Автор Тема: Операция "Черен лебед" - експеримент с LHC в ЦЕРН  (Прочетена 84947 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Относно: Операция "Черен лебед" - експеримент с LHC в ЦЕРН
« Отговор #120 -: Ноември 26, 2008, 14:54:10 pm »
Физици създават симулатор на черни дупки, за да търсят скрити измерения във Вселената

ScienceDaily (Nov. 9, 2008) — Група от теоретични и експериментални физици, с участници от Case Western Reserve University, са създали нов симулатор на черни дупки наречен BlackMax за да търсят доказателства за съществуването на допълнителни измерения, които може би съществуват във Вселената.

Черните дупки са теоретизирани като региони в пространството, където гравитационното поле е толкова силно, че нищо не може да избяга от притеглянето му след като пресече границата наречена хоризонт на събитията. BlackMax симулира тези региони.
Приблизително две години е отнело създаването на компютърната прогреама, която позволява на физиците да тестват теориите за появяването и разпада на черни дупки и взимането под внимание на нови ефекти произтичащи от създаването и изпаряването на черни дупки в новия Голям Адронен Колайдър (LHC). Например, черните дупки създадени в се очаква да започнат да се въртят.

Въртенето на черните дупки увеличава частта на масата на черната дупка, която е разпусната като гравитони-елементарни кванти от гравитация, което би могло да се използва като улика за съществуването и структурата на екстра измерения.
Черните дупки са изучавани с BlackMax от членовете на експеримента ATLAS в LHC, един от двата главни детектори на частици в новия колайдър. Физиците от Case Western Reserve работят с Глен Старкман и неговия бивш докторанстки студент Деян Стойкович, сега гостуващ професор във факултета на Щатския Университет в Ню Йорк (State University of New York - SUNY) в Бъфало, и De-Chang Dai, който наскоро се дипломира с докторска степен във физика и сега е пост-докторален сътрудник работещ със Стойкович. Другите участници са експерименталните физици Чийдем Ишсевер и Jeff Tseng от Университета в Оксфорд и Eram Rizvi от Queen Mary College в Университета в Лондон.

ATLAS работи почти като разследващите, които претърсват мястото на разбили се самолети, и след това събират отломките за да разберат причината за разрушението на самолета.

BlackMax, предричайки как тези части ще паднат, би трябвало да позволи на физиците да видят дали модела на частиците изпуснати от детектора съвпадат с това, което се очаква да произведе черната дупка, когато се разпада.

Обикновените не-гравитационни сблъсъци предречени от Стандартния Модел на физиката, клонят към продуцирането на фрагменти от протона ‘съсирени; на малки бройки от джетове.

Разпада на черни дупки би произвел повече частици от обикновено. Тези частици също така са необикновени изотопи – във всяко едно отношение – и микс от частици, които биха били по демократични – включително и например електрони и подобни частици, които не се намират в протона.

При определени условия, разпада на черната дупка може да създаде много гравитони, които биха минали незабелязани през ATLAS, но които биха накарали останалите емитирани частици да изглеждат асиметрични носейки по-малко енергия отколкото обикновено.

Старкман каза, че ако черни дупки се открият в LHC това ще позволи на учените да разберат връзката между гравитацията и квантовата механика, разрешавайки несъответствието между двата велики интелектуални триумфи на 20-ти век – квантовата механика и Генералната Теория на Релативността на Айнщайн.

Това също ще означава и съществуване на други измерения в пространството, и обяснение защо гравитацията е толкова слаба сила в сравнение с останалите три фундаментални сили на природата – електромагнетизма, силнота и слаба ядрени сили.

Според Старкман, черните дупки при LHC ще са много малки, невероятно горещи – милиарди пъти по горещи от температурата на Слънцето, и техния живот следователно ще бъде много кратък, разпадайки се на малки частици за мигове от секундата след създаването им.

