Автор Тема: Притчи  (Прочетена 25408 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

anna

  • Гост
Re: Притчи
« Отговор #15 -: Февруари 05, 2007, 10:58:16 am »
  БУДИСТКА ПРИТЧА
Веднъж при Буда дошъл човек и докосвайки се до краката му, го попитал има ли Бог? Вечният въпрос!
Буда го погледнал внимателно и казал:
– Когато бях млад, много обичах конете и различавах четири типа коне. Първият – най-тъпият и упорит, колкото и да го биеш, все едно не те слуша. Такива са повечето хора. Вторият тип – слуша те, но само след като го удариш. И такива хора има много. Има и трети тип. Това са конете, които не е необходимо да биеш. Ти просто им показваш камшика и това е достатъчно. Съществува и още един тип коне, който се среща много рядко. На тези коне им е достатъчна и сянката от камшика.
Говорейки всичко това, Буда гледал човека в очите. После затворил очи и замълчал. Човекът също затворил очи и седял мълчаливо с Буда.
На този разговор присъствал Ананда и нещо вътре в него започнало да се бунтува. Той решил: "Това вече е прекалено! Човекът пита за Бога, а Учителят му говори за коне". Разсъждавайки си така вътре в себе си, Ананда не можел да не забележи каква тишина се възцарила наоколо, какво велико мълчание настъпило! То било почти осезаемо. Ананда гледал лицето на Буда и лицето на човека, което пред очите му се променяло! Буда отворил очи, а човекът останал в това състояние още час. Лицето му било омиротворено и светло.
Като отвори очи, човекът докоснал краката на Буда с дълбока признателност, благодарил му и си тръгнал.
Когато той излязъл, Ананда попитал Буда:
– За мен е непостижимо! Той пита за Бога, а ти му говориш за коне.
Видях, как той се потопи в дълбоко мълчание. Сякаш бе живял с тебе много години. Дори аз до този момент не познавам такова мълчание! Такова единение! Какво общуване! Какво му предаде? Защо той толкова ти благодари?
Буда отговорил:
– Аз не говорех за конете. Говорех за Божественото. Но за това не бива да се говори направо. Когато видях на какъв кон той пристигна, разбрах, че такъв кон може да избере само истинският ценител. Ето защо му заговорих за конете. Това беше език, който той можеше да разбере, и той го разбра. Той е човек, който се среща рядко. Беше му достатъчно само сянката на камшика. И когато затворих очи, той разбра, че за висшето не бива да се говори. За него може само да се мълчи и в това мълчание То се познава. Това е трансцендентен опит и той се намира отвъд пределите на ума... :)

Amenun

  • Гост
Re: Притчи
« Отговор #16 -: Февруари 06, 2007, 11:31:12 am »
Аз съм я писала и другаде ама тук и е мястото. :)

Един Гуру живял с учениците  си на една планина,самотна и безлюдна.
Един ден, най-младият ученик соял самотен на една прекрасна поляна, осеяна с цветя и зелена трева. Пърхали птички и пеперуди околу му . Както си стоял се замисллил " как така моят учител може да има отговор на всички въпроси ?" в този момент една пеперуда прелетяла покрай него, той протегнал ръце и я хванал в шепи. Отишъл при учителят си и го поптал " Учителю, каква пеперуда държа в ръцете си, жива или мъртва? " като спрямо отговора му той бил готов да я убие или да я задържи жива. Тогава Гурото без да се обръща казал:
" Всичко е в твоите ръце моето момче " :)

Amenun

  • Гост
Re: Притчи
« Отговор #17 -: Февруари 06, 2007, 11:45:01 am »
Двама монаси вървели в издирване на истината. Вървейки стигнали до една река, на брега на реката стояло момиче което плачело. Единият монах се приближил и казал:
- Момиче защо плачеш?
- Защото трябва да се прибера, а не мога да прекося реката!- отвърнало момичето
Тогава той я поел на ръце и я пренесъл на отсрещния бряг. Продължили пътя си.
По едно време вторият монах се обърнал и казал;
- Братко знаеш, че на нас ни е забранено да говорим с момичета, а ти даже я държа на ръце!!
- Братко, аз оствих момичето на отсрещният бряг, а ти все още я носиш със себе си!- казал първия   

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: Притчи
« Отговор #18 -: Февруари 20, 2007, 21:30:15 pm »

                    Буда


През епохата Мейджи в Токио живеели
 двама известни учители с противоположни качества.
 Единият, Уншо, проповедник от сектата Шингон, съблюдавал
 щателно предписанията на Буда. Никога не пиел спиртни напитки,
 не хапвал нищо след единадест часа сутринта.
 Другият учител, Тандзан, който бил преподавател по философия
 в Императорския университет, никога не спазвал предписанията.
 Когато му се ядяло, ядял, щом му се приспивало, лягал да поспи.
 Един ден Уншо посетил Тандзан и го заварил да пие вино - течност, от
 която нито капка не би трябвало да вкусва езикът на почтен Будист.
   "Здравей, братко," посрещнал го Тандзан, "Ще пийнеш ли малко?"
   "Аз никога не пия!" възкликнал тържествено Уншо.
   "Който не пие, не е човек," казал Тандзан.
   "Нима искаш да ме наречеш нечовечен само, защото не злоупотребявам
 със спиртни напитки! - викнал гневно Уншо. - "Щом не съм човек какво съм тогава?"
   "Буда," отвърнал Тандзан.


