Автор Тема: Смъртта на кан Крум  (Прочетена 13878 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Атила

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 887
  • Атила - бич божи
Смъртта на кан Крум
« -: Ноември 18, 2005, 11:53:00 am »
за мене кан Крум е бил един от най-великите български владетели.

813 кан Крум е бил пред стените на Константинопол и озъзнавайки, че не може да побеби предлага мирни преговори. След засада от страна на византийците той и хората му еднавам се отърват живи и се прибират в Плиска.
Крум започва да планира нападението над Византия и умира. Има версии според които той е бил умъртвен чрез т.нар. „сакрално цареубийство“, т.е. бил удушен с въже от собствените си боляри.

Твърди се че,  българите са владеели мистични тайни. Знаели са къде се съхранява и как се взема висшата духовна сила- орендата.
С това се обяснява и сакрално цареубийство, царска жертва, която не се счита за порок и грях.Когато има риска един хан да разпилее орендата, висшият съвет го убива безкръвно, за да я запази за по-достоен наследник. Ето какво значи национален дух. Така се брани духовното осенение на една историческа даденост, наречена "народ"; така се запазва нацията, без понятието "нация".

някой нещо повече да знае по въпроса ?!?!?

Атила, бич божи
I'm famous mexican killer and I kill everyone for only 5 cent, but you are friend of mine and I'l

Morrigan

  • Гост
Re: Смъртта на кан Крум
« Отговор #1 -: Ноември 18, 2005, 12:03:16 pm »
Хмммм е всичко  или почти всичко, което знаем за Крум го знаем от византийски източници:)))
Удушен е защото има предположение, че е ослепял и вече не е бил достоен за хан. Но това е само хипотеза.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Смъртта на кан Крум
« Отговор #2 -: Ноември 19, 2005, 02:57:53 am »
Ех, да беше се преродил и в тези времена... ::)
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Смъртта на кан Крум
« Отговор #3 -: Ноември 19, 2005, 12:45:49 pm »
В една друга тема пуснах нещо,което там си беше чист оф-топик,но се връзва идеално за тук.
Та наскоро научих че неизвестно защо в Гърция учат,че Крум е бил убит от Никифор.
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Смъртта на кан Крум
« Отговор #4 -: Ноември 19, 2005, 13:00:04 pm »
Moжи и от него да е ама само ако го е убил от астрала щото в 3Д определено без глава е трудно  ;D ;D ;D

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: Смъртта на кан Крум
« Отговор #5 -: Ноември 20, 2005, 01:40:55 am »
Хахаха, да! Ще има да се врътка наляво-надясно и да размахва безцелно меча.  :)
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен zaio

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 128
Re: Смъртта на кан Крум
« Отговор #6 -: Ноември 20, 2005, 14:20:09 pm »
Аз пък съм чувала, че са му направили магия византийците. Нещо с вграждане беше ама ......не си спомням.
Най-добрата рецепта за щастие е- да използваш парите си не за да трупаш вещи, а преживявания!

herb

  • Гост
Re: Смъртта на кан Крум
« Отговор #7 -: Ноември 21, 2005, 19:29:53 pm »
ето долу-горе версията, която аз съм чувал:

според някои изследователи когато хан Крум избягва засадата на византийците той е ранен по крака
по незнайни за нас прични раната му така и не заздравява и го мъчи дори пред стените на Константинопол
според прабългарски религиозни вярвания кръвта имала тайна сила или нещо подобно (не се сещам в момента) и когато кръвта на Крум не спирала да тече значи той губил силата си, именно затова той бива убит от прабългари, които силно вярвали в това

най-разпространената теза е, че той умира от разрив на сърцето (инфаркт), на която и аз съм привърженик  :)

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: Смъртта на кан Крум
« Отговор #8 -: Ноември 22, 2005, 01:39:04 am »
Да ама има вероятност този инфаркт да не е бил естествен. Т.е. да са го отровили.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Смъртта на кан Крум
« Отговор #9 -: Ноември 22, 2005, 16:17:41 pm »
То толкоз много български владетели са умирали все баш в разгара на подготовката си за нападение на Константинопол,че определено има нещо гнило.И то не е отрова,защо иначе се ползва само в най-критични моменти,когато самата столица е заплашена
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

herb

  • Гост
Re: Смъртта на кан Крум
« Отговор #10 -: Ноември 22, 2005, 17:40:25 pm »
Ами аз знам за двама такива български владетели - хан Крум и цар Симеон.

Цар Симеон по-скоро е починал (според мен) чак когато вече е знаел, че няма да може да влезе като победител в Константинопол без съюзник по море. Планът му да нападне заедно с един арабски халифат столицата пропада, след като на връщане към България от халифата, пратениците на Симеон са заловени от пирати, които пък били преследвани от византийците. След като пиратите предали плячката на византийците, те не само спрели да ги преследват, но и щедро ги възнъградили.
А смъртта му идва и непосредствено след новината за претърпяно поражение от хърватите.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Крум
« Отговор #11 -: Януари 03, 2007, 15:09:19 pm »
 Понеже наистина има малко сведения за религията на древните българи, има и много спекулации.
Някои езотерични такива са че яко се е използвала "магия" или хайде да я наречем енергийна атака. Везнева ако не се лъжа  беше писала по въпроса, от което ставаше ясно  че византийците са използвали наемници със същата цел и смъртта на Крум се дължи на това, а не че е бил убит от свои каквато историческа версия съществува или пък официалната че е умрял от инфаркт.
« Последна редакция: Януари 03, 2007, 15:37:23 pm от Alien »

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Крум
« Отговор #12 -: Януари 03, 2007, 15:17:06 pm »
Официалната за Крум не е че е умрял от инфаркт,а че е ранен при засада и после ритуалноо умъртвен
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Крум
« Отговор #13 -: Януари 03, 2007, 15:22:58 pm »
Е комунистическата версия беше инфаркт  :P ;) Имам го черно на бяло при това.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Крум
« Отговор #14 -: Януари 03, 2007, 15:28:06 pm »
Ето и прословутата уикипедия какво дума по въпроса.

Смъртта на Крум е забулена в неизвестност и предположения. Според византийски летописци той бил „поразен от Божията ръка заради многото си грехове срещу ромеите“. Застъпена е и хипотезата, че той е умрял от сърдечен удар. Някои съвременни историци обаче не без основания предполагат, че той е бил умъртвен чрез т.нар. „сакрално цареубийство“, т.е. бил удушен с въже от собствените си боляри.

Това  с летописците май налива вода в мелницата на Везнева  :P :P ;D

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27