Автор Тема: Българин измислил универсален преводач  (Прочетена 7459 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Breath

  • Гост
Доста интересна според мен информация, коментар за която прочетох в един блог:

Българин е измислил универсален преводач! Държавата: “...използваме услугите на друга преводаческа фирма”?!

Тъкмо бях почнал да си мисля, че съм обезумял и си спомням несъществуващи неща, когато предаването „Факти и мистерии” (Епизод 4: „Забравените открития” – от 30.03.2008) на бТВ ме опроверга. Самото предаване можете да видите на интернет страницата на телевизията.

Нека почна от начало за да ви опиша целия, ако мога да го нарека – абсурд.

Някъде към месец май 2006 година (плюс минус 2-3 месеца) във вестник „Политика” имаше обширна статия относно (цитирам по памет):
Българин от Русе, който на базата на математически модел успял да изобрети универсален преводач, който може да превежда от почти всички езици на Земята, с изключение на няколко като хинди и суахили например. В статията се твърдеше, че универсалният преводач работи така: всеки си говори на своя си език, а преводача превежда на човека срещу вас думите ни на неговия език. (Такова нещо аз досега съм виждал само във фантастични филми). Нали си го представяте? С едно малко устройство си говорите на кой да е език, а изобретението ви превежда думите, на който език желаете.

Звучи ви невъзможно? НЕ! Това устройство е факт!

От това, което си спомням още от статията (пак повтарям, говоря по памет) българинът е открил някаква математическа зависимост между всички езици в света и на базата на този модел е успял да разработи универсалния преводач.

Никога няма да забравя края на статията! Там се казваше, че българинът от Русе е пратил писмо до Външно министерство за субсидиране на проекта (логично – те ще имат най-голяма полза от него), а отговорът на Външно беше следния:

„... но ние използваме услугите на друга преводаческа фирма” ?!?!?

Понеже загубих въпросния вестник (а нали се сещате въодушевлението ми от тази информация) 2 години се мъчих да открия нещо по въпроса. Рових се по цели дни из сайта на вестника, писах им два пъти до редакцията относно тази статия, търсих в бай Гугъл и ... нищо! Не успях да открия повече нищичко!

Е, може и грешката да е била в мен, но с времето аз започнах да се питам: „Абе, аз наистина ли го прочетох това, или е плод на въображението ми?”. Без отговора на Външно, разбира се, който още ясно ми стои в главата.

Радвам се, че не съм луд. Предаването на бТВ го доказа. Ето какво се казва там:

През 2002 година е патентовано откритието „метод за комуникация на майчин език”, разработено от няколко русенски изследователи. С него може да разговаряме например с чужденци на български, а те в реално време ще чуват думите ни, но на техния език! Името на ръководителя на проекта е инж. Койчо Митев.

Универсалният преводач е сложна компютърна програма, която анализира структурата на речта и различните езици. Спечелило е награда на 21-вото световно изложение за иновации в САЩ. И т.н., и т.н. Просто вижте филмчето на сайта на бТВ за да се шашнете и вие!

Позволете ми само да цитирам дословно нещо от филма:

„До този момент нито една държавна институция не е проявила сериозен интерес към откритието...”, а се споменава за чуждестранен интерес вече към изобретението.

Има ли нужда изобщо от коментар? Изобщо можем ли да осъзнаем за какво откритие говорим тук?


http://ganspace.blogspot.com/2008/04/universal-translator-made-by-bulgarian.html

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Относно: Българин измислил универсален преводач
« Отговор #1 -: Април 08, 2008, 19:26:03 pm »
Може някоя международна корпорация да купи патента от него и да направи добри пари, ако има и международна лобистка (политическа) подкрепа. Тогава обаче ще умрат преводачите и хората, които се занимават с това. Никой няма да има стимул да изучава чужди езици и като цяло човечеството още повече ще затъпее...

Неактивен =======

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
Относно: Българин измислил универсален преводач
« Отговор #2 -: Април 08, 2008, 21:05:32 pm »
 Някой да знае откъде може да се купи такъв универсален преводач, който да превежда в реално време и да може да се води нормален разговор. Поне да е с няколко езика, български основен и с немски, английски, пък и ако има и още от езиците, говорени в Европа, ще е добре. Трябва ни такъв електронен универсален преводач. Уж от Германия наши познати ни поръчаха на фирма "Естасо", но когато го получихме се оказа всъщност само форма на електронен разговорник, нищо общо нямаше с преводач. То да го носи човек със себе си и да го ползва е неудобно, по-удобно си е с разговорник на хартия. Сега си го имаме за спомен. И си продължаваме с търсенето на преводач за разговори в реално време. Пътуваме понякога извън страната и е добре да може да разбираме езика, когато водим разговор. Моля ви, ако някой има такава информация къде може да се купи в България, може и от Германия, да ни я предостави. Предварително благодаря.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Относно: Българин измислил универсален преводач
« Отговор #3 -: Април 08, 2008, 21:53:23 pm »
Цитат
Някой да знае откъде може да се купи такъв универсален преводач, който да превежда в реално време и да може да се води нормален разговор

То ако имаше такова нещо  ;) Поне официално няма защото както спомена и  Еон а и сме го разисквали преди година че това ще породи много проблеми на една цяла гилдия. А иначе на по-секретни нива може и да се ползва.Ако наистина има функциониращо такова устройство то би било абсолютен хит по продажби (на приемлива цена)
« Последна редакция: Април 08, 2008, 22:04:08 pm от Alien »

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: Българин измислил универсален преводач
« Отговор #4 -: Април 08, 2008, 21:56:58 pm »
Има такава тема, ако може някой да я намери, че да ги слеем.