                                                 
                                                 * * *
                                                       
                  Дъжд от цветя


Субхути бил един от учениците на Буда. Той успял да проумее мощта
 на пустотата, да схване, че нищо не съществува освен в зависимост
 от субективността или обективността на възприятието.
 Един ден Субхути, в състояние на висша пустота, седял под едно дърво.
 Около него започнали да падат цветя.
   "Възхваляваме твоето изложение на учението за пустотата",
 прошепнали му боговете.
   "Но аз не съм говорил за пустотата," казал Субхути.
   "Ти не си говорил за пустотата, ние не сме чували пустотата,"
 отвърнали боговете. "Това е истинска пустота."
 И Цветовете се сипели върху Субхути като дъжд.


       
           
« Последна редакция: Февруари 20, 2007, 21:32:46 pm от asdfghjkl »
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Heinie

  • Гост
Re: Притчи
« Отговор #19 -: Февруари 27, 2007, 20:45:57 pm »
Ето любимата ми:

Каменният Буда на Нан Джуан

Веднъж упасака Локен казал на Нан Джуан: "В къщи имам камък, който седи и лежи. Възнамерявам да извая от него Буда. Мога ли да го направя?" Нан Джуан отговорил: "Да, можеш". "А мога ли да не го направя?" - продължавал упасака Локен. "Не, ти не можеш да го направиш". - отговорил Нан Джуан.


Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Re: Притчи
« Отговор #20 -: Март 16, 2007, 14:03:32 pm »
МАГАЗИНЪТ НА ГОСПОД

Веднъж на една жена и се присънил сън, че тя е в магазин, а зад щанда на магазина стоял самият Господ Бог.
-Господи! Това ти ли си!? – възкликнала тя радостно.
- Да, това съм Аз – отвърнал Бог.
- А какво мога да си купя от теб? – попитала жената.
- От мен може да се купи всичко – бил отговорът.
- В такъв случай, дай ми моля, здраве, щастие, любов, успех и много пари.
 Бог се усмихнал доброжелателно и минал в складовото помещение за поръчаните стоки. След известно време, той се върнал с една малка книжна кесийка.
- Това ли е всичко?! – възкликнала удивената и разочарована жена.
- Да, това е всичко – отвърнал Бог и добавил – Нима ти не знаеше, че в моят магазин се продават само семена.
"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Притчи
« Отговор #21 -: Март 18, 2007, 23:04:55 pm »
Е тоя е голям мошеник...иначе готинко
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: Притчи
« Отговор #22 -: Март 20, 2007, 21:38:03 pm »
          Всекидневното е Пътят


    Джао -джоу (Джошу) попитал Нан - цюан (Нансен): "Какъв е Пътят?"
 Нан - цюан отговорил: "Всекидневното е Пътят."
 Джао - джоу попитал: "А може ли да се овладее?"
 Нан - цюан казал: "Стремиш ли се да го овладееш, ще се окажеш далеч от него."
 Джао - джоу попитал: "Ако не се стремя да го овладея, как ще знам, че е Пътят?"
 Нан - цюан казал: "Пътят не се изчерпва с познаваемото и не е непознаваем.
Познанието е измамно, незнанието е безсмислено. Ако искаш да достигнеш Пътя
отвъд измамното стремление, встъпи в оная свобода, която има небето.
Там названия като добро и недобро нямат смисъл."
 При тези думи Джао - джоу бил просветлен.

                                       * * *

      Флагът на вярата на Махакашяпа


    Ананда запитал Махакашяпа: "Освен златотъканата
 монашеска роба, засвидетелстваща наследяването на
 традицията, какво друго ти даде Буда?"
    Махакашяпа викнал: "Ананда!"
    Ананда откликнал: "Да, братко."
    И Махакашяпа рекъл: "Сега вече можеш да свалиш
 моя флаг от стълба пред храма и да вдигнеш твоя."

   Коментар на У - мън: Който схване това, все едно че
 присъства на първото събиране на учениците на Буда,
 продължаващо и в момента. Който не го схване, даже да е
 започнал да изучава истината още от времената преди всички
 Буди, до просветление никога няма да стигне.

