Автор Тема: Паулу Коелю и Воините на Светлината  (Прочетена 8488 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Алис

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 43
(Един от любимите ми писатели. Не съм сигурна че темата е за тук, и се извинявам ако съм сгрешила.)
Със заглавието не отпращам към едноименната му книга, а по-скоро към твърдението на повечето участници във форума че се борят на светлата страна. 8) Именно тях искам да попитам - дали творчеството на Коелю е нещо повече от това, което изглежда на пръв поглед, а именно плашещо сантиментални ( за мъж ) неоезотерични приказки? Според мен е много повече от това, но се интересувам от вашето мнение.
Знам, че писателят залита по разни "древни" организации като РАМ ( всъщност не знам много за тези, ако някой има по-подробни сведения да си каже?! ), но не считам че техните идеологии са в центъра на творчеството и личността му. Според вас ( всички знаещи тука ;) ) той на кои сили е агент?

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Относно: Паулу Коелю и Воините на Светлината
« Отговор #1 -: Юли 24, 2008, 19:48:01 pm »
За мен е сравнително посредствен автор,които дъвче популярни теми и ги представя под философско-езотерична" маска, но не носещи никакво ново знание. Ама е лесен за смилане и звучи  мъдро и за това му се кефи много народ. Нещо по-дълбоко? Мнооог съмнително
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Алис

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 43
Относно: Паулу Коелю и Воините на Светлината
« Отговор #2 -: Юли 25, 2008, 09:36:57 am »
Аз съм съгласна, че на пръв поглед книгите на Коелю бият малко на посредственост - във всяка една обстановка, независимо дали ще е в сръбската лудница ("Вероника решава да умре"), в швейцарския бардак ("Единайсет минути"), или в Ирландия ("Брида"), всичко извърта на любов , романтика и сълзи. Не знам, сигурно му е повлиял невидимият дух на сапунените сериали, които бълва родината му?? :D
Но!
В тези книги има нещо друго, като тънка нишка, нещо почти неуловимо, което не мога точно да определя. Дори не става дума за това, което се вижда ясно на втори поглед - а именно отявлено пропагандиране на Богинята Майка.
За да се обясня по-точно ще трябва да потърся цитати от романите, с които в момента не разполагам, а и не е малко работа. Чела съм всичко издадено на български, обаче имам порядъчно слаба памет, и не ми е  лесно да се сетя за всички моменти, които са ми се сторили по-специални.
Мисля, че Пауло наистина иска да прокара идеята за някакво "братство на Светлината", но така завоалирано, че никой да не му потърси сметка и да му размъти водата. Искаше ми се да споделя впечатленията си тук, защото романите са имали нещастието да станат модерни, т.е. четат ги предимно манекенки и посредствени домакини - хора, които едва ли биха споделили моите впечатления... :P

Неактивен Dumpster

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 13
Относно: Паулу Коелю и Воините на Светлината
« Отговор #3 -: Юли 25, 2008, 15:52:44 pm »
Аз също съм голям почитател на Паулу Коелю. Идеите му според мен са вдъхновени главно от Карлос Кастанеда. Стилът му на писане е същия свободен. Има обаче един проблем той пише за езотерични неща, така всякаш са му се случили, а във същото време не представя доказателства за тези случки. Точно това прави и Кастанеда и според мен точно за това стават и двамата толкова популярни. Тук е момента да се запитам дали Коелю не използва същия стил на писане просто защото историята на Кастанеда е доказала, че този стил работи МНОГО успешно, а именно пишеш все едно си срещнал баба Яга и разказваш за нея като за своя добра приятелка, а не представяш на публиката никакви доказателства, че действително познаваш баба Яга или поне си виждал котката и. Тъкмо по тази причина критиците мразят в червата си и Кастанеда и Коелю, но от друга страна те и двамата са световно известни автори, а за въпросните критици никой даже не е чувал.
Не се надявам на добра оценка на този автор в този форум. За моят приятел Gil-Galadh той ще е елементарен, а други ще го свържат с Кастанеда, който е нагуал което произлиза от Нага, което пък произлиза от рептилоидни извънземни и ще бъде заклеимен по тази причина. Аз все пак го обичам до толкова, че съм му търсил дирите в Париж, но не намерих нищо друго освен информация за едно градче във Франция "ей сега се разравям да проверя кое точно" Stes-Maries-de-la-mer южна Франция PARC DE CAMARGUE, където май месец циганите от Европа празнуват света Сара.Предполагам, че това място е свързано по някакъв начин с романа му "Вещицата от Порто Белло" Съжалявам че стоях само 3 дни в Париж инак бих се разтърсил и за ресторанта който описва във книгата си " Захир ". Като бях във Барселона разпитах и се оказа, че след романа му наистина мноого се е повишил броя на поклониците на Сантяго Де Компостела, даже веднъж ме помислиха за такъв във Баскиа.

