Автор Тема: Еленко Ангелов - Лека нощ Нещастие - Част 3; Добро Утро Щастие - Част 1  (Прочетена 1051494 пъти)

0 Потребители и 8 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 256
Цитат
Може ли в семейство на безработни да се създаде личност?

Да може.
Не е задължително богатство за възпитанието на достойни хора.
Ако ходи на училище и има досег с цивилизацията, ще стане личност.
Рио,е тука изби рибата!!!!!Ако ходи на училище,където ще му преподават изкривени и фалшиви идеи ще стане личност?!?
Социалните заведения(още от яслата)се заемат точно с това.Да НЕ създават личности,а стада.
Цивилизация?!?Коя цивилизация?Има само една и тя е"Криворазбрана"!Едва ли може да изгражда"личности"  

Неактивен Hacko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 007
Цитат
Петко Славейков
Не сме народ
.............
Не сме народ! Не сме народ, а мърша,
пак ще кажа и с това ще да свърша.

1875
http://narodnabiblioteka.info/read.php/petko_slaveykov-ne_sme_narod.txt

Цитат
Иван Вазов
НЕ СЕ ГАСИ ТУЙ, ЩО НЕ ГАСНЕ
.....................
Тирани, всуе се морите!
Не се гаси туй, що не гасне!
Лучата, що я днес гасите,
тя на вулкан ще да порасне.
 
Януари 1883

http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=14&WorkID=973&Level=2

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 369
Цитат
Може ли в семейство на безработни да се създаде личност?

Да може.
Не е задължително богатство за възпитанието на достойни хора.

Можело е в далечното минало, когато повечето българи (над 85%)са живеели по селата.
Но днес, в 21 век, условията са други.Днес едни и същи дрехи, или обувки, не се износват от няколко поколения, както е било във времето за което говориш.Тогава традициите са се спазвали и при по-беден начин на живот.Стандартите на живот днес са много по-високи.

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 369
Рио,е тука изби рибата!!!!!Ако ходи на училище,където ще му преподават изкривени и фалшиви идеи ще стане личност?!?
Социалните заведения(още от яслата)се заемат точно с това.Да НЕ създават личности,а стада.
Цивилизация?!?Коя цивилизация?Има само една и тя е"Криворазбрана"!Едва ли може да изгражда"личности" 


А ти къде си се учил да четеш и пишеш? Къде си научил за историята Българска? Може би в кварталната бакалия, или в някоя полуразрушена къща (в които се криехме като малки да пушим цигари) ;D

konstantin2007, моите уважения, но това те изказване за цивилизацията ни ме озадачи.Въпреки някои отрицателни черти, има положителни. А какви алтернативи за нея предлагаш?
 

Rio

  • Гост
В яслата и предучилищната децата се социализират и научават да контактуват с връстниците си. В училище се учат да четат, пишат, смятат и куп други неща, някои от които не толкова полезни. Например органична химия и някои по-специализирани предмети. Но това е друга тема за писане.
Децата са емоционално недоразвити, ако първите 7 години са пребивавали при баба и дядо, докато мама и татко бачкат, и тези деца, които посещават детската градина и да сред своите връстници. 
Тук някой педагог или психолог трябва да каже по-задълбочено, за какво точно става въпрос.
Не отричам, че новите образователни планове и абдикацията на държавата от образованието водят днешното поколение до пълно затъпяване (пак друга тема за писане). ::)

Неактивен Iveta

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 261
Rio, освен нещата, които се отбелязал също допълвам, че основно в детската градина децата се научават на навици, това е основното.
Не трябва да се разчита само на учителите в детската или на тези в училище, че ще възпитат детето. Примерът на родителите, семейната среда е основен фактор през първите 7 години. Да не забравяме, че децата са като едно огледало, които успешно отразяват проблемите в семейството.

Да създадеш, отгледаш и възпиташ дете е изкуство - малко хора успяват да го направят пълноценно.
oтговорна съм за това което пиша, но не и за това което разбирате.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 256
Леле,колко смешно Марш :lol: :lol:..История "СЛАВЯНОБЪЛГАРСКА"Учих в бг.школото.Пропуснаха обаче да ми кажат,че оригиналното заглавие не е "СЛАВЯНОБЪЛГАРСКА"а"СЛАВНОБЪЛГАРСКА"..ма карай ся..подробности..нали са ме"научили"да чета и пиша връзвайки ми ръката зад гърба(щото съм левичар,и представи си,някой решил,че НЕ МОЖЕ да се пише с лявата ръка)..прописах чак във втори клас благодарение на мама..С лявата ръка естествено ;D,а тъпите"педагожки"абдикираха от мен,обявявайки ме за"невъзможно"дете..

