Автор Тема: Европейският Съюз  (Прочетена 59942 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

IYI

  • Гост
Re:Европейският Съюз
« Отговор #15 -: Ноември 26, 2006, 01:28:39 am »
"В енергийно отношение не очакваме хубави неща от Европа!"-споделено от мой приятел Шаман!

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Re:Европейският Съюз
« Отговор #16 -: Ноември 27, 2006, 14:53:24 pm »
Първият грях на Европейския съюз е, че той възниква като преднамереното копеленце на една американска финансова инжекция в разнебитената следвоенна Европа, която не е доведена до плачевното си състояние и без помощта на САЩ... От историята остава фактът, че по типичния за тях, демократичен начин, американците бомбардират Континента по изключително щателен начин, който често и особено към края на войната надминава решително необходимото за сломяване защитните сили на Райха...
Вторият грях (първия все пак можем някак да го опростим предвид на това, че тогава Европа тъне в глад и USA предлага някакъв вид храна) е, че Европейският съюз, колкото и могъщи духовни потенциали да има на този континент, не случайно наричан "Стария" предвид на хилядолетната му история и традиции, се качва върху икономически, но не и културни начала; Европейски съюз, създаден като финансова организация, показва пълният крах сред политическите върхушки на Духа, на Който винаги толкова много сме се надявали и в чието Име, учи теорията на суверенитета и легитимацията на властта, те са получавали силата си... Тъкмо за това падение става дума тук.
И, третият грях - нежеланието у богатите наистина да отворят душите си (и портфейлите си) за своите събратя, за да извикат действително на живот едно качествено ново формирование, каквото твърдят, че ЕС трябва да е. Тази невъзможност е в съответствие с бедната откъм духовни потенциали днешна реалност и показва, че ЕС, изпреварил времето си като идейно образование, практически за сега не може да бъде друго, освен зле прикривано лицемерие. Дано българите скоро осъзнаят това и не тръгнат поради същото към екстремния национализъм, така широко подклаждан в момента!
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен AU

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 851
Re:Европейският Съюз
« Отговор #17 -: Ноември 28, 2006, 15:22:53 pm »
  Обединена Европа до Израел . Едно от най - странните неща който забелязах на Европейското първенство по Джудо където бях поканен за представление на откриването беше , че имаше знамето на Израел в страните участнички  :-\ / ако не се лъжа . /

    :o
 съжалявам за отклонението

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Re:Европейският Съюз
« Отговор #18 -: Ноември 29, 2006, 13:14:50 pm »
Не е отклонение... Израел по принцип го водят като част от европейското семейство във всички спортни и подобни начинания(!)...
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен Altay

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 155
Re:Европейският Съюз
« Отговор #19 -: Февруари 08, 2007, 14:37:25 pm »
ЕС подсилилва своята власт - http://www.ft.com/cms/s/14868082-b651-11db-9eea-0000779e2340.html


Цитат
Какво може да спре някои активни политици, от Брюксел, да не се правят на Наполеоновци, както някои евроскептици ги наричат?  Какво може да ги спре, да диктуват законите, на страните членки, като се получава с новите закони, за Окoлоната Среда? 
'Животът е не само по-странен, отколкото предполагаме - той е по-странен отколкото, можем, да предпо

Неактивен Altay

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 155
Re:Европейският Съюз
« Отговор #20 -: Февруари 09, 2007, 14:44:43 pm »
Цитат
За първи път Пловдивският апелативен съд издаде европейска заповед за арест

http://btv.bg/news/?magic=bulgaria&story=56337
'Животът е не само по-странен, отколкото предполагаме - той е по-странен отколкото, можем, да предпо

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:Европейският Съюз
« Отговор #21 -: Март 21, 2007, 23:52:47 pm »

Корумпиран, скъп, разточителен, неефективен


Бюджетът на ЕС за тази година възлиза на 140 милиарда евро. Къде изчезват тези суми? Британският евро-парламентарист Даниел Ханан описва разточителството, лошото управление и безгрижното отношение към парите.

Това вече го няма в нито един вестник (и всъщност това е най-шокиращото): за тринадесета поредна година Европейската сметна палата (ЕСП) отказва да даде съгласието си за бюджета на ЕС. За пореден път четем познатия списък на упреците: многократно счетоводно отчитане на едни и същи неща, стъкмени изчисления, несъответствия между това, което се вижда на сателитните фотографии и субсидиите за селското стопанство, криминални съглашения между общините и измами в някои държави. За пореден път одиторите от ЕСП заявяват, че почти деветдесет процента от бюджета на общността не се управлява надеждно. И за пореден път техният доклад ще се приеме с колективно цъкане с език.