Той добави, че черната дупка няма да има време да пресече човешки косъм, камо ли да напусне детектора. „Това, което е по-важно е, че Вселанта е правила този експеримент от милиарди години, бомбардирайки земната атмосфера (да не споменаваме безбройните звезди) с космически лъчи. Така, че ние знаем, че ако се появят черни дупки в LHC, те ще са напълно безопасни,” каза Старкман.

Източник:http://www.sciencedaily.com/releases/2008/11/081107143616.htm

Превод: Eon
« Последна редакция: Ноември 26, 2008, 14:56:37 pm от Eon »

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Някакви новини? Кога го пускат отново :-\

Неактивен cccpkgb

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 269
Этот шоу-бизнес мама, папа Он будет с тобой или без Если ты послушаешь Камен

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Том Ханкс ще пусне колайдера
« Отговор #123 -: Февруари 22, 2009, 21:53:47 pm »
Холивудският актьор сътрудничи на ЦЕРН



След неуспешния старт през миналия септември на гигантския ускорител на частици, наречен адронов колайдер, учените от швейцарската ядрена лаборатория ЦЕРН се опитват да го ремонтират и пуснат в експлоатация през юни тази година.
 
Целта на огромното съоръжение беше да възпроизведе “Големия взрив” от преди 15 милиарда години, след който се е образувала вселената, както и да даде отговор на други фундаментални въпроси на учените.

Повреда в електрическата инсталация осуети голямото начинание.
Известният холивудски актьор Том Ханкс се е съгласил да натисне копчето на ремонтираната машина, след като миналата седмица е разгледал съоръжението по покана на учените от ЦЕРН, съобщава английският “Телеграф”.

Това събитие ще е от полза както за позамръкналия след неуспешния старт на ускорителя имидж на ядрените физици, така и за рекламната кампания за последния филм на актьора “Ангели и демони”.

В него холивудската звезда играе ролята на академик от Харвардския университет, който разследва заговор за унищожаване на Ватикана с 0.25 грама антиматерия, открадната от ЦЕРН.

http://www.technews.bg/info.php?id=11616
--=-=-=-=-=

До къде стигаме само :P


Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Операция "Черен лебед" - експеримент с LHC в ЦЕРН
« Отговор #124 -: Март 13, 2009, 17:19:07 pm »
Открит е рядък единичен топ кварк при експерименти в колайдър


Учените обявиха откритието на единичен топ кварк чрез слабата ядрена
сила, показана в диаграмата. (Credit: Fermilab)
ScienceDaily (Mar. 10, 2009) — Учените от CDF и DZero в Енергийния Департамент на Националната Лаборатория за Ускорители Ферми са наблюдавали сблъсквания на елементарни частици, които произвели единични топ кварки. Откритието на единичен топ кварк потвърждава важни параметри на физиката на частиците, включително и общия брой на кварките, и има значителен принос за продължаващото търсене на частицата Хигс в Теватрона на Фермилаб, в момента най-мощния опериращ ускорител на частици.

Преди време, топ кварките са били само наблюдавани, когато са били произведени от силната ядрена сила. Това взаимодействие води до произвеждането на двойка топ кварки. Произвеждането на единичен топ кварк, което включва слабата ядрена сила е много по-трудно да се идентифицира експериментално, и сега е било наблюдавано, близо 14 години след откриването на топ кварките през 1995.

Търсенето на единичен топ кварк е все едно да се търси игла в купа сено. Само един на всеки 20 милиарда протон-антипротон сблъсъка произвежда единичен топ кварк. Дори и по-лошо, сигнала от тези редки събития лесно се имитира от други процеси на заден план, които се случват на по-високи нива/норми.

"Наблюдението на единичен топ кварк е важна стъпка за Теватрон, " каза д-р Денис Ковар, Помощник Директор от отдела за Високо-енергийна физика на Енергийното Министерство на САЩ. "В допълнение, високочувствителния и успешен анализ е важна стъпка за търсенето на Хигс."

Откриването на произвеждането на топ единичен кварк представя предизвикателства подобни на търсенето на бозона Хигс, в нуждата да се извлече много малък сигнал от много голям такъв на заден план. Напредналите аналитични техники, използвани при това откритие сега се използват за търсенето на бозона Хигс. Освен това, сигнала на единичния топ и на Хигс имат общ фон (бекграунд), и самия единичен топ е фон (бекграунд) за частицата Хигс.