Bell

  • Гост
Относно: Паулу Коелю и Воините на Светлината
« Отговор #4 -: Юли 25, 2008, 18:04:10 pm »
Аз също съм почитател на Коелю. Според мен в книгите му има много от личния му живот. Осохбено в Дневникът на един Маг. Там има точни описания на посвещението му. мисля, че става дума за него и е доста интересно.
В Захир се вижда ретроспекция на един живот, на отговорите, които е търсил и така не е намерил в окултизъм и езотерика...но те са му помогнали да погледне в себе си, да върви към самоосъзнаване.
Като сравниш биографията му със Захир, просто се вижда колко са сходни и просто има много истински наблюдения в захир и се говори за теми, които не са популярни. например табуто за парите, аз преди не се бях замислял на тази тема, че хората им е по-трудно да ти кажат колко получаватна месец и се смущават отколкото ако ги питаш за някоя перверзна случка в живота им.
Тъй че, мен лично не ме фрапира това, че го четат манекенки и тн. Аз намирам много в книгите му, въздействат ми, карат ме да се замислям за много неща и намирам много ключови мисли. Разбира се прекалената романтична помпозност ми идва в повече, но не и обръщам внимание, а я приемам просто за похват.
Мен лично много ме дразнят хората, които едва ли не автоматично реагират като по програма в опонирането на масовото, защото е масово. Аз лично преценявам нещата независимо и не ме интересува нещо дали е масово или не стига аз да харесвам нещо в него, а не реагирам предубедено и едва ли не автоматично от типа на - аааа, леонардо ди каприо е твърде хубав, за тва не мога да го понасям....или - аааа коелю е толкова масов, че направо е блудкав.
Относно РАМ и войните на светлината, според мен е хубаво да се прочете книгата Дневникът на един Маг. Но като цяло на мен любимата ми е Захир, защото в нея Коелю е олегнал и вече не се прехласва по странични неща като езотерика и окултизъм (казвам странични, защото те не са цел, а средство), Коелю се концентрира върху целта.
« Последна редакция: Юли 25, 2008, 18:05:13 pm от zzzz »

Неактивен хадзапи

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 808
Относно: Паулу Коелю и Воините на Светлината
« Отговор #5 -: Юли 25, 2008, 20:26:59 pm »
Много неща намерих за себе си в "Дневникът на един маг" и "Воинът на светлината". Трябва да прочета и "Алхимикът".

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: Паулу Коелю и Воините на Светлината
« Отговор #6 -: Юли 29, 2008, 17:11:01 pm »
(Темата ще бъде преместена когато форумите бъдат сляти.)

Моето лично мнение е, че Коелю има само 1 книга и това е първата, която прочетете. После разбирате че само корицата и заглавието са сменени. Случи се при мен тази книга да бъде "Алхимикът".

Оттам нататък нещата отиват много в тъча... Енергията на любовта и Бог. Докато ти загорчи. Във всяка 1 книга. Като Дейвид Айк - преиздава си книгите и видео-лекциите на 2 години, само им слага нова обложка и заглавие. Едни и същи фрази, едни и същи похвати, една и съща и история. Като блудакав шоколадов бонбон с "лешник" куче-марка за 30 ст. Лапнал си го вече и ни да го изплюеш, ни да го доизядеш. Да, има по 4-5 хубави фрази на книга и известни неща обяснение по красив начин, който можеш да ползваш. Но дотам. Прочетох му всичките книги (по реда на българското издаване) до Захир (включително) и ми стига. Не мисля че имам какво повече да взема оттам както и да звучи на някои :)

П. С.
Със заглавието не отпращам към едноименната му книга, а по-скоро към твърдението на повечето участници във форума че се борят на светлата страна. 8)

Което ми напомни - прекалено светъл и свят. По-свят и от 40 мъченици в писането си... Не е възможно един шаман като него, стигнал поне средно ниво на посвещение да не обърне малко внимание на Тъмната страна и нейното значение и мислене. Само светлина и любов... Sounds just like new age bullshit...