Breath

  • Гост
Относно: Българин измислил универсален преводач
« Отговор #5 -: Април 09, 2008, 10:18:44 am »
Разбирам, че има такава тема и е разисквана, аз не открих нищо преглеждайки разделите. За мен факта, че е открит такъв преводач не е толкова важен ( макар че това си е сероизоно откритие ) а това как се прикриват нещата. Малък пример, съвсем "дребен"....А какво ли остава за по-сериозната информация.

Неактивен Martin

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 516
    • Music of the world
Относно: Българин измислил универсален преводач
« Отговор #6 -: Април 09, 2008, 11:05:13 am »
Разбирам, че има такава тема и е разисквана, аз не открих нищо преглеждайки разделите. За мен факта, че е открит такъв преводач не е толкова важен ( макар че това си е сероизоно откритие ) а това как се прикриват нещата. Малък пример, съвсем "дребен"....А какво ли остава за по-сериозната информация.
Да, на мен също ми звучи познато, обаче аз също не намерих нищо по темата във форума, така че няма лошо пак да се пусне.
Наистина важното при подобни новини е именно потулването и аз лично винаги съм си мислел в тази връзка, че голяма част от вината се пада на самите изобретатели, защото в повечето случаи се ламти за пари (И слава) и рядко някой се сеща да разпространи свободно (Например в интернет :D ) изобретението си, така че да може да бъде в една или друга степен масово възпроизвеждано на "неофициално" ниво от обикновените хора (С малко повечко познания); както например източници на свободна енергия и т.н.

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Относно: Българин измислил универсален преводач
« Отговор #7 -: Април 09, 2008, 11:49:05 am »
Разбирам, че има такава тема и е разисквана, аз не открих нищо преглеждайки разделите. За мен факта, че е открит такъв преводач не е толкова важен ( макар че това си е сероизоно откритие ) а това как се прикриват нещата. Малък пример, съвсем "дребен"....А какво ли остава за по-сериозната информация.
Да, на мен също ми звучи познато, обаче аз също не намерих нищо по темата във форума, така че няма лошо пак да се пусне.
Наистина важното при подобни новини е именно потулването и аз лично винаги съм си мислел в тази връзка, че голяма част от вината се пада на самите изобретатели, защото в повечето случаи се ламти за пари (И слава) и рядко някой се сеща да разпространи свободно (Например в интернет :D ) изобретението си, така че да може да бъде в една или друга степен масово възпроизвеждано на "неофициално" ниво от обикновените хора (С малко повечко познания); както например източници на свободна енергия и т.н.

Когато човек изобрети нещо в БГ, първата му стъпка е патентоване, а това е разход почти винаги непосилен за изобретателя. Втората му стъпка е да търси заем, но тогава попада в ръцете на честните бизнесмени и те гепват изобретението.
Ако случайно го публикува в Интернет, друг го патентова, произвежда и прави пари.
Едва ли човека ламти за пари, иска сигурност, че ще получава някакъв процент от продажбата на изобретението, но за съжаление в БГ няма такава. Не, че някъде има - Едисон - пример за крадец на изобретения.

Неактивен Martin

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 516
    • Music of the world
Относно: Българин измислил универсален преводач
« Отговор #8 -: Април 09, 2008, 11:53:04 am »
Разбирам, че има такава тема и е разисквана, аз не открих нищо преглеждайки разделите. За мен факта, че е открит такъв преводач не е толкова важен ( макар че това си е сероизоно откритие ) а това как се прикриват нещата. Малък пример, съвсем "дребен"....А какво ли остава за по-сериозната информация.
Да, на мен също ми звучи познато, обаче аз също не намерих нищо по темата във форума, така че няма лошо пак да се пусне.
Наистина важното при подобни новини е именно потулването и аз лично винаги съм си мислел в тази връзка, че голяма част от вината се пада на самите изобретатели, защото в повечето случаи се ламти за пари (И слава) и рядко някой се сеща да разпространи свободно (Например в интернет :D ) изобретението си, така че да може да бъде в една или друга степен масово възпроизвеждано на "неофициално" ниво от обикновените хора (С малко повечко познания); както например източници на свободна енергия и т.н.

Когато човек изобрети нещо в БГ, първата му стъпка е патентоване, а това е разход почти винаги непосилен за изобретателя. Втората му стъпка е да търси заем, но тогава попада в ръцете на честните бизнесмени и те гепват изобретението.
Ако случайно го публикува в Интернет, друг го патентова, произвежда и прави пари.
Едва ли човека ламти за пари, иска сигурност, че ще получава някакъв процент от продажбата на изобретението, но за съжаление в БГ няма такава. Не, че някъде има - Едисон - пример за крадец на изобретения.
Е да, но ми се струва, че друг и да го патентова, ако преди това е направено публично, пак много хора ще могат да си се въползват от него (Е, официално ще са "пирати", но какво от това). :-\

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Относно: Българин измислил универсален преводач
« Отговор #9 -: Април 09, 2008, 20:01:10 pm »
Не мисли като човек!-Крион

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27