За да направят откритието на единичния топ, физиците от CDF и DZero са прекарали години комбинирайки независимо един от друг резултатите от сблъсъците протон-антипротон. Всяка група идентифицирала няколко хиляди колизии, които изглеждали като събития, които биха произвели единичен топ. Сложен статистически анализ и подробно бекграунд моделиране показали, че няколко хиляди събития на сблъсък са произвели нещо реално. На 4 Март, двете групи са попълнили независимите си резултати във Physical Review Letters.

Двете съвместни работи по-рано съобщиха предварителните резултати по изследването на единичния топ. Оттогава, експериментите са удвоили количеството информация, която е анализирана и са изострили селекцията и аналитичните техники, правейки откритието възможно. За всеки експеримент, вероятността, че фоновите събития са имитирал/фалшифицирали сигнала сега е само едно на 4 милиона, което позволява на двете групи да обявят откритието за истинско и това да павира пътя им за по нататъшни открития.

“Развълнуван съм, че CDF и DZero са постигнали тази цел,” каза директора на Фермилаб Pier Oddone. “Двете групи са търсели този рядък процес през последните 15 години, още преди откритието на топ кварка през 1995г. Разследването на тези субатомни процеси в по-детайлизиран вид може да открие прозорец към феномените на физиката отвъд Стандартния Модел.”

Двете статии са публикувани във Physical Review Letters и са озаглавени "Наблюдение на продукцията на единичен топ кварк" и "Първо наблюдение на електрослабо производство на единичен топ кварк."

Източник: http://www.sciencedaily.com/releases/2009/03/090309131725.htm
« Последна редакция: Март 13, 2009, 17:20:14 pm от Eon »

Неактивен KoRn

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 80
Re:Операция "Черен лебед" - експеримент с LHC в ЦЕРН
« Отговор #125 -: Март 13, 2009, 18:58:28 pm »
А кога всъщност ще направят големия експеримент :) той нали се беше счупил :Д

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Операция "Черен лебед" - експеримент с LHC в ЦЕРН
« Отговор #126 -: Март 13, 2009, 19:33:18 pm »
А кога всъщност ще направят големия експеримент
Като го поправят.
той нали се беше счупил :Д
"Наблюдението на единичен топ кварк е важна стъпка за Теватрон,

Неактивен KoRn

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 80
Re:Операция "Черен лебед" - експеримент с LHC в ЦЕРН
« Отговор #127 -: Март 13, 2009, 22:40:08 pm »
Да де, аз разбрах, но защото се беше развалил леко и си спомням, че споменаха нещо за м. Март, но може да съм се объркал или пък са решили в последствие да го отложат. Няма значение :Р

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Операция "Черен лебед" - експеримент с LHC в ЦЕРН
« Отговор #128 -: Март 14, 2009, 07:30:33 am »
Именно де. Колайдъра в Женева няма нищо общо в този експеримент. Експеримента е проведен в Теватрон, другия колайдър в САЩ.

А LHC има нужда от малко настройка само, иначе не е развален.

Неактивен cccpkgb

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 269
Re:Операция "Черен лебед" - експеримент с LHC в ЦЕРН
« Отговор #129 -: Март 14, 2009, 12:30:07 pm »
LHC го пускат в края на юни мисля. А този ускорител на Фермилаб се казва "Теватрон". Той е най-мощен сега. LHC ще го измести когато го пуснат.

