Автор Тема: Петрол  (Прочетена 80968 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен =======

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 391
Re:Петрол
« Отговор #45 -: Юни 01, 2008, 19:39:39 pm »
       Проблема е, че биогоривата намаляват храните. Съсипват се храни за гориво вместо реколтите да се ползват по предназначение - за храна.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 824
Re:Петрол
« Отговор #46 -: Юни 01, 2008, 20:14:12 pm »
Проблема е, че биогоривата намаляват храните. Съсипват се храни за гориво вместо реколтите да се ползват по предназначение - за храна.

Имаше някакво изследване че те май повече замърсяват. Виж темата за Биогоривата във форума. Използването им е просто скачане от трън на глог. Даже в много отношения са и по зле като алтернатива.

cdms

  • Гост
Re:Петрол
« Отговор #47 -: Юни 01, 2008, 20:19:20 pm »
Японците си правят метан от боклука.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:Петрол
« Отговор #48 -: Юни 01, 2008, 21:17:17 pm »
Метанът също не е решение. Твърде вреден за околната среда - натрупва т.нар. парников ефект в атмосферата, и допринася за глобалното изпичане...

Биогоривата пък, са някаква междинна измислица на корпоративната машина, целяща единствено да унищожи максимално повече запаси, и да изтреби - по този прост начин - всички "ненужни" маси от населението.

Петролът обаче е номер 1 по престъпно поведение и злорада умисъл, тъй като представлява източване на жизнено важни ресурси на планетата, без които тя не може, и пресъхването на които, би довело земната кора до фрапантен дисонанс...

 :)
musica universalis

Неактивен daskala

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 611
Re:Петрол
« Отговор #49 -: Юни 02, 2008, 07:43:04 am »
Био-горивата не вършат ли по-добра работа ???

Имам познат арендатор. Той каза че биогоривата замърсяват филтрите на машините и повреждат гарнитурите.

cdms

  • Гост
Re:Петрол
« Отговор #50 -: Юни 02, 2008, 08:43:56 am »
Био-горивата не вършат ли по-добра работа ???

Имам познат арендатор. Той каза че биогоривата замърсяват филтрите на машините и повреждат гарнитурите.
Не че съм специялист, ама твоят познат с колко стари машини работи, че се повреждат. Ако са от времето на Бай Тошо много ясно, че ще блокират. Новите Трактори, комбайни сигурно са пригодени за био-горива. Но май въобще този вид горива не са полезни за природата.

cdms

  • Гост
Re:Петрол
« Отговор #51 -: Юни 02, 2008, 17:20:56 pm »
Нещо кара цената на петрола да спада
02.06.2008
Котировките на петрола днес се понижиха с над 1 долар в европейската търговия заради опасенията, че цените влияят на търсенето и заради продължаващото въздействие, което разследването на регулаторните органи за евентуална ценова манипулация оказва върху пазара, предадоха агенциите.


Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 824
Re:Петрол
« Отговор #52 -: Юни 03, 2008, 11:07:50 am »
Не е нещо, а някой  ;)

Хората, които стоят зад това са много и мотивите им също. Чисто финансови.

Неактивен =======

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 391
Re:Петрол
« Отговор #53 -: Юни 04, 2008, 22:37:36 pm »
        

            Лукойл увеличи цените на бензина
 
 
сряда, 04 юни 2008

София

"Лукойл" увеличи крайните заводски цени на бензините А-95Н
и А-98Н, съобщиха от компанията.
   
Увеличението е с 1,43 процента за А-95Н и с 1,41 процента за
 А-98Н. Цените им стават съответно 2220 лв./1000 л и 2329,20
лв./1000 л.
   
Промяната е в сила от днес .









                Най-големият губещ от свършването на нефта са туризмът и авиокомпаниите
Колелета спасяват света без петрол
Да караш кола до работата ще стане лукс

Нефтът достига рекордни нива, търсенето рязко се повишава, но концерните добиват все по-малко от черното злато. Приближава ли се човечеството отново към каменната ера и как ще се промени животът ни в един свят без нефт? На тези въпроси се опитват да отговорят експерти пред сп. "Шпигел".


