Автор Тема: Конфликтът Китай - Тибет  (Прочетена 4614 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Конфликтът Китай - Тибет
« -: Април 10, 2008, 17:06:11 pm »
Всеки март в Тибет има демонстрации за отбелязване на въстанието срещу китайската окупация от 1959 година. Тази година обичайно малката и лесно контролируема проява ескалира от протестни походи в стрелба, хвърляне на камъни, палене на пожари и нападения срещу магазини и фирми на етнически китайци. Етническите китайци представляват икономическия, както и политическия, военния и полицейски елит в Тибет. Гневният изблик бе ясно насочен срещу икономическата доминация на китайците, но не бе ограничен само до нея.
   
Необичайното що се отнася до размириците бе, че въобще се стигна до тях. В продължение на години китайците се справяха относително лесно с вълненията в Тибет. Техният обичаен подход е да отцепят района на размириците, да арестуват колкото се може повече от участниците и по-късно да освободят онези от тях, за които се смята, че не представляват особена заплаха. Този път китайците не успяха да овладеят събитията. Протестите се превърнаха в международен медиен спектакъл, в който Китай изглеждаше едновременно репресивен и безпомощен - възможно най-лошата комбинация.
   
Причината китайците да размахат този път тоягата несъмнено е предстоящата Олимпиада в Пекин. Китай се опитва да си създаде двойствен имидж в месеците преди Олимпийските игри. От една страна, властите искат да изглеждат много бдителни що се отнася до тероризма, като се надяват да успокоят тревогите на туристите. Те, например, положиха всички усилия, за да дадат широка гласност на предотвратен опит на 7 март за отвличане на самолет, пътуващ за Пекин от Урумчи в провинция Синцзян (Синцзян-Уйгурски автономен окръг). Властите лансираха версията, че похитителите са искали да разбият самолета. В същото време Пекин разпространи нова информация за разбиването през януари на ислямистка група в Синцзян, за която твърди, че планирала атаки срещу Олимпийските игри.
   
Ситуацията в Тибет е нещо друго. Живеещият в изгнание в Индия духовен лидер на областта Далай Лама е изключително уважаван и популярен на Запад. Въпросът за предоставяне на автономия на Тибет е поставян от западни обществени фигури, а някои компании дадоха да се разбере, че няма да спонсорират Олимпиадата заради тибетския въпрос. Тибет не е повод за общо безпокойство, както тероризма, а по-скоро тема, която вкарва Китай в конфликт със Запада. По тази причина китайците не искат да се гледа на тях все едно, че правят нов "Тянанмън" в Тибет. Те ще се надяват бунтът да отмре от самосебе си, което би им позволило да се разправят с подстрекателите по-късно. Вместо това обаче, събитията излязоха от контрол, при това по един много видим за международните медии начин.
   
Тибет е важен за Китай от геополитическа гледна точка, защото представлява буферна зона с Индия и позволява на китайската военна мощ да се закрепи в Хималаите. Докато тази граница бъде поддържана, китайците се чувстват в безопасност откъм югозапад. Независимостта на Тибет би подкопала тази сигурност. Ако един независим Тибет - очевидно враждебен на Китай след годините на окупация - се съюзи с Индия, регионалният баланс на силите ще се промени. Следователно, няма начин китайците да дадат независимост на Тибет и е малко вероятно да увеличат автономията му. Пекин построи нова железопътна линия в областта, фактически, за да улесни преселването на етнически китайци - опит да промени демографския й облик и да я обвърже още по-плътно с Китай.
   
Китайците са чувствителни относно международния си имидж. Те са още по-загрижени за дългосрочните си геополитически интереси и заплахите срещу тях. Китайските власти се опитват да представят бунта като заговор на Далай Лама, а не като спонтанно надигане. Те не ги споменаха, но несъмнено си спомнят "цветните" революции в бившия Съветски съюз. По време на тези въстания Москва обвини Съединените щати в разпалване на размирици в страни като Украйна с цел да отслабят Русия геополитически. Китайските власти не приемат идеята за "спонтанни демонстрации" и без съмнение търсят обяснения. След като за източник на проблемите е идентифициран Далай Лама, крачката до обвиняването на Индия или на Съединените щати, че са дали искрата, не е никак голяма. И двете страни са съюзници на тибетския духовен водач - официално или неофициално.
   
Не това е атмосферата, в която китайските власти искаха да протече периодът, предшестващ Олимпийските игри. Тяхното намерение беше да поставят в светлината на прожекторите новия Китай. Но чуждестранните фигури, които те поканиха за тази цел, насърчават всички, които имат поводи за оплакване - а такива в страната има в изобилие - да пристъпят към действие в момент, когато правителството е принудено да бъде много сдържано в отговора си.
   
