Автор Тема: Съботяни???  (Прочетена 42178 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

prestor

  • Гост
Съботяни???
« -: Март 21, 2006, 22:14:33 pm »
Някой има ли някаква информация за съботяните. Знам, че се водят християни и не се занимават с нищо в събота, но нищо повече. Днес като се разхождах видях тяхна "църква" та се почудих за какво става въпрос. Ако има нещо интересно мога да направя снимки отвън някой друг път ако минавам от там.
Та... който има инфо да дава. Питам само от любопитство.
« Последна редакция: Март 21, 2006, 23:07:31 pm от Horus »

coroviev

  • Гост
Отг: Съботяни???
« Отговор #1 -: Март 21, 2006, 22:16:36 pm »
  Нищо интересно според мен.Вярват ,че Господ  е почивал всъбота ,а не в неделя. Най интересното е филма "Тримата от запаса". Парцалев го играе съботянин.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Отг: Съботяни???
« Отговор #2 -: Март 21, 2006, 22:19:42 pm »
много еврейско ми звучи.Изглежда са някви пичове дето почитат Сабата
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

coroviev

  • Гост
Отг: Съботяни???
« Отговор #3 -: Март 21, 2006, 22:23:33 pm »
 Да ,някаква компилация м/у еврейското и нашето. Нещо като "Мост на дружбата".

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Отг: Съботяни???
« Отговор #4 -: Март 21, 2006, 22:24:37 pm »
Дори и Дънов препоръчва в събота да не се работи. Според мен тези съботяни религиозните им норми много се доближават до това което и Дънов проповядва поне базирайки се на Филма 3мата от запаса.

prestor

  • Гост
Отг: Съботяни???
« Отговор #5 -: Март 21, 2006, 22:26:44 pm »
Мерси за инфото, защото преди като съм минавал съм виждал доста хора в тази сграда, но не знаех какво представлява. от 1-2 години зная и все се каня да питам...

coroviev

  • Гост
Отг: Съботяни???
« Отговор #6 -: Март 21, 2006, 22:28:13 pm »
  Ми влез да чуеш ,невярвам да те ухапят. ;D

prestor

  • Гост
Отг: Съботяни???
« Отговор #7 -: Март 21, 2006, 22:32:42 pm »
Казвали са ми че пеят някви песни там. И проповедникът им казва проповеди... не знам странна работа. А иначе то ясно че не хапят ама нямам време :)

coroviev

  • Гост
Отг: Съботяни???
« Отговор #8 -: Март 21, 2006, 22:36:45 pm »
  Значи ще го караш само на слухове. ;D

prestor

  • Гост
Отг: Съботяни???
« Отговор #9 -: Март 21, 2006, 22:46:26 pm »
  Значи ще го караш само на слухове. ;D

Поне засега. Надявах се някой от тук да ме светне. Но, както и да е.

coroviev

  • Гост
Отг: Съботяни???
« Отговор #10 -: Март 21, 2006, 22:47:39 pm »
 Това което знам ,наистина се изчерпва с филма "Тримата от запаса".

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Отг: Съботяни???
« Отговор #11 -: Март 21, 2006, 22:48:26 pm »
prestor къде е тази църква? Да не е онази зад ПУ?

prestor

  • Гост
Отг: Съботяни???
« Отговор #12 -: Март 21, 2006, 22:54:06 pm »
Не близо до Коматевският възел е. Тя не прилича на църква а е една обикновена сива сграда с един голям кръст на една от стените и има някакви орнаменти на решетките на вратата и прозорците. Решетката на вратата беше нещо като птица. На мен именно заради решетката на вратата ми се привлече вниманието а и беше някак мрачно...

Дъвиан

  • Гост
Отг: Съботяни???
« Отговор #13 -: Март 21, 2006, 23:37:18 pm »
Адвентисти от седмия ден (съботяни)

Измежду разглежданите досега, тази организация е единствената с вековна традиция в българските земи. Хората до такава степен са свикнали с нея, че понякога с право я посочват като традиционно за страната изповедание, независимо че го споделя само малка част от народа ни. Членовете й се обиждат от думата секта, но доколкото именно от нея са произлезли някои от разглежданите тук култове, ще се наложи да й обърнем специално внимание.