        Въпросът е елементарен, отговорът - безпогрешен.
        Колцина, чувайки го, очи ще отворят?
        По - големият брат вика, по - малкият откликва -
        не е просто смяна на сезоните тази пролет.
« Последна редакция: Март 20, 2007, 21:43:29 pm от asdfghjkl »
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен GNOSTIC

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Re: Притчи
« Отговор #23 -: Март 21, 2007, 15:37:57 pm »
Животът със съдържание
В часа по философия професорът застана на катедрата, изпълнена с различни предмети и зачака студентите да утихнат. Тогава взе голям празен буркан от майонеза и го напълни с топки за голф. Попита студентите дали съдът е пълен. Те отговориха утвърдително.
После професорът взе една кутия с камъчета и я изсипа в съда, разклати го леко и камъчетата се наместиха между топките за голф. И отново попита студентите дали съдът е пълен. Те пак отговориха утвърдително.
Сетне професорът взе кутия с пясък и я изсипа в съда. Естествено пясъкът запълни всичко. Той попита още веднъж дали съдът е пълен. Студентите отговориха с единодушно "да".
Тогава професорът взе две кутии с бира от бюрото и изсипа съдържанието им в съда, което изпълни празното пространство сред песъчинките.
Студентите се разсмяха.
"Сега, каза професорът, когато смехът утихна, искам да ви кажа, че този съд представлява вашият живот. Топките за голф са важните неща във вашия живот - семейството ви, здравето ви, децата ви, приятелите ви, страстите и предпочитанията ви - все неща, които ако загубите всичко друго и ви останат само те, животът ви ще бъде достатъчно пълен. Камъчетата са другите неща - работата ви, къщата ви, колата ви. Пясъкът е всичко останало - малките неща."
 И продължи:"Ако най-напред сложите пясъка в съда, няма да има място за камъчетата и топките за голф. Същото се случва и с живота. Ако губите времето и енергията си за дреболии, никога няма да имате място за нещата, които са важни за вас. Обръщайте внимание на нещата, които застрашават щастието ви. Играйте с децата си.
 Излезте с партньора си навън, на вечеря. Винаги ще се намери време да изчистите къщата и подредите.
 Погрижете се най-напред за топките за голф, за нещата, които наистина си заслужават. Подредете приоритетите си. Останалото е само пясък."
 Една от студентките вдигна ръка и попита:"А какъв беше смисълът на бирата?"
 Професорът се усмихна."Радвам се, че ме попитахте. Исках просто да ви покажа, че няма значение колко пълен е животът ви, винаги ще се намери място и за две бири."
 
АНОНИМЕН

Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Re: Притчи
« Отговор #24 -: Март 28, 2007, 12:55:25 pm »

ПРИТЧА НА ИНДИАНЦИТЕ ЧЕРОКИ

Стар чероки разказвал на своя внук за борбата, която се води във всеки един от нас. И рекъл на момчето, че в душите ни се борят два вълка. Единият е зъл, той е гневът, завистта, недоволството, отрицанието, алчността, надменността, самосъжалението, чувството за малоценност или пък за превъзходство, лъжата, фалшивата гордост и егоцентризмът. Другият е добър - той е радостта, мирът, любовта, надеждата, спокойствието, скромността, добротата, прошката, взаимността, щедростта, искреността, състраданието и вярата.
Внукът се замислил за момент и след това попитал дядо си:
- И кой вълк побеждава?
- Този, когото нахраниш.

"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Re: Притчи
« Отговор #25 -: Април 06, 2007, 12:59:56 pm »

ВРАТАТА

Един мъдрец търсел способен и талантлив ученик, който да има достатъчно навици и умения, че да му предаде знанията си, когато умре. Той събрал всички ученици и им казал:
-Имам проблем и искам да знам дали някой от вас може да го реши. Вижте, зад мен се намира най-голямата, тежка и масивна врата в града. Кой от вас може да я отвори без чужда помощ?
Някои от учениците просто свели глава, проблемът изглеждал неразрешим. Други изследвали вратата, обсъдили възможността за използването на лост и особеностите на материала и дошли до извода, че проблемът е нерешим.
Всички казали, че е невъзможно да направят това, което искал мъдрецът.
Само един ученик се приближил до вратата и започнал щателно да я изследва, проверил всичко внимателно, натискал я, почеквал определени участъци.
После дълбоко въздъхнал, съсредоточил се и меко побутнал вратата. Тя се отворила без никакво съпротивление, била конструирана толкова безупречно, че било необходимо само леко побутване.
Мъдрецът си намерил приемник. Той се обърнал към останалите ученици и произнесъл следните думи:
-Успехът в живота зависи от няколко ключови фактора и сега вие можахте да наблюдавате тяхното действие.
Първо-позволете на своите чувства напълно да изследват и разберат реалността, която ви обкръжава.
Второ-не правете прибързани и затова неправилни изводи.
Трето-бъдете достатъчно смели да вземете решение.
Четвърто-вземайки го, действайте уверено и без съмнение.
Пето-съсредоточете се и вложете в това действие цялата своя сила и енергия.
И последно - не се бойте да направите грешка.