Rio, освен нещата, които се отбелязал също допълвам, че основно в детската градина децата се научават на навици, това е основното.
Не трябва да се разчита само на учителите в детската или на тези в училище, че ще възпитат детето. Примерът на родителите, семейната среда е основен фактор през първите 7 години. Да не забравяме, че децата са като едно огледало, които успешно отразяват проблемите в семейството.

Да създадеш, отгледаш и възпиташ дете е изкуство - малко хора успяват да го направят пълноценно.
Навиците се усвояват и у дома.Социалните контакти се изграждат и в парка,и на площадката пред блока..И въобще..заслужава ли си заради някакви си навици,да ми"социализират"детето..Аз не мисля така :nea:
Рио,образованието е нещо много важно. Но не съм на мнение че в училище(особено в днешната му форма)децата се"образоват".ЗНАНИЕТО Е СВЕТЛИНА.Ама в нашите училища е тъмница.
« Последна редакция: Март 07, 2011, 09:59:01 am от konstantin2007 »

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 834
Ама и вие подхванахте една тема точно в блога на Еленко. ;D

Днешната образователна система няма за цел да изгражда личности. Тя има за цел да създава работници, тясно специализирани в дадена област - винтчета в системата. Така хората винаги ще са зависими от други и няма да могат да разчитат само на себе си. Това поддържа статуквото на системата.

Днес образованието няма за цел да научи нашите деца на няколко важни неща: да бъдат родители, как да оперират с финансите си, не ги учи да се справят в живота най-общо казано. Системата създава тясно профилирани в дадена област специалисти и нищо повече.

С раждането си на едно дете, системата го формова и го превръща в свое копие. Колкото и да иска човек да му предаде своя опит и познание, да го научи на ценности, няма да може напълно да го изолира от враждебната среда. Като тръгне на детска градина, училище, там ще го "научат" да се придържа към системата.

Конформизъм...

Един пример само. Много ученици непушачи се оплакват, че ако не пушат няма да бъдат приети в компанията. Тези деца или трябва да пропушат или се обричат да бъдат аутсайдери. Иди възпитавай дето си на морал и ценности.

Rio

  • Гост
Леле,колко смешно Марш :lol: :lol:..История "СЛАВЯНОБЪЛГАРСКА"Учих в бг.школото.Пропуснаха обаче да ми кажат,че оригиналното заглавие не е "СЛАВЯНОБЪЛГАРСКА"а"СЛАВНОБЪЛГАРСКА"..ма карай ся..подробности..нали са ме"научили"да чета и пиша връзвайки ми ръката зад гърба(щото съм левичар,и представи си,някой решил,че НЕ МОЖЕ да се пише с лявата ръка)..прописах чак във втори клас благодарение на мама..С лявата ръка естествено ;D,а тъпите"педагожки"абдикираха от мен,обявявайки ме за"невъзможно"дете..

Rio, освен нещата, които се отбелязал също допълвам, че основно в детската градина децата се научават на навици, това е основното.
Не трябва да се разчита само на учителите в детската или на тези в училище, че ще възпитат детето. Примерът на родителите, семейната среда е основен фактор през първите 7 години. Да не забравяме, че децата са като едно огледало, които успешно отразяват проблемите в семейството.

Да създадеш, отгледаш и възпиташ дете е изкуство - малко хора успяват да го направят пълноценно.
Навиците се усвояват и у дома.Социалните контакти се изграждат и в парка,и на площадката пред блока..И въобще..заслужава ли си заради някакви си навици,да ми"социализират"детето..Аз не мисля така :nea:
Рио,образованието е нещо много важно. Но не съм на мнение че в училище(особено в днешната му форма)децата се"образоват".ЗНАНИЕТО Е СВЕТЛИНА.Ама в нашите училища е тъмница.
Косьо да не си учил в някое ТВУ или помощно училище а бавноразвиващи се. Какви са тези глупости да ти връзват ръката?! Ако си имал лошо детство не училището ти е виновно.  ::) ???

