Автор Тема: Притча за Бог и бръснаря  (Прочетена 6415 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Притча за Бог и бръснаря
« -: Януари 02, 2006, 14:58:22 pm »
Един човек влязъл в бръснарницата както обикновено правел, за да го избръснат и подстрижат.
Заприказвал се с бръснаря, който го обслужвал. Говорили за разни неща и изведнъж станало дума за Бог.
Бръснарят казал:
- Каквото и да ми говорят, аз не вярвам че съществува Бог.
- Защо? – попитал го клиентът.
- Та нали това и така е ясно. Достатъчно е да излезеш на улицата, за да се убедиш, че няма Бог. Кажете ми, ако Бог съществува, откъде има толкова много болни хора? Откъде са безпризорните деца? Ако той наистина съществуваше не би имало нито страдания, нито болка. Трудно ми е да си представя любящ Бог, който допуска всичко това.
Клиентът се замислил за миг, но решил да си премълчи, за да не влиза в спор. Когато бръснарят си свършил работата, клиентът си тръгнал. Излизайки от бръснарницата той видял на улицата рошав и необръснат човек ( като че ли не се е подстригвал цяла вечност – толкова бил рошав). Тогава клиентът се върнал в бръснарницата и казал на бръснаря:
- Знаете ли какво ще ви кажа? Не съществуват бръснари.
- Как така? – учудил се бръснарят – А нима аз не влизам в сметката? Аз съм бръснар.
- Не! – възкликнал клиентът – Те не съществуват, иначе нямаше да има рошави и необръснати хора, като ето онзи човек, който върви по улицата.
- Но, мили човече, работата не е в бръснарите. Просто хората не идват при мене.
- Точно в това е работата! – потвърдил клиентът. – И аз казвам същото: Бог има. Просто хората не го търсят и не отиват при него. Ето защо има в света толкова много болка и страдания.

Източник: http://spiralata.net/nakratko/br.html

Неактивен Admin

  • White Force Fighter
  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 759
  • MAY THE FORCE BE WITH YOU
    • Light Motion Design Studio
Отг: Притча за Бог и бръснаря
« Отговор #1 -: Януари 21, 2006, 21:09:30 pm »
10x Хор.Човек понякога има нужда от такива притчи.
VOX UNIUS - VOX NULIUS
-------------------------------
The change is in your mind!

Дъвиан

  • Гост
Отг: Притча за Бог и бръснаря
« Отговор #2 -: Януари 22, 2006, 00:18:01 am »
Ето нещо светло в този мрак.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Отг: Притча за Бог и бръснаря
« Отговор #3 -: Януари 22, 2006, 02:57:38 am »
Най-накрая някой да сложи комент. Вече взех да се чудя дали въобще да пускам такива неща, защото никой не реагира по никакъв начин...

firma

  • Гост
Отг: Притча за Бог и бръснаря
« Отговор #4 -: Януари 22, 2006, 13:56:21 pm »
Най-накрая някой да сложи комент. Вече взех да се чудя дали въобще да пускам такива неща, защото никой не реагира по никакъв начин...

По-често трябва да има такива притчи. :D

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Отг: Притча за Бог и бръснаря
« Отговор #5 -: Януари 23, 2006, 01:46:12 am »
За някои е по-добре да няма коментар. Нека всеки да ги разбере по свой начин.  :D
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

prestor

  • Гост
Отг: Притча за Бог и бръснаря
« Отговор #6 -: Февруари 16, 2006, 01:42:31 am »
Определено имаме нужда от подбни притчи. В еднотипното си ежедневието понякога забравяме за духовните неща.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Притча за Бог и бръснаря
« Отговор #7 -: Март 11, 2007, 18:37:21 pm »
хубаво  :)
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Здравчо

  • Гост
Re: Притча за Бог и бръснаря
« Отговор #8 -: Март 14, 2007, 19:44:03 pm »
Брилянтно.
По-добро отговор на аргумента за изоставените човеци не съм чел.

Неактивен Gabaro

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 245
  • Джангър тайфа "Тенеке ханъм"
Re: Притча за Бог и бръснаря
« Отговор #9 -: Март 14, 2007, 23:27:42 pm »
Готино е, въпреки че на мен много-много не ми харесва. Нещото, което куца в случая е, че авторът се опитва да докаже същестуванието на бог чрез съществуването на бръснар, като:
1. Пропуска факта, че не е доказал съществуването на бръснаря.
2. Пропуска факта, че хората, които са неизбръснати и рошави може просто да нямат парите, които бръснаря ще им поиска за съответната услуга.
3. На тези(рошавите) хора може просто да им харесва да са такива. Наречете го мода.


4. Не се дразнете, просто изказвам мнение.
[/U

Здравчо

  • Гост
Re: Притча за Бог и бръснаря
« Отговор #10 -: Март 14, 2007, 23:36:24 pm »
Към 1: Бръснарят със сигурност съществува в съзнанието на автора.