Имаше едно време, когато този еврономер наистина ни разгневяваше. В средата на деветдесетте години ежегодният доклад на бюджета все още бе лоша сензация, най-вече във Великобритания и Скандинавия. Но в хода на годините постепенно се стигна толкова далеч, че сега възприемаме корупцията в Брюксел като естествен ход на нещата. В основата си това е странно: ако някое предприятие от частния сектор се държеше като ЕС, директорите му отдавна щяха да са в затвора. Дори ако правителството на някоя страна членка признаеше, че работи не с коректното двустранно счетоводство, а държи изчисленията си на екселска таблица, в която по всяко време са възможни промени, би имало огромен скандал. Тогава защо се отнасяме към Брюксел толкова различно?

3000 евро на година на еврожител

На всичкото отгоре въобще не става въпрос за незначителни суми. Бюджетът на ЕС нараства експоненциално - от преизчислени близо € 4 млрд. през 1970 до стоте милиарда през 2000 и за тази година се търсят 140.000.000.000 евро. За повечето страни членки вноската представлява значителна част от бюджета - гражданите на ЕС плащат на глава около € 3000 на година.

Феновете на ЕС се опитват да прикрият тези огромни суми, като посочват нетния размер на брутните вноски - с други думи, те изваждат парите, които влизат вътре в страната от ЕС, от вноската която те плащат за ЕС. Само че подобен критерий не се прилага никъде другаде в икономическата политика: нито едно правителство не е достигало до идеята да заяви на гражданите си, че данъкът върху техния доход на практика е равен на нула, тъй като общият данък се „връща обратно" под формата на улици, училища и болници. Обаче със сигурност подобен начин на мислене съответства на аргументацията, всяка инициатива субсидирана от общността да се изключва от вноската на страната в бюджета на ЕС.

Но ако вече не се възмущаваме от машинациите на ЕС, това значи, че сме загубили всяка надежда. Миналата седмица четох книга за щастливите бракове. Ако съм разбрал авторката правилно, то всяко добро семейство се държи на голямо количество словесни битки. Докато една двойка се кара яростно, може да се заключи, че всеки от двамата отдава достатъчно значение на мнението на другия и иска да му повлияе. Но ако яростта се смени с пренебрежение, отношението на практика е приключило.

Много избиратели от тази гледна точка в отношенията си с ЕС са достигнали до второто състояние. Те вече не обръщат внимание колко често членовете на Комисията - както и различни министри на отделните държави - поемат задължението да се борят с корупцията. Каквото и да им обещае човек, те знаят, че отношението на ЕС никога няма да се промени. На практика те са спрели да се грижат за това.

Бях избран в Европейския парламент през 1999, в средата на последиците от най-лошия финансов скандал в цялата история на ЕС. Холандски служител в Комисията, Пол ван Бутинен, разкри много и наистина плашещи случаи на корупция: разточителство на пари, „провизионни" плащания за отказани от политиците договори за поръчки, които са включвали в списъците приятели и роднини. Оттогава можем да си спомним как комисарят Едит Кресон сключи с личния си зъболекар действително съблазнителен договор за консултации. Аферата доведе до падане на цялата комисия и бяха назначени 20 нови комисаря.

Какво мислите, колцина бяха обвинени във връзка с този скандал - досега, седем години по-късно? Сто? Петдесет? Двадесет? Фактът е, че нито един единствен служител в ЕС не е бил уволнен. Все пак двамина са преместени - но не за това, че са практикували измамнически действия, а за това, че са ги разкрили.

Ван Бутинен бе толкова измъчван, че в края на краищата оповести, че на следващите избори в ЕС ще се яви като кандидат на антикорупционна партия от Холандия. Мария Андреасен, която в качеството си на одитор по поръчение на Комисията първоначално трябваше да реформира счетоводната система, бе заменена и в крайна сметка освободена, след като обществено обяви загрижеността си, че паричните потоци на ЕС могат да се управляват по нелегален начин.

Австрия се италианизира

Откъде идва тази ситуация? Накрая излиза така, сякаш Брюксел особено привлича криминалните фигури. Напротив, някои от еврократите са хора с високи идеали, които действат с убеждението, че носят на континента си мир и благоденствие.