Неактивен thesoapmaker

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 45
  • Lateral-Us
    • Tool Band Website
Относно: Паулу Коелю и Воините на Светлината
« Отговор #7 -: Август 03, 2008, 16:46:13 pm »
Аз също съм голям почитател на Паулу Коелю. Идеите му според мен са вдъхновени главно от Карлос Кастанеда. Стилът му на писане е същия свободен. Има обаче един проблем той пише за езотерични неща, така всякаш са му се случили, а във същото време не представя доказателства за тези случки. Точно това прави и Кастанеда и според мен точно за това стават и двамата толкова популярни. Тук е момента да се запитам дали Коелю не използва същия стил на писане просто защото историята на Кастанеда е доказала, че този стил работи МНОГО успешно, а именно пишеш все едно си срещнал баба Яга и разказваш за нея като за своя добра приятелка, а не представяш на публиката никакви доказателства, че действително познаваш баба Яга или поне си виждал котката и. Тъкмо по тази причина критиците мразят в червата си и Кастанеда и Коелю, но от друга страна те и двамата са световно известни автори, а за въпросните критици никой даже не е чувал.
Не се надявам на добра оценка на този автор в този форум. За моят приятел Gil-Galadh той ще е елементарен, а други ще го свържат с Кастанеда, който е нагуал което произлиза от Нага, което пък произлиза от рептилоидни извънземни и ще бъде заклеимен по тази причина. Аз все пак го обичам до толкова, че съм му търсил дирите в Париж, но не намерих нищо друго освен информация за едно градче във Франция "ей сега се разравям да проверя кое точно" Stes-Maries-de-la-mer южна Франция PARC DE CAMARGUE, където май месец циганите от Европа празнуват света Сара.Предполагам, че това място е свързано по някакъв начин с романа му "Вещицата от Порто Белло" Съжалявам че стоях само 3 дни в Париж инак бих се разтърсил и за ресторанта който описва във книгата си " Захир ". Като бях във Барселона разпитах и се оказа, че след романа му наистина мноого се е повишил броя на поклониците на Сантяго Де Компостела, даже веднъж ме помислиха за такъв във Баскиа.

Да, да баби яги, Коелю, сравнения с Кастанеда, великденски зайци и много глупости. Ти май нещо си се объркал. По какво стиловете им си приличат ? Направо ми стана смешно, от Коелю мирише на посредственост и еднаквост, не мога да повярвам, че го сравняваш с това, което Кастанеда е вложил и вкарал като огромна маса информация в 12 книги. А Паулу Коелю вероятно ще издава нови и нови докато не се задави и въшляса от пари (не че вече не го е направил) Това с рептилоблабла и нагуализма е направо ...  laugh
А по отношение на доказателствата и т.н. - 1) Всъщност няма особено значение дали това, което разказва се е случило, важно е всичко което ти се предоставя и как ти го приемаш като информация. 2) ДОРИ всичко около Кастанеда да е изцяло измислено това не променя нищо, единствено бих го признал, за това че е успял да създаде такава огромна измислица и в крайна сметка няма да се разбере на 100% никога.  3) Паулу Коелю изобщо претендира ли за достоверност на историите ?  :o

Незнам, за мен ПАУЛУ КОЕЛЮ винаги ще си остане автор, който се е продал отдавна и май май по нищо не се различава от ДЖ РОЛЛИНГ, или която там беше написала ХАРИ ПОТЪР. Остават само множеството хора, които четат постните книжки и циклят здраво на едно място. А на него му е кеф, като го гледам на снимки каква важност си придава ... мани, мани. айде стига от мен вече.
I embrace my desire to feel the rhythm, to feel connected enough to step aside and weep like a wi

