За книжовния български език Елиана Димитрова
Сряда 09 Април 2008
Парламентарната комисия по образование отложи днес гласуването на точката свързана със създаването на Наредба за държавните образователни изисквания за книжовния български език.
Въпреки това, след настояването на министър Вълчев, те стигнаха до приниципно съгласие изискването за несъществуващата още Наредба да остане, но да има и клауза защитаваща матурите. Знаете, че липсата на държавни образователни изисквания за книжовния език често се използва за атакуване на матурите в съда.
Министър Вълчев отново каза,че точката е безсмислена, защото никога не е съществувала заложената в закона Наредба, която да определя изискванията за книжовния ни език. Колкото до реалното изучаване на езика ни, то е заложено в учебното съдържание.
Проф. Андрей Пантев - парламентарна комисия по образование и наука: “Става дума за една за една бюрократична фраза, от която настръхва цялата общественост и в това отношение тя става лесна чакалска плячка за професионални патриоти.”
От Факултета по славянски филологии продължиха да настояват хем точката за остане, хем да има и допълнителен запис, че езикът ни се изучава с учебното съдържание.Панайот Карагьозов – декан на Факултета по славянски филологии в СУ: “По този начин остава защитата на книжовния български, изпълняваме гражданския и професионалния си дълг.”
В крайна сметка министърът помоли депутатите да оставят точката, заради голямата обществена енергия, която се хвърля по казуса: “Молбата ми е само да запишем, че наличието или отсъствието, на което и да е от ДОИ-тата, не е основание за непровиждане на матурите и да прекратим с този напълно схоластичен спор.”
В противен случай ще остана с впечатлението, добави министрът, че някои хора искат да останат кандидат- студентските изпити и да няма матури.
http://news.bnt.bg/content/view/full/221465http://news.bnt.bg/content/view/full/221476Не можело, а?!

Чакаме и гласуването...
Браво на всички, които участваха в това!!