Неактивен ivi2010

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 51
В нашите училища навремето ни стимулираха да четем много в библиотеките/нямаше интернет/.Не можеше да подготвим тема без допълнително четене-по литература,биология,по история и др.само тогава имаше високи оценки.Мнозинството от нас станаха достойни хора.Аз ходех на кръжок по литература, математика, физика и секция по висок скок а и на хор и всичко по желание.Баща ми обикаляше библиотеките в града да моли да ми ограничат достъпа.Майка ми късаше речниците по чужди езици,които си купувах със спестени от закуската стотинки.Четях дори през нощта,на улично осветление.Никога после не ми е пукало,че някой ми се подиграва,че не пуша или че съм гледала детето си по мой начин. Животът показа,че съм имала право почти винаги,и увереността,че имаш знанията и способността да намираш изход от всяко положение са нещата,които правят хората спокойни и щастливи.А не консуматорският подход към живота.Ако училището не ви задоволява, доучвайте си сами,поне сега има литература навсякъде.А възпитанието,е там е работата,то трябва да започне от първия миг в живота на новороденото,след първите 3-4 години трудно могат да се променят нещата,а за това се иска все пак ангажирани родители.Така я виждам аз.Нещата са вътре в нас.

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 256

Имах "честта" да уча в"нормално" училище през началото на 80-те което за щастие не ме пречупи поради простата причина че се спасих"увреме"
А детството ми беше повече от щастливо(по своему разбира) се благодарение на родителите ми и тяхното разбиране :)

.Ако училището не ви задоволява, доучвайте си сами,поне сега има литература навсякъде.
:good:
« Последна редакция: Март 07, 2011, 12:11:05 pm от konstantin2007 »

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 832
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
В нашите училища навремето ни стимулираха да четем много в библиотеките/нямаше интернет/.Не можеше да подготвим тема без допълнително четене-по литература,биология,по история и др.само тогава имаше високи оценки...........Животът показа,че съм имала право почти винаги,и увереността,че имаш знанията и способността да намираш изход от всяко положение са нещата,които правят хората спокойни и щастливи.А не консуматорският подход към живота.Ако училището не ви задоволява, доучвайте си сами,поне сега има литература навсякъде.А възпитанието,е там е работата,то трябва да започне от първия миг в живота на новороденото,след първите 3-4 години трудно могат да се променят нещата,а за това се иска все пак ангажирани родители.Така я виждам аз.Нещата са вътре в нас.
:hi: :hi: :hi:  
       Сега  съм  над  60г.,  но  когато  ходя  на  лекар  си  вземам  нещо  за  четене  или  решавам  судоку  да  ми  минава  по-леко  времето!  Просто  не  мога  да  не  чета!  Без  пари  съм  бил,  но  без  книга  никога.  
       А  относно  лидерството,  лидер  се  ражда  дами  и  господа  ражда  се,  а  не  се  създава!  Алфа  личност!!!!!  
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Djijko

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 35
Не съм част от вашия спор,просто влязох тук,за да напиша :writer::Обичам го този човек,ама мнооого го обичам!!! :yes:Еленко де

Неактивен otnesen

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 648
Пропуснаха обаче да ми кажат,че оригиналното заглавие не е "СЛАВЯНОБЪЛГАРСКА"а"СЛАВНОБЪЛГАРСКА"..ма карай ся..подробности..

Не е "СЛАВНОБЪЛГАРСКА", а "СЛАВЯНОБЪЛГАРСКА" - някакви пишман националисти са те метнали. Аз лично съм чел текста внимателно и вътре повече от 40 пъти се споменава "славяни", "славянски" производните им по отношение на българския народ. Затова съм сигурен, че грешка няма. :)

Неактивен konstantin2007

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 256
Пропуснаха обаче да ми кажат,че оригиналното заглавие не е "СЛАВЯНОБЪЛГАРСКА"а"СЛАВНОБЪЛГАРСКА"..ма карай ся..подробности..

Не е "СЛАВНОБЪЛГАРСКА", а "СЛАВЯНОБЪЛГАРСКА" - някакви пишман националисти са те метнали. Аз лично съм чел текста внимателно и вътре повече от 40 пъти се споменава "славяни", "славянски" производните им по отношение на българския народ. Затова съм сигурен, че грешка няма. :)
Хубу де...няма да спорим я..

« Последна редакция: Март 08, 2011, 18:01:07 pm от Black Adder »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27