Много северно европейци считат, че тук става дума за културен феномен: това, което в техните държави ще отключи гигантски скандал, в Рим или Атина ще породи недоволно клатене на глави. Като забравим, че такова изказване е изключително нетактично, то също така не е и вярно. ЕС търпи немарливост в мярка, която ще доведе всяко италианско или гръцко правителство до провал. Освен това страните от Севера се приспособяват по-бавно към брюкселския начин на водене на дела и установяват, че и за тях правилата са тежки.

На практика през осемдесетте години символ на мошеничеството в ЕС стана маслинената клонка. Дори всеки квадратен метър територия в Италия да бе зает с маслинови засаждения, то и тогава тези територии нямаше да бъдат достатъчни да произведат това количество маслини, за което Италия изисква субсидии. Британският финансов министър Денис Хели тогава даже говореше за „маслинен колан", който опасва ЕС и под който цари друга представа за правосъдие.

И действително, Сметната палата в доклада си от последната година отново установява, че селяните в Италия получават завишени субсидии за маслини. Обаче стана ясно, че австрийските селяни правят същия трик с пасищата в Алпите. С други думи: след едно десетилетие членство в ЕС, Австрия се е итализирала. Или да го формулираме коректно: „общата аграрна политика" европеизира както италианците, така и австрийците. Защото ако някъде има купчина пари, която може да се прибере, в крайна сметка в човешката природа е бизнес идеята да се насочи така, че да може да се предяви претенции към нея. За отделната страна член поводът да се заклеймяват подобни злоупотреби е малък, тъй като парите идват от ЕС, а не от собствените данъкоплатци.

Твоите пари, моите пари

Точно тук напипваме същността на проблема. Големият либерален икономист Милтън Фридмън веднъж писа: „Има само два вида пари на света: твоите пари и моите пари". Само че за Брюксел никога е нямало „моите пари". Защото за разлика от всяко държавно правителство, ЕС няма никаква връзка с данъчно облагане, политическо представителство и планиране на разходите. Европейската комисия дори чака да бъде похвалена за това, че харчи пари - и не ще да чуе ни един упрек, че нейните „приходи" се касират от страните членки - от техните граждани. В най-добрия случай това се проявява в надута фискална добросъвестност, в най-лошия води до подчертана корупция.

По един комичен начин пословицата на Фридман бе онагледена по време на един дебат в Европарламента след катастрофата цунами в Югоизточна Азия. Членове на Европарламента (ЧЕП) един след друг изтъкваха аргументи за отпускане на милиони евро за засегнатите области. Всеки назоваваше по-висока сума от говорилия преди него, сигурно да покаже по-голяма съпричастност. Тогава се изправи един дружелюбен италиански ЧЕП от Християндемократите и предложи, че всички ние ЧЕП можем, освен пренасочените пари на европейските данъкоплатци, да отделим парите от настоящото заседание в помощ на жертвите на цунами. При това ставаше дума за сума от 290 евро освободена от данъци, които всеки ЧЕП получава върху заплатата си само за появяване в залата, в прибавка към неговата заплата и пътни. Като след изстрел мрачно настроение се разля по залата. Същите ЧЕП, които толкова щедро се разпореждаха с милионите на другите хора, изневиделица станаха много чувствителни към €290 от собствения си джоб. Бедният човек бе принуден да оттегли предложението си, докато колегите и колежките му с добро настроение се съгласиха на €1,5 млрд. помощ за катастрофата.

Защото моралното убеждение е мощен мотив. След като е демонстрирана готовност да се отпуснат пари за Индонезия, може по-лесно да мине каквото и да е лично отношение. Същият механизъм се използва, когато се прокарва евробюджета. Добрата цел често оправдава средствата. Нищо, че парите се разпределят неправилно или недобросъвестно. Това са банални детайли предвид блестящата цел „да изградим Европа".

Оттук следва, че всяка критика към системата може да бъде обяснена с антиевропейски нагласи или ксенофобия. Може би някой си спомня Ханс - Мартин Тилак, брюкселският „звезден" кореспондент, които откри сериозен случай на корупция в статистическата служба на ЕС Eurostat. След като разшири разследването си и пожела да разбере защо комисията за борба с измамите в ЕС отказва да приеме очевидни доказателства, го арестуваха, като конфискуваха всичкото му оборудване, включително и лаптопа. Бяха му отнети даже и частните банкови извлечения. Срещу измамниците не бе предприето нищо - само срещу човека, който ги разкри.

