Автор Тема: Вредни оцветители за дрехи и обувки  (Прочетена 3684 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Max

  • Гост
Вредни оцветители за дрехи и обувки
« -: Октомври 07, 2008, 00:32:35 am »

Багрила
от Силвия Тулева
Текстилните бои не винаги са безвредни за околната среда. Кои са най-опасните от тях и как да се предпазим?
През 1856г. е измислен първият синтетичен оцветител. До тогава за багрене на тъканите се използват само естествени бои. С раждането на синтетичните оцветители, се появяват и множество азотни багрила на базата на бензидин и неговите производни, които са с доказан крайно токсичен характер и се открива пряка зависимост между тях и множество алергии и видове рак, и най-вече рак на пикочния мехур. Всъщност около 60 – 70% от боите, които се използват днес са азотни, но съвсем не всички са опасни. Как да разберем кои са?

През 1996г. Германия изготвя списък за забрана на 22 опасни ароматни аминосъединения, влизащи в състава на азотните бои. Най-използваното от тези съединения е бензидинът. Постепенно европейските производители спират употребата на тези бои, а през 2002г. Европейският парламент издава директива, с която се лимитира употребата на азотни оцветители на базата на бензидин и неговите производни за текстилната и кожарската промишленост. Някои държави, като Холандия например, забраняват напълно тези багрила. Други държави обаче като Китай, Индия, Корея, Тайван, Бразилия и Мексико все още продължават да използват бои на бензидинова основа, тъй като те са по-евтини.

През 2005г. квотите за износ на Китай паднаха и целият свят се наводни с евтини китайски дрехи и обувки - даже наскоро видях български обувки, произведени в Китай. Въпреки че се правят проверки за качеството на стоките (или поне трябва да се правят), обръщай повече внимание на нещата, които купуваш.

За да си напълно сигурен в безопасността на продукта или фирмата, която го произвежда, можеш да провериш в сайта на „Oeko-Tex“. „Oeko-Tex“ е независима стандартизираща компания, сертифицираща текстилни продукти. След извършване на поредица от тестове върху продукта, ако той отговаря на всички стандарти, му се издава сертификат „Confidence in Textiles“, който гарантира, че продуктът не съдържа формалдехид, тежки метали, опасни азотни оцветители или каквито и да било вредни елементи.

За наша радост между сертифицираните фирми, присъстват и български. Затова ако имаш съмнения относно произхода и състава на ти-шърта, който си си харесал или пък на някоя друга дрешка, по-добре дай рамо на родното производство.

Взето от тук:
http://www.gorichka.bg/index.php?p=30&l=1&id=328

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27