Автор Тема: Радиация в България?...  (Прочетена 8875 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен reply

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
Радиация в България?...
« -: Юни 28, 2008, 17:25:44 pm »
http://news.ibox.bg/news/id_376431077

Не знам какво е това... не знам дали го има вече тук (съмнявам се).
Това са последните новини - уж за успокоение... Кой какво е чул? Какво знае? И т.н... 

П.С. - Ето и още един линк: http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=266908

:-\
« Последна редакция: Юни 28, 2008, 17:53:06 pm от H. »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Относно: Радиация в Б-я...?
« Отговор #1 -: Юни 28, 2008, 17:43:04 pm »
Явно е заради публикацията от днес в Стандарт

Радиация паникьоса “Козлодуй”


По време на рутинна проверка измерените стойности на радиационния фон в участъка са около 15 микросиверта на час, при допустима граница от 14 микросиверта. Замърсяването е станало след транспортиране на радиоактивни разтвори поради дефект в заварка на метален под на едно от помещенията, коментират от централата. Специалисти по радиационна защита на АЕЦ "Козлодуй" веднага са започнали работа по сканиране на мястото и почистване на петното.
Създадена е комисия за изясняване на причините за радиационното замърсяване. Уведомена е и Агенцията за ядрено регулиране. Още не сме се запознали със случая, заявиха от АЯР.
Предварителната оценка на "Козлодуй" за събитието е ниво "0" по Международната скала за оценка на ядрени събития ИНЕС. Няма облъчване на персонал и промяна в общия радиационен фон в района на АЕЦ "Козлодуй", уверяват от централата.
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?article=205454

cdms

  • Гост
Относно: Радиация в България?...
« Отговор #2 -: Юли 05, 2008, 18:36:40 pm »
Не се трови с йод.А за този брояч се поразрови из нета.
Йода предпазва щитовидната жлеза. Няма пълна защита, ама поне да се намали йонизирането. Иначе по-добре да си направя оловен ковчег  :D

Breath

  • Гост
Относно: Радиация в България?...
« Отговор #3 -: Юли 11, 2008, 20:45:19 pm »
Опасна подмяна на ядрено гориво в АЕЦ “Козлодуй”
Георги Котев



Това мнение се появи в мрежата. Авторът Георги Котев твърди, че е ядрен физик, който работи в АЕЦ “Козлодуй”. Той алармира за подмяна на ядрено гориво и за корупция в централата и търси съдействието на институциите за справяне с този много сериозен проблем. Котев е пуснал и видеообръщение в youtube. Публикуваме мнението, тъй като темата наистина е важна.

Казвам се Георги Котев, на 43 години, от България. Аз съм ядрен физик и вече повече от 17 години работя като такъв в АЕЦ “Козлодуй”. Работата ми е свързана с прогнозирането на поведението на ядреното гориво и последващото сравняване на тези прогнози с реалното му поведение в практиката.

Преди няколко години изведнъж започнаха много странни, необосновани, противозаконни и в крайна сметка изключително вредни структурни и персонални промени, стартирани от тогавашния изпълнителен директор Йордан Костадинов, сега депутат в Народното събрание, продължени от неговият наследник Иван Иванов и поддържани и до днес от Иван Генов. Трябва да отбележа, че тези промени вървяха паралелно с процеса на въвеждане в експлоатация на нов сорт ядрено гориво, така нареченото ТВСА.

Целта на тези и други масови и безнаказани нарушения през последните 2 години бе да се прикрие драстичното разминаване с прогнозата на една от основните характеристики - продължителността на горивните кампании. При допустимо отклонение от 3% сегашната разлика е вече 8-9%, а до година сигурно ще надмине и тях. Такива разминавания са безпрецедентни в практиката на една ядрена централа и незабавно трябва да се търсят причините за тях.

В резултат на тези неочаквани и нежелани разминавания се стигна и до превишаване на друг един важен лимит, а именно предела по дълбочина на изгаряне, в горивни касети от стария сорт гориво - ТВСМ. Което може да доведе до разхерметизиране на ядрен материал.
Така, аз, съпоставяйки фактите:

1. Подмяната на стария сорт гориво ТВСМ с новия - ТВСА;
2. Безсмислените, противозаконни и вредни структурни и персонални промени;
3. Резултатите от предишните две действия (разминаванията в кампаниите и прегарянето на горивото);
стигнах до единствено възможното заключение, че това се прави с цел да се прикрият истинските характеристики на новото гориво. В подкрепа на този извод е и абсолютното несъответствие между документацията за новото гориво и реалните му характеристики. Освен това, следва да се отбележи и фактът, че вътре в самата атомна централа е създадена атмосфера на монопол над истината от страна на ръководството и подставените от тях лица в средните нива на управлението. Несъгласните да мълчат.

Към дотук изложените факти може да се добави и изключително интересно съвпадение. Паралелно с въвеждането в експлоатация на новия вид гориво, през 2004 година, безпрецедентно бързо се създава нова нормативна уредба, благодарение, на която на точно определена фирма е издадено разрешение да внася въпросното ново гориво, в качеството й на посредник, между руския производител и АЕЦ “Козлодуй.”