Билети първа класа

По някое време Тилак отново бе пуснат на свобода и аз му помогнах да организира събрание, на което да може да разкаже историята си. На срещата дойдоха като по списък еврофанатици ЧЕП за да го охулят и обвинят. Няма значение, че в разследването си той е засягал какво е правилно и какво не е правилно - техният аргумент бе, че на него трябвало да му е ясно, че с поведението си дава оръжие на евроскептиците.

За тях това бе ясен случай на „Правда или кривда - главното е Европа": по-добре е да се допуска злоупотреба с властта, отколкото да се допуска и най-малката следа от критика към големи проекти. И тъкмо затова наново всяка година, въпреки доклада на Сметната палата, Европарламентът гласува бюджета на Комисията. Да се върне това означава да се блокира „възникването на Европа" - недопустима ужасна мисъл!

Има и друга причина защо ЧЕП се въздържа да критикува комисията: който стои в стъклена къща, най-неохотно хвърля камъни. След като Европейският парламент през 1999 отзова комисията на Жак Сантер, ЧЕП очакваха да станат герои в избирателните си среди. Обаче за техен ужас те трябваше да установят, че извън Брюксел почти никой не може да направи разликата Европейски парламент и Европейска комисия. За повечето избиратели това е една гигантска измамна машина, в която някъде са и ЧЕП.

И не грешаха изцяло избирателите. Да видим някои от облекченията, с които се ползват европарламентаристите. Когато летим от родните си избирателни окръзи за Брюксел, получаваме за служебното си пътуване пари за билети първа класа плюс надбавка за километър разстояние. Дори наистина да пътуваме в бизнес класа, получаваме прилична печалба. Но ако решим да летим с евтините линии, можем да си спестим €150 седмично - необлагаеми, разбира се. Освен това получаваме месечно по 14,000 евро да плащаме на персонала в нашето бюро, без някой някога да е проверявал дали има кой да работи за нас там. Естествено е, че много от моите колеги дават голяма част от тази сума на съпругите си. Освен това ги има вече споменатите пари за заседанията, като и всеки месец €3500 за „общи разходи", които никога не се проверяват и които мнозина разглеждат като вид необлагаем допълнителен доход. Освен това без съмнение се радваме на най-големите пенсии в Европа. От това става напълно разбираемо защо ЧЕП са толкова чувствителни и не дават шум на случаите на разточителство на ресурси.

Корумпирани, неефективни, скъпи

Е и за какво се харчи изобщо бюджетът на ЕС? По думите на поддръжниците на ЕС - от една страна да се подобри конкуренцията и от друга страна да се намали разликата между благосъстоятелните и по-бедните страни - членки. Най-голямото перо на бюджета е Общата Аграрна политика, една в момента скъпа, корумпирана, разточителна и неефективна метода за насърчаване на селското стопанство, толкова колкото изобщо може да бъде. И между другото наливаща най-много средства при стопани, които вече са достатъчно заможни. Помислете за това, когато следващият път някой европейски политик ви разказва за модернизация на европейското стопанство.

Що става дума за „солидарност", втората голяма статия в бюджета, далеч не е ясно дали по-бедните членки имат моралното право на финансови инжекции. Всяка страна поема задължения към собствените си граждани, когато ги блъсне кола: затова я има социалната система. По същия начин чистата човечност ни подтиква да поемем отговорност към най-бедните хора на планетата, затова и повечето страни в Европа дават финансова помощ на народите от Африка, Азия и Латинска Америка. Но страни като Малта или Словакия не попадат в тази категория.

Още по-ясно казано: няма никакво доказателство за това, че рогът на изобилието на европейските субсидии по някакъв начин помага на тези страни. Извън (тоест преди) ЕС, комунистическите някога държави обявяваха за феноменални темпове на икономически ръст - техните сравнително ниски нива на потребление и евтиният износ им даваха възможност да пробиват с цените си на европейския пазар. Обаче сега тези страни, които са достойни за съжаление, трябва да поемат тежестта на целия апарат на ЕС - корпорацията: 48 часова работна седмица, евро, социална харта и т.н. И на някой ще му дойде наум, че те разглеждат структурните субсидии на ЕС не точно като изравняваща справедливост. Приемането на подаяния само пречи на инициативния дух - както при нации, така и при индивиди. Така всички сектори на икономиката на дадена страна могат да станат зависими от чужда помощ.