Без съмнение, в Пекин наблюдават внимателно какво става в Тибет. Сепаратистите в Синцзян са едно нещо, а бунтовете в Тибет - съвсем друго. Но ако тези безредици се разпространят в същински Китай, провеждането на Олимпиадата ще създаде проблем, който китайските власти не са очаквали, когато са решили Пекин да се включи в надпреварата за домакинството на Игрите.

http://bgnewsroom.com/singlevoice/?ID=1717

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Относно: Конфликтът Китай - Тибет
« Отговор #1 -: Април 10, 2008, 17:06:59 pm »
Членовете на Европейския парламент обсъдиха положението в Тибет, като някои от тях призоваха за възможен бойкот поне на церемонията по откриването на Олимпийските игри, които ще се проведат в Китай това лято. Според други депутати бойкот на Игрите ще е безсмислен. Преди това те обсъдиха пролетния Европейски съвет на 13 и 14 март със словенския министър-председател Janez Janša.


В началото на дебата председателят на Европейския парламент Hans-Gert Pöttering каза, че събитията в Лхаса, столицата на Тибет и в други китайски градове от 10 март тази година са изключително тревожни. "Ние осъждаме всяка форма на насилие и несъразмерно използване на военни и полицейски средства", каза той.
 
"Ние изразяваме нашата солидарност с Далай Лама - той е олицетворение на мира, разбирателството и баланса" и "аз заявявам лично от свое име: от срещите ми с Далай Лама винаги съм оставал с впечатлението, че той е личност, изключително отдадена на разбирателството, помирението и човешките права. "Затова се обръщам към отговорните власти в Пекин да започнат преговори с Далай Лама и при зачитане на териториалния интегритет на Китай да намерят решение, което да отчита същевременно културната и религиозна идентичност на Китай", каза председателят на ЕП.
 
Г-н Pöttering  заяви, че Далай Лама е приел поканата да говори пред Парламента през декември в рамките на Европейската година на междукултурния диалог. С оглед на сегашното положение, той е добре дошъл по всяко време, подчерта той. По-късно по време на дебата председателят на Парламента обяви, че току-що е получил писмо от Далай Лама, който благодари за поканата на Парламента и "за този жест на солидарност и симпатия в този труден момент за хората от Тибет".
 
"Диалогът и сътрудничеството с Китай са от взаимен интерес - Китай е голяма нация, с която искаме да си сътрудничим", каза председателят на Парламента.
 
"След няколко месеца Китай ще е домакин на Олимпийските игри - ние желаем тези игри  да се проведат успешно, но има предпоставки, които трябва да бъдат изпълнени, а именно уважаване на културната и религиозна  идентичност на тибетския народ, както и свободно информиране преди и по време на игрите. Ето защо осъждаме изгонването на журналисти и кореспонденти от Тибет."
 
"Всеки отговорен политик трябва да се запита дали ще участва в откриването на Олимпийските игри, в случай че китайското правителство не положи усилия за диалог и помирение".
 
"Ние желаем да дадем своя принос спортистите да имат възможността да се срещнат в Пекин за честни и свободни състезания.  Но нашите ценности и самоуважение изискват от нас да не се отклоняваме от принципите си. Ние, като Европейски парламент, носим особена отговорност в това отношение", подчерта председателят на Парламента в заключение.
 
Словенският държавен секретар по европейските въпроси Janez LENARČIČ каза от името на председателството, че  следят положението много внимателно. Необходимо е и двете страни да се въздържат от употребата на сила и да установят конструктивен диалог, който да доведе до приемливо за всички решение, гарантиращо зачитане на тибетската култура, религия и идентичност. Председателството на ЕС подкрепя всички усилия за мирно разрешаване на споровете между китайските власти и представителите на Далай Лама. Също така Китай би трябвало да даде достъп до Тибет на независими медии. Той припомни, че министрите на спорта на държавите-членки се обявиха по време на неформална среща в Словения на 17-ти март, срещу бойкота на Олимпийските игри. Според председателството бойкотът на Игрите не е правилното решение.
 
Комисарят по външните отношения Benita FERRERO-WALDNER каза, че Комисията е силно притеснена от насилието и безредиците в Тибет и изрази съболезнования на близките на всички загинали. Тя подчерта, че насилието никога не е приемливо и не спомага за трайно решение. Г-жа Ferrero-Waldner  също призова китайските власти за максимална сдържаност и да не използват насилие срещу тези, които протестират мирно, както и да се осигури независим медиен достъп. Комисарят подкрепи помирение без насилие между Далай Лама и китайското правителство, както и започването на конструктивен диалог по същество. "ЕС винаги е подкрепял суверенитета и териториалната цялост на Китай, включително и Тибет, но това не означава, че положението с правата на човека е изцяло вътрешен въпрос. Международната общност има право да се интересува и да е загрижена от това положение на базата на международни правни актове", каза комисарят по външните отношения. Тя призова демонстрантите в Тибет  да се въздържат от насилие. Относно Олимпийските игри, тя изрази позицията, че Игрите не са политическо събитие, но трябва да се проведат в среда, която да съответства на посланието за мир, както повелява олимпийския дух, и в атмосфера на свобода за медиите.
 