"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Re: Притчи
« Отговор #26 -: Юни 07, 2007, 11:22:55 am »
ПРИТЧА ЗА ВЪПЛЪЩАВАНЕТО

Събрали се души на съвещание преди въплъщението си на Земята. И Бог попитал една от тях:
-  Защо искаш да се  въплътиш?
-  Искам да се науча да прощавам.
-  На кого се каниш да прощаваш? Погледни душите какви са чистички, светли, любящи. Те толкова те обичат, че не могат да направят нищо такова, заради което да се налага да им прощаваш.
Натъжила се Душата, но повторила:
-   Аз така искам да се науча да прощавам!
Тогава до нея се приближила друга Душа и й казала:
-  Не тъжи, аз те обичам толкова много, че ще бъда с теб на Земята и ще ти помогна да изпиташ опрощението. Ще бъда твой мъж, ще ти изневерявам и ти ще трябва да ми прощаваш.
Приближила се друга Душа и казала:
- Аз също те обичам много. Ще дойда с теб и ще бъда твоята майка, която ще те наказва, ще се меси в живота ти и ти ще се учиш да прощаваш.
Още една Душа се приближила и казала:
-  Аз ще бъда твоят началник и от любов към теб ще се отнасям към теб грубо и несправедливо, така че да изпиташ какво е да се прощава.
Друга една Душа предложила да й бъде най-добрата приятелка и да я предаде, друга да й бъде злата и несправедлива свекърва и т. н. По този начин се събрала група от обичащи се души, измислили си сценария на своя живот на Земята и се въплътили.
Но се оказало, че да си спомнят за Себе си е сложно и трудно и те всички забравили своя договор. Повечето приели на сериозно живота си, започнали да се обиждат и гневят един на друг, забравяйки че сами са си съставили този сценарий и забравяйки най-важното – че те всички се обичат един друг! 

"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Неактивен Fiery

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 543
Re: Притчи
« Отговор #27 -: Юни 09, 2007, 16:48:16 pm »





ПРИКАЗКА ЗА ТРИМА ВЛЪХВИ

(приказно описание на истински събития, за което не идват веднага обяснения от Елма, но както и в други случаи, и тук може да важи твърдението Му, че Той се проявява в различни степени навсякъде; а между редовете - или в самите редове понякога - и в описанията, давани от единаторите ( "Където не съм Аз, съм пак Аз"...)