Авиокомпаниите са сред най-големите губещи от кризата с петрола. По целия свят вече има бунтове заради горивата
Ресурсите на планетата намаляват, бъдещите войни ще са за вода и храна. Все повече подобни тревожни съобщения се появяват в пресата. През последните седмици в центъра на събитията е покачващата се цена на нефта. Миналата седмица той достигна рекордното ниво от $135 за барел и брокерите на борсата наддават, че това не е неговият пик. Някои експерти предрекоха дори цени от 400 евро. Основната причина за този скок според авторитетната Energy Watch Group е това, че добивът на "черното злато" е минал предела си и сега рязко спада. До 2030 г. продукцията на нефт ще спадне двойно.
Големите концерни обвиняват Energy Watch Group, че всяват паника. Те твърдят, че напротив, високите цени ще направят сондирането по-рентабилно и това ще доведе до по-големи добиви.
Сред тия спорове обаче хората започват да живеят все по-тревожно, защото усещат на гърба си високите цени и им се налага да променят начина си на живот. Как по-точно ще ни се налага да живеем в бъдеще?
Отопление
Първо, в бъдеще светът може да вземе пример от България как през зимата да се живее без парно, защото топлото ще се превърне в луксозна стока. "Много хора ще могат да отопляват само една стая в жилището си", прогнозира шефът на германския център по енергийна ефективност Йорг Шварц. Ако днес германците дават 10 процента от доходите си за ток, газ и горива, то в бъдеще този дял ще расте все повече. Къде е спасението. Домакинствата да се ориентират към друг тип енергийни източници. Газът не е алтернатива, защото неговата цена расте паралелно с тази на нефта, нито дървата, защото горите също са на изчезване. Затова пък може да се ориентираме към термопомпи. Като базисна енергия при тях се използва соларен колектор. Сега това съоръжение струва 10 000 евро, може да скочи на 20 000 евро, но пак ще е изгодно. Японският производител Daikin обяви дори, че започва производство на "народна термопомпа".
Скок на наемите
Разходите за енергия ще се отразят и на наемите. Собствениците на жилище ще трябва да инвестират здраво в санирането на имуществото си, ако искат да го предлагат за наемане.
"Несанираните стари сгради просто няма да имат никакъв шанс на пазара", казва Шварц. Това ще означава бум за строителството. Цените на материалите за изолация още сега са дръпнали рязко нагоре. Другата полза ще бъде изключителната нужда от квалифицирани майстори. Сега един германец дава 25 процента от своите доходи за наем. В бъдеще ще трябва да се бръкне още по-дълбоко в джоба.
Минаваме на градски транспорт
Забравете за колата си. В бъдеще да караш до работата ще бъде също лукс. По-добре е да яхнеш колелото или да се качиш на метрото. Повечето хора ще предпочетат да зарежат уютните предградия и да се преместят да живеят близо до офиса, в който работят, считат експерти. Това естествено ще повиши наемите в градовете.
Продажбата на стари коли ще залезе, защото никой няма да предлага пари за тях.
Общественият транспорт обаче ще е в разцвета си и тук цените ще скочат. Дори сега се наблюдава тази тенденция. За един месец Дойче банк е вербувала 20 000 нови клиенти само защото бензинът поскъпна малко.
Тези, които все още могат да си позволят кола, ще предпочетат малките и икономичните. А автомобилостроителите ще трябва да търсят моторни техники. Някои залагат на електроколите.
Разделяме се с лукса
Тъй като нефтът свършва и още няма достатъчно алтернативи, светът ще е принуден да се раздели с високия стандарт. Все по-голяма част от приходите на домакинствата ще отиват за жилището, енергия, транспорт.
Оптимистичната прогноза е, че повечето хора няма да могат да си позволяват повече материални блага и това ще ги накара да се обърнат повече към културата и образованието. Това обаче е малко вероятно.
По-скоро хората ще консумират все повече продуктите, произведени в собствената им страна, и ще забравят за по-далечните. Ралф Фюкс от фондация "Хайнрих Бьол" предвижда: "Всичко, което се доставя от по-далеч, ще поскъпне. Сега раците се ловят в Северно море, преработват се другаде и после пак да се връщат на немския пазар. В бъдеще подобни пътища няма да са възможни."
Забравяме екскурзиите
Телевизия и разходка в парка - това ще са забавленията, които ще можем да си позволим в бъдеще. Най-големият губещ от скока на цените на петрола ще е туризмът и индустрията за свободно време. Хората ще пестят от почивки и екскурзии, защото по-трудно ще се лишат от жилището и топлината в него.
Авиокомпаниите губят
Освен туризма много други браншове ще закъсат сериозно или съвсем ще изчезнат, други нови ще се появят. Най-много нови работни места ще се отворят в строителството и занаятите.
Бум ще има при производителите на алтернативна енергия, фирмите, опериращи със соларна или вятърна енергия. Вероятно малко ще спечели и селското стопанство - заради повишено търсене на биогорива и местни хранителни продукти.
В автоиндустрията ситуацията трудно може да се предвиди. "Ако браншът не иска да загине, трябва да се промени радикално. Ако фирмите реагират навреме, те могат да станат "пионери на зеленото бъдеще и да създадат нови работни места", казва Фюкс от фондация "Хайнрих Бьол". Същото важи за машиностроенето.
Големите губещи се виждат отсега. Авиокомпаниите ще направят големи съкращения, защото почти няма алтернатива на керосина. Тези тенденции се виждат още сега. Големият превозвач American Airlines съкрати 12 на сто от вътрешните си полети и остави на земята 75 свои машини. "Ал Италия", чието бъдеще е много несигурно, отчете загуби от почти 400 млн.
Европа, Азия и САЩ в конфликт
Свършването на ресурсите трябва да накара правителствата да се заемат сериозно със ситуацията. Вече се предлагат мерки като отпадане на данъци за горивата, инвестиции в екогорива, възраждане на атомната енергия или повишаване цените на магистралите. Тези мерки ще се следят редовно от хората, защото повечето от тях означават сериозно затягане на коланите.
Битката за нефта ще определя и политиката на международно ниво. Нарастват конфликтите между производителните на петрол и консуматорите. Наскоро US президентът Джордж Буш молеше Саудитска Арабия да повиши добивите си. Освен това големите страни консуматори на енергия също ще изострят битката помежду си. Така кризата между Европа, САЩ, Китай и Индия изглежда програмирана.



