Автор Тема: Конак на созополския бряг  (Прочетена 3878 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен jediguardian

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 571
    • Сериалът Heroes
Конак на созополския бряг
« -: Май 09, 2008, 14:21:50 pm »
Цитат
Истински конак се строи на 5 километра от Созопол, в местността „Германката”.

Миндери, оджаци и бани ала турска джамия е опнал собственикът върху емблематичното място до древния град, пише в. "Фактор".

“Вече два пъти виждаме Ахмед Доган да идва с кортежа си от НСО до този строеж, но на кого се води официално, е загадка”, казват рибари.

“Строеж на „Германката”? Изненадан съм, щях поне да съм чул”, е отговорът на кмета на Созопол Панайот Рейзи, попитан на чие име са издадени строителните разрешения на обекта.

"А, така ли, аз не съм чула такова нещо. Не съм запозната, не знам за какво точно говорите", каза пред Dnes.bg шефката на Общинския съвет в Созопол Красимира Германова.

Все пак пак тя се застрахова:

"Ако искате да ви дам по-точна информация, нека се чуем следобед, към 16 часа, че сега съм в Черноморец, отбелязваме празника на Европа и поднасяме цветя, цял ден имаме мероприятия. Пък и да видя как стоят нещата."

Трима работници от обекта обаче твърдят, че инвеститор на сарая е чужденка – бизнесдама от Германия.

На строежа липсва задължителната обозначителна табела за инвеститор, пусков срок, площ, вид на сградата и фирма по строителен надзор.

Отвън странният обект е направо абсурден като архитектура, представлява три отделни едноетажни корпуса от бетон, без прозорци към сушата.

Главното помещение е около 80 кв. м., с миндерлък в П-образна форма и с два комина на тавана, предвидени за оджаци.

Бъдещите бани и тоалетни към трите спални помещения ще бъдат облицовани с фаянсови плочки в сини цветя – същите като в Синята джамия в Истанбул.

Местността “Германката” е добре позната на повечето българи.

Името й идва след 1959 г., когато морето взема жертва 21-годишно красиво германско момиче, на което по-късно поетът Христо Фотев посвещава един от най-лиричните си стихове.

На това място, при скалистия бряг на Созопол, беше и поляната със “Сухото дърво”, край което през 80-те години на миналия век беше заснета култовата сцена от филма “Голямото нощно къпане”.

А ние отново ще потърсим г-жа Германова, за да видим как стоят нещата.
http://www.dnes.bg/article.php?id=51262

Неактивен ЛБМ

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 13
Относно: Конак на созополския бряг
« Отговор #1 -: Май 09, 2008, 21:13:30 pm »
Сега е времето да попитам какво е конак?

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Относно: Конак на созополския бряг
« Отговор #2 -: Май 10, 2008, 08:16:57 am »
Конак е голяма сграда, къща. Конаци са имали богатите за лично ползване, а също така са строени и ползвани за нещо като днешните хотели.
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Относно: Конак на созополския бряг
« Отговор #3 -: Май 13, 2008, 00:22:56 am »
От "Днес.бг" са изкопирали отчасти материала на "Нетинфо". Там пишеше, че няколко пъти са идвали представител/и на ДПС, не е ясно с каква цел. Също се казва, че според работниците обекта е на някаква германка (съпадение с местността?), която поръчала строежа. След като и пратили снимки, тя не харесала фасадата и поискала облицовъчните камъни да бъдат изронени. Ако е вярно германката е решила да си направи място за почивка на "Германката", възползвала се е от хаоса сред нашите институции, платила е тук - там и вече се зида. Предполагам, че е избрала стила на сградата, заради връзката ни с турция и това, че сме и съседи, което за чужденците значи едва ли не "Близък исток".
 Другия вариант за екстериора е хора на ДПС да са взели мястото, Скат даваха репортажи преди.
От няколко години около самата местност и плажа постоянно се строи, наникнали са "модерни" хотелчета, сгради, машини, прахоляк... Добре, че долу плажа е малък, скалист и няма възможност да се застрои. Не остана къде да идеш на плаж вече, братя Диневи се оглеждат и по Странджата за парцели където да правят хотели.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен Black Adder

  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 791
  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
Относно: Конак на созополския бряг
« Отговор #4 -: Май 13, 2008, 02:27:07 am »
Също се казва, че според работниците обекта е на някаква германка (съпадение с местността?), която поръчала строежа. След като и пратили снимки, тя не харесала фасадата и поискала облицовъчните камъни да бъдат изронени. Ако е вярно германката е решила да си направи място за почивка на "Германката", възползвала се е от хаоса сред нашите институции, платила е тук - там и вече се зида.
Извинявай, ама твоето тълкувание ми звучи точно като 'Една жена на пазара каза"
Верно, че близо 3 години не гледам ТВ и не чета вестници, ама от малкото източници дето съм си оставил да добивам информация съм научил, че подобни на тези твърдения използват само тези, дето искат да въведат в заблуждение народонаселението, при това - твърде елементарно.
Една германка, си седяла, седяла, па решила да си купи място у село Герман, и да възроди Германия ......., а в това време мармотите завиват ли, завиват шоколади.
 Па после се чудим що Швейцарията била напред с матряла.
Когато сменят овчаря, само овцете си мислят, че се е сменил и стопанина.

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Относно: Конак на созополския бряг
« Отговор #5 -: Май 14, 2008, 02:40:30 am »
Аз давам вариантите, които съм прочел, а те бяха именно, че германка е закупила мястото или хора на ДПС. Никъде нищо не съм казвал за възраждане и пр. И се казва: "Един шоколад, завиваше станиола в мармот" ;)
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27