Имало едно време трима влъхви, които знаели къде ще се роди Младенец. Според указанията, които им бил дал техният Учител и според собствения им опит в мъдростта и науките, този Младенец трябвало да се зачене и роди в страната на древния Орфей - само че сега, в по-нови времена. Мъдреците изчислили точната линия, преминаваща отвесно през картата на тази страна и на цялото земно кълбо – линията, по която щели да потекат небесните токове и небесното присъствие на строго определена дата и от строго определена минута нататък. Тази линия щяла да засвети тъй силно, че много хора и ангели от далечните светове щели да я видят от грамадни разстояния! Мъдреците изчислили, че подпалването на тази вълшебна линия, минаваща през планини, морета, долини, реки, градове и села ще бъде предизвикано от едно особено, тройно небесно огниво. Както казват звездобройците, срещата на Месеца и Слънцето точно на зенита на такива свещени дати пуска един тънък лъч към Земята и този тънък лъч я обикаля от полюс до полюс и после от другата страна, съживявайки всички същества и неща във въздуха, по земята, та чак до центъра на земното кълбо и на няколко хиляди метра около него. Веднага след това необикновената небесна светлина се пръсвала с всичка сила на изток и на запад от тази линия и била в състояние да преобрази всичко живо и неживо, ако не мисли за себе си.
И така, тримата влъхви изчислили и видяли, че този път небесният лъч ще премине през един град на една голяма река и ще се спусне на юг през най-високия връх в източната част на една вълшебна планина. От опит знаели, че всички мъдреци, мъдрекини и други верни поданици на Небесния Цар чакат с векове и хилядолетия подобни редки мигове, когато небесата и земите се съединяват. В такива мигове могат да слязат или да се родят Дъщери и Синове на Всемира – същества на Предаността. А този път мъдреците знаели, че се очаква да ни посети и остане при нас цял небесен град със своите жители. Всичко зависело от това, могат ли да се намерят по земята поне трима влъхви, които да знаят за този миг и да се обичат истински.
Небесният Цар виждал, че сред приятелите на тримата мъдреци има не малко верни и чисти души, които също са предупредени за раждането на Космичния Град и са готови за великото му посрещане. Царят пращал невидими, кръгли кристали във въздуха около всеки човек, който има небесно злато в жилите си и Жар -Птица  в сърцето си. Тези кръгли кристали били очите и паметта на Царя и затова нищо не можело да остане скрито от него през всичките вечни времена. Дори и някой негов поданик да е бил умрял преди 1000 години, Царят можел да вземе неговия кристал от Залите на Миналото и да види в него целия му живот – от раждането чак до последния му дъх.
И така, тримата влъхви, за които разказва тази приказка, няколко дни преди великото чудо, колкото и да били мъдри и виждащи, въобще не подозирали, че Царят ще ги събере всеки момент и затова тъжно седели и си мислили – всеки в своята къща и град на земята, - че и този път няма да има кой да посрещне гостите от небесния свят. Така става всеки път: десетки и десетки мъдреци и писания предупреждават, че еди къде си и еди кога си ще се роди Царска Дъщеря или Царски Син, но хората си вървят с показалци в ушите и всеки продължава да си подрежда къщата, да си оре нивата или да слуша някой фалшив латерлнаджия в същия момент, когато ни спохождат велики пратеници – все едно, че не се е случило нищо.
Пратениците на Небесния Цар имат навик да се обличат в просешки дрехи или да се престорват на прости овчари и говедари, за да могат да си вършат спокойто работата. Често даже Небесен Принц идва между нас досущ като беловлас старец, а царска дъщеря – като куцо момиченце-просекинче, за да видят кому в сърцето свети  Жар -Птица .
Небесният Цар знаел от най-древни свитъци, че през еди коя си година на Земята ще стават големи знамения. Хората с ръждива кръв и без Жар -Птици в сърцето щели да почнат поголовно да измират, а верните Му поданици щели да се събират да живеят заедно по нови места. За тази цел трябвало да се намерят поне трима влъхви, които в определен ден и час да се озоват там, където Царят ще им покаже, за да положат основите на Първия Небесен Град на земята. Тези влъхви трябвало да бъдат особени: никой от тях за никого на земята не бивало да е помислил нещо лошо в течение на много години, нито да е изрекъл воняща дума или да е отправил студен поглед.
Царят ползвал кристалните си, невидими топки, които висят сред хората, не само като далечни очи и уши, но и за да разпознава миризмите им. Всички, които мислят лошо за някого или говорят недоволно зад гърба му, изпращат чрез сферите от кристал и лошата си миризма - и затова Царят ги оставя да живеят в скръб и самота или в суетнята на живота. Тях и на земята истинскште хора не ги търсят и ги изолират, защото миришат лошо – говорят и мислят отрицателни неща зад гърба на Любовта и на ближните си.
Да имаш недобро мнение за Любовта и Обичта и да мислиш, че са допустими, само когато са скрепени с крепостен акт, значи да замиришеш тъй-лошо, че чак на Царя да му се завие свят! Много поданици на Царя са дошли тук от неговата държава и царство, но са забравили това и предпочитат да слушат други царе и говедари или техните викачи. Щом някой викач почне да говори глупости на мегдана, те мигом се събират около него и почват да го слушат като омагьосани, но веднага започват да се потят и миришат, защото стават изменници. Изменници са и всички ония, които заживяват с хора със съмнителет косъм и почват да им раждат деца. Изменникът почти не разпознава истинските си сестри и побратими от Небесното Царство и изхвърля Жар - Птицата от сърцето си. Той повече не може да пламти от обич и любов и престава да се раздава на всички.
Той все повече и повече почва да свиква с миризливите хора и неща - пък и това му е необходимо, за да бъде приет между тях със собствената си лоша миризма. Обикновено заживява като кукувица или най-много с още две-три кукувици в една къща и има нужда да си намери някой, който да се съмнява в него и да го навиква. Като си намерят овчар или говедар, който да боде с остен сърцето им, тези вероотстъпници се успокояват, че са влезли в “пътя”. Обикновено много ги боли, но са доволни, че са вече на топло и миризливо в кошарата.
Тримата мъдреци и още няколко техни побратими и посестрими си седели по къщите и наистина се били отчаяли, че и този път няма да се намерят хора, които да мислят добре за ближния. Виждали как всеки човек влачи след себе си дълга опашка от вонящи и разлагащи се мисли и думи, от потъпкани пориви и разкъсани  Жар – Птици.  Затова не виждали повече никаква надежда: всички се били изпокрили по къщите си и никой не искал да иде на площада да чуе вестта на царските вестовои: “ Царски Син иде пак на земята! Престанете да стоите като статуи! Не живейте повече с чужди хора! Елате на свобода и простор да се обичаме истински и да тичаме по поляните!”
Тогава един от тримата влъхви, макар и да не се надявал много-много на чудо, изведнъж се ударил по главата и казал: “ Има такъв човек! Само че той живее през девет планини и девет морета. Този човек никога не се съблазнява от чужди глашатаи, защото познава гласа на нашите. Той никога не иска да води и поучава – да бъде преждевременно учител на другите, - защото гордостта и простотията са непознати на сърцето му и тщеславието не тропа на вратата му. Това е човекът, който не влачи след себе си опашки от огорчения, криви мисли и думи за ближния или гневни изблици. Той не лъже нито другите, нито Царя, нито собстветното си сърце и затова е способен да живее ту сам, ту на друго място, ту на трето, без да остава никъде задълго. Той не е син на Лошия Цар и затова не нарича майка си – Природата – “ блудница”, нито Баща си – Импулса в сърцето си – “ изкушение ” или “ похот ”. Той има тъй голяма обич и смирение, толкова много разбира и боготвори Жар - Птиците в сърцата на другите и в собственото си сърце, че никога не сяда пръв на царска или сиромашка трапеза, даже и когато е поканен. Слугите на Лошия Цар винаги мислят първо за себе си и за своите си и гледат да седнат на първо място на трапезата. А този необикновен човек, за който се сетих – продължавал да мисли мъдрецът – веднага става прислужник на домакина и отрупва заедно с него трапезата с какви ли не вкусни неща, но не сяда до онзи, който го е поканил или когото е поканил, освен когато са съвсем сами.
