Знам, че на много от вас Антарктика е любимата ви тема. Ето още нещо по въпроса (днес получих емайл):
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Приятелю откривател,
Тези новини са от Джонатан Грей.
„Джонатан, колко дълго му трабва на този плаж да се образува на края на почвата?” – попита Джозефина.
Ние се поспряхме от нашата разходка по плажа и аз сграбих една шепа златни пясъчни зрънца. Оставих ги да изтекат между пръстите ми. И какво меко приятно чувство беше това!
Когато и последното зрънце падна, аз се обърнах към жена си и и отговорих: „Знаеше ли, че пясъчни плажове, повдигнати плажове, пещери, заливчета и т.н. не се нуждаят от дълго време за оформяне?”
ЗЕМНИТЕ СТРУКТУРИ СА СЕ ОФОРМИЛИ БЪРЗО
През 1963 новия остров Съртси се появи на 45 мили южно от Исландия.
Следващата година проучваща група е намерила широки пясъчни плажове, стръмни зъбери, чакълени брегове, лагуни, впечатляващи урви, които приличат на английските Бели Урви и разломени камъни, изгладени от вълните, някои от които – кръгли. (Sigurdur Thorarinsson, Surtsey. Almenna, Reykjavik, Iceland, 1964)
Какъв шок за нашите методи за определяне на възрастта.
А КАКВО ЩЕ КАЖЕТЕ ЗА СТАЛАКТИТИТЕ?
На тях далеч не им трябват безкрайни еони – те растат невероятно бързо ако имат водно-минерлна среда.
Векове след големия потоп пещери по целия свят са били отмивани с много по-варовите вода отколкото сега.
В тези водни времена натрупванията са се образували много бързо.
О, и трябва да ви кажа какво беше открито в мазето на възпоминателната гробница в Мелбърн, Австралия. Ще повярвате ли – огромни сталактити, порастнали само за 59 години.
Един беше изпратен до Университета в Монаш, а друг – в националния университет в Канбера. Те дойдоха – и двата обявени във възраст от 120,000 до 300,000 години най-много.
Когато спорихме за резултатите, университета отговори: „Но те ТРЯБВА ДА СА толкова стари!”
Масивните подземия под гробницата напомнят вътрешността на варовити пещери с хиляди сталактити и сталакмити. Всъщност бяха намерени и много сталактити растящи под съвременни сгради.
Така, че ако видите един да виси от някоя сграда опитайте се да откриете на колко хиляди години е сградата!
Един скептик може да спори: „Такива сталактити нищо не доказват защото не са направени от калциев карбонат което отнема векове да се образува в скалите.”
ГРЕШНО! Скорощни рентгенови снимки на сталактини, събрани от Ванс Нелсън под един мост доказаха, че те СА НАПРАВЕНИ от калциев карбонат и не от гипсим или хидро-магнезиум. Скептик, можеш да си прехапеш езика!
НО НЕ ТРЯБВАТ ЛИ ВЕКОВЕ НА ФОСИЛНИТЕ РИФОВЕ ДА СЕ ОФОРМЯТ?
Те доказват ли дълги еони от време? НЕ. И те се различават от модерните рифове.
„Не може твърдо да се каже, че закостенели форми съществуват в много от древните карбонизирани могили.” (H. Blatt, G. Middleton and R. Murray, Origin of Sedimentary Rocks. Prentice-Hall, 1972, p.410)
А ОГРОМНАТА ВЪЗРАСТ НА ПЕТРОЛА?
Петрола (който се оформя от фосилни животински остатъци) и каменни въглища (животинска материя) се смята за стар милиони години. Но дали е така?
Доста често се открива страшно налягане (до 8,000 psi) в дълбоки петролни кладенци. Често когато нови кладенци се открият, струя избликва високо в небето от налягането в дълбочината. Според мерките за издържливост на скалите такова налягане ще спадне за хиляди, не милиони години.
В някои петролни кладенци на повече от 5000 г. дори няма да има и налягане. Понеже тези кладенци все още имат налягане, значи те трябва да са много млади.
А ЛЕДА В АНТАРКТИКА?
Изглежда това магическо изречение „милиони години” се прилага и за ледената шапка на Антарктида. Сега – 14,000 стъпки над морското ниво леда продължава да се изгражда.
През 1930 Адмирал Ричард Бърд направи база в Антарктида.
Оттогава леда се издигна по-високо, така, че от неговите 110-стъпкови кули стърчат само няколко-стъпкови остатъци над леда.
При този растеж леда е само 7000 години стар, не милиони!
Но понеже леда се е изграждал много по-бързо през ледниковия период значи възрастта му е дори по-малка.
А ЛЕДНИТЕ КРЪГОВЕ? НЕ ПОКАЗВАТ ЛИ ТЕ ГОЛЯМА ВЪЗРАСТ?
Изобщо не. Вижте – тези кръгове не са ГОДИШНИ, а ДНЕВНИ, направени от смяната на температурата през деня и през нощта.
Това е категорично доказано въпреки писанията на такива автритети като „Американски учен”!!!
МИЛИОНИТЕ ГОДИНИ КОИТО... ПРОСТО НЕ СЪЩЕСТВУВАТ!
А каньоните? Те трябва да са на милиони години??
Нас са ни учили в училище, че когато видиш каньон през който тече река, значи е отнело дълго време на водата да ерозира каньона.
Колко лесно е да направиш погрешно предположение, когато не си бил там да видиш събитието и нямаш досъп до цялата информация!!!
Когато вулкана Света Елена се активира през 1980, някои свързани събития приключиха за дни – геологични работи, за които се смята, че отнемат милиони години.
Малкия Гранд каньон (около 1/40 от Гранд каньон) е дълбок 100 стъпки и малко по-широк.
Малкия Гранд каньон се е оформил за ЕДИН ДЕН от кал която е ерозирала материала, който е блокирал северното разклонение на Тутъл Райбер. Новата река е протекла през каньона който се е образувал от течението на калта.
Енжинерския каньон, широк 200 стъпки, се е оформил от миниатюрен поток, който е течал през него. Не потока е оформил бавно каньона, а каньона е оформил потока!
По същия начин изкуствено чрез впръскване на кал през твърдия камък е създаден каньона Луит. Може би трябва да осъзнаем, че и инженерите използват инструмент да режат стомана и той се състои от вода под налягане.
И така, в тази взривна зона на Света Елена вулканичното изригване, водата, калта и парата под налягане създадоха резултати, за които учените ни казват че е необходимо милиони години да се постигнат.
Мощността на урагана в малкия Гранд каньон (160 км/час) наложи само за един ден 25-стъпкови слоеве вулканичен прах, съставен от миниатюрни пластове вулканична пепел.
И сега спрете и помислете: Трябваше ли на платовете на Гранд каньон милиони години да се формират?
Ще си заложите ли живота на това?
Това става наистина много интересно!
Както и да е, беше ми приятно пак да си поговоря с вас!
С най-добри пожелания...