Неактивен Алис

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 43
Относно: Паулу Коелю и Воините на Светлината
« Отговор #8 -: Август 09, 2008, 14:01:17 pm »
Убедена съм, че Паулу е фен на Кастанеда, но иначе не мисля, че стиловете им си приличат по нещо. Общото между двамата май е най-вече популярността им. А иначе - и аз харесвам КНИГИТЕ на Кастанеда, и съм доволна, че ги има, но за самия Карлос мисля, че никак, ама никак не е бил мой тип човек. Това , естествено, ако приемем,  че е такъв, какъвто се е описал, и че тези неща наистина са му се случили.Защо не - аз му вярвам, книгите са много особено написани и приличат на летопис!
Освен това ми се струва, че Паулу Коелю, като човек много пътувал и видял, със сигурност се е сблъскал със сянката и мрака, но да бъде воин на Светлината си е неговата лична житейска мисия, дори да е малко пресилено ;) . В света има много отвратителни неща, и то - отвратителни отвъд всяко въображение. Понякога е необходимо човек просто да се направи, че те не съществуват ( с ясното съзнание, че ги пренебрегва ), и да си кара по план, иначе отклоненията от пътя стават твърде много... Ето Гогол ( оня с мъртвите души ;) :D ) - искал е да възпее доброто, като първо разобличи и осмее злото, а докъде е стигнал - до самоубийство...

Max

  • Гост
Re: Относно: Паулу Коелю и Воините на Светлината
« Отговор #9 -: Октомври 19, 2008, 14:33:05 pm »
  не представя доказателства за тези случки. Точно това прави и Кастанеда ……..Тъкмо по тази причина критиците мразят в червата си и Кастанеда
Мразят ли го? Бих казал, изкарват си хляба.
Аз обаче съм се питал, защо именно около Кастанеда се вдига толкова шум, а други популярни автори , които също „ не дават доказателства”, никой не се сеща да ги разследва?

  ……….Кастанеда, който е нагуал което произлиза от Нага, което пък произлиза от рептилоидни извънземни
Ти филолог ли си??? Или това някой ти го е подхвърлил?
Ако има рептилии около Кастанеда, то това ще да е Пернатата змия, за която той един-два пъти споменава. А доколко тя пък е влечуго…Не съм проверявал.

Познавам добре книгите на Кастанеда и го ценя, без да съм фанатик. На подобни глупости не мога да не реагирам.
« Последна редакция: Октомври 20, 2008, 01:04:24 am от Max »

Неактивен thesoapmaker

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 45
  • Lateral-Us
    • Tool Band Website
Относно: Паулу Коелю и Воините на Светлината
« Отговор #10 -: Октомври 27, 2008, 00:57:35 am »
Определено някой му е подхвърлил всичко..

Целият коментар звучи необосновано и безсмислено.
I embrace my desire to feel the rhythm, to feel connected enough to step aside and weep like a wi

Неактивен valko68z

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 2
Относно: Паулу Коелю и Воините на Светлината
« Отговор #11 -: Февруари 17, 2009, 19:04:57 pm »
Здравей.
Това е една от любимите ми книги , възможно е да има частички театралност, но си я обичам.
Като се замисля , много от нещата са практични , корените и са в по -дълбоки извори....
За него мога да говоря дълго, интересуват ме и тези, които се интересуват от него , но такива, които смятат, че част идеите му са приложими. Ако има такива  и  имат нужда от подобен диалог мога да оставя линк към  скаип или меил.
"Новак" съм, но смятам, че сайта е много добър като теми , идеи -разглеждани.
Търся си "откачалки "с подобни на моите интереси- чисто и просто нестандартно мислещи, които не любят твърде системата  и не желаят да бъдат вписани, асимилиранни от нея, може би просто не им е интересно...
Всички добро!
и желая успех на тези които не само се упражняват в красноречие, но и които живеят с тези идеи и се стараят поне малко , по -малко да прилагат...
как беше- ако променим себе си , ще успеем да променим и този свят , а тои се е запътил към нибиру .или обратното
« Последна редакция: Февруари 18, 2009, 16:50:41 pm от Mirotvorec »

Неактивен Kida

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 36
  • The hardest thing in the world is to be alive...
Относно: Паулу Коелю и Воините на Светлината
« Отговор #12 -: Февруари 17, 2009, 19:15:39 pm »

