Автор Тема: Грандиозност  (Прочетена 10379 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Дъвиан

  • Гост
Отг: Грандиозност
« Отговор #15 -: Септември 16, 2006, 10:22:30 am »
Е, това го знам - мислех, че има някъде даден линк. Нали asdfghjkl казва, че не му се отварял някакъв линк. А музиката към Барака е страхотна. :)

IYI

  • Гост
Отг: Грандиозност
« Отговор #16 -: Септември 16, 2006, 10:32:37 am »
В дата или бол.бг.

Неактивен Атила

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 887
  • Атила - бич божи
Отг: Грандиозност
« Отговор #17 -: Септември 16, 2006, 10:51:55 am »
преди да пишете такива неща не е лошо да отворите някоя и друга книга за архитектурата на различните храмове.  Целта винаги е била да се чувства човека като едно малко и незначително нищожество - още от древен египет та до наши дни. Това е за да може различните религиозни институции да държат контрола над хората. Използеат се различни видове техники на осветление и подреждане на помещенията.

говоря за повечето периоди на развитие и религии. разбира се има и изключения но те са много малко

... или някой е на мнение че има катедрали или черкви където може да се чувства добре и уютно ?!?!?
I'm famous mexican killer and I kill everyone for only 5 cent, but you are friend of mine and I'l

Дъвиан

  • Гост
Отг: Грандиозност
« Отговор #18 -: Септември 16, 2006, 10:54:41 am »
Аз.

Има смисъл във всяка архитуктура и тя си има своето значение и цел.

Неактивен Cenestelle

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 587
  • stargazer
Отг: Грандиозност
« Отговор #19 -: Септември 16, 2006, 11:50:49 am »
на мен само няколко от снимките ми допаднаха, и едната мисля че беше джамия... там има простор, височина, другите въпреки че са големи подтискат. А като стана дума за катедралите, където човек се чувства малък и нищожен, зависи от контекста, ако мястото е направено както трябва ще се чувства извисен и свободен, т.е. много място=пространство за действие, какво му е подтискащото?
sing what you can't say, forget what you can't play, hasten to drown into beautiful eyes....

milenski

  • Гост
Отг: Грандиозност
« Отговор #20 -: Септември 16, 2006, 13:00:57 pm »
А като стана дума за катедралите, където човек се чувства малък и нищожен, зависи от контекста, ако мястото е направено както трябва ще се чувства извисен и свободен, т.е. много място=пространство за действие, какво му е подтискащото?
Абсолютно съм съгласна!
В Прага има една великолепна катедрала в готически стил - "Свети Вит". Вътре усещането е за такъв простор и светлина, че човек сякаш се разширява, става леко безплътен и диша свободно. Приказно е. Стояла съм там с часове и дядо ми ме измъкваше почти насила. Пък какви витражи има само...

Ако човек има самосъзнание на нищожно същество, всичко ще го потиска. Имам познати, които са ми казвали, че не обичат да гледат звездите, защото това само им напомняло какви са мравчици... :)

IYI

  • Гост
Отг: Грандиозност
« Отговор #21 -: Септември 16, 2006, 15:09:17 pm »
Красиво е някой може ли да го оспори, тук говориме за архитектурна красота не за коснпирации!

Неактивен Атила

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 887
  • Атила - бич божи
Отг: Грандиозност
« Отговор #22 -: Септември 16, 2006, 20:21:33 pm »
аз си млъквам - жалко че никой не иска да се вскуша в моето мнение което е базирано на доста изчетена литература точно за история на архитектурата.

Относно St. Vitus в Прага - това е типичен пример. Осветлението е минимално защото прозорците са в горната част на стените и стига точно до към 2 метра над земята. С две думи хората които се намират в катедралата са в полумрак а над главите им всичко е осветено. Наистина е голяма и просторна и това не е случайно - там просто човек трябва да се "загуби" и да се чувства нищожество в сравнение с силата и моща на катедралата която е символ на католическата черква в случай.

... и това не е конспирация - това е всеизестна информация която я пише в хиляди учебници

аре със здраве
Атила, бич божи
I'm famous mexican killer and I kill everyone for only 5 cent, but you are friend of mine and I'l

milenski

  • Гост
Отг: Грандиозност
« Отговор #23 -: Септември 16, 2006, 20:36:58 pm »
Атила, май не си влизал в Свети Вит. Какъв ти полумрак  :)

Не знам как се отразява на другите и какъв е бил замисълът, но всякакви грандиозни постройки ме изпълват с възхищение и радост, защото са сътворени от ЧОВЕЦИ! Човешкият дух и фантазия са необятни, остава само телата ни да ги последват  :)

Дъвиан

  • Гост
Грандиозност
« Отговор #24 -: Септември 16, 2006, 20:45:14 pm »
Съгласен съм Lampyridus photuris. Ето един поздрав с нещо, което ми спира дъха от възхищение, както за художника, така и за монументалността:


« Последна редакция: Септември 16, 2006, 20:50:59 pm от Дъвиан »

Неактивен sunflower

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 207
Отг: Грандиозност
« Отговор #25 -: Септември 16, 2006, 20:50:59 pm »
Хей страхотно е!Благодаря Дъвиан-наслада за окото и душата е :D
"В изпълнение волята на Бога е силата на човешката душа."                                           

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Отг: Грандиозност
« Отговор #26 -: Септември 16, 2006, 21:00:17 pm »
Мноооого труд е хвърлен тук, но ефектът е поразяващ.
Атила, прав си, че при голяма част от монументалните постройки се е гонела идеята да се изтъкне нищожността на хората, но това е било отдавна. Сега едва ли някой ще ги приеме по този начин.
Не мисли като човек!-Крион

milenski

  • Гост
Отг: Грандиозност
« Отговор #27 -: Септември 16, 2006, 21:12:07 pm »
Дъвиан, това не спира дъха, това те кара да дишаш дълбоко, с пълни гърди. Прекрасно е  :)

Дъвиан

  • Гост
Отг: Грандиозност
« Отговор #28 -: Септември 16, 2006, 21:15:23 pm »
Между другото, на този художник (Панини) може да се видят две други картини в София - в "Националната галерия за чуждестранно изкуство". На втория етаж. ;D ;D ;D
« Последна редакция: Септември 16, 2006, 21:21:19 pm от Дъвиан »

Неактивен Cenestelle

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 587
  • stargazer
Отг: Грандиозност
« Отговор #29 -: Септември 16, 2006, 23:53:44 pm »
аз си млъквам - жалко че никой не иска да се вскуша в моето мнение което е базирано на доста изчетена литература точно за история на архитектурата.

Относно St. Vitus в Прага - това е типичен пример. Осветлението е минимално защото прозорците са в горната част на стените и стига точно до към 2 метра над земята. С две думи хората които се намират в катедралата са в полумрак а над главите им всичко е осветено. Наистина е голяма и просторна и това не е случайно - там просто човек трябва да се "загуби" и да се чувства нищожество в сравнение с силата и моща на катедралата която е символ на католическата черква в случай.

... и това не е конспирация - това е всеизестна информация която я пише в хиляди учебници

аре със здраве
Атила, бич божи

действително това пише в учебниците и на това са ни учили, което е още една причина да се замислиш, преди да го приемеш на вяра. Ето защо си имам собствено мнение, и правилно каза Lampiridus Photirus че всичко зависи от самосъзнанието, с което влизаш вътре. Може да действа на потиснати хорица, но не и на нас, и без това витаещите в облаците с широко разперени крила:)
sing what you can't say, forget what you can't play, hasten to drown into beautiful eyes....

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27