             в-к "Стандарт"
« Последна редакция: Юни 04, 2008, 23:38:53 pm от delfin »

Неактивен =======

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 391
Re:Петрол
« Отговор #54 -: Юни 06, 2008, 20:05:40 pm »
         НЕФТЕНИТЕ ГИГАНТИ СЕ ЖАЛВАТ ОТ ВИСОКИ РАЗХОДИ И СЛАБО           

                     ПРОИЗВОДСТВО



     Никога досега не е имало толкова много нефтени и газови компании, които да харчат толкова много и да произвеждат толкова малко. Това е предизвикателството, пред което са изправени "Ексън Мобил" (Exxon Mobil Corp.), "Роял Дъч Шел" (Royal Dutch Shell), "Бритиш петролиъм" (BP), "Шеврон" (Chevron Corp.), "Тотал" (Total) и "КонокоФилипс" (ConocoPhillips). През 2008-а те ще похарчат рекордните 98.7 млрд. щ. долара за проучвания и добив, пресмятат от "Лиймън брадърс" (Lehman Brothers). От 2000 г. досега тези разходи са скочили повече от четири пъти, след като компаниите се насочиха към по-трудни за разработване източници, а търсенето на работна сила и материали се повиши.

     Новите доставки от страни извън ОПЕК ще покрият около 20% от ръста на световното търсене през следващите четири години, показват анализите на Международната агенция по енергетика. Липсата на предлагане кара търговците да прогнозират, че петролът ще продължи да струва около 120 долара за барел най-малко осем години.

      Подобни очаквания се засилват заради забавянето на работата върху находища като "Кашаган" в Казахстан, където бюджетът е скочил двойно и достига 136 млрд. долара. Първата продукция изостава с осем години от графика. Замръзналите по половин година води принудиха изпълнителите на проекта да строят изкуствени острови и същевременно да пазят работниците от смъртоносните пари на водородния сулфид, отделян от кладенците.

     "Бъдещето ще е много трудно за международните нефтени компании", прогнозира Робърт Ебъл - председател на енергийната програма в Центъра за стратегически и международни науки във Вашингтон. Според него времето на лесно добивания нефт е безвъзвратно отминало. "Кашаган" е блестяща илюстрация на проблемите, които корпорациите ще имат с новите находища, твърди той.

     Ако не се разработят нови енергийни източници, цените на суровия петрол могат да стигнат 150-200 долара за барел до две години, предупреди пък анализатор от "Голдмън Сакс" (Goldman Sachs) в доклад от 5 май.

     Нефтените гиганти се насочват към по-трудни в техническо отношение находища, тъй като богатите на нефт нации ограничават достъпа им до ресурси. Русия взима под свой контрол дела на "Бритиш петролиъм" в газовото поле "Ковикта" в Източен Сибир, което е достатъчно голямо да снабдява Азия в продължение на пет години. Алжир наложи данък върху печалбата на компаниите, а преди година Венецуела конфискува четири нефтени проекта от "Ексън Мобил" и "КонокоФилипс".