Да, да баби яги, Коелю, сравнения с Кастанеда, великденски зайци и много глупости. Ти май нещо си се объркал. По какво стиловете им си приличат ? Направо ми стана смешно, от Коелю мирише на посредственост и еднаквост, не мога да повярвам, че го сравняваш с това, което Кастанеда е вложил и вкарал като огромна маса информация в 12 книги. А Паулу Коелю вероятно ще издава нови и нови докато не се задави и въшляса от пари (не че вече не го е направил) Това с рептилоблабла и нагуализма е направо ...  laugh
А по отношение на доказателствата и т.н. - 1) Всъщност няма особено значение дали това, което разказва се е случило, важно е всичко което ти се предоставя и как ти го приемаш като информация. 2) ДОРИ всичко около Кастанеда да е изцяло измислено това не променя нищо, единствено бих го признал, за това че е успял да създаде такава огромна измислица и в крайна сметка няма да се разбере на 100% никога.  3) Паулу Коелю изобщо претендира ли за достоверност на историите ?  :o

Незнам, за мен ПАУЛУ КОЕЛЮ винаги ще си остане автор, който се е продал отдавна и май май по нищо не се различава от ДЖ РОЛЛИНГ, или която там беше написала ХАРИ ПОТЪР. Остават само множеството хора, които четат постните книжки и циклят здраво на едно място. А на него му е кеф, като го гледам на снимки каква важност си придава ... мани, мани. айде стига от мен вече.

Напълно съгласна съм с теб. Всичко на Паулу Коелю е въпрос на пари. И при него е както при Роулинг - голям бум при излизането на книгата, цъфване на клубове под път и над път, куцо, кьораво и сакато се мислят за мислители покрай него и накрая тц - всичко затихва. Книгите са посредствени(говоря и за Роулинг и за Коелю), не лъсват с особена оригиналност нито с развитие на сюжета. Определено са радост за домакините от централните щати и българските бабички, които ги четът докато гледат "Дързост и красота" или някоя венецуелска шампоанка по БТВ.

Нищо против феновете на Коелю. Просто за мен не струва. Има къде къде по-стойностни автори, които разгръщат много повече идеи и по много по-интригуващ начин
Been smashed to the ground Arose from devotion To take a look and see what is inside Sight of the cr

Неактивен Blue|_Star

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 639
Re:Паулу Коелю и Воините на Светлината
« Отговор #13 -: Май 08, 2010, 01:39:30 am »
Добре де,а на някого да му е хрумнало,че Коелю може нарочно да "пропуска" да спомене тъмните сили в книгите си?Ок-приемаме,че повечето хора нямат и идея за мисъл-форми,визуализации,и тем подобни.Един автор,които се чете от много хора решава да наблегне на светлите сили и любовта-хората мислят за това и създават реалност,в която преобладава светлината.Малко странно е,но,ако на един човек му кажеш,че има 2 вероятни неща,които да му се случат утре-да спечели от тотото 1 милион или да го бутне камион-е,повечето хора ще изберат 2-рия вариант.Та,защо на някого,който отрича съществуващото да не му пуснеш мухата в положителна насока,нека си работи към Светлини и отрича съществуването,на каквото иска.(Малко манипулация,но пък правото на избор си остава.)Може и да греша-не знам,просто споделям лично мнение.
“Истинската съдба на човека е нещо, което обикновените хора не могат да схванат и няма да са в състо

Неактивен Nikola_Davidov

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 310
  • Dukkham c'eva paññapemi Dukkhassaca nirodhaṃ
Re:Паулу Коелю и Воините на Светлината
« Отговор #14 -: Септември 14, 2010, 15:04:35 pm »
Здравейте. Според мен Паулу Коелю е голям автор, пишещ по теми, които вълнуват всеки и даващ морални и духовни напътствия на тези, които имат нужда от такива. Той е от писателите, които нямат литературен талант, но имат какво да кажат и затова е толкова популярен. Има няколко типа хора, които го критикуват до дупка - такива, които просто си критикуват всичко, с каквито в България е пълно; такива, които не са чели книгите му или са чели 2-3; такива, които са чели съвсем малко книги и не могат да оценят качеството; такива, които не са чели Библията, защото масата мисли и мъдрости на Коелю произтичат пряко оттам, или са тълкувания на пасажи от Библията; такива, които се имат за мъдри и просветени и е "под нивото" им да четат масова литература; сигурно има и още, но за тези се сещам. Като цяло в творчеството му посредствен е литературният стил и качеството на писане, а не самото съдържание. Това, че го четат само манекенки, е поредният предразсъдък. Ако манекенките започнат да четат Ницше, и него ли ще обявите за посредствен?   
Най-лошото, което може да ти се случи в този живот, е да се вземеш насериозно.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27