Синовете и дъщерите на Добрия цар се разпознават и по това, че треперят от радост и щастие, когато канят гости и прислужват на гостите. Едва когато всички до насита са се нахранили и облажили и са ги настанили в топли и чисти постели; едва след като е помилван всеки уморен пътник и стане ясно, че домакинът е останал сам, човекът с Жар - Птица  в сърцето си и чисто злато в жилите се осмелява да отиде и при него и да му прислужва - ако домакинът има нужда точно от него. В небесното Царство жените или мъжете на домакините са слуги до последния момент и никой не може да ги разпознае, че са господари на дома.
Едва когато видят, че 29 или 30 дни в месеца са приемали скъпи гости в къщата си и са им прислужвали, докато изцерят всичките им въздишки и рани - едва в последното денонощие, - съпругът и съпругата имат право да останат насаме в най-малката и скришна стаичка – и то само ако са уверени, че другият ги чака там, че са страстно желани и любими.
Поданици на Небесното Царство, където всички са млади, безсмъртни и прелестни, никога не повдигат очи с укор, не притискат с тежък камък сърцето на ближния, ако той е решил да бъде 29 или 30 дни в месеца с други – пък даже и да го няма до последната секунда или да пропусне този месец да бъде с най-близкия.
Ако дори и мравчица, буболечица узнае и види кой е най-мил на сърцето ни или ни види да ходим и живеем пред всички с него, Небесният Цар прибира кристалните си очи и уши в стаите на миналото и оставя подобни изменници да замиришат и да изгният.
Като си спомнил всичко това, първият влъхва въздъхнал облекчено и тръгнал да сподели осенението си с втория влъхва, който също въздишал тежко някъде наблизо. И той си мислел, че Ерата на Великото Гостуване е още много, много далечно бъдеще. Считал, че Разпознаването и Поканите светват от време на време в мрачната нощ, но липсата на спонтанност и преданост все още убива Жар - Птиците - още в зародиш. Затова те не могат да заживеят в сърцата на хората, та да тръгнат те свободно по гости, без да повтарят къщата, в която са гостували или без да им идва един и същ гостенин в продължение на много месеци и години. Усещал адския лъх на леш от вътрешностите на хората, които вярват на чужди глашатаи, живеят сами или все се едни и същи хора и наричат Майка си “ блудница ”, а сърцето им е буца лед. Трудно понасял постоянния говор, шум и присъствие, особено на
“ близките ” - десетки години наред, чак до гроба.
И понеже никой от познатите му нямал понятие за отсъствие от къщи и гостуване на друго място, за да идват нови гости, то и той, и първият влъхв от дълги години седели и гледали безразлично в една точка. Тогава на единия дошла идеята да почнат пак да си гостуват с преданите приятели, но другият влъхва му казал с досада: “ Позната ми е пиеската “ Стари муцуни ”...
Наистина, не било особено вежливо по отношение на верни и изпитани приятели. И така е – влъхвите много си обичали приятелите; и те ги обичали, но никой нямал понятие за канене на все нови и нови гости не за себе си или за двамата, а за онзи, когото обичаме. За това, че в същото време най-близкият може да отиде на гости на друго място, където също са го поканили с голяма обич. Никой не ще и да чуе, че в истинската вселена сядаш на трапезата само веднъж в месеца или годината с единствения си, най-голям любим. Че истинският ни любим често търпи миризмата от постоянното ни присъствие и не отива по гости където го канят, именно поради голямата си обич към нас – с надеждата ние първи да тръгнем по гости и да почнем да отсъстваме.
Влошаването на отношенията и на здравето, остаряването, прозата, умората, отчаянието в присъствието на най-близките са именно тия симптоми, които ни дават шанс да се размислим и да променим поведението си. Да си припомним откъде сме дошли и да познаем отново, че водата и въздухът на това Царство се изчерпват само с две думи: Независимост - и Разнообразие.
И така, влъхвата, който се бил ударил по главата, веднага отишъл да изпрати най-бързия гълъб през девет планини и морета, за да покани третия влъхва, когото познавал лично. Той го познавал толкова добре, че не се съмнявал нито за секунда: Третият ще прокопае тунел даже и през центъра на Земята, но ще дойде! Колко странно... Има хора, които живеят на две крачки от нас и нямат нужда да се виждаме. Други живеят на светлинни години, но деннощно копнеят да са с нас; и когато ги повикаме – идват незабавно. Колко пъти вече Небесният Цар е уреждал пред очите ни напълно безплатно пътуване дори от най-далечните страни и галактики, когато Любовта разпознава Любовта и копнее за Любов!
Ето как нашият Небесен Цар проверява кои са Негови поданици, а не риби, хванати от манекени или чужди глашатаи. Чуждото сърце, чуждата душа, поданикът на студена, чужда държава наистина може да живее на две преки от тебе или през една стена, но няма да те покани на гости или да дойде на трапезата ти, когато го поканиш, освен от временна любезност. Той си има свои интереси и глашатаи, свой вкус и предпочитания. Избира да отглежда кълвач, бухал или кукувица в сърцето си, няма тръпка за Жар - Птици- бои се да не се изгори. А Жар – Птицата прелита при Жар - Птица  ако ще и от друга вселена, защото е от нашия род, а не от чужд! Идва  и то мигновено: най-много за секунда или две след зова ни. Други ги викаш и каниш с бъклица цели 10, 20, 30, 50, 500, 5000 години, но те вървят бавно като охлюви и по правило се разминават с къщата ти. Не че няма и горещи, страстно обичащи души с жерави и чучулиги в сърцата си, със славеи, косове, синигери или червеношийки, но всички те търсят червейчета. Искат да ни имат само за себе си. Скърбят като ни няма или когато ни обича някой друг.
Гълъбът и  Жар – Птицата изпитват неземно щастие и се разпяват най-сладко, когато усетят, че любимият им е обикнал още някого – или че още някой е обикнал любимия им. Именно от това излиза най-дивното благоухание - и който се превърне в такава Птица  , завинаги му изчезва лошата миризма.
Има още една Птица  в царството на Вечния ни Господар – това е Птицата-Феникс. Някои я бъркат с Жар - Птицата , но те са различни. Птицата-Феникс не само прелива от щастие, когато се увеличава приливът на душите и сърцата, които обичаме и които ни обичат, но сама ги търси, намира ги, почва да ги подготвя за великата среща и ги изпраща при любимия. Затова тя е безсмъртна.
Значи, да ревнуваш, да мразиш, да осъждаш или егоистично и “ благородно ” да се оттеглиш и да ближеш раните си при явяването на нов човек в обсега на любимия – това е гласът на гарвана, на враната, на свраката или лешояда в сърцето ти. При всички случаи такава адска Птица  ще те разкъса вътрешно и ти рано или късно ще се обезобразиш и ще умреш.
Да си безразличен при такова положение, е също адско състояние – липса на активна обич и мисъл за щастието на другите. Даже и да се отдръпнеш и да дадеш пълна свобода на обичния, дори и да не го обливаш с обвинителни и горчиви мисли и чувства и да се молиш денонощтно с най-благородни и чисти молитви за него, ти още не си от райските птици. Попарен от раздялата или от “ пазара ” около ближния, ти може да не го кориш и даже да му желаеш най-доброто, но се отдръпваш и от него, и от другите. Слагаш черен креп на сърцето си и се заинатяваш никога повече да не се даваш лесно – ставаш затворена, тъмна, непристъпна крепост. Всичко това иде от пъкления егоизъм и гордост, от наранено, адско честолюбие. Влъхвите наблюдават край себе си стотици подобни птици от нисшия и висшия астрал, които нямат нищо общо с Небето. Такива сноват съвършено безразлично сред пришълци и се разминават с тях без да им мигне окото, а ако изпитат няккаво чувство, то е инстинктивен страх. Такива хора им се виждат пропасти, в които могат да се загубят, защото няма да им се обръща “ специално внимание ”. Но и тези птици гният прераждания наред из гробищата на света, защото не подозират, че Любовта е РАДОСТ ОТ ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ.
Да, дори и гълъбите, и Жар - Птиците  от стария вид са още смъртни, защото умеят да се радват на чуждото щастие, но не са способни да го моделират лично и активно; или поне с кратки или дълги, щастливи отсъствия от сцената, когато играе дубльор - с готовност да се върнат веднага, ако Режисьорът ги повика или има нужда да ни повери друга, още по-сложна роля.
Птицата-Феникс води любими при любимите, защото ги обича истински и не примира от сляпа гордост и самомнение, че едно нищожно изворче е достатъчно да напои самичко милиардите усти на духа и душата ни.
- Не можем, ще паднем! - Елате до края! И те дойдоха. И той ги блъсна. И те полетяха!