     През 2005-а сондажните работници имаха достъп до едва 7% от известните световни резерви (в сравнение с 85% през 1970-а), след като държавите от Близкия изток взеха контрола върху своите находища, се казва в доклад на базирания във Вашингтон Национален петролен съвет. През 2006-а тринайсетте нации, членуващи в ОПЕК, държаха общо 919 млрд. барела петрол, или 76% от доказаните глобални запаси. Ако прибавим и Русия, втория най-голям производител в света, общият обем нараства до 83 процента.

     "Обикновено високите цени водят до по-голямо предлагане, но това, което се случва в момента, е различно", коментира и Фадил Чалаби - бивш заместник в иракското петролно министерство. На международните компании е отказан достъп до богатите на петрол райони в ОПЕК, а в другите зони производството става по-скъпо, добавя той.

     Разходите по откриването и разработването на барел суров петрол са скочили повече от четири пъти между 2000 и 2007 г. (от 4 на 18 долара), отбелязват от "Ууд Макензи кънсълтънтс" (Wood Mackenzie Consultants). За същия период търсенето е нараснало с 11%, или с 8.8 млн. барела дневно. До 2012-а потреблението ще набъбне с нови 8.5% до 95.8 млн. барела на ден.

     Въпреки че си искат обратно резервите, много от държавите разчитат по-скоро на високите цени на петрола, отколкото на увеличение на производството. За първи път от десетилетие добивът в Русия се очаква да се свие, а решението на Саудитска Арабия да увеличи продукцията си с 300 хил. барела на ден няма да компенсира дневния спад от 390 хил. барела в производството на ОПЕК.

     "Ексън Мобил" би могъл да се справи доста по-добре, ако правителствата осигурят достъп до нови качествени находища, казва говорител на тексаския гигант. От своя страна главният изпълнителен директор на "Шел" Йероен ван дер Веер заяви през януари, че при договарянето на енергийни сделки компанията му трябва да се конкурира с държавни дружества, които са в по-изгодни позиции. По негово мнение тази тенденция ще продължи.



          в-к "Банкер"

cdms

  • Гост
Re:Петрол
« Отговор #55 -: Юни 06, 2008, 20:12:02 pm »
Delfin, няма да е зле да даваш линк към статиите, които постваш. Ама този вестник написал не е "достоверно". Има много Тома неверни във форума. Информацията е хубаво да се потвърждава, като се види в дадения сайт. :-X :-\

cdms

  • Гост
Re:Петрол
« Отговор #56 -: Юни 07, 2008, 10:39:22 am »
САЩ няма да затягат петролния режим
Министърът на енергетиката на САЩ Семюъл Бодман заяви днес, че няма петролна криза въпреки рязкото покачване на цените на суровия петрол тази нощ и посочи, че не вижда нужда от мерки за по-силен контрол върху пазара.

Бодман е в Япония за среща между министрите на енергетиката на Г-8 и на най-влиятелните азиатски държави, след като цената на петрола направи рекорден скок за един ден от 10,75 долара за барел на нюйоркската стокова борса.

Министърът заяви пред журналисти, че рекордните цени на петрола са "шок", който поставя американската икономика под напрежение, но отрече това да е криза или да има нужда от по-строг контрол върху пазара.

"Не е добре за големите икономически сили да виждат как САЩ се напрягат икономически, тъй като те зависят от нас да бъдем значим двигател на световната икономическа активност", заяви той.

cdms

  • Гост
Re:Петрол
« Отговор #57 -: Юни 07, 2008, 10:40:38 am »
Петролът поскъпна с над 10 долара за един ден!
Цената на петрола отбеляза рекордно в цялата си история еднодневно повишение на 6 юни (петък) като достигна 139 долара за барел, съобщава БиБиСи.
Резкият скок се дължи на очакванията, че нефтът ще стигне 150 долара през юли, заради повишено търсене и политическа несигурност. На 6 юни цената на суровият петрол в Ню Йорк добави повеме от 10 долара към стойността си от предния ден - най-голямото еднодневно поскъпване на "черното злато" откакто е започнала търговията с него на стоковата борса.

В петък цената на суровия петрол на Нюйоркската стокова борса (New York Mercantile Exchange - NYMEX) стигна 138,54 долара за барел в рамките на работното време, но след края на официалната търговия, по електронен път се сключваха сделки на стойност 139,12 долара за барел. Предишният рекорд - 135 долара за барел - бе регистриран на 22 май.

Поскъпването на петрола съвпадна и с истински срив в обменния курс на долара, който загуби спечелените през последните две седмици позиции. Към внезапно отслабналия долар се прибавиха и сериозен спад в стойността на акциите на Уолстрийт и данни за регистриран най-висок ръст на безработицата в САЩ за последните 20 години.