към 2: Подобно на бръснаря, Бога и вярата също изисква жертви (Нямам предвид жертвоприношения)

към 3: Важно е, че могат и да не искат да са такива, това е част от същността им на свободни индивиди. Елиминирайки точка 2, важно е желанието, особено говорейки за вяра. Т.е. който желае да се промени, независимо дали може да го постигне, притежава потенциала за успех, следователно има напредък.

Към 4: Всички тук изказваме мнения, колкото и на сериозно да се приема/т/ме понякога.

Неактивен Gabaro

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 245
  • Джангър тайфа "Тенеке ханъм"
Re: Притча за Бог и бръснаря
« Отговор #11 -: Март 14, 2007, 23:47:07 pm »
към "към 1" По тази логика бог съществува само в съзнанието на автора, защото той не е доказал, че бръснаря съществува някъде другаде.
към "към 2" Изисква жертви, които в случая хората нямат физическата възможност да направят. Примерно.
Това, че АЗ никога няма да ги направя си е лично мое виждане в случая.
към "към 3" Ключовата дума в моя пост беше "може".
към "към 4" Хмм Вярно бе! Но аз не приемам никого на сериозно, дори и себе си, а пък те да се взимат колкото насериозно си искат.
[/U

Здравчо

  • Гост
Re: Притча за Бог и бръснаря
« Отговор #12 -: Март 15, 2007, 00:09:19 am »
В тази притча божественото измерение на света се съпоставя с материалното, човешкото.
Именно това е ключа. Това е похват, който авторът е използвал. По този начин нещо, което е непознато (за бръснаря) се принизява на неговото ниво, за да може да го докосне.
На това се дължи и материалния характер на жертвата в материалния свят.

към "към "към 1"": По тази логика не можеш да докажеш съществуването на абсолютно нищо. Но осъзнаването на материалните периметри на даден обект несъмнено го правят част от заобикалящия ни свят, независимо от формата в която съществува обектът, тъй като в някаква степен, възприемането й може да варира, но само в рамките на "съществуващото".

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Притча за Бог и бръснаря
« Отговор #13 -: Март 15, 2007, 14:33:21 pm »
Готино е, въпреки че на мен много-много не ми харесва. Нещото, което куца в случая е, че авторът се опитва да докаже същестуванието на бог чрез съществуването на бръснар, като:

Автора изказва едно становище и не се опитва да докаже нищо, това е възглед изказан чрез притча - популярен похват  да се изказват и  възгледи  и изводи,  касаещи и обединяващи духовни представи и материалистичното състояние на нещата.

1. Пропуска факта, че не е доказал съществуването на бръснаря.

Не пропуска такъв факт, защото такъв факт не съществува в контекста на притчата. Бръснаря, както и Бог не се нуждаят от самодоказване за своето съществуване. Бръснаря просто Е. Той си е там, където е и не зависи от това  дали преминаващите рошави хора отвън ще приемат съществуването му. Бог също не зависи от ограниченото възприемане и рамките в които го поставяме и ограничаваме /само като наша собствена представа/, приписвайки му едва ли не човешки качества и характер, защото Той надхвърля всяка човешка представя и си е това което Е, независимо дали ние вярваме или не.

2. Пропуска факта, че хората, които са неизбръснати и рошави може просто да нямат парите, които бръснаря ще им поиска за съответната услуга.

Този факт няма отношение, защото имат или нямат пари, това не може да бъде спирачка за да влязат в досег с бръснаря, ако той им е необходим и направят избор да го посетят. Почувстват ли вътрешна потребност да го посетят и установят контакт с него, те биха намерили необходимостта, осигуряваща им този достъп. Сравнебието тук с Бога е неуместно, защото Той не се нуждае от заплащане за да бъде намерен, Той си Е и бива открит винаги, когато търсещият направи опит да го открие, Той е всичко, което Е и се изразява чрез всичко, което Е.

3. На тези(рошавите) хора може просто да им харесва да са такива. Наречете го мода.

Да за това съм съгласна напълно - това е въпрос на личен избор и в двата случая.

4. Не се дразнете, просто изказвам мнение.
Не дразниш, но е излишно  да принизяваш всичко, дори неща, които явно не схващаш.. мисля, че се шегуваш  ;)  :)
« Последна редакция: Март 15, 2007, 15:33:25 pm от Albinoni »
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Oberon

  • Гост
Re: Притча за Бог и бръснаря
« Отговор #14 -: Март 15, 2007, 19:19:01 pm »
Здравчо, Габаро:)))))
Много ме зарадвахте с този спор:) към 1, към "към1" :)))
Предричам бляскава кариера в нашия скромен форум, и до 6 месеца сте напълно изтрещели :))))

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27