Неактивен Fiery

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 543
Re: Притчи
« Отговор #28 -: Юни 22, 2007, 05:47:04 am »
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ПЪТЯТ?


Великата чистота попитала Безкрайността:
-Знаеш ли какво представлява пътят? -Не знам-отвърнала Безкрайността.
Великата чистота попитала Неправенето за същото.
-Знам-отвърнало Неправенето.
- Ако знаеш пътя, кажи-той владее ли съдбите?
- Владее.
- Какви съдби носи той?
-От тези, които познавам, има благородни, има презрени, има съединени, има разделени, това са, които зная.
За тези думи Великата чистота попитала Безначалното:
- Кой от тях е прав, а кой не е прав? Безкрайността ли със своето знание или Неправенето със своето знание?
- Незнанието е по-дълбоко, а знанието е по-малко. - отвърнало Безначалното - Незнанието е вътрешно, а знанието външно.
Тук Великата чистота въздъхнала:
- Тогава незнанието е знание? А знанието - незнание? Но кой може да познае знаенето на незнанието?
- Пътят не се чува, - отвърнало Безначалното - ако се чува, значи не е път. Пътят е невидим: ако е видим, значи не е път. Пътят не може да се изрази с думи; ако е изразен, значи не е път. Който е познал формиращите форми на безформеното, разбира, че пътят не може да се назове.
- Тези, които питат за пътя и които отговарят, не знаят пътя, - продължило Безначалното. - Дори питащият за пътя още не е чувал за него. За пътя не може да се пита, на въпросите за него няма отговор. Питащият за това, за което не може да се пита, върви по задънена улица. Отговарящият на това, на което не може да се отговори, не притежава вътрешно знание. Този, който не притежавайки вътрешно знание, очаква въпроси, водещи до задънка, във външното не наблюдава вселената, а във вътрешното не знае първоизточника. Ето защо такива няма да се изкачат на планината и няма да странства във великата пустота.