Началото й е положено в Америка от един фермер баптист на име Уилям Милър. Въз основа на изчисления, основаващи се на собствена логика, той пресметнал, че Христос ще се върне отново в 1843 г., откъдето идва и името на движението - Адвентус (завръщане). В последствие изчисленията били "коригирани" за Великден 1844 г. Започнал да проповядва приблизително от 1839 г., до уречената година Милър набрал, според някои източници около 50000 последователи. В уреченият ден мнозина от тях продали имуществото си, изоставили работата си и се накачили по хълмовете в очакване на събитието. За щастие, краят на света не настъпил, което предизвикало печал сред последователите и подигравките на скептиците. Много хора останали верни на Милър, изповядвайки, че или е допусната грешка, или че Христос наистина се явил, но не в плът и кръв и че вече проучва кой е достоен за вечния живот както от живите, така и от мъртвите. По-късно идеите на Милър (починал в 1849 г.) били доразвити от Елен Уайт, която някои с право считат за истинският създател на адвентизма. Пророчицата, (починала в 1915 г.), написала много книги (според критиците й - кн. "Бялата лъжа" част от тях били плагиатствани) и разработила стройна система, като все пак запазила акцента върху стриктното спазване на библейските предписания и Откровението на Йоан Богослов. На теория свещената книга на организацията е Библията, но се набляга главно на Откровението, разбирано твърде буквално.

Сред теологичните различия между нея и останалите течения можем да посочим становището й, че поемайки нашите грехове, Иисус ще ги прехвърли върху Сатаната, превръщайки го по този начин в козела на очищението, както и тезата й, че Адът не е място на мъки, а е просто краят на душата на грешника. Задгробният живот не започва веднага след смъртта - мъртвите очакват завръщането на Иисус, който според тях вече е създал свое царство на небето и от там проучва кой е праведен и кой грешен. Според адвентистите, той ще унищожи грешниците, създавайки хилядолетното царство на правдата, а след изтичането на този срок грешниците ще бъдат възкресени за последния съд (огнената смърт) и заедно със Сатаната ще бъдат унищожени завинаги (втора смърт). За страничните наблюдатели обаче най-характерното в теологията й, ще остане спазването на шабат - съботния празник, което противоречало на тогавашната практика. В този ден на последователите било забранено извършването на каквато и да било работа. Заедно с това адвентистите проповядват висока нравственост, в т. ч. отричане на алкохола, тютюнопушенето и дори кафето.

Сред възгледите им влиза и кръщаването на човек едва в зрялата му възраст и по собствена воля (познато от баптистите).

В България съботяни се появяват през 1891 г. Това са германски изселници от Крим. В 1896 г. била създадена и първата община в Русе. Новото учение обаче не става популярно у нас, най-вече поради традиционно силното влияние на православието. През Първата световна война у нас идват още немски мисионери. След преврата в 1934 г. организациите им са забранени, но след 1944 г. дейността им се засилва. През 1989 г. по техни думи последователите им са над 3000 души с 34 молитвени дома и 40 проповедници. На 7 ноември 1990 г. са регистрирани в Дирекцията по изповеданията. Понастоящем има регистрирани 70 местни поделения и около 30 по-малки групи, обхващащи около 7000 вярващи, в т. ч. около 200 адвентисти-реформатори. Любопитното е, че това протестантско движение е много популярно сред циганското население! Справедливостта налага да отбележим също, че понастоящем Адвентистката църква преживява кризисно време и че в нея се очертава разцепление. Началото е положено още през Първата световна война с противопоставянето на пацифистки настроените вярващи срещу официалното ръководство. Можем да говорим дори вече за две ясно оформени течения - привърженици на Елена Вайт, която почитат като пророчица, и на реформаторско движение, клонящо към евангелизма. Израз на последното е и вече споменатата книга на Уолтър Рий - "Бялата лъжа". Като основно средство за набиране на последователи остава активният прозелитизъм.

Николай Ангелов - "Ловът на души. Книга за сектите"

virtual

  • Гост
Отг: Съботяни???
« Отговор #14 -: Март 22, 2006, 14:14:04 pm »
Ето ви една карта да видите кой кой ;D

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27