Автор Тема: Конфликтът в Кипър  (Прочетена 4169 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен WhiteKnight

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 230
Конфликтът в Кипър
« -: Септември 11, 2008, 10:29:43 am »
Да, те Турците като са нападнали Гърците за Кипър, то НАТО нищичко не е направило, въпреки че и двете са били членки.
« Последна редакция: Септември 12, 2008, 09:02:13 am от Eon »

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Конфликтът в Кипър
« Отговор #1 -: Септември 11, 2008, 15:27:24 pm »

Да, те Турците като са нападнали Гърците за Кипър, то НАТО нищичко не е направило, въпреки че и двете са били членки.

Ситуацията там е била следната. Сподели ми я гръцки кипърец, който заедно със семейството си е емигрирал в Южна Африка.

САЩ и Великобритания искали да си направят бази. Скарали се коя от двете държави да направи база и решили следното: Турция да влезе в Кипър под надзора на САЩ и Великобритания. Така те влизат в острова и въпреки, че имат пълно превъзходство и за няколко часа можели да вземат целия остров, спират на половината и се установяват там. При така получената ситуация Кипър се дели на 2. Едната част е на Турция-там САЩ си правят базичка, а другата е гръцката част-там Великобритания си прави базичка. На всичкото отгоре ООН, също влиза. Проблема е бил Русия, защото трябвали да направят далаверата докато руснаците се усетят. Ето защо целия конфликт трае точно 1 ден, и така поставят Русия пред свършен факт.

Има и твърдения, че Гърците са предизвикали конфликта, като са започнали да влизат по домовете на турските малцинства на север и да избиват населението.
« Последна редакция: Септември 12, 2008, 09:07:35 am от Eon »

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Относно: Конфликтът в Кипър
« Отговор #2 -: Септември 12, 2008, 10:10:39 am »
Кипър е бивша колония на Обединеното кралство до 1960 г. През 1960 г. се подписва и т.н. Гаранционен договор между Кипър, Гърция, Турция и Великобритания, по силата на този Договор великобритания запазва суверинитет на две свои военни бази на острова.
През 1974 г., турските войски войски навлизат на острова и отцепват северно кипърската република. Според някой, те просто са изпреварили с малко гръцките войски. След това Гърция напуска НАТО.
Това с базите не е достоверно, защото просто те си съществуват и нищо не ги бърка.
Истината според мен е някъде другаде - Кипър се намира на 113 км на юг от Турция. На юг от Турция съществуват още доста малки гръцки острови,когато сметнем 12 мили териториални води, с просто око се вижда как морето пред Турция се затваря с гръцки териториални води.
Да не говорим, че някой държави самоволно си увеличават териториалните води на 200 мили.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Относно: Конфликтът в Кипър
« Отговор #3 -: Септември 12, 2008, 13:27:18 pm »
Кипър е бивша колония на Обединеното кралство до 1960 г. През 1960 г. се подписва и т.н. Гаранционен договор между Кипър, Гърция, Турция и Великобритания, по силата на този Договор великобритания запазва суверинитет на две свои военни бази на острова.
През 1974 г., турските войски войски навлизат на острова и отцепват северно кипърската република. Според някой, те просто са изпреварили с малко гръцките войски. След това Гърция напуска НАТО.
Това с базите не е достоверно, защото просто те си съществуват и нищо не ги бърка.
Истината според мен е някъде другаде - Кипър се намира на 113 км на юг от Турция. На юг от Турция съществуват още доста малки гръцки острови,когато сметнем 12 мили териториални води, с просто око се вижда как морето пред Турция се затваря с гръцки териториални води.
Да не говорим, че някой държави самоволно си увеличават териториалните води на 200 мили.


Ами версията тогава може би е, че САЩ са искали база там и нали са в близки отношения с Турция използват нейното нахлуване.

А покрай слуха за гръцките войски и тяхното нахлуване в северната част на Кипър, чух следния слух. Като разбрали за нахлуването на гръцките войски и съответните издевателства, съответния информатор отива при Еджевит който през това време бил на някаква конференция и му подшушва нещо на ухото, и тъй като са били сред много хора и на обществено място, Еджевит казал само: "Нека дъщеря ми Айше тръгне на път." Това било кодовата дума за началото на операцията, а Айше е бил името на един военен кораб. (Очевидно той има и дъщеря, която се казва така).

Лично на мен ситуацията много ми прилича на сегашната с Грузия. Като евентуално, възможно е тогавашните Грузинци да са били Гърците, а Турция да е играела ролята на Русия.

В крайна сметка идват ООН, а с тях и американците. Така мисля, трябва да се поинтересувам за подробности.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27