József SZÁJER  (ЕНП-ЕД, Унгария) говори за  Олимпийските игри като символ на мир и разбирателство. "Не можем да си затваряме очите, че една държава потъпква правата на собствените си граждани", каза той и приветства изявлението на председателя на Парламента. Той подчерта, че трябва да се използват всички средства за натиск върху китайските власти, за да се спре насилието и да се спазват човешките права на малцинствата. Той ги призова да започнат диалог с Далай Лама и да започнат преговори за автономия на Тибет. József Szájer добави "не можем да се усмихваме и здрависваме с политици, които държат в другата си ръка оръжие". За Олимпийските игри той каза, че сега не е време за бойкот особено като се има предвид, че остават още пет месеца до началото им, но в заключение твърдо поиска да се прекрати насилието и репресиите.
 
Pasqualina NAPOLETANO (ПЕС, Италия) каза, че е наложително да се започнат преговори за решение, което да зачита резолюциите на ООН.  За Далай Лама, тя каза, че той е гарант за баланса и призова за дългосрочна и координирана политика на ЕС. Според нея изолацията на Китай няма да е от полза на Тибетската кауза и спазването на човешките права като цяло.
 
Marco PANNELLA (АЛДЕ, Италия) призова колегите си отново да прочетат манифеста на Спинели за Европа на отечествата и да го сравнят с думите на Далай Лама.  Той призова ЕС да действа според "реализма на Далай Лама" - "не трябва да разглеждаме проблема в апокалиптична светлина, а прагматично".
 
Cristiana MUSCARDINI (Европа на нациите, Италия) каза, че с приближаването на Олимпийските игри "всички се надявахме, че Китай не е само икономическа сила, а иска да започне нов етап от своето развитие". Но реалността е друга - китайците отказват конструктивен диалог с тибетците - сега в Тибет няма автономия, а тъкмо обратното. "ЕС и нашата група твърдо отхвърлят тази политика", каза тя и призова за преразглеждане на споразуменията между ЕС и Китай.
 
Лидерът на Зелените Daniel COHN-BENDIT (Германия) заяви, че Олимпийските игри в условията на диктатура са политическо събитие. Според него ЕС трябва да откаже да присъства на откриването като политически акт. "Трябва да размахаме юмрук и да кажем какво мислим", подчерта той и добави, че Зелените настояват всеки, който отива в Пекин да всява хаос, за да разберат китайците, че "знаем какво се случва".
 
Vittorio AGNOLETTO (ЕОЛ/СЗЛ, Италия) подчерта, че в международните отношения човешките права трябва да се поставят винаги в центъра и "в момента имаме уникалната възможност да напомним на Китай неговите задължения".
 
Patrick LOUIS (Независмост/Демокрация, Франция) критикува френския външен министър Bernard Kouchner за това, че не признава това, което се случва и постоянно нарича китайците "нашите приятели". "Европейските лидери ще носят вината, ако не признаят това, което се случва в Тибет", каза той и добави, че трябва да се зачитат човешките права не само по буквата на закона, но и в духа на закона.
 
Bruno GOLLNISCH (Независими, Франция) заяви, че Тибет вече 60 години е под окупацията на Китай. На практика в Китай няма реална свобода и най-лошото е, че ние си затваряме очите, каза той.
 
Парламентът ще гласува резолюция по този въпрос по време на пленарната сесия през април.
 
Дебат за пролетния Европейски съвет
 
Преди да обсъдят положението в Тибет, членовете на Европейския парламент дебатираха заключенията от срещата на Европейския съвет, която се проведе на 13-14 март в Брюксел.
 
Словенският министър-председател Janez Janša подчерта основните постижения на пролетния Европейски съвет, като например началото на амбициозен, конкретен и по-модерен тригодишен цикъл на Лисабонската стратегия, потвърждаване на основните принципи и времева рамка за приемане на енергийния и климатичен пакет, както и последващите стъпки, които трябва да се предприемат за стабилизиране на финансовите пазари.   
 
Председателят на Комисията Jose Manuel Barroso подчерта значението на партньорството между европейските институции и добави, че амбициите на ЕС са такива, че "ни трябва обща визия". Той говори за климатичните изменения, забавянето на икономиката на САЩ и призова ЕС да демонстрира увереност и бдителност в действията си. Той поздрави председателството за провелия се Съвет и каза, че до лятото Комисията ще работи в три области: подновяване на социалния дневен ред, европейския закон за малкия бизнес и средиземноморското партньорство.   

http://www.europarl.europa.eu/news/expert/infopress_page/004-24808-086-03-13-901-20080326IPR24807-26-03-2008-2008-true/default_bg.htm

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Относно: Конфликтът Китай - Тибет
« Отговор #2 -: Април 11, 2008, 02:13:27 am »
Косово се цепи както си иска, но при Тибет не може. Аз си мисля, че трябва и в България да се заговори по този въпрос, спортистите ни също да подкрепят идеята. Поне пасивно да се ангажират, да носят фланелки който да изразяват пизицията им, докато са на олимпиадата.
И не само заради Тибет, знаем какво се случва ако следваш Фалун Гонг.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27