Във всеки случай ЕС - бюджетът се е провалил дори и като прост механизъм за преразпределяне на благосъстояние. Можете ли да познаете коя страна получава най-много пари от ЕС на глава - тази полярна позиция още от римските договори страната не е загубила? Точно така, Люксембург, чийто граждани още тогава бяха най-богатите в цяла Западна Европа.

 Разбира се Великото херцогство дължи този си статус частично и на гостоприемството за голяма част от европейските сгради. Но тъкмо тук най-нагледно проличава за какво е измислен бюджетът на Европейския съюз: да плаща на хората, които работят за него. С това, ако вече няма с какво друго, той си заслужава аплодисментите.

Spiegel
Превел от немски Димитър Събев/money.ibox.bg
« Последна редакция: Март 21, 2007, 23:55:21 pm от ultrafutur »
musica universalis

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re:Европейският Съюз
« Отговор #22 -: Март 23, 2007, 16:37:23 pm »
Папа Бенедикт ХVI  ще посети европейските институции. Според Ройтерс това ще стане  през октомври или новмври. Посещението му в Европарламента  и други висши  евро-институции ще бъде в качеството му на държавен глава, а не на религиозен водач :-\.

Това беше съобщено днес, но каква ли конспирация се крие тук все още не може да се каже с точност, въпреки, че  ние знаем какво ще произлезе от тази среща - реорганизация  на силите на НСР и въвеждане на нови Евро-конституционни решения...  вероятно съгласувани и със САЩ  :-\
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен Altay

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 155
Re:Европейският Съюз
« Отговор #23 -: Март 25, 2007, 22:46:59 pm »
Цитат
Понеделник, 01 Януари 2007

Още две мухи в мрежата на паяка

Румъния и България празнуват предаването на соверенитетът си, на Европейската супердържава

'Той [паяка] я [мухата] завлече
И тя не се видя повече'
http://www.davidicke.com/content/view/4951/83/
'Животът е не само по-странен, отколкото предполагаме - той е по-странен отколкото, можем, да предпо

Неактивен Petee

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 109
Re:Европейският Съюз
« Отговор #24 -: Април 18, 2007, 13:25:35 pm »
Откровение 12
 1 И голямо знамение се яви на небето, - жена, облечена със слънцето, с луната под нозете й и на главата й корона от дванадесет звезди.
 2 Тя бе непразна и викаше от родилни болки, като се мъчеше да роди.
 3 И яви се друго знамение на небето, и ето голям червен змей, който имаше седем глави и десет рога, и на главите му седем корони.
 4 И опашката му, като завлече третата част от небесните звезди, хвърли ги на земята; и змеят застана пред жената, която щеше да роди, за да изяде чадото й щом роди.
 5 И тя роди мъжко дете, което има да управлява всичките народи с желязна тояга; и нейното чадо бе грабнато <и занесено> при Бога, дори при Неговия престол.


Неактивен didi

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 25
Re:Европейският Съюз
« Отговор #25 -: Май 29, 2007, 01:50:53 am »
Европейския съюз се ръководи от “Кръглата маса на европейските индустриалци”, организация създадена през 1983 г. и съставена от 45 европейски монопола, наречени още "групи за натиск" или "лобита". Всички норми и правила, издадени от "техническите комисии" в Брюксел се оформят по тяхна препоръка, с цел... да се елиминират конкурентите им - чрез "технически норми"!

Европейските институции нямат друга задача, освен да предоставят на държавите-членки оправдание пред народите им за водената от тях политика в полза на монополите. Политическият проект на “Кръглата маса” е отразен в годишния доклад, публикуван през септември 1991 г. под заглавието “Да прекроим Европа”. Две основни задачи се открояват:

Първо. Да се анексират бившите социалистически страни, с цел да се осигурят:

"- по-широк пазар за нашите стоки и нашите услуги (т.е. непроизводителните сектори: пазарни проучвания, реклами, финанси, приложни техтически изследвания);

- приток на тяхните работници, техници и научни сътрудници, чиято компетентност и енергия ще засилят икономическата ни система;

- достъп до природните им богатства, особено на тези, които липсват на Запад.”


Второ. Да се осигури обществения ред в Европейския съюз, т.е. да се създаде обща полиция, както и възможността за бърза интервенция навсякъде по света, т.е. обща армия с единно ръковдство (създадената вече армия включва пет
страни: Франция, Германия, Испания, Белгия и Люксембург).

