Гост
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #44 -: Март 16, 2007, 10:41:22 am »
Хехе, да, имам компютър. И, да, мога да го отворя и да си го оправя, когато се наложи. Както и всички електроуреди вкъщи  8)
Но това че мога да си  разглобявам компютъра, не означава, че ще използвам абсолютно същия подход към всяко едно нещо. Тоест, действам според ситуацията - когато трябва да разглобя, разглобявам, когато трябва да сглобя, сглобявам, когато трябва да гледам отгоре, го правя. Когато излизам да се срещна с приятели, не си вземам куфарчето с инструментите, ако ме разбираш  ;) 

Във всеки случай, май няма смисъл да продължавам с обясненията.
А ти си разчепквай там и като стигнеш до голямото НИЩО, тогава ще те видим накъде ще продължиш  ;)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27