Новините със сигурност ще доминират дискусиите по време на насрочената за днес среща на високопоставени представители на осемте най-развити индустриални държави (Г-8) в Япония. Министри на енергетиката от Г-8 се събират в северния японски град Аомори, за да рлазработят стратегия за справяне с колебанията в цените на петрола, газа и въглищата. Към осемте ще се присъединят и пратеници на Китай, Индия и Южна Корея, които също са сред основните световни консуматори на горива и енергия.

Сериозен тласък на поскъпването на петрола в петък даде доклада на Оле Слорер, анализатор в инвестиционната групировка "Морган Стенли", който прогнозира, че петролът ще стигне 150 долара не по-късно от юли. И макар че експертите предричат повишение на цената до 200 долара през идните 18 месеца, дори и това очакване може да се окаже недостатъчно смело.

Стойността на референтния (диктуващ тенденциите в търговията) американски лек суров петрол (light sweet crude oil, наричан още West Texas Intermediate Crude, доставян в Кушинг, щата Оклахома в САЩ) се покачи с повече от 40% за последната една година.

Друг важен двигател на поредното рекордно поскъпване на долара бе изявление на израелския транспортен министър Шломо Мофаз, който оцени като "неизбежна" военна операция срещу Иран, за да се сложи край на ядрената програма на Техеран. Санкциите срещу четвъртия по големина износител на петрол в света не успяха да прекратят програмата, за която има подозрения, че се използва за обогатяване на уран за ядрено оръжие.

Поредния си принос към повишаването на цената на суровия петрол дадоха още и отново отслабналият долар, опасенията от възможна стачка в нигерийския клон на корпорацията "Шеврон" и непрестанният страх, че предлагането на суровината изостава от търсенето.

Неактивен =======

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 391
Re:Петрол
« Отговор #58 -: Юни 07, 2008, 10:44:19 am »



            ПЕТРОЛЪТ   ПАК  НА  КОСЪМ   ОТ  $135
     

                      - 2008-06-06 20:14


       Прогноза на “Морган Стенли”: $150 за барел до 4 юли!


      Котировките на петрола в Ню Йорк скочиха вчера с близо 7 долара и доближиха историческия си рекорд, след като анализатор от “Морган Стенли” прогнозира, че до 4 юли един барел може да се търгува за 150 долара. Американският лек суров петрол с доставка през юли в Ню Йорк поскъпна с цели 6,43 долара до 134,22 долара за барел и
доближи рекорда си от 22 май, когато цената му достигна $135,09 за барел.


       Пълния текст можете да прочетете в брой 227 на вестник „Класа“.


                      http://www.class.bg/view.php?id=16537

cdms

  • Гост
Re:Петрол
« Отговор #59 -: Юни 07, 2008, 13:52:18 pm »
139 долара за барел петрол
Прогнозите сочат, че през юли той ще достигне 150 долара, а до края на годината - 200 долара за барел
Цената на петрола на световните пазари достигна рекордните 139 долара за барел. Прогнозите сочат, че през юли той ще достигне 150 долара, а до края на годината - 200 долара за барел, предаде Би Би Си.

Днешното покачване бе предизвикано от публикуваните данни за безработицата в САЩ и последвалия спад на финансовите пазари. Появата на негативни данни за американската икономика води до спадането на курса на долара, което предизвиква увеличаването на цените на петрола.

Инвеститорите са стремят да вложат средствата си в суровини, за да избегнат загубите. Според експерти пазарът е реагирал и на изявленията на израелския министър Шаул Мофаз, че израелски удар по Иран е неизбежен, ако иранските власти не прекратят разработването на ядрената програма на страната.

В същото време министърът на енергетиката на САЩ Семюъл Бодман заяви, че няма петролна криза въпреки рязкото покачване на цените на суровия петрол тази нощ и посочи, че не вижда нужда от мерки за по-силен контрол върху пазара.

Бодман е в Япония за среща между министрите на енергетиката на Г-8 и на най-влиятелните азиатски държави, след като цената на петрола направи рекорден скок за един ден от 10,75 долара за барел на нюйоркската стокова борса.

Министърът заяви пред журналисти, че рекордните цени на петрола са "шок", който поставя американската икономика под напрежение, но отрече това да е криза или да има нужда от по-строг контрол върху пазара.

"Не е добре за големите икономически сили да виждат как САЩ се напрягат икономически, тъй като те зависят от нас да бъдем значим двигател на световната икономическа активност", каза Бодман, цитиран от информационните агенции.


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27