За така изложеното и още някои други факти аз имам сериозни доказателства и съм готов да ги споделя със съответни оторизирани институции. Моите лични наблюдения, анализи и изводи ми подсказват, че най-малкото новото гориво не съответства на заявените от производителя характеристики, а в най-лошия случай на нас ни се доставя рециклирано ядрено гориво. По този начин най-вероятно се реализира огромна по мащабите си корупционна схема, заради разликите в цените между свежото и рециклирано гориво, която вероятно се изразява в десетки милиони евро годишно. Тази огромна корупция освен това е съпроводена и от безпрецедентна загуба на предвидимост в работата на двата ядрени реактора.

Шокиран от събраните от мен факти, аз се постарах да запозная къде по-подробно, къде по-малко някои български и международни институции. За огромно съжаление, макар да не оспорват верността на моите твърдения, до сега никой не желае да се ангажира с разследването на случая и с изясняване на истината. Като специалист и гражданин смятам, че не следва един толкова сериозен и изключително опасен проблем да се пази в тайна и да бъде пренебрегван. За да не ми бъде попречено да кажа цялата истина от няколко дни съм извън България (за своя сметка и за свой риск) и търся съдействие и помощ за справяне с този проблем. Обръщам към всички които считат проблема за сериозен и могат да помогнат.

Nuclear fuel substitution in Bulgaria

http://www.youtube.com/watch?v=SgdtpchnvoU&eurl=http://www.vsekiden.com/?p=34561


петък, 11 юли 2008


cdms

  • Гост
Относно: Радиация в България?...
« Отговор #4 -: Юли 12, 2008, 03:47:08 am »
Г-н Котев трябва да сезира ЕС и ООН за това, защото може да гледаме филма Чернобил 2 на живо.

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Относно: Радиация в България?...
« Отговор #5 -: Юли 12, 2008, 05:03:35 am »
Първи отговори на Георги Котев :o >:( :o
www.dnesplus.bg/Society.aspx?f=99&d=232610

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Относно: Радиация в България?...
« Отговор #6 -: Юли 13, 2008, 15:44:58 pm »
Еколози предупредиха Брюксел за АЕЦ Козлодуй :-[ :) :o
www.kafene.net/news.html?fb_990998_anch=4347347

Неактивен A познай кой

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
Относно: Радиация в България?...
« Отговор #7 -: Юли 13, 2008, 18:55:58 pm »
Хора в България няма никаква радиация!!!Това е част от плана за нашата зависимост от другите страни!
...и нека Силата бъде с теб. Аз ще се завърна ;) Дано през 2012 всички умрем.

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Относно: Радиация в България?...
« Отговор #8 -: Юли 13, 2008, 20:16:49 pm »
Кой говори за радиация,бре? ;)

cdms

  • Гост
Относно: Радиация в България?...
« Отговор #9 -: Август 24, 2008, 19:27:07 pm »
Появи се и Комитет за защита на физика Георги Котев
Комитет ще защитава ядрения физик Георги Котев, стана ясно вчера. Името на Котев нашумя преди няколко месеца, след като той обвини АЕЦ "Козлодуй"в изполване на рециклирано ядрено гориво.

Ядреният физик е подал сигнал до Европейската комисия, а на 18 август е получил отговор от директора на Дирекция "Н" – Ядрена енергетика към ЕК Петер Фарос. В отговора си Фарос заявил, че българските власти са длъжни да направят необходимото по изясняване на случая и да докладват в Брюксел. "От своя страна ние, като представители на българската общественост, изпратихме своевременно сигнали до Главния прокурор, до Държавна агенция „Национална сигурност” и до еврокомисаря по енергетика и транспорт г-н Андрис Пиебалгс", пише в обръщението на Комитета за защита на Георги Котев. "Съзираме явното нежелание на българските власти за изясняване на повдигнатия въпрос, касаещ ядрената безопасност в АЕЦ „Козлодуй”. Вече близо два месеца, българските власти в лицето на министър-председателя Сергей Станишев, министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров и шефа на АЕЦ „Козлодуй” Иван Генов, не назначават обещаните две независими комисии за анализ на публикуваните доказателства от Георги Котев", пише още в документа. От Министерството на икономиката и енергетиката не предприемали действия, защото служителите от техния специализиран за проверки Инспекторат, били в отпуск. В същото време АЕЦ „Козлодуй” трескаво бърза да скрие всички касети със съмнително ядрено гориво – след като в миналия месец бе съкратен с 25% плановия ремонт на единия блок и бе пуснат изцяло зареден с новото гориво, сега е на ход подобно зареждане и очакваме отново доста предсрочно съкращаване на работите по плановия ремонт и пускане в действие на другия блок, пише още в сигнала, адресиран и до председателя на Европейската комисия Жозе Барозу.
/БГНЕС

« Последна редакция: Август 25, 2008, 00:24:21 am от H. »

Неактивен vesela

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 50
Относно: Радиация в България?...
« Отговор #10 -: Ноември 11, 2008, 17:44:01 pm »
http://www.eurochicago.com/sites/kotev.html
на този адрес Котев публикува материали
"Бъди промяната, която искаш да видиш в света"

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27