Четири страни – Германия, Франция, Англия и Италия – ще се редуват в  управлението на Европейския съюз чрез трите поста: Председател, Външен Министър и Министър по Търговията, и без да се отчитат пред никого, ще
решават съдбата на близо 500–милионното население на Европейския съюз.
При капитализма, единствен белег за "демокрация" се счита провеждането на  избори, назовани “народно допитване”, и представени като върховна справедливост. Обаче, не само че тези избори не са справедливи, поради паричните условия за явяването на кандидатите, подкупване на гласуващите, манипулация на общественото мнение от притежателите на средствата за масова информация (медиите), но и ролята на народните представители в Парламента все` повече намалява. Показателно е, че думата "парламент” (означаваща "приказване"), замени “народно събрание"!

Единственият орган на Европейския съюз избран с “народно допитване" - Европейския Парламент - няма никаква власт: няма право на инициатива за предлагане на законите; не може да постави под въпрос никое лице-член на
Европейската Комисия; не може да санкционира политиката на Комисията; не може да свали Министерския съвет (състоящ се от министрите на страните-членки); няма никакво правно средство за контрол или за преориентиране на водената от изпълнителните органи политика. В резултат на повдигнатите критики в това отношение, на Европейския Парламент се обеща правото на контрол, но никоя клауза не е формулирана в тази насока. Само в
някои случаи се допуска Парламентът да решава заедно с Министерския съвет, но последният няма задължението да се отчита пред Парламента при създаването на строгите, нетърпящи противоречие, норми и правила.

Европейският съюз е един империалистически блок, централизирал властта в ръцете на шепа хора, без възможен демократичен контрол на действията им. Целта на този блок е осъществяването на експанзионистичните въжделения на банките-монополи (така наречения “финансов капитал”) и на европейските предприятия-монополи.

Европейският съюз потъпква по пътя си всички демократични права и социални придобивки, изтръгнати от народите през едновековната им борба. Изградените му структури (европейска армия, европейска полиция /Европол/, европейско право /Еврожюст/ и Европейската Централна Банка, която води независима от държавите политика в полза на монополине) позволяват прилагането на фашиски методи.


П. Кандева
« Последна редакция: Май 29, 2007, 02:22:23 am от H. »

Eon

  • Гост
Re:Европейският Съюз
« Отговор #26 -: Юни 22, 2007, 12:03:17 pm »
Втори ден в Брюксел търсят компромис по евродоговора

Днес е вторият кръг от преговори между Лидерите на Европейския съюз относно проекта за нов конституционен договор.

След снощното заседание канцлерът на Германия Ангела Меркел заяви, че не е постигнат напредък в преговорите между лидерите.

В днешните разговори ще бъдат обсъдени най-вече спорните текстове от проекта за договор, предложен  от Германия.

Припомняме, този договор ще замести отхвърлената от французите и холандците европейска конституция.

Основните противници на проекта за нов договор са Великобритания и Полша, като един от сериозните конфликти в проектодоговора е Хартата за основните права на ЕС, приета в Ница през 2000 г.

Британският премиер Тони Блеър настоява тя да бъде включена в новия договор.

На противоположната позиция е Германия, която предлага тя да не се включва в новия договор, но в него да има член, споменаващ, че Хартата има юридически задължаващ характер.

Според е и въпросът за ролята на националните парламенти.

Холандия излезе с позицията, че ролята на националните законодателни органи трябва да се засили.

Най-сериозен е отпорът на Полша, която е срещу предложения от Германия тип гласуване на решенията в ЕС - двойно квалифицирано мнозинство, тоест, то трябва да е подкрепено от 55 процента от държавите членки на ЕС и в същото време да има подкрепата на 65 процента от населението на съюза.

Берлин от своя страна предлага в новия договор да се говори за така наречената "оранжева карта", позволяваща на националните парламенти, при определени условия да забавят приемането на европейски законопроект, ако смятат, че той иззема функции на  националните компетенции.

Преди началото на срещата Маркел изрази надежда преговорите да доведат до очаквания компромис.

От своя страна френският президент Никока Саркози каза, че ще положи всички необходими усилия, които биха довели до задоволяващо всички страни решение.