***


Настрадин бил сред свои ученици, когато един от тях го попитал за връзката между този свят и предметите, които се намират в друго измерение. Настрадин казал:
- Трябва да разбираш алегориите. Ученикът казал:
- Покажи ми нещо на практика - например райска ябълка.
Настрадин вдигнал една ябълка и му я подал. Ученикът казал:
- Ама тази ябълка е наполовина изгнила, а райската ябълка задължително трябва да бъде съвършена.
- Райската ябълка наистина трябва да бъде съвършена - отвърнал Настрадин, - но като се имат предвид твоите сегашни способности изобщо, и способността ти да съдиш за небесната ябълка в частност, както и фактът, че ти, подобно на всички нас, които се намираме сега тук в тази обител на разложението, едва ли имаш право да смяташ, че би могъл да видиш райската ябълка в друг вид.



***

Настрадин бил поканен да изнесе лекция пред хората от съседното село. Той застанал зад катедрата и казал:
- О, хора, знаете ли за какво ще говоря с вас? Няколко грубияни, които искали да се позабавляват, извикали, че не знаят.
-  Тогава - казал ходжата, изпълнен с достойнство, -ще се въздържа от опитите си да обучавам такива невежи.
Следващата седмица, след като получили обещание от хулиганите, че няма да пречат повече със забележките си, старейшините отново помолили Настрадин да ги посети.
-  О, хора - отново започнал ходжата, - знаете ли за какво ще беседвам с вас?
Някои от онези, които Настрадин гледал особено свирепо, не знаели как да реагират на въпроса му и измърморили: „Да."
- В такъв случай нямам какво повече да ви кажа - казал Настрадин рязко и си тръгнал.
След настойчиви молби да направи още един опит Настрадин посетил селото още веднъж и отново застанал пред насъбралите се хора.
- О, хора! Знаете ли за какво ще говоря с вас?
Тъй като всички мислели, че ходжата чака отговор, хората извикали: - Някои от нас знаят, а някои - не!
- Тогава нека онези, които знаят, да разкажат на онези, които не знаят - казал Настрадин, докато си тръгвал.


***

При Настрадин дошъл един човек, който искал да стане негов ученик. След куп премеждия той стигнал до колибата в планината, в която живеел Настрадин. Като знаел, че всяка постъпка на просветения суфий е изпълнена със смисъл, новакът попитал Настрадин защо си духа в ръцете. „За да се стопля, разбира се" - отвърнал ходжата. Скоро след това Настрадин сипал в две купички супа и започнал да духа своята. „Защо правите това, учителю?" - попитал ученикът. „За да изстине супата, разбира се" - отвърнал учителят. След този отговор ученикът напуснал учителя си, защото не можел да има доверие на човек, който използва едни и същи средства за постигането на различни резултати.

***


Аз виждам на тъмно.
- Прекрасно, ходжа, но щом това е така, защо винаги нощем носиш свещ със себе си?
- За да не се блъснат другите в мен.



« Последна редакция: Юни 22, 2007, 09:56:07 am от tan4e »
- Не можем, ще паднем! - Елате до края! И те дойдоха. И той ги блъсна. И те полетяха!

Неактивен Fiery

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 543
Re: Притчи
« Отговор #29 -: Юли 15, 2007, 09:53:16 am »
ОГЛЕДАЛОТО
(даоска притча)
 

Живял някога един крал. Той си построил огромен дворец. Това бил един дворец с милиони огледала. Абсолютно всичко, стените, пода и таваните били покрити с огледала.

Веднъж в двореца притичало едно куче. Огледало се и видяло около себе си множество кучета. Те били навсякъде. И като достатъчно умно, кучето се озъбило, за да се защити за всеки случай от тези милиони кучета наоколо и да ги изплаши. В отговор всички кучета му се озъбили. Кучето почнало да ръмжи - срещу него всички кучета му отговорили със същото.
 
Сега кучето било сигурно, че животът му е в опасност и започнало да лае. То започнало да лае с всички сили, много отчаяно. Но щом залаяло и онези милиони кучета също започнали да лаят. И колкото повече то лаяло, толкова по-силно те му отговаряли.
 
На сутринта намерили нещастното куче мъртво. А то било там само, в двореца нямало никой, там имало само тези милиони огледала. Никой не се беше борил с него, защото не е имало кой да го направи, но то видяло себе си в огледалата и се изплашило. И когато започнало да се сражава, отраженията в огледалата също влезли в бой. То загинало в борбата с милионите собствени отражения, които го заобикаляли от всички страни.
 
Ако няма никакви препятствия вътре във Вас, то не може да има и никакви препятствия извън Вас, нищо не може да застане на Вашия път. Такъв е законът.

   
Светът е само едно отражение, той е едно огромно огледало.
- Не можем, ще паднем! - Елате до края! И те дойдоха. И той ги блъсна. И те полетяха!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27