Автор Тема: Съществува ли подсъзнанието?  (Прочетена 13805 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен iti

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 123
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #15 -: Февруари 14, 2007, 19:49:34 pm »
Хахаха... ми то това що за въпрос е. Разбира се, че има. Ако твърдиш обратното значи твърдиш и че си напълно осъзнат. А това е пълна глупост. На много места се твъри, че дори подсъзнанието е това което управлява, а съзнанието по-скоро наблюдава. И аз смятам така. По някое време съзнането може да вземе контрол върху някои неща, да ги обмисли, осъзнае, разбере. Но живота е толкова огромен и невероятно сложен, че все съзнанието е просто фокус в определена точка от огромната картина. Нищо работа в сравнение с подсъзнанието което трябва да ни да де усещането, че реално живеем тук и знаем какво да правим във всеки един момент. Представи си - на всяко действие то трябва да измисли противодействие!!! Примерно като някой те напсува, то трябва да ти каже как да постъпиш. А не да стоиш и да се чешиш, ами сега какво да направя. Как да му отвърна. Ако нещата бяха съзнателни, щеше да е нещо подобно. Нямаше да можем да направим ни една осъзната крачка, защото да осъзнаваш нещо, ти трябва да имаш разбиране за него, а за имаш разбиране за него, трябва да си го изживял вече по-определен начин. Малко прилича на дилемата с яйцето и кокошката. Как да се започне от нулата. И подсъзнанието е отговорът. Програма която ни управлява, а ние си мислим, че това идва от наш избор... А тая програма я има както на лично, така и на колективно ниво.

И разбира се, тя може да се манипулира, ако имаш представа как работи. Тя е изградена на прости асоциации, не може да "мисли". Но тази програма не е нещо което едва ли не ти се налага да използваш. Но докато не можеш и не искаш да осъзнаеш ситуацията, тя се включва. И това някой да я манипулира мисля е добър стимул хората да станат малко по-осъзнати и да не я позлват за абсолютно всичко. Времето в което живеем е прекалено сложно да се решава чрез игра на асоциации...

Интересно е, че тези които са част от програмата, не могат да си дадат сметка за това. Те се чувстват толкова... "нормални" и "истински"... Чак когато излезеш от нея, можеш да я видиш как действа на другите или тя се промъква в живота ти, защото не знаеш в определена ситуация какво да правиш.

А се чудя дори и да осъзнаеш нещо, разбереш го, не го ли натикваш пак в тази форма в подсъзнанието си. И пак си създаваш модел на действие, който просто се включва, отново неосънато. Може би цаката е да се научиш, когат ситуацията и моделът който си си изградил към нея, се различават доста и е небходимо отново да осъзнаеш какво се случва. Нали живеем само "сега". Значи само в това "сега" можем да осъзнаем нещо и всичко друго е някаква памет и модели, концепции които влачим. А това "сега" толкова бързо лети и цялата реалност е в него, че... наистина каква малка част от него може да е осъзната. Та аз сега като пиша, не съзнавам как натискам клавиатурата. Просто машинално, запомнено действие. Асоциация на буква с клавиш и движение. Та нали затова йогите дишат съзнателно. Я го пробвай... Пробвай да ходиш съзнателно премисляйки всяка своя крачка. И ще разбереш разликата между съзнание и подсъзнание и кое е по-силното.
Да се опитате да разберете Муад' Диб, без да познавате неговите смъртни врагове, харконите, е все ед

Неактивен Gabaro

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 245
  • Джангър тайфа "Тенеке ханъм"
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #16 -: Февруари 14, 2007, 22:03:26 pm »
Ееее това беше супер. Убедих се! Има!
[/U

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #17 -: Февруари 14, 2007, 23:38:51 pm »
Има - следователно, съществува...!!!

musica universalis

Неактивен Gabaro

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 245
  • Джангър тайфа "Тенеке ханъм"
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #18 -: Февруари 14, 2007, 23:45:30 pm »
Ми аз това имах предвид...съществува!  iti можем да го провъзгласим за Колумб на подсъзнанието...
[/U

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #19 -: Февруари 15, 2007, 13:24:22 pm »
Ми елементарно-доказателството ми е че си жив и че можеш да мислиш,да запомняш и т.н.
Е и?
Ми това че можеш да мислиш,да групираш мислите си в нещо смислено,да си спомняш каквото ида е говори,че подсъзнанието ти бачка нормално =>съществува.
  Мисля че ти май възприемаш подсъзнанието като нещо отделно,смао че то е едно цяло и със съзнанаваното и несъзнаваното,трите бчакат в симбиоза,която оформя ума ти

Ити,ходене,дишане, асоциациите и контрола са за НЕсъзнаваното
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Altay

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 155
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #20 -: Февруари 15, 2007, 16:46:41 pm »
На много места гледам подсъзнанието това, подсъзнанието онова и след известна кратка умствена дейност от моя страна си зададох следния въпрос : "Това нещо подсъзнанието съществува ли?" и  го задавам на Вас, като ествествено моля за добра аргументация в отговорите, защото спорихме около 2-3 часа с приятели дали то съществува и те не можаха да ми дадат достатъчни докалзателства за съществуването на подсъзнанието. Всичко, което ми дадоха бяха само мъгляви теории.