Неактивен Balance

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 40
Re:Европейският Съюз
« Отговор #27 -: Октомври 19, 2007, 14:00:51 pm »
Европейският съюз съгласува през изминалата нощ точния текст на своя нов “Лисабонски договор”, който ще бъде подписан официално на 13 декември в столицата на Португалия.
Около 2 часа след полунощ местно време (4 часа българско време), след “по-кратки от обикновено дискусии”, португалският премиер Жозе Сократеш обяви, че споразумението е постигнато, определяйки го като “победа за Европа”.
“С това споразумение ние успяхме да излезем от патовата ситуация…ние ще бъдем готови да се заемем със световните предизвикателства”, заяви Сократеш.
Съгласието за ревизиран Европейски договор бе окачествено от председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Дурао Барозу като “историческо”. Според Барозу новото споразумение дава на ЕС възможността за ефективно функциониране на съюза.
Постигнатият консенсус слага край на шестгодишните опити за реформи на документа. Първата крачка към тази цел бе направена през 2002 г., когато председателят на Конвента за бъдещето на Европа и бивш президент на Франция Валери Жискар д`Естен започна работата по изготвяне на Европейската конституция. Тя обаче не успя да се реализира, след като бе отхвърлена на произведените във Франция и Холандия референдуми за Европейската конституция, нещо, което доведе до двегодишни лутания в търсене на по-подходящ вариант на общ европейски закон.
Новият договор ще бъде официално подписан от всички европейски лидери на 13 декември в Лисабон, а през следващата 2008 г. ще бъде ратифициран, за да влезе в сила до средата на 2009 г., преди произвеждането на изборите за ЕП. Освен тези компромиси, в новия договор е обявено едно нововъведение - създаването на поста президент на ЕС. Мандатът на президента ще бъде пет години, той ще има задачата да подпомага другата нова институция в рамките на съюза - “външен министър на ЕС”. Президентът ще има право да отменя ветото на различни държави-членки на съюза при чувствителни теми като тероризма. Новият договор дава по-големи правомощия на Европейския парламент.

Източник: focus-news.net

...Следващата стъпка към световното правителство...
Несигурността се явява неотменна част от живота - и е добре, че е така, защото тя го превръща в с

Неактивен jediguardian

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 571
    • Сериалът Heroes
Re:Европейският Съюз
« Отговор #28 -: Октомври 19, 2007, 15:25:00 pm »
Можеше да разясниш за какво става въпрос в този договор.

Неактивен Balance

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 40
Re:Европейският Съюз
« Отговор #29 -: Октомври 19, 2007, 16:41:22 pm »
Това е допълнителната информация за споразумението, но не се казват никакви детайли около по-големите правомощия на ЕС.. 

В последните часове преди обявяването на споразумението в петък сутринта участниците в срещата в Лисабон станаха свидетели на сблъсъци на два фронта - Полша и Италия, които се опитаха и успяха да затвърдят политическия си авторитет в 27-членния съюз.
Варшава постигна желанието си в новия договор да бъде вписана клаузата за “компромиса Йоанина”, според която най-малкият необходим брой държави, несъгласни с дадено предложение, могат да го блокират и поставят на ново обсъждане. Въпреки това, тази клауза е обвързана със законово по-силен протокол, според който тя може да бъде реформирана само при пълно единодушие на всички европейски лидери.
“Получихме това, което искахме”, заяви полският премиер Ярослав Качински днес, допълвайки, че въпреки включения допълнителен протокол, тази клауза не може да бъде премахната без съгласието на неговата държава.
На другия фронт, основният проблем бе разпределението на депутатските места в Европейския парламент след изборите за евродепутати през 2009 г. По този въпрос се появиха претенциите на Италия, която настоя да има еднакъв брой представители в ЕП с Франция и Великобритания. И исканията на Рим бяха удовлетворени в новия договор, в който е вписано, че Италия ще има право на един допълнителен депутат, а председателят на ЕП няма да се счита за представител и по този начин общият брой депутати ще бъде запазен на 750 души. Според приетите преди това правила, Италия трябваше да има 72 представители в ЕП, в сравнение със 73 за Великобритания и 74 за Франция.
Най-накрая лидерите също така успяха да преодолеят възраженията на София във връзка с изписването на думата “евро” в българската версия на официалните документи. Компромисът включва използването на абревиатурата EUR и обещанието, че блокът ще се заеме с проблема.
Несигурността се явява неотменна част от живота - и е добре, че е така, защото тя го превръща в с

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27