ПС: Между другото ЦЕРН празнуват 20 г. от създаването на интернета.
http://info.cern.ch/www20/
« Последна редакция: Март 14, 2009, 12:33:47 pm от cccpkgb »
Этот шоу-бизнес мама, папа Он будет с тобой или без Если ты послушаешь Камен

Неактивен cccpkgb

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 269
Re:Операция "Черен лебед" - експеримент с LHC в ЦЕРН
« Отговор #130 -: Април 19, 2009, 12:39:59 pm »
Нещо ново? Кога точно ще го пускат - дата? Аз мисля, че юни. В сайта на ЦЕРН нищо ново.
Этот шоу-бизнес мама, папа Он будет с тобой или без Если ты послушаешь Камен

Неактивен KoRn

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 80
Re:Операция "Черен лебед" - експеримент с LHC в ЦЕРН
« Отговор #131 -: Юни 20, 2009, 18:36:23 pm »
Печени, днес гледах филма Ангели и демони. И така се сетих за ЦЕРН :) някой да знае кога ще го пускат? Намирам все стари новини в гоогле.

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Колайдерът бе активиран на 10 септември миналата година и изключен 9 дни по-късно



Големият адронен колайдер ще функционира около година, за да компенсира пропуснатата една година заради повреда, съобщи БТА.

Колайдерът бе активиран на 10 септември миналата година и изключен 9 дни по-късно, след като бе открит дефект в електрическите връзки между два магнита.

"Големият адронен колайдер трябва отново да започне да функционира през октомври или ноември и да работи на пълен режим, за да се опита да победи в международната надпревара, свързана с идентифициране на бозона на Хигс", заяви ръководителят на проекта Голям адронен колайдер Лин Еванс пред в. "Таймс".

Най-големият съперник в тази надпревара е колайдерът "Теватрон" - по-малко мощен ускорител на частици във "Фермилаб" в Илинойс, САЩ.

Аварийното спиране на Големия адронен колайдер ще бъде забравено, след като той започне да регистрира нови данни, увери Еванс.

С космическия телескоп "Хъбъл" също имаше проблем, който бе решен и след това последваха редица изследвания с впечатляващи резултати.

"През октомври или ноември отново се захващаме за работа - предстои ни дълъг път", допълни той.
http://www.bgfactor.org/index_.php?cm=4&id=19443

-=-=-=-=-=-=-=

Закъснявам с 20 дена ;D




Неактивен cccpkgb

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 269
Re:Операция "Черен лебед" - експеримент с LHC в ЦЕРН
« Отговор #133 -: Юли 02, 2009, 15:09:17 pm »
Теватрон е с мощност 1 TeV, а LHC на пълна мощност 14 TeV. Теватрон е и по-малък. Тия от ЦЕРН може да разпуснат малко, те ще направят откритията. Chill out.

ПС: Аз бях разбрал, че го пускат септември т.г., но няма значение.
« Последна редакция: Юли 02, 2009, 15:11:16 pm от cccpkgb »
Этот шоу-бизнес мама, папа Он будет с тобой или без Если ты послушаешь Камен

Неактивен Peacekeeper

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 131
Re:Операция "Черен лебед" - експеримент с LHC в ЦЕРН
« Отговор #134 -: Юли 02, 2009, 15:43:27 pm »
Теватрон е с мощност 1 TeV, а LHC на пълна мощност 14 TeV. Теватрон е и по-малък. Тия от ЦЕРН може да разпуснат малко, те ще направят откритията. Chill out.
Това ми прилича на някакво мерене на мускулите. Един път американците построиха Джъмбо джет (Боинг 747-400)


и сега европейците да не са по-назад, макар и 40 години по-късно, решиха да построят Еърбъс А380


Същата е и
историята с Конкорд :)

Не ем разбирай погрешно, не искам да кажа, че LHC ще се провали, а просто е въпрос на договорки ;)

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
8259 Прегледи
Последна публикация Май 01, 2006, 17:33:08 pm
от fisk
51 Отговора
41488 Прегледи
Последна публикация Април 17, 2012, 03:16:48 am
от Hacko
14 Отговора
16272 Прегледи
Последна публикация Декември 19, 2006, 03:33:03 am
от Ford_Prefect
Water "Crop" Circles

Започната от H. НЛО

4 Отговора
12544 Прегледи
Последна публикация Юли 06, 2011, 12:41:54 pm
от Hacko
5 Отговора
11344 Прегледи
Последна публикация Август 19, 2008, 08:14:25 am
от insomnia1304

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27