И питам : Може ли някой да ми докаже че подсъзнанието съществува?

Gabaro , ти сънуваш ли докато спиш?
'Животът е не само по-странен, отколкото предполагаме - той е по-странен отколкото, можем, да предпо

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #21 -: Февруари 15, 2007, 16:58:19 pm »
Altay,сънищата са пак от несъзнаваното....
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Altay

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 155
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #22 -: Февруари 15, 2007, 17:08:55 pm »
Altay,сънищата са пак от несъзнаваното....

Какво имаш в предвид?
'Животът е не само по-странен, отколкото предполагаме - той е по-странен отколкото, можем, да предпо

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #23 -: Февруари 15, 2007, 17:12:54 pm »
Ми че подсъзнанието няма голяма роля в сънуването...А несъзнаваното е това,което се проявява в тях
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Altay

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 155
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #24 -: Февруари 15, 2007, 17:20:29 pm »
Ми че подсъзнанието няма голяма роля в сънуването...А несъзнаваното е това,което се проявява в тях
Да си призная, нещо не чаткам

Ще ме осветиш ли по въпроса?
'Животът е не само по-странен, отколкото предполагаме - той е по-странен отколкото, можем, да предпо

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #25 -: Февруари 15, 2007, 17:30:09 pm »
Да...несъзнаваното e това,което в много конспиративна и езотерична литература погрешно наричат подсъзнание.Несъзнаваното е само част от подсъзнанието.
 Несъзнаваното е най-най дълбокото ниво на съзнанието.ТО е което работи със символи и архетипи,нагони и скрити желания.Според д-р Фройд(как да не го спомене човек в тая тема) в сънищата несъзнаваното чрез символи представя скритите желания,нагони и страхове.До голяма степен тая теза се поддържа и днес и
е доста разширена,ама с какво не съм добре запознат(щото не съм чел до там засега :))
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Altay

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 155
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #26 -: Февруари 15, 2007, 17:38:51 pm »
Да...несъзнаваното e това,което в много конспиративна и езотерична литература погрешно наричат подсъзнание.Несъзнаваното е само част от подсъзнанието.
 Несъзнаваното е най-най дълбокото ниво на съзнанието.ТО е което работи със символи и архетипи,нагони и скрити желания.Според д-р Фройд(как да не го спомене човек в тая тема) в сънищата несъзнаваното чрез символи представя скритите желания,нагони и страхове.До голяма степен тая теза се поддържа и днес и
е доста разширена,ама с какво не съм добре запознат(щото не съм чел до там засега :))

Нашето подсъзнанието изглежда е част от единното съзнание, или Безграничната Любов, както го нарича Дейвид Айк  :-\
'Животът е не само по-странен, отколкото предполагаме - той е по-странен отколкото, можем, да предпо

Неактивен miamotobg

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 175
  • Шинмен Миамото Мусаши
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #27 -: Февруари 15, 2007, 18:09:05 pm »
Аз пък ще перифразирам Волтер: Ако нямаше подсъзнание, тогава трябваше да си го измислим. :-\
1. Не носи злоба в себе си. 2. Прави разлика между печалбата и загубата във всекидневието. 3.Развива

Неактивен Altay

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 155
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #28 -: Февруари 15, 2007, 18:23:44 pm »
Аз пък ще перифразирам Волтер: Ако нямаше подсъзнание, тогава трябваше да си го измислим. :-\

Изглежда, при попадането ни в тази Матрица, нашето съзнание се е разцепило на две -
А именно Осъзнато Съзнание (което мисли и и се опитва да осъзнае Света), и Начално Съзнание (или Подсъзнание, което е неосъзнато, но знае истината за Света
)
 
'Животът е не само по-странен, отколкото предполагаме - той е по-странен отколкото, можем, да предпо

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Съществува ли подсъзнанието?
« Отговор #29 -: Февруари 15, 2007, 18:43:55 pm »

Нашето подсъзнание си е част от нашето съзнание.Никва всемирна любоффф няма тука
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27